اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۷ اسفند
ساماندهي اصناف در شهر يك ضرورت است/ اصلاح ساختار بازارهاي روز كوثر
مجيري ؛

تامين منابع مورد نياز شهروندان ساكن در شهر، همين طور چگونگي توزيع آن از اهميت بالايي برخوردار و نيازمند برنامه ريزي مدون است؛ هرچه شهر بزرگتر باشد لزوم توجه به تامين و توزيع منابع شهر به شكل جدي تري نمود پيدا مي كند.

چنان‌چه روند تامين و توزيع منابع مناسب نباشد، مي‌تواند ساير زيرساخت‌هاي شهري را تحت تاثير قرار دهد؛ در اين ميان جانمايي مشاغل در شهرها ضرورت دارد، زيرا اگر مشاغل متناسب با بافت شهر و خيابان نباشد بر مشكلات شهري مي‌افزايد؛ آلودگي‌هاي زيست محيطي، آلودگي هوا، خاك ، بوي نامطبوع، گره‌هاي ترافيكي، سر و صدا و تجمع ضايعات از جمله عوارضي است كه برخي از مشاغل بر شهرها تحميل كرده اند. در اين راستا ساماندهي مشاغل شهري از ضروريات است؛ متولي اين فرآيند در شهر سازمان ساماندهي مشاغل و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري است. نام اين سازمان به تازگي از سازمان ميادين ميوه و تره بار و ساماندهي مشاغل شهري به سازمان ساماندهي مشاغل و فراورده‌هاي كشاورزي تغيير كرده است كه اين خود اهميت ساماندهي و نظارت بر محصولات مصرفي شهر اصفهان از توليد به مصرف را گوشزد مي‌كند.

محمد مجيري؛ مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل و فراورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان ميهمان خبرگزاري ايمنا بود تا پاسخگوي سوالات مطرح در اين زمينه باشد.

جانمايي نامناسب اصناف در سطح شهر چه تبعاتي را در پي دارد و چه سياست هايي براي رفع اين مشكل بايد دنبال شود؟

بسياري از مشكلات در سطح شهر از جمله ترافيك و آلودگي هوا ناشي از ساماندهي و قرارگيري نامناسب اصناف در سطح شهر است كه برخي از آنها آلودگي صوتي و هوايي را به همراه دارد؛ تعداد اين صنوف در سطح شهر نيز استاندارد نيست اين در حالي است كه اين مهم در كشورهاي غربي همانند آمريكا و اروپا رعايت مي‌شود؛ در آمريكا به ازاي هر 1000 نفر، يك واحد صنفي خرده فروشي و در اروپا به ازاي هر 660 نفر، يك واحد خرده فروشي وجود دارد.

در ايران به ازاي هر 35 نفر، يك واحد صنفي و در شهر اصفهان به ازاي هر 26 نفر، يك واحد صنفي خرده فروشي وجود دارد كه اين خود باعث موجي از افزايش رفت و آمدها و ترافيك در سطح شهر مي شود؛ به طور مثال در طول 1000 متري خيابان رباط سوم، در دو طرف خيابان 73 دفتر مشاور املاك وجود دارد كه اين تعداد در طول يك خيابان و با توجه به كاهش ساخت و سازها بيشتر از ميزان استاندارد است در حالي كه شهرداري طي چند سال گذشته براي رفع مشكلات به جاي معلول به بررسي علت پرداخته مثلا براي كنترل ترافيك، اقدام به ايجاد طرح زوج و فرد، نصب دوربين ثبت تخلف و ايجاد جزيره و اشكال هندسي بر سر چهارراه‌ها كرده است.

در حال حاضر 80 هزار واحد صنفي داراي پروانه و بيشتر از 100 هزار واحد صنفي فاقد پروانه در سطح شهر اصفهان وجود دارد؛ چنان‌چه به ازاي هر واحد صنفي 10 سفر درون شهري در طول روز انجام گيرد؛ تعداد اين سفرها به يك ميليون خواهد رسيد كه موجب ترافيك خواهد شد؛ البته تعداد سفرهاي درون شهري با در نظر گرفتن ساير واحدهاي خدماتي و پزشكي بيشتر از اين تعداد است، بنابراين بايد در حوزه ساماندهي مشاغل به بررسي علت‌ها پرداخت.

علاوه بر شهرداري ساير سازمان‌ها از جمله اتاق اصناف، اتاق بازرگاني و كميسيون نظارت بايد در زمينه ساماندهي مشاغل شهري مشاركت داشته باشند و شهرداري طبق بند 20 ماده 55 قانون شهرداري‌ها مي‌تواند بر نحوه توزيع و ساماندهي اصناف نظارت داشته باشد؛ قوانين صنفي و هواي پاك در اين راستا براي شهرداري كمك كننده است، اما ايجاد زير ساخت‌ها براي جلوگيري از ايجاد خسارت به مالكان واحدهاي صنفي و معيشت آنان ضرورت دارد، بنابراين بايد در حريم شهر و در شهرك‌ها مجموعه‌هايي را براي استقرار اين واحدهاي صنفي ايجاد و ساماندهي كرد به طور مثال شهرك اميركبير براي ساماندهي واحدهاي ريخته گري و تراشكاري در نظر گرفته شده است، اما با توجه به كمبود زمين بايد به دنبال راهكارهايي براي توسعه شهرك بود كه در اين راستا شهرك نيك انديش واقع در پينارت همچنين شهرك صنعتي در ابتداي جاده حبيب آباد براي ساماندهي مشاغل در نظر گرفته شده است؛ اين مهم نيازمند همكاري اتحاديه‌ها و واحدهاي صنفي است و همكاري همه جانبه و وسيعي را مي‌طلبد.

چه برنامه اي براي انتقال پرنده فروشان خيابان عطار در دستور كار است؟

طرح تفصيلي پس از پايان طرح جامع تهيه مي‌شود تا نقشه آينده شهر و راهكارهايي مناسب براي آيندگان بر مبناي آن شكل بگيرد؛ اين طرح تا پايان امسال تدوين خواهد شد؛ در بحث ساماندهي مشاغل، بانك اطلاعات اصناف نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كند، زيرا وضعيت قرارگيري اصناف ثابت و اولويت آنان براي انتقال بر حسب ميزان آلودگي و مخاطرات احتمالي براي سلامتي شهروندان تعيين مي‌شود به طور مثال انتقال و ساماندهي پرنده فروشان خيابان عطار به دليل مخاطراتي كه به دليل شيوع آنفولانزاي حاد پرندگان دارد در اولويت است.

سالهاست اين موضوع در استانداري اصفهان مطرح است، اما اقدام عملي در اين زمينه انجام نگرفته، بنابراين مطالعاتي در اين زمينه انجام گرفته و جلساتي نيز با اداره كل دامپزشكي استان اصفهان و اداره بهداشت برگزار شده است؛ بر طبق تصميمات اخذ شده و توجه به معيشت و اقتصاد خانوارها، پرندگان زينتي به باغ تندرستي واقع در ابتداي جاده باغ رضوان منتقل مي‌شود در اين راستا همچنين كشتارگاه كوچكي نيز در منطقه 10 شهرداري اصفهان براي پرندگان ذبحي در نظر گرفته شده است.

در حدود 20 تا 30 واحد صنفي در قالب يك كشتارگاه كوچك ، همراه با نقشه مناسب و با تاييديه اداره كل دامپزشكي استان اصفهان به مكان مورد نظر در منطقه 10 منتقل مي‌شود؛ همچنين براي ساماندهي بازار گل و گياه در محل باغ تندرستي و به مساحت 14.5 هكتار بازار گل و گياه، ماهيان و پرندگان زينتي ايجاد خواهد شد كه تا اواخر سال آينده بخش‌هايي از بازار به اين مكان انتقال مي‌يابد.

براي ساماندهي خرده فروشان خشكبار چه برنامه اي داريد؟ و احداث بازار خشكبار به كجا رسيد؟

در خيابان‌هاي صارميه، عبدالرزاق و صمديه واحدهاي عمده فروش خشكبار مستقر است كه به دليل انتقال بار به وسيله كاميون‌ها در طول روز موجب ايجاد ترافيك در محدوده‌هاي نام برده مي‌شود. براي حل اين موضوع در ميدان مركزي ميوه و تره بار، زميني به مساحت 15 هكتار براي انتقال 111 واحد صنفي خشكبار در نظر گرفته شده است كه در حال ساخت است و مراحل پاياني خود را پشت سر مي‌گذراند.

مذاكراتي با اتحاديه صنف خشكبار براي انتقال اين واحدهاي صنفي انجام گرفته است و در اين راستا بر اساس بند 20 ماده 55 شهرداري، براي رفع مشكل ترافيك بايد پس از انتقال واحدهاي مذكور، واحدهاي صنفي قبلي تعطيل و كاربري هاي ديگري براي اين اماكن در نظر گرفته شود. تهران و تبريز دو شهر پيشرو در توليد خشكبار هستند كه نمايندگان دو شهر پس از حضور در اصفهان و بازديد از اين مركز ابراز اميدواري كردند، اصفهان به قطب خشكبار تبديل شود؛ در اين راستا تاكنون 45 واحد تا پايان سال واگذار خواهد شد و كسبه نيز براي انتقال به اين مكان رضايت دارند، زيرا براي آنان ارزش افزوده دارد.

آيا  سازمان برنامه‌اي براي ساماندهي فروشگاه‌هاي دوچرخه و موتورسيكلت در ميدان احمد آباد دارد؟

تعداد فروشگاه‌هاي دوچرخه و موتورسيكلت واقع در خيابان سروش و ميدان احمد آباد زياد است و قرار دادن موتورسيكلت‌ها و دوچرخه‌ها در كنار پياده رو و خيابان موجب سد معبر و ايجاد مزاحمت براي عابران پياده مي‌شود. 

 15 هزار متر زمين در منطقه 10 شهرداري اصفهان براي ايجاد مركز دوچرخه سواري و موتورسيكلت در نظر گرفته شده است كه با توجه به محدوديت منابع مالي بايد با مشاركت كسبه انجام بگيرد. دو هزار ميليارد تومان براي اجراي اين پروژه نياز است، اين مركز براي نخستين بار در كشور ايجاد مي‌شود كه براي راه اندازي و تكميل آن نيازمند توافق صنف و مشاركت آنان است.

برنامه اين سازمان براي انتقال كارگاه هاي طلاسازي از سطح شهر و تجميع آنها در يك مكان چيست؟

اصفهان بزرگ‌ترين شهر توليد طلا و جواهر است و رتبه نخست كشور را در توليد النگو دارد. در اين راستا 14 هزار متر مربع واحد كارگاهي طلاسازي در سطح شهر اصفهان وجود دارد كه بايد ساماندهي شود؛ اين كارگاه هاي طلاسازي عمدتا در اطراف ميدان عتيق، ميدان نقش جهان و حتي در منازل مسكوني قرار دارد كه براي سلامت كاركنان خطرناك است.

بر اين اساس سه سال قبل، اداره راه و شهرسازي زميني به مساحت 80 هكتار را براي تجميع و انتقال اين واحدهاي كارگاهي در نظر گرفت كه از اين 80 هكتار، 30 هكتار از آن براي توسعه اين مركز در نظر گرفته شده است. همچنين هيئت مديره اي از اتحاديه صنف طلا و جواهر فروشان براي شروع روند اجرايي اين پروژه در نظر گرفته شده و در اين باره جلساتي را با هيئت مديره اين سازمان داشته ايم تا سال آينده روند اجرايي اين پروژه آغاز شود.

آيا امكان تجميع واحدهاي خدمات خودرويي به صورت مجزا در سطح شهر اصفهان وجود دارد؟

با توجه به هشت ورودي اصلي در شهر اصفهان، وجود سه هزار واحد خدمات خودرويي در معبرهاي اصلي براي شهر تاريخي همچون اصفهان زيبا و مناسب نيست كه اين مهم لزوم ساماندهي اين واحدهاي صنفي را در ورودي هاي شهر گوشزد مي‌كند، در اين راستا جلساتي را با اتحاديه صنف خدمات خودرويي سبك اصفهان داشته ايم. كه در اين جلسه برنامه ريزي شد شهرداري هاي مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان در هر منطقه 10 هزار متر مربع زمين براي ايجاد كلينيك خودرويي تحت عنوان خدمات خودرويي شماره يك و دو براي توسعه در نظر بگيرند؛ در اين راستا مكاتبات لازم با شهرداري انجام شده است.

برنامه‌هاي اين سازمان براي ارتقا كيفي بازارهاي روز كوثر چيست؟

ماموريت دوم اين سازمان فراهم كردن محصولات كشاورزي از توليد براي مصرف است؛ محصولات مصرفي شهر اصفهان شبانه به ميدان ميوه و تره بار منتقل مي شود و در طول روز براي مصرف روزانه در سطح شهر اصفهان توزيع مي شود.

بر اين اساس تاكنون  14 فروشگاه كوثر به بهره برداري رسيده است و به عنوان يك برند مورد اطمينان به شهروندان خدمت‌رساني مي‌كند. در اين راستا كيفي سازي خدمات و اصلاح ساختار اين بازارها در دستور كار سازمان قرار دارد؛ البته كمي‌سازي اين فروشگاه‌ها نيز در اولويت دوم قرار دارد؛ سياست توسعه فروشگاه‌هاي بزرگ به وسيله وزارت صنعت، معدن و تجارت تصويب و قوانين لازم براي ايجاد اين فروشگاه ها تدوين شده است؛ مردم نيز به سبب تفاوت قيمت كالاها در فروشگاه هاي بزرگي همانند بازارهاي كوثر نسبت به ساير فروشگاه ها خريدهاي ماهانه خود را از اين بازارها انجام مي دهند.

همچنين پانزدهمين فروشگاه روزكوثر واقع در شهرك شهيدكشوري در حال ساخت است؛ شانزدهمين شعبه اين فروشگاه نيز در منطقه 15 شهرداري اصفهان واقع در خوراسگان ساخته خواهد شد و زمين مورد نظر مراحل مورد نياز براي تملك را سپري مي كند. البته صحبت هايي در خصوص درآمد مغازه داران كوچك مطرح مي شود اما تلاش سازمان بر اين  است كه فروشگاه هاي كوچك نيز در روند احداث بازارهاي روزكوثر مشاركت داشته باشند تا زياني متوجه اين فروشگاه هاي خرد نشود؛ البته اجناس با قيمت مناسب وكيفيت مطلوب در بازارهاي بزرگ عرضه مي شود و مردم در مقام مقايسه خريد كالا از اين بازارها را ترجيح مي‌دهند. البته واحد نظارت بازارهاي روزكوثر در زمينه بهداشت كالاها و محيط، روند توزيع و قيمت آنها در بازه‌هاي زماني مختلف فرآيند خود نظارتي را انجام مي‌دهد.

ايجاد بازارهاي محله‌اي نيز از ديگر برنامه‌هاي در دست بررسي است. طبق آيين نامه صنفي مساحت اين بازارها بايد بيشتر از 1000 متر باشد و عرضه كالاها در اين بازارها به صورت تخصصي و با قيمت مناسب انجام شود. عرضه بدون واسطه كالا دست واسطه گران و دلالان را كوتاه كرده و كالاها را با قيمت مناسب از واحدهاي توليدي به سمت بازارها گسيل مي كند بنابراين ايجاد اين بازارهاي تخصصي و محله‌اي يك ضرورت است.

كيفيت محصولات ميدان ميوه و تره بار اصفهان موجب شده تا محصولات آن به حتي شهرستان بيرجند به عنوان دورترين نقطه شمال شرقي كشور نيز ارسال شود، البته بايد ظرفيت‌هاي ورودي و خروجي ميدان نيز در نظر گرفته شود. در شهرستان‌هاي نجف آباد، درچه، بهارستان و شهرضا ميادين ميوه و تره بار به صورت مجزا ايجاد شده است كه مي تواند به صورت منظم و برنامه ريزي شده محصولات را به نقاط مختلف استان برساند.

تاریخ:
1397/09/11
تعداد بازدید:
144
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.