سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری اصفهان
بناهاي تاريخي
قدمت طولاني و معماري ارزشمند بناهاي تاريخي اصفهان سبب شده كه برخي از آثار تاريخي اين منطقه مانند ميدان امام خميني (ره) يا ميدان نقش جهان در فهرست آثار ثبت شده، سازمان يونسكو قرار گيرند.
ميدان نقش جهان ميدان بزرگ مستطيل شكلي در شهر اصفهان است كه بوسيله بناهايي از دوره صفوي محصور شده ‌است.
اگرچه نقش جهان پيشينه‌اي كهن‌تر از دوران صفوي دارد، ولي ميدان نقش جهان به شكل امروزي آن در دوره سلطنت شاه عباس صفوي پايه‌گذاري شده‌ است.
در گذشته اين ميدان جايگاه برگزاري آيين‌هاي گوناگون و بازي چوگان بوده ‌است كه امروزه به‌صورت يك گردشگاه همگاني و جايگاهي براي برگزاري نماز جمعه و آيين‌هاي ملي و مذهبي تبديل شده ‌است.
بناهاي تاريخي موجود در ميدان نقش جهان شامل عالي‌قاپو، مسجد جامع عباسي، مسجد شيخ لطف‌الله و سردر قيصريه است. علاوه بر اين بناها دويست حجره دو طبقه در اطراف ميدان واقع شده ‌است كه جايگاه عرضه صنايع دستي و سوغات اصفهان هستند.
 
مساجد تاريخي اصفهان
«مسجد شيخ لطف الله» يكي از زيباترين آثار تاريخي اصفهان است كه هر تماشاكننده اي را خيره و به اظهار تحسين وامي دارد.
«مسجد جامع اصفهان» مجموعه اي از ساختمان ها و آثار هنري دوره هاي پس از اسلام است كه يادگارهايي از افراد متعدد را دربردارد و بخشي از تحولات معماري دوره هاي اسلامي تاريخ ايران را در مدت هزار سال نشان مي دهد. محراب الجايتو كه در اين مسجد قرار گرفته يكي از شاهكارهاي هنر گچبري به شمار مي آيد.
«مسجد امام» نيز از لحاظ عظمت، معماري و تزيينات، مهم ترين مسجد دوره صفويه است كه در شهر اصفهان واقع شده است.
آتشكده ها و كليساها
آتشكده ها و كليساهاي تاريخي زيادي نيز به عنوان مراكز عبادي ساير اديان ازجمله جاذبه هاي تاريخي استان اصفهان به شمار مي آيند. «كليساي هاكوپ» نخستين كليسايي است كه ارامنه در جلفاي اصفهان بنا كرده اند ولي مشهورترين كليساي تاريخي جلفا از نظر معماري و تزيينات نقاشي، «كليساي سن سور» است كه به كليساي «وانك» شهره است و در سال 1065 ميلادي بنا شده است.
مهم ترين كليساي تاريخي جلفا از دوره شاه عباس اول نيز كليساي مشهور «بيدخم» يا «بيت اللحم» است كه در ميدان جلفا و در مجاورت كليساي مريم واقع شده است.
«آتشگاه كوه سنگي» نيز از كهن ترين ميراث اصفهان است كه هم اكنون بقاياي بناي آن در كوه سنگي در ارتفاع 1680 به چشم مي خورد.
كاخ هاي تاريخي
كاخ هاي تاريخي با معماري هاي كم نظير از ديگر ديدني هاي استان اصفهان هستند. «كاخ چهل ستون» از جمله بناهايي است كه اصفهان ملقب به نصف جهان بخش مهمي از شهرت خود را مديون آن است.
«عمارت تاريخي هشت بهشت» نيز نمونه اي از كاخ هاي آخرين سلاطين دوره صفوي است. «كاخ عالي قاپو» نمونه منحصر به فرد و يكي از عجايب معماري كاخ هاي عهد صفوي است.
باغ هاي تاريخي
باغ هاي باشكوه استان اصفهان با شهرت هاي جهاني نيز از ديگر آثار با ارزش اين منطقه به شمار مي آيند و همواره نظر جهانگردان را به خود جلب كرده اند.
« چهار باغ» نيز مجموعه اي عظيم و زيبا است كه از باغ هاي مختلف تشكيل شده است كه تعدادي از آنها هم اكنون نيز برپا هستند.
مناره ها
مناره هاي قديمي با معماري هاي خاص از ديگر جاذبه هاي تاريخي اصفهان به شمار مي آيند. «منار جنبان» يكي از نمونه هاي ابنيه سبك مغولي ايران است كه كاشي كاري هايي از آن دوره به يادگار مانده است. جالب ترين نكته اين بناي تاريخي آن است كه با حركت دادن يكي از مناره ها نه تنها مناره ديگر به حركت درمي آيد، بلكه تمامي اين ساختمان مرتعش مي شود.
همچنين مناره هاي زيار، ساربان، علي ، گار، سين، رهروان، برسيان، چهل‌ دختران، دارالضيافه و داردشت از ديگر مناره هاي تاريخي استان اصفهان به شمار مي روند كه هر كدام به نوبه خود عجايبي از هنر و حرفه معماري و تزيينات را دارا مي باشند.
بطور كلي ميراث فرهنگي بي بديل و دست ساز مردمان خوش ذوق و هنرمند اصفهان با قدمتي بيش از هزاران سال كه با طبيعت زيباي اين منطقه درهم آميخته، شهرت جهاني را براي آن به دنبال داشته است. همين امر سبب شده هر ساله در ايام مختلف، مردم ساير استان هاي كشورمان و ساير كشورهاي علاقه مند به فرهنگ و تمدن ايران و اصفهان براي ديدن و استفاده كردن از مراكز و اماكن تاريخي، فرهنگي و طبيعي به اين شهر سفر كنند و مردم اصفهان نيز با آغوش باز پذيراي ميهمانان عزيز و گرامي از سرتاسر گيتي هستند.
تاریخ به روز رسانی:
1395/09/02
تعداد بازدید:
3460