اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱ ارديبهشت
سامانه هاي برنامه ريزي مانع تصميم گيري سليقه اي در مديريت شهري مي شود
نوروزي:

شهردار اصفهان گفت: امروز جزيره‌اي عمل كردن، خودمحور و مستبد بودن در كارها هرگز جواب نمي‌دهد.

قدرت الله نوروزي صبح امروز (پنجشنبه) در آيين رونمايي از دستاوردهاي معاونت برنامه‌ريزي و توسعه سرمايه انساني شهرداري اصفهان اظهار كرد: سرعت علم در گذشته به گونه‌اي بود كه هر40 يا 50 سال يك اتفاق در جهان مي‌افتاد، اما امروزه سرعت علم به قدري زياد است كه اگر لحظه‌اي غفلت كنيم، ميزان عقب افتادگي‌ها زياد خواهد بود.

شهردار اصفهان تصريح كرد: چند سال پيش به يكي از روساي جمهور آمريكا اعلام شد كه بشر به جايي رسيده كه قرار است دستگاهي بسازد تا انسان را به كره ماه ببرد، اما اين نظريه تا وقتي كه اثبات شد 100 سال طول كشيد، اما امروزه فشردگي زمان و مكان به وضوح قابل مشاهده است و ديگر تحقق نظريه‌ها 100 سال طول نمي‌كشد، قرار نيست هر دانشمند و عالمي هر چيزي را از خود شروع كند بلكه بايد ادامه دهنده راه‌هاي پيموده شده باشند.

نوروزي تأكيد كرد: دانشمندان امروزه قرار است ادامه دهنده راه هاي پيموده باشند و علم را به جلو ببرند به همين دليل سرعت حركت علم زياد شده است.

وي با بيان اينكه يك انحراف ممكن است ما را سال‌ها از دنياي علم عقب بيندازد، تصريح كرد: بنابراين اگر بي‌برنامگي وجود داشته باشد و از كانون‌هاي علمي، پژوهشي، دانشگاه‌ها و علماي رشته‌هاي مختلف بي بهره باشيم، نمي‌توانيم در دنياي كنوني كاري از پيش ببريم، بنابراين ناچار به برنامه‌ريزي علمي در تمام زمينه‌ها هستيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه برنامه‌ريزي بدون آمار هيچ سودي ندارد، گفت: اگر بخواهيم رابطه علوم را بررسي كنيم مي‌بينيم كه هيچ علمي به تنهايي قادر به ادامه حيات نيست و تمام علوم به علم آمار وابسته است؛ اين وابستگي موضوعي مهم و غيرقابل انكار است.

وي افزود: سامانه ها در مسير افزايش اثر بخشي تصميمات و جلوگيري از تصميم گيري سليقه اي است تا شهر را بهتر و ارزان تر براي شهروندان اداره كنيم.

نوروزي گفت: نمي‌توان برنامه‌ريزي براي اجراي يك طرح داشت، اما از علم و آمار استفاده نكرد، در واقع كساني موفق هستند كه علم و آمار بيشتري در اختيار دارند.

وي با بيان اينكه اگر مديران اطلاعات و آمار كافي در اختيار داشته باشند هرگز منفعل نخواهند بود، اظهار كرد: آنچه امروز در رونمايي از 10 سامانه و برنامه معاونت برنامه ريزي و توسعه سرمايه انساني شهرداري اصفهان به نمايش گذاشته شد هركدام با علم آمار ارتباط مستقيم دارد.

شهردار اصفهان ادامه داد: اگر مي‌خواهيم به گونه‌اي عمل كنيم كه كارها اثربخشي داشته باشد و هم براي زندگي آينده مسيرها هموار باشد، بايد بتوانيم از اين سيستم‌ها و برنامه‌ها به نحو شايسته استفاده كنيم؛ روزگاري سنت گرايان حاضر به سنت شكني نبودند، اما امروز آن‌ها چاره‌اي جز تسليم شدن در برابر تكنولوژي ندارند.

نوروزي تصريح كرد: امروز جزيره اي عمل كردن، خودمحور و مستبد بودن در كارها جواب نمي دهد و به همين دليل معاونت برنامه ريزي اين برنامه ها را تدوين كرده است.

وي با بيان اينكه براي شهرداري اصفهان قابل قبول نيست كه مديران داشبورد مديريتي نداشته باشند، افزود: رونمايي از نرم افزارها و برنامه‌هاي امروز اين امكان را فراهم مي‌كند تا هر معاوني در حوزه خود بتواند با اطلاعات كامل عمل كند، ديگر هر بخش‌، ساز جداگانه نخواهد زد چرا كه بايد كارها به درستي انجام شود تا اثربخشي آن افزايش يابد.

شهردار اصفهان ضمن تشكر از  دست اندركاران تدوين محصولات جديد و سامانه‌هاي معاونت برنامه ريزي و توسعه سرمايه انساني تأكيد كرد: از استفاده‌كنندگان اين برنامه‌ها مي‌خواهم به سمتي حركت كنند تا شهرداري به عنوان مجموعه‌اي منسجم و واحد، مسيري را طي كند تا هر اقدام شهرداري اثر لازم را داشته باشد.

نوروزي ادامه داد: بسيار خرسندم كه از اين پس در هر جلسه اي با استفاده از داشبورد مديريتي در تمام بخش‌ها با اطلاعات كامل علمي حضور خواهم يافت، از تمام معاونان مي‌خواهم كه دستاوردهاي رونمايي شده را جدي بگيرند و در حوزه هاي مالي، منابع انساني، برنامه ريزي، ترافيك و شهرسازي از آنها استفاده كنند چرا كه اين برنامه‌ها، شفاف‌سازي امور را به دنبال دارد، همچنين عملكرد افرادي كه دانش كافي ندارند را نيز افشا مي‌كند، بنابراين بايد به اين سامانه‌ها و ابزارها مجهز شويم و دانش لازم را كسب كنيم.

وي اظهار اميدواري كرد: با رونمايي از اين 10 برنامه راه براي رسيدن به يك شهر هوشمند و زيست‌پذير و شهري كه حقوق همه جانبه شهروندان در آن رعايت شده، هموار شود و شاهد تأمين رفاه بيشتر براي شهروندان و رشد و شكوفايي شهر باشيم.

تاریخ:
1397/08/24
تعداد بازدید:
22
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.