مرکز همایش های بین المللی حضرت امام خامنه ای
خانه
جستجو
خوان هفتم مركز همايش‌ها
خوان هفتم مركز همايش‌ها پروژه مركز همايش‌هاي بين المللي در شرقي‌ترين نقطه شهر اصفهان در مجاورت كمربندي شرق به عنوان يكي از ابر پروژه‌هاي اين شهر در حال احداث است تا با به كارگيري امكانات به روز و مطابق با استانداردهاي جهاني مورد بهره‌برداري قرار گيرد.

پروژه احداث مركز همايش‌هايبين المللي اصفهان در سال 1390 به واسطه برگزاري اجلاس سران كشورهاي غيرمتعهد و براساس مصوبه دولت آغاز شد و قرار بود در كوتاه‌ترين زمان ممكن به بهره‌برداري برسد، اما به دليل بدعهدي‌هاي دولت در تخصيص سهم اعتبارات خود هنوز به اتمام نرسيده است.

اين پروژه كه تا دو سال پيش تعطيل و سرمايه‌هاي مردم در حال استهلاك بود، با آغاز فعاليت دوره جديد مديريت شهري اصفهان و تخصيص اعتبارات ويژه، جاني دوباره پيدا كرد به طوري كه در حال حاضر علي‌رغم شرايط سخت اقتصادي 25 پيمانكار با بيش از 30 قرارداد در اين پروژه مشغول فعاليت هستند.

پيشرفت 73.5 درصدي سالن اصلي پروژه مركز همايش‌ها

«ايرج مظفر» معاون عمران شهري شهردار اصفهان با اشاره به اين پروژه مهم اظهار مي‌كند: پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي سال 90 در زميني به وسعت 71.5 هكتار در محدوده منطقه شش و در مجاروت رينگ چهارم جانمايي شد و قرار بود در زماني كوتاه احداث و اجلاس سران كشورهاي غيرمتعهد در اين مكان برگزار شود.

وي ادامه مي‌دهد: قرار بود اعتبارات دولتي، شهرداري اصفهان را در احداث پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي كمك كند، اما بنا بر دلايلي اين اجلاس در اصفهان برگزار نشد و تمام بار مالي احداث اين مركز بر عهده شهرداري گذاشته شد.

معاون عمران شهري شهردار اصفهان با بيان اينكه ميزان اختصاص بودجه سالانه براي احداث پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي قابل توجه نبود به همين دليل زمان اجراي آن طولاني شد، تصريح مي‌كند: با توجه به تاكيدات و توجه ويژه شوراي شهر و شهرداري در دوره جديد مديريت شهري اصفهان، در حال حاضر حدود 660 ميليارد تومان قرارداد پروژه فعال در سطح شهر اصفهان داريم كه 330 ميليارد تومان آن در منطقه شش و 300 ميليارد از اين قراردادها براي اجلاس منعقد شده است.

وي تاكيد مي‌كند: هر چه اجراي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي طولاني‌تر شود، ضرر و زيان آن براي شهر بيشتر خواهد شد، از اين رو به اتمام هر چه سريعتر پروژه تاكيد داريم.

مظفر با بيان اينكه پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي در دو بخش تعريف شده است، اضافه مي‌كند: يكي از اين بخش‌ها مركز همايش‌ها شامل سالن اصلي و سالن‌هاي جنبي، محوطه، ويلاها، موتورخانه و تاسيسات جنبي است.

وي اظهار مي‌كند: اين پروژه داراي يك سالن چند منظوره با ورودي VIP، سن متحرك و پاركينگ اختصاصي است كه ظرفيت آن دو هزار و 400 نفر با پتانسيل برگزاري همايش‌هاي بين‌المللي است كه 1200 نفر مي‌توانند به صورت هيئت مستقر و 1200 نفر نيز به صورت تماشاگر در آن حضور يابند.

معاون عمران شهري شهردار اصفهان مساحت سالن پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي را 3100 مترمربع و ارتفاع آن را بين 25 تا 50 مترمربع عنوان مي‌كند و مي‌گويد: اين سالن مجهز به تمام دستگاه‌ها و لوازم و تجهيزات برگزاري يك سمينار بين‌المللي و مطابق با استانداردهاي جهاني خواهد شد.

وي خاطرنشان مي‌كند: فضاي ارتباطي بين سالن اصلي و سالن‌هاي جنبي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي با عنوان «فضاي كنكورس» به وسعت چهار هزار مترمربع در نظر گرفته شده و محلي براي برگزاري نمايشگاه ها و ديدارها است.

مظفر با بيان اينكه يك سالن چندمنظوره براي انجام مراسم‌ پذيرايي يا نمايشگاه با ظرفيت شش هزار نفر در حال احداث است، اظهار مي‌كند: سالن برگزاري همايش‌هاي كوچك امكان پخش نمايش، تئاتر و سمينارهاي علمي و كوچك با ظرفيت 600 نفر را دارد.

وي ادامه مي‌دهد: «سالن حال» پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي در فضاي يك هزار و 125 مترمربع همراه با 24 دفتر ديپلماتيك براي ميهمانان خارجي جهت ارتباط با كشور خودشان و برگزاري جلسات داخلي در نظر گرفته شده و داراي صندلي‌هاي متحرك است.

معاون عمران شهري شهردار اصفهان خاطرنشان مي‌كند: علي‌رغم شرايط سخت اقتصادي تمام بدهي‌هاي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي به پيمانكاران پرداخت شده است و مشكلي براي تامين منابع مالي آن نداريم.

وي با بيان اينكه در مجاورت اين پروژه هشت ويلاي VIP  و با مساحت 400 متري با سبك معماري اسلامي و ايراني ساخته شده تا مورد استفاده شركت‌كنندگان در سالن اجلاس باشد، اظهار مي‌كند: نيمكره سازه پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي نماد شهرت اصفهان به «نصف جهان» است، همچنين در پوسته سالن پروژه نقش و نگاره‌هايي برگرفته از طرح مسجد امام(ره) است و در فضاي كنكورس، شيشه و مس كه هنر اصفهان است، مورد استفاده قرار گرفته و در بخش‌هاي ديگر نيز هنر ايراني- اسلامي و هنر اصفهان به كار رفته است.

مظفر تصريح مي‌كند: علاوه بر قراردادهايي كه در داخل پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي منعقد شده، پروژه‌هاي جنبي پل خروجي در خيابان شهيد روح الامين در حال ساخت بوده و تاكنون 70 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است.

وي با بيان اينكه دوربرگردان و خروجي پل اشكاوند و مسير VIP از پروژه‌هاي جنبي مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي به شمار مي‌رود، اظهار مي‌كند: در اين پروژه 28 هكتار فضاي سبز وجود دارد كه تاكنون 80 درصد آن اجرايي شده و در حال نگهداري است.

معاون عمران شهري شهردار اصفهان ادامه مي‌دهد: خيابان‌هاي اصلي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي آماده بهره‌برداري بوده و پياده‌روسازي‌هاي آن به اتمام رسيده است.

وي با اشاره به پروژه‌هاي هتل و مجموعه تجاري تعريف شده در مجاورت پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي، مي‌گويد: وسعت فضاي پروژه مجموعه تجاري 265 هزار مترمربع است كه 70 هزار مترمربع آن در بخش تجاري و مابقي فضاهاي ارتباطي و مركز بزرگ خريد خواهد بود و هتل پنج ستاره نيز در زميني به مساحت 65 هزار مترمربع در 12 طبقه توسط سرمايه‌گذار بخش خصوصي احداث خواهد شد.

مظفر اولويت شهرداري در پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي را بهره‌برداري از سالن اصلي آن عنوان مي‌كند و ادامه مي‌دهد: سالن اصلي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي تاكنون 73.5 درصد پيشرفت داشته و درصدد هستيم تا نيمه دوم سال 99 سالن اصلي و جنبي، فضاي كنكورس، دفاتر، ويلاها و محوطه و پل‌هاي ورودي و خروجي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي را مورد بهره‌برداري قرار دهيم.

وي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي را پس از بهره‌برداري يكي از مراكز بي‌بديل در كشور دانسته و تاكيد مي‌كند: اين پروژه در آينده ميزبان برگزاري اجلاس‌ها و همايش‌هاي بين‌المللي زيادي خواهد بود.

معاون عمران شهري شهردار اصفهان تصريح مي‌كند: در نيمه دوم سال گذشته و ابتداي سال‌جاري حدود 140 ميليارد تومان قرارداد در پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي منعقد شده كه اين رقم برابر با ساير پروژه‌هاي شهر است.

بدعهدي دولت نسبت به پروژه مركز همايش‌ها

«حسن كامران»، نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه براي تكميل و بهره‌برداري از پروژه ملي مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي نياز به تامين بخشي از اعتبارات توسط دولت وجود دارد، مي‌گويد: دولت تعهد داده بود كه پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي را به اتمام برساند؛ اما دولت دهم و پس از آن دولت يازدهم به وعده‌هاي خود براي تكميل و بهره‌برداري از سالن اجلاس عمل نكردند.

وي تصريح مي‌كند: پيش‌تر درباره تكميل و تأمين اعتبار پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي در رديف‌هاي بودجه‌اي پيشنهادهايي به مجلس ارائه داديم، اما باز هم موضوع برهم خورد و عنوان كردند چرا بابت اين پروژه بايد پول بدهيم؟ در صورتي كه اين پروژه ملي است.

نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي ادامه مي‌دهد: از زمان شهرداران دوره‌هاي گذشته در اصفهان اين پروژه را پيگيري كرديم، زيرا اين پروژه ملي است و اميدواريم هر چه سريع‌تر تكميل و به بهره‌برداري برسد.

پرداخت تمام بدهي‌ها به پيمانكاران

«محمدرضا بركت» مدير منطقه شش شهرداري اصفهان نيز با اشاره به اقدامات انجام شده در ابر پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي مي‌گويد: پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي يكي از بزرگترين و شاخص‌ترين پروژه هاي شهر اصفهان پس از قطار شهري است كه هر دو هفته يكبار جلسات بررسي پيشرفت آن برگزار و بازديد از آن انجام مي‌شود.

وي با اشاره به دلايل كندي اجراي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي، تصريح مي‌كند: قرار بود اعتباراتي خارج از اعتبارات عمراني شهرداري اصفهان از سوي دولت به اين پروژه اختصاص داده شود كه بنا به دلايلي محقق نشد و به نوعي شهرداري در اجراي اين پروژه تنها ماند.

مدير منطقه شش شهرداري اصفهان اظهار مي‌كند: با توجه به تاكيدات مديريت شهري اصفهان و تغذيه مالي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي در دو سال اخير، پيشرفت آن بسيار محسوس بوده و البته با تصميم‌گيري شهردار اصفهان كل مباحث مالي اين پروژه در رديف بودجه شهرداري منطقه قرار گرفته است.

وي ادامه مي‌دهد: بدهي‌هاي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي مربوط به سال‌هاي قبل از سال 97 حدود 40 ميليارد تومان بوده كه خوشبختانه پرداخت شده است.

بركت با بيان اينكه تعداد مناقصه‌هاي برگزار شده براي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي در سال 96 چهار مورد بوده كه در سال گذشته به 13 مناقصه افزايش يافته است، مي‌گويد: تا پايان تيرماه سال‌جاري حدود 21 مناقصه براي پروژه برگزار شده است كه منبع ريالي آن حدود پنج ميليارد و 800 ميليون تومان در سال‌جاري و 25 ميليارد تومان در سال گذشته بوده است.

وي تصريح مي‌كند: در پنج ماهه نخست سال‌جاري بالغ بر 140 ميليارد تومان مناقصه براي پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي توسط حوزه معاونت عمران بازگشايي شده و پيمانكاران مشغول فعاليت شدند.

مدير منطقه شش شهرداري اصفهان با بيان اينكه در حال حاضر هيچ دغدغه مالي براي اجرا و اتمام پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي وجود ندارد، ادامه مي‌دهد: با توجه به برآورد 350 ميليارد تومان اعتبار براي اتمام پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي اين نويد را به شهروندان و پيمانكاران پروژه مي‌دهيم كه تمام اعتبارات مالي مورد نياز براي اين پروژه تامين شده و نگراني براي تكميل آن نداريم.

وي خاطرنشان مي‌كند: در حال حاضر روزانه بين 200 تا 300 نفر در دوشيفت كاري در پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي مشغول فعاليت هستند و به جز صورت وضعيت‌هاي در حال رسيدگي در معاونت عمران، هيچ بدهي به پيمانكاران اجلاس نداريم.

بركت با اشاره به فضاي سبز پروژه مركز همايش‌هاي امام خامنه‌اي اظهار مي‌كند: تاكنون 70 درصد فضاي سبز پروژه تكميل شده و 30 درصد باقي مانده به مرور تا پايان سال جاري انجام خواهد شد.

1398/06/13 تاریخ بروزرسانی :
135 تعداد بازدید :