اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد
حلقه حفاظتي شهر اصفهان آلودگي هوا را كاهش مي دهد
نوروزي در برنامه راديويي «شهر پرسشگر، شهردار پاسخگو»:

شهردار اصفهان گفت: احداث حلقه حفاظتي و تقاطع غيرهمسطح در بزرگراه شهيد اردستاني توفيق بزرگي براي شهر اصفهان است كه در كاهش آلودگي هوا تاثيرگذار بوده و تا يكسال آينده مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.

قدرت الله نوروزي صبح امروز (پنجشنبه) در برنامه راديويي «شهروند پرسشگر، شهردار پاسخگو» با بيان اينكه متأسفانه هفته گذشته آلودگي هوا در شهر اصفهان افزايش پيدا كرد، افزود: از طريق برنامه راديويي سلام اصفهان به همه مردم توصيه كردم از وسايل نقليه عمومي بيشتر استفاده كنند تا امكان زيست بهتر براي تمام مردم فراهم شود.

وي خاطرنشان كرد: بعدازظهر امروز در جاده اتوبان فرودگاه قرار است با آغاز عمليات عمراني طرح حلقه حفاظتي شهر و شروع عمليات ساخت پروژه تقاطع غيرهمسطح در بزرگراه شهيد اردستاني با اعتباري افزون بر 740 ميليارد ريال، اتفاق مهمي رقم بخورد.

شهردار اصفهان گفت: در اصفهان يك گذر غرب و يك گذر شرق داريم، گذر غرب از جاده كاشان ساخته شده و به سمت زرين شهر و مباركه مي‌رود و روابط بين استان‌ها را تنظيم مي كند، اما گذر شرق هنوز تكميل نشده است.

وي با بيان اينكه حلقه اول ترافيكي در مركز شهر، حلقه دوم زيرگذرهاي داخل شهر از جمله تقاطع عسكريه، آقاخاني و ...، حلقه سوم بزرگراه هاي شهر از جمله بزرگراه هاي شهيدان خرازي، بابايي، اردستاني است، افزود: حلقه چهارم كه حلقه حفاظتي شهر به شمار مي‌رود، به طول 78 كيلومتر است كه 45 كيلومتر آن در شهر اصفهان واقع شده و مابقي در شهرهاي خورزوق، دولت آباد، درچه و به سمت شهر ابريشم قرار دارد.

نوروزي ادامه داد: اين حلقه حفاظتي محدوده شهر را مشخص كرده و اجازه توسعه بي رويه شهر را نمي‌دهد، همچنين ورودي هاي شهر را تنظيم، ترافيك را كنترل و رفت و آمدها را تسهيل مي‌كند؛ حلقه حفاظتي از اتلاف وقت مردم جلوگيري كرده و مصرف سوخت را كاهش مي دهد؛ وقتي مصرف سوخت كاهش پيدا كند، آلودگي و ترافيك كاهش مي‌يابد،  وقتي بار ترافيكي كاهش پيدا كند، آرامش را به همراه خواهد داشت.

تهيه جدول زمانبندي اجراي پروژه حلقه حفاظتي

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: احداث حلقه حفاظتي توفيق بزرگي براي شهر اصفهان است كه مقرر شده طي يكسال آينده عليرغم شرايط سخت موجود به بهره‌برداري برسد، هر چند تاكيد داريم در كمتر از يكسال در اختيار شهر و شهروندان قرار گيرد.

نوروزي با بيان اينكه جدول زمانبندي اجراي پروژه به صورت دقيق تهيه شده است، گفت: 45 كيلومتر حلقه حفاظتي در مناطق 7، 12 و 14 شهر اصفهان واقع شده و 23 تقاطع غيرهمسطح دارد كه هفت مورد آن تقاطع هاي بزرگ است؛ آنچه امروز انجام مي شود، گام نخست براي ورود به صحنه عمراني بزرگ در سطح شهر اصفهان است.

وي با بيان اينكه تا يك ماه آينده كلنگ احداث تقاطع غيرهمسطح بزرگ كنار كارخانه قند قبل از آرامستان باغ رضوان در منطقه 15 شهرداري اصفهان به زمين زده خواهد شد، اظهاركرد: در اين نقطه بايد 17 هكتار زمين را از بنياد مستضعفان خريداري و آزادسازي مي‌كرديم كه اين اتفاق افتاده و در حال حاضر مراحل نهايي آن در حال انجام است، هر چند هزينه‌هايي را براي شهرداري در بر داشت، اما ارزش كار مهم است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: "گذر غرب به شرق" استان‌ها را به هم متصل مي‌كند، اما حلقه حفاظتي شهرستان‌ها را به هم متصل مي‌كند.

ناژوان جاي روشن كردن آتش نيست

نوروزي با اشاره به موضوع روشن كردن آتش در ناژوان، گفت: ناژوان يكي از مهمترين مناطق شهر اصفهان است و بايد آن را به عنوان يك سرمايه براي شهر نگاه كرد؛ ناژوان ريه تنفسي شهر به شمار مي رود و بايد تمام مسئولان و شهروندان با حساسيت ويژه به آن نگاه كنند، بنابراين نبايد تصميماتي گرفته شود كه منجر به تخريب اين سرمايه ارزشمند شود.

شهردار اصفهان با بيان اينكه روشن نكردن آتش در ناژوان به اراده و احساس مسئوليت مردم باز مي‌گردد، افزود: شهرونداني كه براي تفريح به ناژوان مي‌روند نبايد به دليل سرماي هوا اقدام به روشن كردن آتش كنند، چون علاوه بر آلودگي هوا و تخريب محيط زيست، باعث نارضايتي ساكنان اطراف ناژوان نيز مي شوند؛ شهروندان بايد شهر را از خودشان بدانند و بر اين باور باشند نه تنها ناژوان بلكه فضاهاي سبز جاي روشن كردن آتش براي گرم شدن نيست.

نوروزي با اشاره به مسير دسترسي به باغ پرندگان، گفت: در خصوص اينكه مسير دسترسي به باغ پرندگان محدود و به صورت يكطرفه است، مباحثي مطرح شده، البته بايد ملاحظه ساكنان آن نقطه از شهر را هم داشته باشيم، زيرا اقامت دايمي در آنجا دارند.

تخصيص اعتبار براي انجام مطالعه پروژه پل هفتم

وي در خصوص وضعيت سه راه پينارت، اظهاركرد: سه راه پينارت از مسيرهاي پرتردد شهر اصفهان است كه به روستاهاي براآن شمالي و باغ‌ها دسترسي دارد، از اين رو همواره بر ساماندهي پينارت تاكيد داشتم؛ اينجا همكاري جدي مردم و شهرداري را مي‌طلبد، زيرا مشكلاتي در خصوص چند لكه وجود دارد و بخشي از پلاك‌هاي واقع شده در طرح، متعلق به مردم است كه تملك آنها بايد انجام شود.

شهردار اصفهان با بيان اينكه براي پينارت طرح هاي زيادي در نظر گرفته شده است، تصريح كرد: در صدد هستيم در صورتي كه توجيحات فني و ترافيكي فراهم شود، بتوانيم براي آينده پل هفتم زاينده رود را بعد از پل تاريخي شهرستان از ميدان قوچاني در آبشار به سمت مشتاق احداث كنيم؛ اين نقطه از شهر دستخوش تحولاتي قرار خواهد گرفت، در بودجه نيز براي مطالعه پروژه پل هفتم اعتبار در نظر گرفته شده است.

نوروزي افزود: برخي از مداخله گران سودجو در منطقه پينارت به ساكنان وعده هاي پوچ مي دهند و مي‌گويند تسريع در روند كار ايجاد مي‌كنند، در حالي كه اخلال در روند اجراي طرح به وجود مي‌آورند كه مردم بايد آگاه باشند.

ديدار با هنرمندان شهر

وي با اشاره به ديدار با هنرمندان شهر، اظهاركرد: بخشي از وقت ما صرف شنيدن حرف هنرمندان مي شود چون اعتقاد داريم اصفهان شهر هنرمندان است و به طور طبيعي شهردار اين شهر بايد با هنرمندان رابطه خوبي داشته باشد.

شهردار اصفهان گفت: خوشحالم از وقتي به شهرداري اصفهان آمدم در اين زمينه تا حد مقدور فعاليت كردم، البته شب گذشته پس از برنامه هاي روزمره به ديدار دو هنرمند در عرصه عكاسي آقايان «عباس هاشمي نسب» و «عباس فلاح» رفتم و كارها و هنرنمايي هاي آنها را ديدم؛ هر دو مخازن عكس‌هاي دوران گذشته هستند؛ در ايام مختلف به سراغ هنرمندان مي‌رويم، همچنين در شهرداري نيز جلساتي با هنرمندان داشته و از آموخته‌هاي آنها استفاده كرده‌ام.

نوروزي با بيان اينكه طي يكسال گذشته در خصوص مسايل ورزشي، فرهنگي و هنري شهر اقدامات زيادي انجام شده است، افزود: در روز اصفهان تمام هنرمندان مي توانستند اصفهان را به همه جهانيان معرفي كنند.

وي تصريح كرد: به مناسبت بزرگداشت روز اصفهان 1000 اجرا در برنامه «ميدان تا ميدان» برگزار شد، در سالن پيروزي نيز اجراهاي خوبي براي مردم داشتيم؛ در واقع امسال روز اصفهان سه روز قبل از سالروز ميلاد حضرت رسول(ص) و حضرت امام جعفر صادق(ع) بود، از اين رو چهار شب برنامه داشتيم، يك شب براي روز اصفهان و سه شب براي جشن‌هاي ميلاد، از اين رو تمام بيلبوردها و تبليغات شهري اين سه مناسبت را با هم پوشش داد و كار تجميعي توسط هنرمندان انجام شد.

برگزاري نمايشگاه دائمي براي هنرمندان

نوروزي گفت: ما آمادگي داريم در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين المللي، نمايشگاهي براي هنرمندان برگزار شود، اما ما تسهيل مي‌كنيم و اين هنرمندان هستند كه بايد ظرفيت‌هاي خود را به نمايش بگذارند.

وي با بيان اينكه تاكنون 50 جلسه هم انديشي برگزار شده است، گفت: بخش زيادي از اين جلسات با هنرمندان مختلف بوده است.

شهردار اصفهان تاكيد كرد: آمادگي برگزاري نمايشگاه دائمي براي هنرمندان را داريم تا مقصدي براي بازديد گردشگران باشد، البته هر گردشگر انتظار دارد اين مكان ها را در شهر داشته باشيم زيرا اصفهاني كه صفت هنرمندي دارد، بايد از اين نمايشگاه برخوردار باشد.

نوروزي افزود: برنامه‌هاي شهرداري اصفهان هم در مناسبت هاي مذهبي و هم اعياد برگزار شده و نمي‌توان گفت كه براي مناسبت هاي مذهبي كمرنگ يا در مناسبت هاي ملي پررنگ تر گام برداشته شده است.

وي با بيان اينكه موضوع ترافيك و خودروهاي تك سرنشين با مشاركت جدي مردم رفع مي‌شود، گفت: بايد با توسعه معابر، توسعه وسايل نقليه عمومي مناسب، توسعه مترو و ... رفت وآمدها را تسهيل كنيم تا براي مردمي كه نمي خواهند با خودروي شخصي وارد خيابان‌هاي شهر شوند، جايگزين مناسب وجود داشته باشد؛ اينكه كسي بي‌جهت از خودرو به صورت تك سرنشين  استفاده نكند، بستگي به توجه شهروند به حقوق خود دارد.

شهردار اصفهان با تبريك فرا رسيدن روز حسابدار، اظهاركرد: حسابداران مي‌توانند جامعه را به انضباط مالي برسانند، زيرا در برقراري عدالت، حل دعاوي مردم و آراء صادره دادگاه‌ها نقش مهمي دارند؛ در واقع حسابداران پايه‌گذار تصميمات اصلي بين مسئولان هستند.

نوروزي با اشاره به فرارسيدن 16 آذرماه «روز دانشجو»، اين روز را به تمام دانشجويان تبريك گفت و تصريح كرد: آينده كشور در اختيار دانشجويان است، آنها  قشر مطالبه‌گر هستند كه بايد مورد توجه قرار گيرند؛ شهرداري اصفهان تا حد امكان در تعامل با قشر دانشجو به وظايف خود عمل كرده كه اميدوارم دانشجويان نيز در تمام عرصه‌ها به ويژه احساس مسئوليت اجتماعي، پيروز باشند.

تاریخ:
1397/09/15
تعداد بازدید:
78
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.