اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
جايزه جهاني تهران براي پياده راه چهارباغ اصفهان
.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار اصفهان گفت: در دهمين جشنواره‌ بين‌المللي برترين‌هاي پژوهش و نوآوري در مديريت‌ شهري‌، جايزه جهاني تهران كه به عنوان يكي از مهم ترين جوايز در موضوع علمي-پژوهشي در سطح كشور مطرح هست، به پياده راه چهارباغ عباسي اصفهان با محوريت سه شنبه هاي بدون خودرو رسيد.

عليرضا صلواتي درخصوص دريافت جايزه جهاني تهران با محوريت سه شنبه هاي بدون خودرو اظهار كرد: طرح سه شنبه هاي بدون خودرو با اتكا و با هدف پياده راه كردن خيابان چهارباغ عباسي اصفهان از بين سه هزار و 750 اثر ارسالي به اين جشنواره در ميان برگزيدگان قرار گرفت و به عنوان يكي از مهم ترين طرح هاي برگزيده انتخاب شد.

وي با بيان اينكه طرح سه شنبه هاي بدون خودرو از ابتدا با رويكرد پيامد گرا و با هدف حذف تردد وسايل نقليه موتوري اجرايي شد، ادامه داد: از ابتدا قرار بود اين طرح به صورت يك طرح شعاري و مقطعي نباشد، بر همين اساس طرح سه شنبه هاي بدون خودرو براساس يك طرح پژوهشي جامع و مستند و با هدف گذاري به جهت اينكه چهارباغ اصفهان بعد از حدود چهار دهه به پياده راه تبديل شود، آغاز و هر سه شنبه بعد از ظهر از ساعت 14 الي 22 به روي خودروها بسته و برنامه هاي متنوع و رخدادها و رويدادهايي متناسب با برنامه ها و مناسبت هاي تقويمي در خيابان چهارباغ اصفهان برگزار شد.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار اصفهان با بيان اينكه استمرار هميشگي اين برنامه در مناسبت هاي مختلف همچون ايام محرم با محتواي مذهبي، ايام نوروز با رويكرد برنامه هاي مناسبتي سال نو، عيد سعيد فطر و ... از جمله نكات مهم در اين موضوع به حساب مي آيد، گفت: مداومت 100 هفته اي طرح سه شنبه هاي بدون خودرو باعث شد بتوانيم به اهداف از پيش تعيين شده دست يابيم و در سال96 با اخذ مصوبه شوراي عالي ترافيك استان و شوراي اسلامي شهر اصفهان، عمليات پياده راه سازي اين خيابان آغاز شد كه اميدواريم تا نيمه اول سال جاري به اتمام برسد.

وي خاطرنشان كرد: تجربه سه شنبه هاي بدون خودرو با هدف گذاري بر پياده راه شدن يكي از خيابان هاي تاريخي شهر يك تجربه بسيار موفق بود كه در نهايت نتيجه و اقدام عملي از آن استخراج شد و از ابتدا هم طرحي شعارگونه و متكي به هزينه ها و بدون هدف و نتيجه نبود .

صلواتي اضافه كرد: طرح سه شنبه هاي بدون خودرو با نظرسنجي هاي انجام شده و با مستندات علمي و پيوست هاي پژوهشي، مورد استقبال داوران جشنواره برترين هاي پژوهش و نوآوري قرار گرفت و در نهايت جايزه جهاني تهران به طرح سه شنبه هاي بدون خودرو رسيد.

وي افزود: در اين برنامه از شهردار كلانشهر اصفهان به منظور برگزاري برنامه هاي مختلف و متنوع در حوزه هاي مختلف و به خصوص در حوزه حمل و نقل و محيط زيست در اصفهان تقدير شد و اصفهان با بيشترين تعداد طرح برگزيده، جايزه جهاني تهران و موفق ترين طرح با موضوع سه شنبه هاي بدون خودرو در اين جشنواره درخشيد و جايزه جهاني تهران را از آن خود كرد.

معاون حمل و نقل و ترافيك شهردار اصفهان گفت: اين اتفاق به طور حتم با مشاركت همه دستگاه هاي شهرداري اصفهان از جمله معاونت حمل و نقل و ترافيك, معاونت فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري، معاونت شهرسازي و معماري، معاونت خدمات شهري، سازمان فرهنگي تفريحي، كميته فرهنگ شهروندي، نيروي انتظامي، پليس راهور، مناطق يك و سه شهرداري و همه دست اندركاران به نتيجه رسيد و يك گام مهم بعد از چهار دهه انتظار عملي و يكي از طرح هاي بسيار مهم در حوزه حمل و نقل پاك در شهر اصفهان به سرانجام رسيد.

صلواتي اظهار اميدواري كرد: در آينده نزديك با ايجاد زيرساخت هاي حمل و نقل پاك همچون مترو، دوچرخه و موتورسيكلت هاي برقي ،كالسكه ها و ماشين هاي برقي حمل و نقل پاك در اين خيابان مستقر شود تا بتوانيم شاهد يك فضاي بسيار خوب، مناسب و نوستالژيك براي شهروندان اصفهاني و گردشگراني كه به شهر مي آيند، باشيم.

وي لزوم توجه به پژوهش در امور و فعاليت هاي جاري حوزه حمل و نقل و ترافيك را يادآور شد و تاكيد كرد: برنامه ريزي براي دستيابي به توسعه انسان محور در موضوعات ترافيكي، نيازمند توجه به كاربست يافته هاي پژوهشي است و برنامه هاي معاونت حمل و نقل و ترافيك بر اين موضوع متمركز است
تاریخ:
1397/02/26
تعداد بازدید:
46
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.