اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان
بودجه 4100 ميليارد توماني شهرداري اصفهان مصوب شد
.

با راي اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان بودجه چهار هزار و 100 ميليارد توماني سال 98 شهرداري اصفهان به تصويب رسيد.

فتح‌الله معين، رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان در نشست بررسي نهايي و تصويب بودجه سال 98 شهرداري اصفهان اظهار كرد: حاصل تلاشي كه اعضاي شوراي شهر طي 32 جلسه كه تعداد 10 جلسه آن مربوط به كميسيون تلفيق بود و در مجموع 774 نفر ساعت صرف آن شد، سقف بودجه سال 98 بر چهار هزار و 100 ميليارد ريال تنظيم شد.

وي افزود: 12 هزار و 296 ميليارد ريال از بودجه سال آينده مربوط به اعتبارات جاري است كه معادل 30 درصد كل بودجه مي‌شود و 28 هزار و 704 ميليارد ريال نيز مربوط به اعتبارات عمراني است كه معادل 70 درصد كل بودجه خواهد بود درحالي كه اين نسبت درسال گذشته 31/5 به 68/5 بود.

رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان تصريح كرد: معاونت حمل و نقل و ترافيك با 18هزار و 450 ميليارد ريال، 65 درصد يعني بيشترين سهم بودجه را به خود اختصاص داده و پس از آن نيز معاونت خدمات شهري با 16 درصد، فرهنگي اجتماعي 9 درصد، مالي و اقتصادي 6 درصد و نيز معماري و شهرسازي و برنامه ريزي، پژوهش و فناوري اطلاعات هركدام با 2 درصد قرار دارند.

وي خاطرنشان كرد: اعتقاد شوراي شهر بر اين بود كه ظرفيت مناطق در حوزه بودجه عملياتي بيش از رقم ارسالي شهرداري است، بنابراين بودجه اين بخش افزايش يافت.

معين درخصوص منابع درآمدي پيش بيني شده براي بودجه سال 98 توضيح داد: 9 هزار ميليارد ريال از محل اوراق مشاركت و منابع تامين مالي دولتي، دو هزار و 710 ميليارد ريال وام از تسهيلات بانكي، پنج هزار و 430 ميليارد ريال از فروش اموال و دارايي، سه رديف درآمدي سال آينده خواهند بود كه مجموع اين رقم 17 هزار و 140 ميليارد ريال مي‌شود.

فايل آمار و ارقام بودجه شهرداري براي شهروندان قابل دسترسي باشد

مهدي مقدري عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان، در ادامه در خصوص بودجه حوزه فرهنگي اجتماعي اظهار كرد: بودجه اين حوزه در سال آينده با احتساب بودجه تكميل سالن اجلاس سران، تملك اراضي مربوط به آن و كف سازي خيابان سيدعلي خان و آمادگاه، 247 ميليارد تومان خواهد بود كه اگر اين ارقام را از مجموع كسر كنيم، براي حوزه فرهنگي اجتماعي 117 ميليارد تومان باقي خواهد ماند كه معادل 2/8 درصد بودجه است.

وي با اشاره به اينكه با اين وجود سعي كرديم رديف‌هاي اصلي مدنظر خود را همچنان در بودجه سال آينده حفظ كنيم تا بودجه چابكي را شاهد باشيم افزود: يكي از موفق‌ترين حوزه‌هاي شهري، فرهنگي اجتماعي بوده كه در محتوا و ساختار شاهد تحول چشمگير آن در يك سال گذشته بوده‌ايم بنابراين تقاضا ميك‌نم در اين خصوص تخصيص صد درصدي در نظر گرفته شد و اجازه داده نشود چراغي كه با وجود تمام مشكلات روشن مانده، خاموش شود.

عضو شوراي شهر اصفهان تصريح كرد: يكي از شعارهاي شوراي شهر شفافيت بوده است كه در اين راستا سامانه مصوبات و شرح مذاكرات شوراي شهر راه‌اندازي شد تا عموم درجريان جزئيات آن باشند بنابراين اميدوارم آمار و ارقام كه در سامانه‌ها در جهت شفافيت قرار داده مي‌شود، با فايل‌هاي قابل دسترس بارگذاري شود تا قابل دست يابي براي پژوهشگران بوده و اثربخشي خود را حفظ كند.

محروميت‌زدايي در بودجه 98 مورد توجه باشد

كوروش محمدي، رييس كميسيون اجتماعي و محيط زيست شوراي اسلامي شهر اصفهان نيز با تاكيد بر لزوم دوري از روند تكراري چند دهه گذشته در بودجه گفت: اين انتظار وجود دارد كه بودجه‌اي كه با شجاعت بسته شده و شهرداري نشان داده كه توان تحقق اين بودجه را دارد، در هر دو بخش عمراني و جاري با مديريت و همت به سمت محروميت‌زدايي پيش برود.

80 تاكيد براي بودجه 98 از سوي شورا

همچنين عليرضا نصر اصفهاني، نايب رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان نيز در اين بخش با بيان اينكه حدود 80 تاكيد براي بودجه سال 98 در نظر گرفته شد، افزود: اميدواريم اين تاكيدات مورد توجه همكاران ما در شهرداري قرار گيرد و هر سه ماه يكبار اين تاكيدات در جلسات كميسيون تلفيق مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

وي ادامه داد: بودجه سال 98 جسورانه بوده و اين امر يك واقعيت است و افزايش بودجه در اين سطح اقدامي بوده است كه كمتر در ديگر كلانشهرهاي كشور تكرار شده است.

نايب رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينكه بودجه سال 98 امروز تصويب مي‌شود افزود: اما در بحث اولويت بندي بودجه بايد سه مورد اولويت بندي انجام شود كه ضروريترين نيازهاي شهر و شهروندان بايد در اولويت قرار گيرد.

وي با بيان اينكه هيچ سازماني به اندازه شهرداري خدمات رساني نمي‌كند، گفت: از اين رو از نمايندگان مجلس درخواست داريم نسبت به مطالبات شهرداري از دولت همكاري و توجه بيشتري داشته باشند.

لزوم تخصيص 100 درصدي بودجه فرهنگي شهرداري در سال 98

فريده روشن، رييس كميسيون فرهنگي وورزشي شوراي اسلامي شهر اصفهان نيز در اين بخش با بيان اينكه ما در شهر تاريخي، فرهنگي و هنري زندگي مي كنيم و براي ايجاد شهري انسان محور بايد بودجه‌هاي فرهنگي و اجتماعي در اين شهر قابل توجه باشد و اين در حالي است كه تنها چهار درصد از بودجه به اين بخش اختصاص يافته و اصرار داريم كه اين بودجه به صورت صد در صد تخصيص يابد.

وي با بيان اينكه براي بهبود كيفيت زندگي بايد به مباحث فرهنگ و اجتماعي توجه كنيم، ادامه داد: تنها با اين روش مي توان نشاط اجتماعي و اميد به زندگي را بالا برد.

همچنين رييس كميسيون فرهنگي و ورزشي به هوشمندسازي شهر اصفهان تاكيد كرد.

با رفتار منطقي بودجه 98 را تحقق بخشيم

اصغر برشان، عضو شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينكه بايد خرد جمعي و رفتار منطقي افزايش 37 درصدي بودجه سال 98 شهرداري را تحقق بخشيم اظهار كرد: همچنين بايد توجه داشت كه بازگشايي گلوگاه‌ها و افزايش كيفيت زندگي شهروندان همواره مورد توجه باشد.

50 درصد بودجه 98 شهرداري متعلق به حمل و نقل است

امير احمد زندآور، رييس كميسيون حمل و نقل و ترافيك شوراي اسلامي شهر اصفهان نيز در اين بخش با بيان اينكه بودجه‌اي كه امسال تنظيم شده است، پيشنهاد مشترك شوراي اسلامي شهر و شهرداري بوده است اظهار كرد: بايد توجه داشت كه حدود 50 درصد از اين بودجه در حوزه حمل ونقل و ترافيك و پايانههاي شهري هزينه خواهد شد كه باز هم جوابگوي نياز شهر نيست.

وي ادامه داد: با توجه به وضعيت اتوبوس‌هاي شهر اصفهان و سيستم تاكسيراني و نياز به بازسازي اين ناوگان به هزينههاي بيشتري نياز داريم.

لزوم بازنگري در طرح مطالعاتي مترو

نصير ملت، رييس كميسيون امور اقتصادي، حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان در اين بخش با بيان اينكه در بسياري از محافل بودجه سال 98 شهرداري اصفهان را بودجه حبابي مي‌دانند اظهار كرد: بايد توجه داشت كه محل تامين بودجه سال 98 تعيين شده است و كار سختي نيست و با توجه به روشهاي پيش بيني شده مي توان اين بودجه‌ كه براي آن پروژه تعيين شده است را محقق ساخت.

وي افزود: در اصلاح بودجه 97 ايراد اجرايي نشدن برخي پروژه‌ها را به شهرداري وارد كرديم و امسال براي اين امر محل‌هاي درآمدي را تعريف كرديم.

ملت با بيان اينكه 900 ميليارد تومان درآمد سياستي و 100 ميليارد تومان هزينه عمراني را براي مترو در نظر گرفته‌ايم، گفت: بايد بررسي جديتري براي مترو داشته باشيم چرا كه يك چهارم بودجه شهر اصفهان به اين پروژه اختصاص يافته است.

وي افزود: بايد در اصل اجراي مترو با توجه به هزينه‌هاي اجرايي و اينكه مطالعات اين پروژه متعلق به بيش از 30 سال گذشته است بازنگري داشته باشيم.

رييس كميسيون امور اقتصادي، حقوقي و گردشگري شوراي اسلامي شهر اصفهان با بيان اينكه توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري بايد مورد توجه باشد اضافه كرد: در گذشته با توجه به اينكه شهرداري ورود جدي به بحث گردشگري نداشته زيرساخت‌هاي خوبي را نداشتيم و از سال جاري اين موضوع در دستور كار ويژه قرار مي‌گيرد.

650 گلوگاه اصفهان نيازمند توجه است

شيرين طغياني، رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي شهر اصفهان نيز با بيان اينكه شهر اصفهان قبل از اينكه شهري براي گردشگران باشد بايد شهري مناسب براي شهروندان باشد اظهار كرد: گاهي متمركز شدن بر روي گردشگري ممكن است شهر را به اندازه‌اي گران كند كه ادامه زندگي براي شهروندان سخت باشد.

وي با بيان اينكه شهر اصفهان 650 گلوگاه نيازمند توجه دارد، ادامه داد: اگرچه بازگشايي گلوگاه‌ها براي شهردار نمود خارجي نداشته باشد اما چارهاي جز نجات شهر از اين گلوگاه‌ها نداريم.

رييس كميسيون عمران، معماري و شهرسازي شوراي شهر اصفهان با بيان اينكه پروژه‌هايي كه طرح مصوب ندارند نبايد تبديل به رديف بودجه شوند گفت: اين پروژهها به صورت فرسايشي از يك سال به سال بعد موكول مي شوند و طرح درستي نيز ندارند.

افزايش 37 درصدي بودجه سال 98 شهرداري اصفهان در كشور استثنا بود

همچنين قدرت‌الله نوروزي، شهردار اصفهان نيز در اين بخش با بيان اينكه براي اولين بار بودجه شهرداري و سازمان‌هاي وابسته به اين نهاد در صحن علني مطرح ميشود اظهار كرد: بودجه امسال 37 درصد افزايش يافته و اين امر بين كلانشهرها يك استثنا است.

وي ادامه داد: اگر ما نيز بودجه شهرداري را با بودجه سازمان‌ها به صورت يكجا به شوراي شهر تقديم مي‌كرديم بودجه شهرداري اصفهان بيش از 10 هزار ميليارد تومان ميرسيد، گفت: در اين زمينه علاوه بر شوراي شهر از استانداري و فرمانداري نيز در خصوص لوايح افزايش درآمدها و ابلاغ به شهرداري قدرداني مي‌كنم.

شهردار اصفهان افزايش تعامل با بخش خصوصي و سرمايه‌گذاران براي تحقق بودجه سال 98 شهردار را ضروري دانست و افزود: مردم نيز بايد در اين زمينه در خصوص پرداخت عوارض همكاري بهتري داشته باشند.

وي افزود: در سال جاري از هيچ يك از خدمات شهري چيزي كم نشده است و از لحاظ كيفي افزايش خوبي داشتيم.

نوروزي با بيان اينكه فضاي سبز و بهداشت و نظافت شهر اصفهان در سال جاري مناسب بوده است گفت: اين امر را دستاوردي حاصل همكاري مردم مي‌دانيم و خواستار ادامه و بيشتر شدن اين مشاركتها هستيم.

صرفه‌جويي‌هاي منطقي در شهرداري

وي با بيان اينكه 30 درصد از بودجه امسال جاري و 70 درصد عمراني است، گفت: اين امر به دليل صرفه‌جوييهاي منطقي در شهرداري بوده است.

شهردار اصفهان با بيان اينكه حوزه عمراني بودجه جداگانه‌اي ندارد گفت: اين حوزه متولي پروژهها است و براي آن بودجه‌اي در نظر گرفته نشده است.

وي با بيان اينكه بودجه برنامه است و امكان اصلاح آن وجود دارد افزود: در بحث فرهنگي سعي داريم تا جايي كه مقدور است به اين بخش كمك كنيم چرا كه مديريت شهري در اين زمينه حساسيت ويژه‌اي دارد.

نوروزي با بيان اينكه ما نبايد فعاليت‌هاي فرهنگي 1.5 سال گذشته شهر را در بودجه ارزيابي كنيم، گفت: بايد عملكرد را در اين زمينه توجه داشته باشيم و عملكرد شهرداري در اين زمينه طي 1.5 سال گذشته بسيار مناسب بوده و رضايت شهروندان را به دنبال داشته است.

وي با بيان اينكه بيش از يك هزار ميليارد تومان از بودجه شهرداري اصفهان در بخش حمل و نقل عمومي هزينه مي‌شود، گفت: بايد توجه داشت كه اين بودجه با توجه به حل مسايل زيست محيطي، ترافيك و ايجاد زيرساخت گردشگري آرامش شهروندان و افزايش كيفيت زندگي را به دنبال داشته باشد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه اگر مي‌گوييم مترو را تعطيل كنيم بايد دلايل كارشناسي داشته باشيم ادامه داد: بايد توجه داشت كه بايد به نظر متخصصان در اين خصوص توجه داشت.

وي در خصوص محروميت زدايي نيز اظهار كرد: اجراي پروژه‌ها در اين زمينه مورد توجه است و اين خود ميتواند محركه توسعه در مناطق محروم شهر اصفهان باشد.

توسعه در مناطق محروم زمان‌بر است

نوروزي با بيان اينكه توسعه در مناطق محروم زمان‌بر است ادامه داد: در اين زمينه شهرداري اصفهان پروژه‌هايي را در دستور كار دارد كه مي تواند توسعه خوبي را در اين زمينه داشته باشيم.

وي در خصوص كنارگذر شرق اصفهان نيز گفت: اجراي اين پروژه را در دستور كار داريم و دنبال هستيم اين پروژه را برگردانيم و بر اين باوريم كه پولي كه بايد براي اين پروژه هزينه شود به شهر اصفهان برگردد.

شهردار اصفهان در خصوص پروژه سالن‌هاي اجلاس نيز اظهار كرد: اعضاي شورا بارها از اين پروژه بازديد داشته و پيشرفت پروژهها را از نزديك شاهد بودند و بر اين باوريم كه پروژه به خوبي در حال پيشرفت است.

وي اصلاح معابر و آسفالت خيابان‌ها را در دستور كار شهرداري اعلام كرد و گفت: چنانچه وعده مسئولان مرتبط با آسفالت و قبر تحقق يابد به نتايج خوبي دست خواهيم يافت.

اعتبارات آتش‌نشاني جهشي بود

نوروزي با بيان اينكه اعتبارات آتش نشاني جهشي بوده است،  افزود: در اين زمينه تجهيز ايستگاه‌ها در اولويت است و تجهيزات خوبي را خريداري كرده‌ايم.

وي با بيان اينكه اولويت بندي در بودجه جاري و عمراني را جدي مي‌گيريم، گفت: كميته تخصيص را در اين زمينه فعال كرديم كه روساي كميسيونهاي شوراي شهر نيز در اين كميته حضور دارند و تخصيص اعتبارات بر اساس پروژه‌هاي اجرايي خواهيم داشت.

شهردار اصفهان با بيان اينكه اعضاي شوراي شهر هر گونه انحراف از بودجه را به شهرداري تذكر دهند، گفت: ما مي‌خواهيم اصفهان را بينالمللي كنيم، اصفهان در ديپلماسي عمومي و بين المللي در كشور داراي رتبه برتر است و از اين رو رويكرد ما نسبت به برنامه‌ريزي براي اصفهان به عنوان شهري بينالمللي است.

وي با بيان اينكه پيشنهاداتي كه شهرداري اصفهان به مجلس ارائه داد براي همه كلانشهرهاي كشور مناسب بود گفت: اميدواريم در سال آينده كه مسير سختي را كه در پيش رو داريم از نعمت نظارت و همكاري اعضاي شوراي شهر اصفهان محروم نمانيم.

گفتني است بودجه سال 98 شهرداري اصفهان با 10 راي موافق، دو راي مخالف و يك راي ممتنع به تصويب رسيد.

 
تاریخ:
1397/11/28
تعداد بازدید:
102
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.