اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند
اصفهان در نگاه نخست/
ورودي‌هاي شهر "باغ-خيابان" شود

پژوهشگر معماري ايراني با بيان اينكه ورودي‌هاي شهر به صورت باغ-خيابان در آيد، گفت: با توجه به اينكه ورودي هاي شهر اصفهان هيچ تعريف مشخصي ندارد، بهتر است مسابقه طراحي ورودي هاي شهر برگزار تا بهترين طرح ها براي دروازه هاي شهر انتخاب شود.

حميد آقاشريفيان اصفهاني اظهار كرد: دروازه و ورودي شهرها به صورت طاق و نصرت در زمان هاي قديم يكي از مشخصه هاي مهم شهرها بوده است.

وي افزود: تا قبل از دوران صفويه دروازه ها وجود داشت و از زمان صفويه ورودي‌ها به صورت "باغ- خيابان" درآمد، ايده اي جذاب كه مي تواند امروزه نيز از آن استفاده كرد.

پژوهشگر معماري ايراني تصريح كرد: اكنون ورودي هاي شهر به بلوار و خيابان تبديل شده و هر جا ترافيك مشاهده شد، يعني به شهر نزديك شده ايم، متاسفانه اين معماري مدرن، نظم تعريف فضايي را در شهر به هم مي‌زند و نوعي لج و لجبازي با سنت قديم است.

آقا شريفيان پيشنهاد داد: با توجه به اينكه ورودي هاي شهر اصفهان هيچ تعريف مشخصي ندارد، بهتر است مسابقه طراحي ورودي هاي شهر برگزار تا بهترين طرح ها براي دروازه هاي شهر انتخاب شود.

وي اضافه كرد: در قديم شهرها را يكپارچه  نمي‌كردند، چند شهر كوچك ايجاد و حدود شهر را تعريف مي كردند سپس مابين شهرها فضاهاي سبز و باغ احداث مي‌شد اما اكنون متاسفانه تنها خيابان و بلوار ساخته مي شود.

تاریخ:
1397/02/26
تعداد بازدید:
69
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.