اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
اشرفي:
«محور گردشگري» منطقه 11 را متحول مي‌كند

سال 82 بود كه شهر رهنان با هدف ارتقا كيفيت زندگي در اين منطقه و خارج شدن از دايره محروميت به اصفهان الحاق شد.

رهنان به همراه چند محله پيرامون به عنوان منطقه 11 به اصفهان پيوست. در حال حاضر اين منطقه با مساحتي حدود 1097 هكتار شامل 8 محله اعم از محله‌هاي بابوكان، ليمجير، ماشاده، طاحونه، زاجان، چهارشاه، اسلامي و سجاد بخشي از غرب و شمال غرب اصفهان را شامل مي‌شود.

در اين سال‌ها پروژه هاي متعددي براي محروميت زدايي منطقه رهنان انجام شده است، اما حميد اشرفي، مدير جديد منطقه 11 اصفهان معتقد است: "هنوز توسعه متوازن خدمات شهري در اين منطقه انجام نشده و منطقه فرسوده است اگرچه به لحاظ سابقه تمدني كهن رهنان مي توان با ايجاد محور گردشگري، منطقه 11 و غرب اصفهان را متحول كرد." آنچه در ادامه مي آيد گفت و گوي خبرنگار ايمنا با «حميد اشرفي، مدير منطقه 11 شهرداري اصفهان» را مي‌خوانيد:

محروميت موجود در رهنان از چه جنسي است؟ آيا به لحاظ اقتصادي، فرهنگي يا به دليل بافت منطقه است؟

شهرداري رهنان از سال 82 به اصفهان الحاق شد، الحاق رهنان به اصفهان با اين رويكرد انجام شد تا بتواند از منابع مالي اصفهان استفاده كند و اين منابع مالي در توسعه متوازن خدمات شهري مؤثر باشد، اما آنچه اتفاق افتاده در اين راستا نبوده است.

بودجه محروميت‌زدايي براي رهنان يا منطقه 11 تعريف شده كه اين بودجه نيز براي رسيدن به توسعه متوازن شهري، محقق نشده است. با توجه به مشكلات شهرداري، شرايط موجود و با توجه به اينكه قيمت منطقه‌اي رهنان بر اساس آنچه دارايي مشخص كرده، پايين است، به لحاظ بودجه‌اي در شرايط سختي به سر مي‌بريم. به طور طبيعي وقتي قيمت منطقه پايين در نظر گرفته شود، مهاجرت نيز افزايش پيدا مي‌كند، به همين دليل در منطقه 11 دو دسته مهاجر خارجي و ايراني داريم.

مختلط شدن شرايط بومي منطقه كه بيشتر از قشر مذهبي هستند و شرايط خاص خود را دارند، با بخشي از ساكنان كه يا از شهرهاي مجاور به اين منطقه مهاجرت كرده‌اند و يا اتباع خارجي هستند معضلاتي را براي منطقه به وجود آورده است. بيش از 15 درصد بافت منطقه 11 شهرداري اصفهان «فرسوده» است، بافت فرسوده‌اي كه در مركزيت منطقه قرار گرفته و باعث شده مهاجران نيز به سمت مركزيت سوق پيدا كنند. اين موضوع به معضلي براي منطقه تبديل و باعث افزايش محروميت شده است.

مي‌توان برآورد كرد كه چند درصد جمعيت منطقه مهاجر هستند؟

آموزش و پرورش با توجه به آمار دانش آموزان افغانستاني، اعلام كرده كه حدود هشت هزار نفر از اتباع افغان در اين منطقه زندگي مي‌كنند. خود منطقه بر اساس آخرين سرشماري‌ها 62 هزار نفر جمعيت دارد كه البته جمعيت پناهجويان افغان جزء اين سرشماري نيست.

چند درصد منطقه 11 بافت فرسوده است و چه برنامه‌اي براي بازآفريني آن در نظر داريد؟

براي ترغيب مردم به بازسازي بافت فرسوده اقدامات زيادي شده است، از جمله اينكه شوراي اسلامي شهر سال گذشته 70 درصد تخفيف عوارض ساختماني را براي ساخت و ساز در بافت فرسوده در نظر گرفت؛ در واقع شهروندان براي صدور هر پروانه ساختماني در بافت فرسوده 60 هزار تومان به شهرداري پرداخت مي‌كردند در حالي كه رقمي بالاتر از اين براي تشكيل و تكميل فرايند صدور پروانه از سوي شهرداري هزينه مي‌شد، اما احياء بافت اهميت بيشتري داشت. در اين راستا منطقه 11 براي احياء بافت فرسوده «محور گردشگري» را تعريف كرد؛

به هر حال در گذشته برخي نقاط مركزي به عنوان محل تجمع مردم در نظر گرفته مي‌شد و اين موضوع در رهنان نيز مستثني نبوده است. رهنان از محله هاي قديمي «ماربين» اصفهان و شامل چهار محله اصل ماشاده، طاحونه، زاجان و چهارشاه است كه به صورت شمالي جنوبي و غربي شرقي تشكيل شده است و در تلاقي آنها حمام، مسجد جامع و بازار رهنان قرار دارد، در رهنان حمام قديمي در دست ترميم و بازسازي و در مسجد جامع اقداماتي در دست انجام است، اما متأسفانه بازار رهنان خراب شده و چيزي از آن به جز يك محور بازسازي شده باقي نمانده است. در اين راستا محور گردشگري را در بافت فرسوده تعريف كرديم تا بتواند براي منطقه آورده‌هايي داشته باشد و منطقه را رونق و متحول كند.

 آيا محور گردشگري در حد طرح است يا اقدامي براي اجراي آن صورت گرفته است؟

محور گردشگري طرحي است كه بر اساس يك سناريو پيش رفته‌ايم. براي ترشيح اين محور ابتدا بايد يادآور شوم كه حمام رهنان را از سال گذشته به عنوان حمام صلح جهاني مطرح كرديم چرا كه معماري خاصي دارد.

سربينه حمام رهنان در سر در ورودي قرار دارد و به چهار سكو يا نشيمن‌گاه تقسيم شده كه هر كدام متعلق به يكي از محله‌هاي رهنان بوده و هيچ تداخلي با هم نداشته است.

در گذشته مردم با حضور در حمام مراوداتي از جمله معامله، رفع تخلف، ازدواج و ...  با يكديگر داشتند، بدون اينكه به مكان ديگري رجوع كنند، به همين دليل حمام رهنان را به عنوان حمام صلح جهاني مطرح كرديم و دنبال هستيم كه آن را ثبت ملي كنيم. در اين راستا مذاكراتي با ميراث فرهنگي انجام و مقررشد ميراث، محور گردشگري را تعريف كند، در اين رابطه از منطقه خواسته شد شاكله‌اي را در اين خصوص تعريف كند.

حمام رهنان شايد نخستين حمام قديمي باشد كه مي‌خواهيم به آن هويت ببخشيم، در اين راستا در نظر داريم برنامههاي آييني حمام را احياء و در كنار آن بخش دمنوش و سردنوش را نيز راه‌اندازي كنيم. در كنار اين موراد براي فراهم كردن بستر سلامت راه اندازي بخش حجامت مد نظر قرار گرفت، در اين رابطه براي ايجاد طبيب‌خانه در محور گردشگري با متخصصان طب سنتي وارد مذاكره شديم و پزشكان نيز براي طبابت در اين محور اعلام آمادگي كردند.

در كنار طبابت پزشكان طب سنتي بايد بخش عطاري و داروهاي گياهي فعال شود؛ نكته ديگر اينكه در گذشته در فلات ايران مكاني به نام «غريب خانه» وجود داشته كه مردم در راه مانده را در آن اسكان مي دادند و البته افرادي كه از اين مكان استفاده مي‌كردند، هزينه‌اي براي نگهداري مي‌پرداختند، به همين جهت دركنار طبيب خانه، غريب خانه طراحي شده تا احداث شود.

آنچه يك گردشگر در هر محور گردشگري بايد وقت بگذارد حدود چهار ساعت است كه يك نيمروز كاري به شمار مي‌رود، از سوي ديگر به دليل ايجاد بخش طبيب‌خانه گردشگران سلامت نياز دارند چند روزي در اين منطقه اسكان داشته باشند، از اين رو در اين محور براي اقامت گردشگران هتل و رستوران سنتي تعريف شده است.

بستني رهنان نيز كه معروفيت خاص خود را دارد، بر اين اساس در كنار اين محور گردشگري محلي براي عرضه بستني رهنان تعريف كرديم تا در قالب «باغ بستني» يا مجموعه بستني سنتي راه‌اندازي شود.

راه‌اندازي نانوايي سنتي در محور گردشگري رهنان مد نظر است، چرا كه وجه تسميه رهنان «رينان» بوده يعني نان آن رِي يا مرغوبيت خاص دارد، گندم و آرد رهنان معروف بوده از اين رو نانوايي سنتي را احداث مي‌كنيم تا گردشگران نحوه پخت نان را نيز تجربه كنند.

صنايع دستي رهنان از جمله خاتم كاري، منبّت، قلمزني و ريخته گري را در قالب فروشگاه‌ها و كارگاه‌هاي صنايع دستي همراه با سوغات اصفهان در بازارچه ارايه خواهيم كرد.

البته اين فاز اول محور گردشگري رهنان است، در اين محور چند برج كبوتر نيز قرار دارد كه تعدادي از آنها احياء شده و چند مورد ديگر در تملك مالكان است كه با تعامل ميتوان آنها را نيز به محور گردشگري اضافه كرد. با مشاركت بخش خصوصي در صدد خريد چند خانه تاريخي هستيم تا بتوانيم محلي به عنوان «موزه مردم شناسي رهنان» راه اندازي كنيم.

با توجه به جمعيت مهاجر در منطقه و تنوع فرهنگ‌ها و قوميت‌ها چه نوع برنامه‌هاي فرهنگي پيش بيني شده است؟

 نكته مهم تأثيرپذيري از فرهنگ‌ها، قوميت‌ها و شرايط منطقه است. به لحاظ فرهنگي كارهاي بسياري در سطح منطقه 11 شهرداري اصفهان انجام شده است، از برنامه‌هاي مذهبي گرفته تا برنامههاي شاد، جشن‌ها و مسابقات چرا كه بايد تمام مذاق ها و سلايق را در نظر بگيريم و برنامه اجرا كنيم.

تاكنون برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي باعث افزايش رضايتمندي مردم شده است، البته گلايه‌هايي نيز وجود داشته، اما برآيند كلي رضايت‌مندي نسبي مردم نسبت به شرايط قبل است. اعتقاد داريم برخي امكانات زيرساختي اگر براي مردم فراهم شود، كمتر دچار مخاطره مي شوند.

در رهنان فضاي ورزشي بسيار كم است و مردم خواستار افزايش فضاهاي ورزشي هستند؛ البته شهرداري سه سالن ورزشي احداث كرده، اما جوابگوي جمعيت منطقه نيست. اداره كل تربيت بدني نيز به صورت جدي براي احداث زمين‌هاي ورزشي اقدام نكرده است، مردم رهنان معتقدند كه قبلاً تيم‌هايي داشتند كه در سطح ليگ برتر فوتبال و ... مقام كسب كرده، اما متأسفانه با شرايط موجود و تغيير سلايق، امكان شكوفايي تيم هاي ورزشي رهنان فراهم نشده است.

اگر ورزشگاه‌ها نباشد، فرزندان ما به فضاهاي مجازي و بازي‌هاي اينترنتي بيشتر روي مي‌آوردند و مشغول بازي با تلفن همراه مي‌شوند كه روابط اجتماعي آنها را به خطر مي‌اندازد و سلامت فرزندان را تهديد مي‌كند، بنابراين بايد تعداد سالن‌هاي ورزشي افزايش يابد تا اين مشكلات مرتفع شود.

يكي از ورزشگاه‌هاي مطرح رهنان، ورزشگاه طالقاني است كه قيمت سانس‌هاي آن زياد است، زيرا در اختيار بخش خصوصي است، از اين رو اداره كل تربيت بدني بايد تمهيداتي بينديشد تا سانس‌هايي براي تيم‌هاي ورزشي اختصاص يافته يا سانس‌هايي به صورت رايگان در اختيار فرزنداني كه متمول نيستند، قرار گيرد. رهنان در حال حاضر زمين هاي باير كشاورزي زياد دارد و اينها مي‌تواند پتانسيل براي احداث ورزشگاه‌ها باشد.

درباره مراسم‌هاي آييني مردم رهنان بگوييد.

دسته جات زنجير زني رهنان در ليست ميراث ناملموس ثبت و البته ثبت ملي شده است. مردم رهنان در گذر خيابان‌ها جايگاه‌هايي ايجاد مي‌كنند كه در آنها برنامه‌هاي شبيه‌خواني اجرا مي‌شود، از اين رو براي اينكه ترددها دچار مشكل نشود و ترافيك به وجود نيايد، «بوستان برنامه‌هاي آييني» براي رهنان تعريف كرديم تا مردم بتوانند به راحتي دسته‌جات زنجيرزني را ببينند و از نزديك شاهد اجراي برنامه هاي شبيه‌خواني و تعزيه باشند.

طرح بوستان برنامه‌هاي آييني را در بودجه 97 لحاظ كرديم و با همكاري شوراي شهر و كميسيون برنامه و بودجه در بودجه 97 رديف اعتباري براي آن در نظر گرفته شد.

در حال حاضر زميني براي احداث بوستان برنامه‌هاي آييني جانمايي و به معاونت شهرسازي و معماري شهرداري معرفي شده است تا پس از بررسي هاي لازم براي تغيير كاربري، طرح به كميسيون ماده پنج ارسال شود. بوستان برنامه‌هاي آييني مي‌تواند در جذب گردشگر مذهبي بسيار تأثيرگذار باشد.

آيين‌هايي كه در گذرها برگزار مي‌شده سنتي بوده است، آيا فكر نمي كنيد احداث بوستان برنامه‌هاي آييني شورا برنامه‌هاي قبلي را كمرنگ كند؟

برنامه هايي كه اجرا مي‌شده محلي بوده و مخاطب كمتري داشته است، بي شك وقتي اين برنامه‌ها با هم تلفيق شود كيفيت بالاتري خواهد داشت و اين افزايش كيفيت براي جذب گردشگر هم مفيد خواهد بود.

مي‌توانيم برنامه‌هاي محله‌هاي مختلف را زمان‌بندي كنيم تا مردم در شرايط خاص، برنامه‌ها را در «بوستان برنامه‌هاي آييني» اجرا كنند، اما مانع برنامه‌هاي آييني سنتي نخواهيم شد، تنها ترغيب كننده هستيم تا اين مراسم‌هاي ويژه بيشتر ديده شود.

چقدر از وسعت منطقه 11 شهرداري اصفهان را زمين‌هاي كشاورزي به خود اختصاص داده است؟

مي‌توان گفت كه نيمي از زمين‌هاي منطقه 11 كشاورزي است.

با توجه به شرايط كم آبي، بي‌شك تعداد زيادي از مالكان اين زمين‌هاي كشاورزي براي تغيير كاربري مراجعه مي‌كنند!؟

بله، همينطور است. مردم منطقه براي تغيير كاربري يا احداث كارگاه مراجعه مي كنند، اما پاسخ مثبتي دريافت نمي‌كنند چرا كه سازمان جهادكشاوري مخالف تغيير كاربري زمين‌هاي كشاورزي است.

گويا پيشنهادي مطرح شده بود كه در اين زمين‌ها باغ ويلا احداث شود!

قبل از ماه مبارك رمضان ديداري با رييس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان داشتيم، او اعلام كرد از سال 92 به دليل مشكلات اراضي كشاورزي با كاربري باغ ويلاها و شكايات به نهادهاي بالادستي، دستورالعملي ابلاغ شده كه براي احداث باغ ويلاها مجوزي داده نشود. البته اگر اين اقدام انجام شود براي منطقه و مردم ارزش افزوده دارد و فضاي سبز به عنوان ريه تنفسي اصفهان حفظ مي‌شود.

براي مغازه داران مبل در خيابان شريف قرار بود شهرك مبل راه‌اندازي شود. ابتدا اعلام شد كه كارخانه روغن نباتي به مركز مبل تبديل مي‌شود، اين طرح به كجا رسيد؟

كارخانه روغن نباتي خيابان امام خميني(ره) آخرين كارخانه‌اي است كه بايد از اصفهان خارج شود، البته در حال حاضر بخش توليد روغن اين كارخانه تعطيل شده و فقط بسته بندي و چاپ برچسب انجام مي‌شود.

ما با مسئولان كارخانه روغن نباتي وارد مذاكره شده‌ايم، اما حاضر نيستند اينجا را به مركز مبل تبديل كنند چرا كه شهرداران قبلي نتوانستند آنها را به توافق مجاب كنند، به همين دليل مكان هاي ديگري پيش بيني شد.

در اين رابطه قطعه زمين 40 هزار مترمربعي پشت كارخانه روغن نباتي در محله پارك ظهرآبادي در نظر گرفته شد تا شهرك مبل آنجا احداث شود، اما بنا به شرايطي شوراي چهارم مخالف بود و به پيشنهاد منطقه 12 زميني به مساحت 120 هزار متر مربع در منطقه اميركبير در اختيار سرمايه گذار بخش خصوصي قرار داده شد تا شهرك مبل در محدوده اميركبير احداث شود.

نكته ديگر اينكه بخش عمده فروشندگان مبل خيابان شريف ساكن منطقه 11 نيستند، از اين رو دنبال هستيم ايجاد شهرك يا مجتمع‌هاي كارگاهي ساخت مبل را راه‌اندازي كنيم تا كارگاه‌هاي مبل سازي شامل منبت، رويه كوبي و رنگرزي در مجتمع كارگاهي مستقر شوند و شرايط بهبود يابد.

دنبال هستيم زميني خريداري كنيم، اما هنوز انجام نشده است و به ناچار بايد بر روي زمين‌هايي دست بگذاريم و آنها را به سازمان جهاد كشاورزي معرفي و موافقت تغيير كاربري را بگيريم، سپس بايد اين طرح نيز در كميسيون ماده پنج مطرح و تصويب شود تا بتوانيم زمين مربوطه را تملك و شهرك كارگاه‌هاي مبل‌سازي را احداث كنيم.

يعني نقطه جانمايي شده در منطقه 12 براي راه‌اندازي شهرك مبل منتفي شده است؟

خير، در خيابان اميركبير فروشگاه مبل احداث مي‌شود و مربوط به بخش كارگاه‌هاي توليدي نيست، ما در صدد راه‌اندازي شهرك كارگاه‌هاي مبل‌سازي هستيم.

به نظر شما راه‌اندازي شهرك مبل  در منطقه 12 رونق رهنان كسب و كار مغازه‌داران را تحت تاثير قرار نمي‌دهد؟

ما با احداث اين شهرك در خارج از منطقه 11 مخالف هستيم، اما اين موضوع در شوراي چهارم به تصويب رسيده است. اين موضوع با شهردار اصفهان مطرح شده، ايشان دستور پيگيري به مدير دفتر خود را دادند تا بررسي شود كه مي‌توان راه‌اندازي اين شهرك در منطقه 12 را لغو كرد.

البته  در اين رابطه 70 ساعت جلسه با وكيل و مالكان روغن نباتي داشتيم، به توافقاتي رسيديم و اگر شوراي شهر و كميسيون ماده پنج توافق را تاييد كند، پس از ساخت مجتمع تجاري تفريحي در محل فعلي روغن نباتي، چند طبقه از مجتمع به مبل‌فروشان رهنان اختصاص داده مي‌شود.

در اين راستا قراردادي منعقد شده، توافقات شهرداري منطقه با مالكان انجام و به بخش حقوقي ارسال شده تا بررسي و مورد ارزيابي قرار گيرد و در قالب لايحه به شوراي شهر ارسال شود. بي شك با تصويب اين طرح، منطقه 11 شهرداري اصفهان متحول خواهد شد.

در خيابان شريف ترافيك زيادي به واسطه فعاليت مبل فروشان ايجاد شده، راهكار آن چيست؟

متاسفانه مردم مسائل ترافيكي را رعايت نمي‌كنند و در اين خيابان كم عرض اقدام به توقف پارك‌هاي دوبل مي‌كنند و همين منجر به بروز ترافيك و راهبندان مي‌شود.

طرحي در خصوص پارك ساعتي خودروها مطرح شد تا مبل فروشان خودروهاي خود را در كوچههاي مجاور پارك كنند و فضا براي پارك خودرو خريداران باز باشد، اما تاكنون طرح‌هاي مطرح شده به نتيجه نرسيده است.

به نظر شما احداث يك پاركينگ طبقاتي مي‌تواند راهگشا باشد؟

بخش خصوصي براي احداث پاركينگ تمايلي نشان نمي‌دهد و بيشتر بهره‌برداري پاركينگ‌ها را بر عهده مي‌گيرند. از سوي ديگر منطقه 11 شهرداري اصفهان 78 ميليارد بدهي دارد يعني سه برابر بودجه يكسال، از اين رو اگر هيچ فعاليت عمراني انجام نشود و فقط هزينه‌هاي جاري را بگيريم، شش سال طول مي‌كشد تا بدهي ها پرداخت شود. افرادي هستند كه حتي از سال 91 و 92 از شهرداري مطالبه دارند، از اين رو اگر از طريق بودجه‌هاي محروميت‌زدايي براي اجراي طرح‌هاي محور گردشگري يا شهرك كارگاهي حمايت نشويم، قطعاًَ آورده‌اي نخواهيم داشت.

تاریخ:
1397/03/22
تعداد بازدید:
57
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.