اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
روزهاي بدون نايلكس در اصفهان
.

با توجه به افزايش روزافزون استفاده از مواد پلاستيكي بنا به اعلام سازمان محيط زيست 21 تيرماه به عنوان روز بدون نايلكس انتخاب شده است. اين نامگذاري مي‌تواند تلنگري به مردم باشد تا بيش از پيش، به استفاده كمتر از كيسه‌هاي پلاستيكي و كمك به حفاظت از محيط زيست فكر كنند.

به منظور فرهنگ‌سازي و ارتقاء سطح دانش شهروندان در زمينه مضرات استفاده از كيسه‌هاي نايلوني همزمان با روز بدون پلاستيك برنامه‌هاي متنوعي در سطح مناطق 15 گانه شهر اصفهان پيش بيني شده است. به همين منظور به سراغ شهرداري‌هاي مناطق رفتيم تا از برنامه‌هاي فرهنگي آنها در اين زمينه باخبر شويم.

نمايش دست ساخته‌هاي بازيافتي كودكان در فرهنگسراي اسوه

مدير منطقه 2 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با  هفته بدون نايلكس نمايشگاه "نه به پلاستيك" با هدف اطلاع رساني به شهروندان در خصوص خطرات پلاستيك‌ و كاهش استفاده از آن در فرهنگسراي اسوه واقع در خيابان صمديه لباف هر روز از 14 تا 21 تيرماه از ساعت 16 تا21 در حال برگزاري است.

محمد كيهاني با بيان اينكه نمايشگاه‌هاي مختلفي از مواد بازيافتي برگزار مي ‌شود، ادامه داد: دست ساخته‌هاي بازيافتي كودكان، سفره‌هاي هفت سين ساخته شده از مواد بازيافتي و تابلوهاي ساخته شده از پسماندهاي تر و خشك (هنر كلاژ) توسط دانش آموزان هنرستاني در اين فرهنگسرا به نمايش گذاشته شده است.

وي اضافه كرد: برگزاري تور بازديد از كارخانه كود كمپوست جهت آشنايي شهروندان با روند توليد كود كمپوست  همزمان با هفته بدون نايلكس از ديگر برنامه هاي اين شهرداري است.

برگزاري تور بازديد از كارخانه پسماند

مدير منطقه 3 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با هفته بدون نايلكس برنامه‌هاي متنوعي در مسجد ملك در خيابان ملك و بانوسراي آفتاب در خيابان سروش از 16 تا 21 تيرماه از ساعت 16 تا 20 در حال برگزاري است.

حسين كارگر با بيان اينكه نمايشگاه‌ هفته بدون نايلكس با سازه‌هاي مواد بازيافتي ساخته شده است، افزود: برگزاري كارگاه‌هاي خلاقيت و برپايي نمايشگاه نمادين مشكلات و معضلات پلاستيك در محيط زيست از جمله برنامه‌هاي منطقه 3 در هفته بدون نايلكس است.

وي اضافه كرد: به منظور حمايت از موجودات آبزي حوضچه‌اي ساخته شده است تا مشكلات زيست محيطي، رها شدن پلاستيك و پسماند در آب به معرض نمايش گذاشته شود.

مدير منطقه 3 شهرداري اصفهان از برگزاري تور بازديد از كارخانه پسماند خبر داد و گفت: شهروندان علاقه مند به بازديد از كارخانه پسماند مي توانند به شهرداري منطقه مراجعه و براي شركت در تور بازديد ثبت نام كنند.

برگزاري كارگاه آموزشي در خصوص مضرات مواد پلاستيكي ويژه بانوان منطقه 4

مدير منطقه 4 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با هفته بدون نايلكس در باغ غدير نمايشگاه‌هاي متعددي در خصوص معضلات مواد پلاستيكي و ظروف يكبار مصرف در حال برگزاري است و در حاشيه اين برنامه ها به همه بازديدكنندگان كيسه پارچه‌اي اهدا مي‌شود.

رضا اخوان با بيان اينكه عكس و سازه‌هاي خلاق كودكان با مواد بازيافتي به نمايش گذاشته مي‌شود، اضافه كرد: كارگاه نقاشي ويژه كودكان با موضوع پسماند نيز در باغ غدير برگزار مي شود و به برترين آثار جوايز ويژه اي اهدا خواهد شد.

وي با بيان اينكه برنامه‌هاي آموزشي و كارگاهي در خصوص مضرات مواد پلاستيكي ويژه بانوان برگزار مي‌شود، افزود: برگزاري كارگاه آموزشي با موضوع هنردر سازه‌هاي بازيافتي، كلاس‌هاي خلاقيت با مواد پلاستيكي، آموزش صنايع دستي با مواد بازيافتي در دستور است.

مدير منطقه 4 شهرداري اصفهان با اشاره به برگزاري تور بازديد از كارخانه كود آلي گفت: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده 30 تيرماه شهروندان منطقه 4 از كارخانه كود بازديد خواهند كرد.

پاكسازي باغ فدك از پسماند پلاستيكي

مدير منطقه 7 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با هفته بدون نايلكس، نمايشگاه و دوره هاي آموزشي در كتابخانه كودكان و بانوان خيابان آل محمد در حال برگزاري است.

علي اصغر شاطوري افزود: فردا همزمان با 21 تيرماه نيز پاكسازي باغ فدك از پسماند به ويژه پسماند پلاستيكي انجام خواهد شد.

وي ادامه داد: شهروندان منطقه 7 مي توانند براي بازديد از كارخانه توليد كود كمپوست كه در تاريخ 6 مرداد ماه انجام مي‌شود، به شهرداري منطقه مراجعه و ثبت نام كنند.

برگزاري ويژه برنامه هاي آموزشي در فرهنگسراهاي باران و گلستانه

مدير منطقه 8 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با هفته بدون نايلكس برگزاري ويژه برنامه هاي آموزشي به صورت نمادين در فرهنگسراهاي باران و گلستانه پيش بيني شده است.

رسول هاشميان ادامه داد: برگزاري همايش محلي در محله‌ها، نمايشگاه دست ساخته‌هاي بازيافتي كودكان و برگزاري تور بازديد از كارخانه كودآلي كمپوست از جمله برنامه هاي اين منطقه در هفته بدون نايلكس است.

برگزاري كارگاه آموزشي ساخت كار دستي با مواد بازيافتي

مدير منطقه 11 شهرداري اصفهان گفت: همزمان با روز بدون نايلكس برنامه ويژه با عنوان "كيسه‌هاي پلاستيكي و استفاده از كيسه‌هاي پارچه‌اي" در فرهنگسراهاي سطح منطقه برگزار مي‌شود.

حميد اشرفي افزود: اين برنامه‌ها شامل گالري عكس، نمايشگاه ساختار سازه هاي خلاق با مواد بازيافتي و دور ريختني به همراه كارگاه آموزشي ساخت كار دستي با مواد بازيافتي، ساخت كيسه هاي پارچه اي و... است.

ساخت ماكت با استفاده از مواد پلاستيكي در فرهنگسراي قدس

مدير منطقه 12شهرداري اصفهان گفت: ويژه برنامه‌هاي آموزشي به مناسبت روز بدون نايلكس در فرهنگسراي قدس در حال برگزاري است.

علي باقري افزود: گالري عكس مرتبط با معضلات پلاستيك و نمايشگاه دست سازه‌هاي مواد بازيافتي به ويژه ساخت وسايل حجمي و كاربردي از جمله برنامه هاي اين منطقه در هفته بدون نايلكس است.

وي از ساخت ماكت با استفاده از مواد پلاستيكي در محوطه فرهنگسراي قدس خبر داد و گفت: برگزاري كارگاههاي آموزشي با رويكرد آشنايي شهروندان با معضلات پلاستيكي در محيط زيست به ويژه ظروف يكبار مصرف و استفاده از كيسه هاي پارچه اي در دستور كار اين منطقه قرار دارد.

مدير منطقه 12 شهرداري اصفهان اضافه كرد: برگزاري كارگاه آموزشي خلاقيت ويژه كودكان از ديگر برنامه هاي اين منطقه است كه برترين آثار جوايز ارزنده اهدا خواهد شد.

برگزاري تئاتر خياباني با موضوع معضلات مواد پلاستيكي در منطقه 13

مدير منطقه 13 شهرداري اصفهان گفت: اجراي ويژه برنامه‌هاي آموزشي به مناسبت روز بدون نايلكس در سه بوستان نيايش، آزادي و زمزم برگزار خواهد شد.

محمد شرفا از برگزاري تئاتر خياباني با موضوع معضلات مواد پلاستيكي خبر داد و گفت: تئاتر خياباني هر شب بين ساعت 19 تا 20 در منطقه 13 اجرا خواهد شد.

وي با بيان اينكه كارگاه رنگ آميزي و نقاشي ويژه كودكان با موضوع پسماند در حال اجرا است، افزود: كارگاه خلاقيت و كاردستي با مواد از ديگر برنامه هاي اين منطقه در هفته بدون نايلكس است.

تاریخ:
1397/04/21
تعداد بازدید:
16
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.