اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر
نوروزي: "هم پيمايي" دستوري نيست اما حياتي است
.

شهردار اصفهان گفت: "هم‌پيمايي" مي‌تواند در تحقق اهداف كاهش آلودگي هوا و تلف نشدن زمان كمك كند. اجراي اين طرح نياز به كمك و همراهي مردم دارد چرا كه امري دستوري نيست.

قدرت‌الله نوروزي صبح امروز ( پنجشنبه) در همايش بزرگ هم‌پيمايي اظهار كرد: يك جلسه تخصصي براي يك امر تخصصي لازم است. براي هركاري نياز به فرهنگسازي است و موضوع هنگامي اهميت داردكه  به صورت مشاركتي انجام شود.

وي درباره اهميت هم‌پيمايي افزود: قطعا هم‌پيمايي يك امر حياتي است كه مي‌تواند در تحقق اهداف كاهش آلودگي هوا و تلف نشدن زمان كمك كند. اجراي اين طرح نياز به كمك و همراهي مردم دارد چرا كه امري دستوري نيست.

شهردار اصفهان تصريح كرد: وظيفه مديريت شهري است كه با يك برنامه‌ريزي دقيق، شرايط كنوني را به مردم اطلاع‌رساني كند تا بدانند وضعيت اشغال هر خودرو در سطح شهر به جاي 1.6 نفر بايد حدود 4 نفر باشد. بنابراين لازم است ما برنامه دقيقي داشته باشيم تا مردم با اهميت موضوع "هم‌پيمايي" آشنا شوند.

نوروزي خاطرنشان كرد: مردم بايد بدانند ما هر روز نمي‌توانيم خيابان‌ها را عريض كنيم و به دنبال آن خودروها نيز افزايش يابد. مردم موضوع را نمي‌پذيرند مگر اينكه ما با برنامه‌ريزي دقيق اين كار را به انجام برسانيم؛ خوشبختانه اين ظرفيت و توان در اصفهان و در تمامي بخش‌هاي اصفهان وجود دارد؛ ليكن تا زماني كه مردم با اهميت موضوع آشنايي نداشته باشند هم‌پيماي آن نخواهند شد.

نوروزي گفت: اگر بتوانيم ضريب اشغال را از 1.6 به 2 نفر برسانيم تعداد 150 هزار خودرو را از سطح شهر كم كرده ايم، بنابراين در اين جهت بايد برنامه دقيقي داشته باشيم تا مردم به اهميت هم‌پيمايي پي ببرند و بدانند چقدر وقت تلف شده، ترافيك و آلودگي هوا ناشي از اضافه شدن خودرو است.

وي با اشاره به تجربه جهاني از جمله آمريكا در زمينه حمل و نقل گفت: آمريكايي ها در جنگ دوم جهاني از سال 1942 تا سال 1945 هم‌پيمايي را انجام داده و كار خود را از مدارس، صنايع و مراكز بزرگ شروع كردند، در سال 1970 كه عربستاني ها و همه كشورهاي عربي فروش نفت خود را به آمريكا محدود و اين كشور را تحريم كردند، نيز هم‌پيمايي رونق گرفت، آنان براي كاهش مصرف سوخت يكي از راه هاي مقابله با تحريم را هم‌پيمايي عنوان كردند.

وي ادامه داد: ايجاد خط  HOV، بن هاي اشتراكي، تعيين لاين ها در مسيرهاي پرسرنشين همانند بي آر تي از جمله اين برنامه ريزي هاي آمريكا براي كاهش مصرف سوخت بوده است؛ از سال 1980 تا 1990 طرح هم‌پيمايي موجب كاهش ترافيك و آلودگي هوا در اين كشور شد و بخش خصوصي نيز در اين مرحله وارد شده و برنامه ريزي هايي را در اين مسير انجام داد.

نوروزي افزود: از سال 1999 تا 2004 با تكنولوژي هاي نوين و سامانه هاي نوين از جمله GPS موجب شد تا شرايط بهتري فراهم و نحوه انتخاب خودرو در مسير بهتري قرار گيرد بنابراين تاكسي هايي همانند تاكسي تلفني ما ايجاد شد تا از ترافيك، اتلاف وقت و سوخت بكاهد.

وي گفت: از سال 2014 تا كنون كه شبكه هاي اجتماعي به ميدان آمد، بخش خصوصي سامانه‌هايي را ايجاد كردند كه در زمينه حمل و نقل بسيار كمك كننده بود، در اين راستا بسته هاي تشويقي و مشوق هايي به بخش خصوصي تعلق گرفت تا ترافيك و آلودگي هوا را كاهش داده، زندگي را راحت تر كند و ايمني را نيز بالا ببرد.

شهردار اصفهان تأكيد كرد: تا مسافران اهميت هم‌پيمايي را درك نكنند، طرح هم‌پيمايي محقق نمي شود، مردم بايد بدانند و در اين زمينه فرهنگ سازي شود تا اگر فردي قصد سفر داشت امنيت هم براي راننده و هم براي مسافر فراهم شود.

نوروزي ادامه داد: در اين زمينه شركت هاي بيمه نيز بايد وارد شوند و بحث هاي حقوقي نيز بررسي شود تا بخش خصوصي به ميدان بيايد، ما نيز در اين زمينه تسهيل گر و حامي هستيم و انجام اين كار به وسيله شهرداري شدني است.

وي گفت: دولت ها و شهرداري ها بايد در اين زمينه وارد شوند و زماني كه اين مسئله جا افتاد بخش خصوصي را نيز در اين زمينه وارد كنند بنابراين ما چاره اي جز اين نداريم تا توافق نامه اي ميان مديران شهرها تنظيم و در اين زمينه مصوبات شورا را نيز داشته باشيم تا فرهنگ سازي در اين زمينه انجام گرفته و موضوع هم‌پيمايي براي همه جا بيفتد.

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: در شهر اصفهان و در شعاع 30 كيلومتري آن چهار ميليون جمعيت ساكن هستند و اين موضوع اهميت زيادي دارد، در اين جهت مي توانيم با شهرهايي همچون مباركه، شاهين شهر، فلاورجان و ديگر شهرها هم‌پيمايي داشته باشيم و "ون ها" و "اتوبوس هايي" را به اشتراك بگذاريم در اين راستا ايجاد قطارهاي حومه اي نيز در استان اصفهان همواره مورد تأكيد بوده است.

نوروزي افزود: همه مديران بايد موضوع را جدي بگيرند و از خود شروع كنند، بنابراين نبايد بدون جهت از خودروي تك سرنشين در شهر استفاده شود و همه بايد از ادارات، خانواده ها و از خود شروع كنيم.

وي گفت: 100 هزار مسافر بايد با مترو سفر كنند كه در اين راستا مي توانيم 100هزار و يا 50 هزار خودرو را از سطح شهر كم كنيم؛ روز پنجشنبه كه مدارس و دانشگاه ها تعطيل هستند 10هزار مسافر مترو كم مي شود كه اين نشان مي‌دهد 10 هزار دانش آموز با مترو سفر مي‌كنند و در حال حاضر نزديك به 60 تا 70 هزار نفر در حال سفر با مترو هستند.

نوروزي تأكيد كرد: به مردم قول داده ايم تا قبل از عيد 100 هزار مسافر با مترو جابه جا  شوند بايد همه به ما كمك كنيد تا بتوانيم وعده خود را عملي كنيم در اين راستا همه شهروندان براي تحقق اين امر توجيه شوند.

وي گفت: در طرح "نه به خودروي تك سرنشين" نقاطي را بايد در شهر به عنوان پايلوت قرار داده و اين طرح را در آن اجرايي كنيم، البته اين يك امر مشاركتي است و بايد زمينه سازي مناسب را براي همكاري مردم فراهم كنيم.

شهردار اصفهان اظهار اميدواري كرد: سال آينده در چنين زماني بايد بررسي كنيم كه اين همكاري ها تا چه ميزان در رفت و آمدها تاثير داشته و امنيت مردم را در اين مسير تأمين كرده است.


تاریخ:
1397/10/27
تعداد بازدید:
42
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.