اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
نوروزي: راهي جز بازگشت به طبقه خلاق نداريم
از اصفهان تا كراكوف/

شهردار اصفهان گفت: امروز براي كنترل چالش‌هاي به وجود آمده براي شهر اصفهان در دهه‌هاي اخير، راهي به جز بازگشت به طبقه خلاق و صنايع خلاق وجود ندارد.

قدرت‌الله نوروزي امروز در نشست شهرداران و مسئولان شهرهاي خلاق جهان يونسكو در كراكوف لهستان با اشاره به اهميت طبقه خلاق در شهر اصفهان اظهار كرد: اين گروه هستند كه خلاقيت را در حوزه‌هاي مختلف در اصفهان جاري كرده و اين شهر را خلاقانه ساخته‌اند.

وي با بيان اينكه طبقه خلاق جامعه در اصفهان به عنوان پيشران شهر مطرح هستند، افزود: بايد توجه داشت كه اين طبقه هستند كه خلاقيت فرهنگي را به منصه ظهور مي‌رسانند.

شهردار اصفهان اضافه كرد: تبديل اصفهان به يك موزه شهر از دستاوردهاي خلاقيت طبقه خلاق است و اين امر موجب شده تا هويت فرهنگي اصفهان در جهان زبانزد باشد.

وي با بيان اينكه ما در تلاش هستيم تا اصفهان شهري زيست پذير، انسان محور و معناگرا باشد، ادامه داد: همه تلاش خود را به كار مي‌بنديم تا همه اضلاع توسعه پايدار در اصفهان رعايت شود و بر اين باوريم كه توسعه طبقه خلاق، زيرساختي براي دستيابي به توسعه پايدار است.

نوروزي اضافه كرد: اين گروه مي‌تواند اقتصاد، محيط زيست و جامعه را از بحران‌هاي پيش رو نجات دهد و به معناي تمام، شهر را در همه عرصه‌ها پايدار كند.

پياده‌سازي اهداف توسعه پايدار در اصفهان

وي با تاكيد بر اينكه اقتصاد خلاق و توسعه صنايع خلاق، شهر را به محيط مناسبي براي زندگي تبديل مي‌كند، ادامه داد: طبقه خلاق بايد در شهر پيشران باشند تا بتوانند معضلات شهر را در راستاي اهداف توسعه پايدار شناسايي و براي آن راهكارهاي عملياتي عرضه كنند.

شهردار اصفهان با بيان اينكه در اصفهان خشكسالي با ايجاد محدوديت‌هاي شديد، شهر را به سمت استفاده بهينه از آب‌ها هدايت كرده است، گفت: تغيير الگوي مصرف آب در شهر به عنوان استراتژي مهم تعريف شده است زيرا فرهنگ مردم بايد در مقابله با خشكسالي تغيير كند تا بتوان بحران‌ها را پشت سر گذاشت.

وي همچنين با بيان اينكه پياده‌سازي اهداف توسعه پايدار در اصفهان، رشد و توسعه اقتصادي براي همگان است، افزود: شهرداري اصفهان براي دستيابي به اين موضوع توجه به صنايع خلاق را به عنوان يكي از مهم‌ترين راهكارهاي برون رفت از بحران اقتصادي مطرح كرده و در اين زمينه تخصيص فضاهاي مرده شهري و باز زنده‌سازي آنها  به كمك شركت‌هاي دانش بنيان و طبقه خلاق يكي از اقدامات  مهم بوده است.

نوروزي ادامه داد: در اصفهان توسعه و بازآفريني صنايع خلاق به عنوان يكي از مهم‌ترين راهكارهاي توسعه پايدار و برون رفت از مشكلات زيست محيطي مطرح است و بر اين اساس مسئولان اين شهر در سياست‌هاي خود توسعه به سبك گذشته را كنار گذاشته‌ و با تكيه بر طبقه خلاق، رويكرد خود را از توسعه صنايع سنگين به سمت توسعه پايدار شهر از طريق صنايع خلاق تغيير داده‌اند.

پياده‌راه سازي چهارباغ با هدف بازآفريني شهري

وي با بيان اينكه بازآفريني فضاهاي شهري و به ويژه محور تاريخي چهارباغ عباسي از جمله اقدامات بازآفريني صورت گرفته در شهر اصفهان است، تصريح كرد: با پياده راه‌سازي اين خيابان و ساماندهي مشاغل، چهارباغ عباسي به محور عرضه و توليد صنايع خلاق تبديل مي‌شود.

شهردار اصفهان تاكيد كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته در آينده‌اي نزديك چهارباغ عباسي به مسيري مناسب براي حضور طبقه خلاق و بهترين مكان براي گردشگري تجربه محور و گردشگري خلاق تبديل خواهد شد.

وي بهره‌برداري از خط يك مترو را از جمله اقدامات شهرداري در راستاي دستيابي به پايداري زيست محيطي عنوان كرد و افزود: اين اقدام به منظور كاهش آلودگي هوا و توسعه حمل و نقل عمومي پاك انجام شده است.

نوروزي برگزاري هفته فرهنگي اصفهان در ارديبهشت ماه را از مهم‌ترين رويدادهاي فرهنگي شهر اصفهان دانست و ادامه داد: اين هفته فرهنگي نيز با همكاري طبقه خلاق جامعه اجرايي مي‌شود. البته ما در انجام تمام اين فعاليت‌ها ويژگي‌هاي هويتي خود را كه ريشه در مليت و ديانت‌ها دارد، حفظ كرده و تلاش مي‌كنيم تا در چهار چوب سياست‌هاي كلي نظام جمهوري اسلامي ايران حركت كنيم و بر اين اساس معتقديم كه خلاقيت فرهنگي راهگشاست و طبقه خلاق بايد در اين راستا قدم بردارند.

از طبقه خلاق حمايت مي كنيم

وي تاكيد كرد: ما طبقه خلاق را حمايت مي‌كنيم تا آنها شهر را به سمت اهداف توسعه پايدار و نهايتاً زندگي مطلوب شهري سوق دهند.

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه اصفهان قرن‌هاست با خلاقيت و فرهنگ خود به سان نگيني درخشان در جهان درخشيده است، گفت: امروز براي كنترل چالش‌هاي به وجود آمده براي شهر اصفهان در دهه‌هاي اخير، راهي به جز بازگشت به طبقه خلاق و صنايع خلاق وجود ندارد.

وي با بيان اينكه روزگاري اصفهان، اولويت اول طبقه خلاق براي زندگي در منطقه بوده است، افزود: چند فرهنگي بودن اصفهان با حضور اديان مختلف اسلام، مسيحيت، يهوديت و زرتشتي مصداقي بر اين مدعاست و ضروري است كه همچنان از اين ظرفيت بستري براي بروز فرهنگ و خلاقيت در شهر اصفهان و رسيدن به توسعه پايدار استفاده شود.

تاریخ:
1397/03/24
تعداد بازدید:
26
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.