اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي:
فرهيختگان ياري كنيد

رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي گفت: سياست‌هايي براي گسترش فرهنگ شهروندي در نظر گرفته شده است كه براي انتقال مفاهيم آن دست ياري را به سوي هنرمندان و علاقه‌مندان دراز مي‌كنيم.

احمدرضا رضايي عصر امروز ( سه شنبه) در نشست تخصصي تبيين سياست‌ها و چشم‌اندازهاي حوزه شهروندي كه در قالب نشست‌هاي آموزشي و نقد و بررسي فيلم‌هاي بخش مسابقه هفتمين جشنواره ملي فيلم كوتاه حسنات اصفهان برگزار شد، اظهار كرد: در اين جشنواره آثار بسياري از نظر محتوا بررسي شد، اما بيشتر فيلم‌هايي مورد توجه قرار گرفت كه محتوايشان نزديك به موضوع فراخوان بود.

وي با بيان اينكه پس از بررسي محتواي فيلم، ساختار سينمايي آثار مورد توجه قرار گرفت و سپس از ميان آنها، 67 اثر براي داوري انتخاب شد، افزود: همانطور كه در فراخوان اعلام شده بود، داوري آثار به صورت كسب آراء مردمي در ربات فضاي مجازي انجام شد، اما از آنجايي كه اين فيلم‌ها مرتبط با مردم‌ هستند، شايد اين روش براي جمع‌آوري آراء، عادلانه نبود، به همين دليل برگه‌هاي نظرسنجي را در سالن‌هاي اكران، ميان بينندگان توزيع كرديم تا مردم خود، فيلم‌ها را انتخاب كنند.

رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي با بيان اينكه فيلم‌هاي كوتاه شهروندي طي چهار سال در چهار دانشگاه نيز اكران و آراء مردم گرفته شد، گفت: يكي از روش‌هاي اخذ آراء به دبيرخانه و اداره توسعه فرهنگ شهروندي اختصاص يافت در همين راستا هفت فيلم انتخاب شد كه امروز در اختتاميه جشنواره از منتخبان تقدير خواهد شد.

رضايي با بيان اينكه لازم است براي اجراي سومين دوره شهروندي در هشتمين جشنواره حسنات سياست‌گذاري كنيم، ادامه داد: بيان سياست‌ها و چشم‌اندازها به اين دليل اهميت دارد كه افرادي كه مايل به مشاركت هستند براي خلق اثر از سياست‌ها آگاه باشند، اما لازم است براي ارتقاء فرهنگ شهروندان، مفاهيم شهروندي بيان شود در همين راستا به ابزار بيان در همه زمينه‌هاي فرهنگ و هنر نياز داريم كه هنرمندان مي‌توانند از زبان هنري براي انتقال مفاهيم به شهروندان استفاده كنند كه يكي از زبان‌هاي بيان، رسانه تصويري است.

وي دو افق را براي سياست‌هاي توسعه فرهنگ شهروندي برشمرد و افزود: سياست‌ها بر اساس اسناد بالادست، منشور حقوق شهروندي، سند چشم‌انداز شهر اصفهان در سال 1404، ابلاغيه معاون فرهنگي و شهرداري و ديگر ابلاغيه‌ها تنظيم شد كه به نتايجي مبني بر حاكميت فضايي در اداره توسعه فرهنگ شهروندي در راستاي گفتگومندي رسيديم به اين معنا كه از همه اشخاص حقيقي و حقوقي مانند تشكل‌ها و سازمان هاي مردم نهاد درخواست كمك شد. بر همين اساس در تعامل با فرهيختگان براي دستيابي به ايده‌هايي ناب هستيم كه از راه رسانه بيشترين تأثير را داشته باشند.

رضايي سياست‌هاي اين اداره را در سه بخش تقسيم كرد و ادامه داد: براي رسيدن به اهداف، حس تعلق، مشاركت جويي و مسئوليت‌پذيري از سياست‌هاي اداره توسعه فرهنگ شهروندي هستند. هميشه شعاري مبني بر «شهر ما خانه ما» در شهر حاكم بوده است، به همين خاطر به دنبال افزايش حس تعلق ميان شهروندان هستيم، چراكه اگر مي‌بينيم كه همچنان رفتارهاي شهروندي محقق نمي‌شوند به اين خاطر است كه حس تعلق ايجاد نشده است. به همين خاطر بايد به تقويت رخ‌دادهاي ملي و بين‌المللي و سرمايه‌هاي اجتماعي توجه شود.

وي دومين بخش از سياست‌ها را افزايش مشاركت بيان كرد و افزود: اگر شهروندان در اداره و نگه‌داشتن شهر با تيم مديريت شهري از مديران تا كارگزاران، مشاركت نداشته باشند، هيچ نتيجه مثبتي محقق نمي‌شود. مهمترين راهكار، مشاركت با سازمان‌هاي مردمي و تشكل‌هاي هنري است.

رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي سومين سياست را ارتقاء حس مسئولت‌پذيري دانست و ادامه داد: لازم است شهروندان نسبت به محل زندگي خود و ديگر شهروندان مسئوليت‌پذير باشند كه اگر همديگر را مسافران بر يك كشتي بدانند به اهداف اصلي خود نزديك‌تر مي‌شوند. البته اين موضوع آگاهي شهروندان، ظرفيت‌سازي، حمايت مسئولان را مي‌طلبد.

رضايي مهمترين افراد را در رسيدن به اهداف، اصحاب فرهنگ و هنر دانست و گفت: رسانه در فضاي مجازي كمك بسياري مي‌تواند بكند تا مفاهيم موجود را به شهروندان منتقل كنند. اكنون در اين زمينه به غنا و قوت رسيده‌ايم، اما در زمينه فيلم، به خاطر كم بودن ارتباط و گفتگو ضعف داريم.

وي اظهار كرد: در كنار مفهوم شهروندي، شهروند سياسي، شهروند مدني و اجتماعي و شهروند شهري وجود دارند كه در راستاي ارتقاء شهروند شهري لازم است رفتارهايي كه مردم در زندگي شهري انجام مي‌دهند را بررسي كنيم. درهمين راستا مفاهيم به سه نوع تقسيم مي‌شوند نخستين بخش آنها شامل مفهوم شهروندي، ارزش‌ها و هنجارها، شهروند اجتماعي و... است. دومين بخش كه جزئي‌تر است مفاهيمي همچون مشاركت شهروندان در امور شهروندي، شهروند جهاني، توسعه پايدار، كيفيت زندگي شهري، قوانين شهري و... را شامل مي‌شود. سومين بخش نيز شامل زنان، شهروندان كوچك، آموزه‌هاي ديني و فضاهاي شهروندي و ... هستند.

رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي با بيان اينكه در گذشته، فرهنگ شهروندي در قالب واحد، سپس خانه و كميته شهروندي و اكنون اداره توسعه فرهنگ شهروندي توسعه مي‌يابد، افزود: در 10 سال اخير، سير نگاه به موضوعات متفاوت شده است به اين معنا كه رفتار شهروندي پويا است و مي‌تواند در هر زمان نياز متفاوتي داشته باشد. افزون بر آن در چند ماه گذشته از دانشگاه‌ها نيز استفاده شد و اكنون دست ياري را به سمت اصحاب فرهنگ و هنر دراز مي‌كنيم.

رضايي به استفاده ديگر شهرها از تبليغات فرهنگ شهروندي اصفهان اشاره و اظهار اميدواري كرد: فيلم‌سازان بايد در زمينه فرهنگ شهروندي از شهر خود شروع كنند، در واقع نخست به عنوان شهروند و سپس در قالب شهروند خلاق در زمينه ارتقاء فرهنگ شهروندي كمك كنند، البته ما نيز حامي آنها هستيم.

وي با بيان اينكه بهتر است بپذيريم فيلم كوتاه جاي خود را در سينما باز نكرده است، افزود: نبايد انتظار داشته باشيم سالن‌هاي اكران براي تماشاي فيلم‌هاي كوتاه شهروندي همانند جشنواره فيلم فجر و... پر شوند، اما مي‌توان گفت از فيلم‌ها به خوبي استقبال شد.

رييس اداره توسعه فرهنگ شهروندي اظهار كرد: اگر بستر عرضه فيلم، جشنواره باشد هدف‌گذاري اشتباه است و دقيق نيست، جشنواره تنها فيلم‌ها را انتخاب مي‌كند و از آنجا به بعد، آنچه كه اهميت دارد اين است كه از فيلم‌ها چگونه استفاده و چگونه تكثير شود.

رضايي افزود: براي پخش همه فيلم‌ها در تلويزيون شهر دچار مشكلاتي همانند كمبود زمان هستيم، بنابراين ارائه خلاقيت و پيشنهاد هنرمندان و ديگر علاقه‌مندان براي خلق و انتشار اين گونه فيلم‌ها نياز است.

تاریخ:
1397/02/26
تعداد بازدید:
24
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.