اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
يك شهر، زير شهر/
يك كارشناس: ايستگاه‌هاي قطار شهري ويترين اصفهان است

يك كارشناس ارشد معماري گفت: ساخت ايستگاه‌هاي قطار شهري فقط استفاده از آجر و يا ديگر مصالح نيست و بايد از مفاهيم معماري اصفهان در آنها استفاده كرد، زيرا ايستگاه‌هاي قطار شهري ويترين و چشم معماري اصفهان است.

شهريار ناسخيان اظهاركرد: ايستگاه‌هاي قطار شهري پاتوق شهري به شمار مي‌رود، بنابراين بايد عناصر موسيقايي و المان‌هاي ويژه در آن وجود داشته باشد.

رييس دانشكده مرمت دانشگاه هنر اصفهان با بيان اينكه در شهر تاريخي اصفهان هر اقدامي در پروژه‌هاي عمراني بايد با حساسيت‌هاي ويژه و در نظر گرفتن معماري اصيل ايراني و اسلامي انجام شود، افزود: شهر اصفهان سابقه‌اي طولاني در معماري‌هاي فاخر دارد كه معماران امروز براي طراحي پروژه‌ها بايد از آنها الگو بگيرند.

وي تاكيد كرد: ساخت ايستگاه‌ها تنها بناكردن يك مكان با استفاده از آجر و يا ديگر مصالح نيست، بلكه بايد از مفاهيم معماري اصفهان در اين پايانه ها استفاده كرد، زيرا ايستگاه‌هاي قطار شهري ويترين و چشم معماري اصفهان است و هر توريستي از امكانات حمل و نقلي به طور حتم استفاده خواهد كرد و سپس وارد كوچه پس كوچه‌هاي شهر مي‌شود.

ناسخيان گفت: در حالي كه معماري‌هاي اصيل، كهن و رايج شهر اصفهان را در اختيار داريم، بايد اذعان كرد كه معماري برخي از ايستگاه‌هاي قطار شهري اصفهان مدرن است و با الگوهاي معماري ايراني و اسلامي تا حدودي فاصله دارد.

وي با بيان اينكه در ساخت ايستگاه‌هاي قطارهاي شهري بايد بهتر از مفاهيم اصفهان استفاده مي‌شد، اظهاركرد: اصفهان شهر موسيقي و معماري آن موسيقايي است به طوري كه روي پل‌ها، محورهاي تاريخي، كاخ‌هاي قديمي، خانه‌هاي قديمي الگوهاي معماري همراه با موسيقي است و عنصر تكرار شونده زياد داريم.

اين كارشناس ارشد معماري و دكتراي مرمت شهري و احياي بافت‌هاي تاريخي افزود: رعايت تناسب در استفاده از مصالح براي ساخت ايستگاه‌هاي قطار شهري اصفهان بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد و از الگوهاي باز مثل گودال باغچه اي استفاده شود.

ناسخيان تصريح كرد: معماري ايستگاه‌هاي قطار شهري بايد هويت بخش باشد، از اين رو در ساخت ايستگاه‌هاي خطوط بعدي بايد بيشتر عناصر معماري ايراني و اسلامي مورد توجه طراحان و معماران قرار گيرد.

تاریخ:
1397/04/21
تعداد بازدید:
16
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.