مرکز همایش های بین المللی حضرت امام خامنه ای
خانه
جستجو
احمدي‌مهر خبر داد: پيشرفت 72 درصدي پروژه مركز همايش‌هاي اصفهان/اعتبار 300 ميليارد توماني براي تكميل پروژه
احمدي‌مهر خبر داد: پيشرفت 72 درصدي پروژه مركز همايش‌هاي اصفهان/اعتبار 300 ميليارد توماني براي تكميل پروژه مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين‎المللي امام خامنه‌اي گفت: احداث سالن اصلي، جنبي و ساختمان‌هاي مرتبط با پروژه مركز همايش‌ها تا كنون 72 درصد پيشرفت داشته است و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال آينده تكميل و به بهره برداري برسد.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين‎المللي امام خامنه‌اي گفت: احداث سالن اصلي، جنبي و ساختمان‌هاي مرتبط با پروژه مركز همايش‌ها تا كنون 72 درصد پيشرفت داشته است و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان سال آينده تكميل و به بهره برداري برسد.

مهدي احمدي مهر صبح امروز_سه شنبه_11 تيرماه 98 در سي و چهارمين نشست «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگويي در مسير اميد»، اظهار كرد: پروژه مركز همايش‌هاي بين‌المللي امام خامنه اي سال 1390 به واسطه برگزاري اجلاس سران كشورهاي غيرمتعهد و براساس مصوبه دولت آغاز شد.

وي افزود: در ابتدا مقرر شد 100 ميليارد تومان اعتبار توسط دولت به اين پروژه تزريق و مابقي مبلغ مورد نياز توسط شهرداري اصفهان پرداخت شود و پروژه ظرف دوسال مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين‌المللي امام خامنه‌اي با بيان اينكه براساس پيش بيني‌هاي انجام شده، براي پروژه، مركز همايش‌ها سالن اصلي، سالن جنبي، سينما، ويلاها و هتل و مركز تجاري درنظر گرفته شده بود، افزود: پيش بيني‌ها مبني بر اين بود كه از آورده هتل و تجاري و فروش زمين همچنين پروانه ساختماني براي سرمايه گذار شهرداري بتواند منابع مالي خود را تأمين كند و با صرف 250 ميليارد تومان اعتبار مركز همايش‌ها احداث شود، اما دولت تنها 20 ميليارد تومان از تعهدات خود را پرداخت كرد كه تا كنون پيگيري‌ها و مكاتبات زيادي براي وصول 80 ميليارد تومان باقي مانده انجام شده ليكن بي نتيجه مانده است.

تمام بدهي‌هاي پيمانكاران پرداخت شده است

وي با تأكيد بر اينكه بخش هتل و تجاري مركز همايش‌ها به دليل مشكلات مالي ايجاد شده براي سرمايه گذار بخش خصوصي به اتمام نرسيده است و تنها پنج درصد پيشرفت فيزيكي دارد، گفت: شهرداري اصفهان براساس تعهدات خود مبالغي كه بايد به پيمانكاران پرداخت مي‌كرد را انجام داد، البته تا دوسال قبل به دليل بدهي‌هاي زياد به پيمانكاران شاهد ركود پروژه بوديم، اما در دوره جديد مديريت شهري اصفهان با عزم جدي براي اتمام پروژه تمام بدهي‌هاي پيمانكاران پرداخت شده است.

احمدي مهرميزان اين بدهي‌ها را حدود 30 ميليارد تومان عنوان كرد و افزود: با حمايت شهردار اصفهان تمام بدهي‌هاي پيمانكاران پرداخت شده است و در چند ماه اخير 14 مناقصه برگزار شد كه شش مورد آن به نتيجه رسيد و پيمانكاران جديدي وارد پروژه شدند.

وي خاطرنشان كرد: درحال حاضر 250 نفر كارگر، كارشناس و مهندس در پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي امام خامنه‌اي به طور مستقيم و يكصد نفر به صورت غيرمستقيم فعاليت مي‌كنند.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين‌المللي امام خامنه‌اي فاصله 20 دقيقه‌اي با فرودگاه اصفهان، طراحي سه مسير دسترسي به محل پروژه، دسترسي آسان به رينگ سوم، ترافيك روان و خارج بودن از مركز شهر را از جمله ويژگي‌هاي اين پروژه عنوان كرد و گفت: اين پروژه در زميني به وسعت 71.5 هكتار واقع شده و زيربناي ساختمان‌هاي كل مجموعه اعم از سالن اصلي، هتل، تجاري و ساختمان‌هاي مرتبط 425 هزار متر مربع است.

وي با اشاره به طراحي نماي پروژه اظهار كرد: طرح «نيم كره» اين پروژه نماد شهر اصفهان «نصف جهان» است.

احمدي مهربا بيان اينكه ويژگي مهم سالن اصلي پروژه مركز همايش‌ها اين است كه در آن ترجمه همزمان هشت زبان زنده دنيا انجام مي‌شود، گفت: اين سالن با ظرفيت و پتانسيل بسيار خوبي كه خواهد داشت مي‌تواند ميزبان كنفرانس‌هاي ملي و بين المللي باشد و براي امكانات صوتي و تصويري آن از برندهاي روز دنيا استفاده خواهد شد.

وي با تأكيد براينكه تمام مسائل ايمني، امنيتي و پدافندغيرعامل در پروژه مركز همايش‌هاي بين‌الملي امام خامنه‌اي لحاظ شده است، افزود: در مراحل مختلف ساخت پروژه از متريال‌هاي بااستحكام و بادوام استفاده شده است.

اعتبار 300 ميليارد توماني براي تكميل پروژه

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي امام خامنه‌اي تصريح كرد: تاكنون بالغ بر 320 ميليارد تومان در پروژه مركز همايش‌ها هزينه شده و پيش بيني مي‌شود در شرايط فعلي 300 ميليارد تومان اعتبار ديگر براي تكميل آن نياز است.

وي با بيان اينكه درحال حاضر در اين پروژه 28 قرارداد با پيمانكاران منعقد شده است، افزود: از ابتداي سال جاري تا كنون هر هفته يك مناقصه برگزار شده و تا چند هفته آينده سه پيمانكار جديد به پروژه اضافه مي‌شود.

احمدي مهربا اشاره به دلايل تأخير در اجراي پروژه گفت: سال 90 بحران دلار به وجود آمد و با توجه به اينكه سرمايه گذاران در تكاپوي بازگشت كوتاه مدت سرمايه خود بودند، معادلات پيش بيني شده بهم خورد، اما شهرداري اصفهان تلاش كرد سرمايه گذاري‌ها را در اين پروژه فعال كند.

وي در پاسخ به سئوالي مبني بر وقفي بودن زمين پروژه مركز همايش‌ها اظهار كرد: زمين اين پروژه داراي سند رسمي از اداره ثبت است و تمام زمين‌هاي مورد نياز از مالكان خريداري شده و به هيچ عنوان وقفي نيست؛ تاكنون هيچ مكاتبه يا مذاكره‌اي از سوي اداره اوقاف در اين باره انجام نشده است.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي امام خامنه‌اي در رابطه با پيش بيني زمان اتمام پروژه مركز همايش‌ها تصريح كرد: پيش بيني آن باتوجه به شرايط سخت اقتصادي موجود، دشوار است، اما تلاش مي‌كنيم تا پايان سال آينده براي تكميل پروژه به نقطه مطلوب برسيم.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي هتل در نظرگرفته شده در مجاورت مركز همايش‌ها تصريح كرد: اين هتل با 250 اتاق و 30 سوئيت ازجاذبه‌هاي گردشگري اين بخش به شمار مي رود و البته تاكنون مقامات بلند پايه كشوري همچون وزير امورخارجه از پروژه بازديد كرده و اذعان داشتند كه درصورت اتمام پروژه بخش اعظم اجلاس‌هاي كشوري و بين المللي را مي‌توان در اين محل برگزار كرد.

توجه به معماري اصيل ايراني_اسلامي در پروژه مركز همايش‌ها

احمدي مهربا بيان اينكه توجه به معماري اصيل ايراني _ اسلامي در پروژه مركز همايش‌ها مورد تأكيد و توجه بوده است، ادامه داد: در بخش لابي مجموعه، صنعت مس بر روي شيشه كار شده و اين اقدام توسط هنرمندان به نام اصفهان طراحي شده است همچنين يك مشاور به كارگرفته شده تاپيوست فرهنگي مرتبط با داشته‌هاي اصفهان براي اين پروژه تعريف كند.

وي ادامه داد: تلفيقي معني‌دار از معماري مدرن و معماري ايراني_اسلامي با بهره گيري از مباني نظري و عملي معماري پايدار جهت پاسخگويي به نيازهاي روز كاربران و حفظ ارتباط با معماري بومي و سنتي اين خاك همچنين استفاده از بعضي موتيف‌هاي بومي همچون طرح زيرگنبد مسجد شيخ لطف الله در طرح‌هاي داخلي از ديگر ويژگي‌هاي معماري اين پروژه است.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي امام خامنه‌اي با اشاره به برنامه‌ريزي براي بهره برداري‌هاي آينده در پروژه مركز همايش‌ها خاطرنشان كرد: باتوجه به اينكه سالانه نزديك به 500 نشست بين المللي، فني و تخصصي در كشور برگزار مي‌شود كه عموماً حجم بيشتر آن در تهران است، بهره بردار ساختمان‌هايي همچون اجلاس مي‌تواند برنامه ريزي‌هاي خوبي براي برگزاري همايش‌ها و برنامه‌هاي مختلف در اين پروژه داشته باشد.

وي تأكيد كرد: اگر شهرداري اصفهان بهره‌برداري از پروژه را برعهده بگيرد بي شك به دليل محدوديت ها همچون پروژه جهان نما شكست خواهد خورد، اما اگر بخش خصوصي براي بهره‌برداري از پروژه ورود پيدا كند، قطعا رونق خواهد گرفت و باتوجه به برگزاري همايش‌هاي بزرگ در مركز همايش‌ها، درآمدهاي خوبي خواهد داشت.

احمدي مهربا اشاره به ويژگي‌هاي سالن چند منظوره پروژه اظهار كرد: اين سالن با كاربري فضاي پذيرايي داراي مساحت دو هزار و 700 متر مربع در دو طبقه است و قابليت تبديل شدن به دو سالن با سيستم صوت مجزا را دارد.

وي ادامه داد: سالن سينما در اين پروژه در دو طبقه با 564 صندلي در نظرگرفته شده كه مساحت فضاي تماشاگران 760مترمربع، مساحت ساير فضاها 815 مترمربع و مساحت طبقه مياني 300 مترمربع است.

مدير پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي امام خامنه‌اي خاطرنشان كرد: پروژه مركز همايش‌ها تاكنون موفق به دريافت جايزه سازه برتر فلزي در چهارمين كنفرانس ملي سازه و فولاد در سال 92 و طرح برتر پنجمين كنفرانس ملي سازه و فولاد در سال 1393 شده است.

1398/04/11 تاریخ بروزرسانی :
139 تعداد بازدید :