اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۳۰ مهر
توزيع ميوه نوروزي در 35 نقطه شهر/ بازار گل و گياه بازگشايي مي‌شود
مجيري در گفت و گو با ايمنا:

در واپسين روزهاي سال جمعيت زيادي از مردم را در خيابان‌هاي شهر مي‌بينيم كه براي خريد كالاهاي مورد نياز شب عيد در رفت و آمد هستند، در اين ميان بسياري شهروندان براي خريد مايحتاج خود به بازارهاي شهرداري مراجعه مي‌كنند.

  در جوامع شهري امروزي اكثر شهروندان بخشي از مايحتاج روزانه خود را از بازارهاي روز مي‌خرند ، بازارهايي كه حلقه اتصال مستقيم توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان است و با تعديل قيمت‌ها فرصت مناسبي براي خريد مردم فراهم مي‌سازد.

از سال 1389 با نگاهي جديد؛ بازارهاي روز كوثر با عرضه مستقيم ميوه و تره بار، فرآورده‌هاي پروتئيني و لبني، خوار و بار، كالاهاي بازرگاني و به طور كلي مايحتاج عمومي و سبد كالاي خانوار و با هدف تامين نياز و مايحتاج روزمره شهروندان در نقاط مختلف شهر احداث شده است و در حال حاضر با بررسي‌هاي انجام شده توانسته همواره با تحصيل رضايت مردم و موفقيت همراه شود.

 در سال‌هاي اخير توسعه كمّي بازارهاي تحت پوشش سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان مورد توجه بوده، اما بُعد كيفي آنها مورد غفلت قرار گرفته بود كه در اين دوره كيفي‌سازي ارائه كالا و خدمات انجام شده است و به گفته مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان در آستانه سال جديد عرضه اقلام با كيفيت در اولويت كار سازمان قرار دارد.

 براي كسب اطلاعات بيشتر در خصوص طرح‌هاي كمّي و كيفي بازارهاي كوثر، نحوه توزيع ميوه‌هاي نوروزي، نحوه نظارت بر كيفيت و قيمت گوشت و مواد پروتئيني، بازگشايي بازار گل و گياه همدانيان، آخرين اخبار از پروژه بازار خشكبار اصفهان گفت و گويي را با «محمد مجيري» مديرعامل سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان انجام داده‌ايم كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد:

تحولات كمّي و كيفي عرضه مايحتاج مردم در فروشگاه‌هاي كوثر در سال‌جاري چگونه بوده است؟

14 فروشگاه عرضه مستقيم كالاها و مايحتاج مردم با برند «كوثر» در موقعيت‌هاي مختلف جغرافيايي شهر اصفهان دائر شده است؛ از زماني كه مسئوليت اين سازمان را عهده‌دار شدم، بر كيفي‌سازي خدمات در فروشگاه‌هاي كوثر تاكيد داشتم و خوشبختانه طي يكسال اخير موفق به ارتقاي سطح كيفي خدمات در اين بازارها شديم.

دگرگوني خاصي تحت عنوان پوست‌اندازي بازارها ايجاد شده و بازارها از لحاظ نور، سرمايش، گرمايش و ارائه خدمات مجهز شدند كه اين اقدام در نوع خود طي مدت زماني كوتاه بي‌نظير بوده است.

يكي ديگر از موارد مهم بازارهاي كوثر عرضه ميوه و مواد پروتئيني است؛ بسياري مردم درخواست دست‌چين كردن ميوه‌ها را داشتند كه اين خواسته شهروندان در سال‌جاري محقق شد و به شهروندان نويد مي‌دهم كه در تمامي بازارها اين امكان وجود دارد و در جهت تكريم مردم وكيفي‌سازي خدمات اتفاق مي‌افتد، چرا كه اعتقاد داريم انتخاب مواد غذايي حق مردم است و چيزي نبايد به آنها تحميل شود.

با توجه به نوسانات قيمت‌ها، توزيع مواد پروتئيني در بازارهاي كوثر چگونه است؟

طي روزهاي اخير با توجه به افزايش قيمت مواد گوشتي و پروتئيني، توزيع اين كالاها با هماهنگي ستاد تنظيم بازار و پشتيباني امور دام انجام و گوشت قرمز و سفيد گرم و منجمد با هدف تنظيم بازار در كوثرهاي 14 گانه شهرداري اصفهان عرضه كرديم تا قيمت‌ها به تعادل برسد.

براي توزيع ميوه شب عيد چه برنامه‌اي داريد؟

پرتقال و سيب وارداتي يا خريداري شده از طريق تعاوني روستايي در فروشگاه‌هاي كوثر از 24 اسفندماه در 35 نقطه شهر توزيع مي‌شود كه شامل 14 بازار كوثر، 10 مركز تعاوني روستايي و 11 مركز تعيين شده توسط اتاق اصناف است.

توزيع گوشت منجمد در بازارهاي كوثر چه زماني انجام مي‌شود؟

در حال حاضر عرضه گوشت كم است و ميزان گوشتي كه توسط ستاد پشتيباني امور دام استان اصفهان به بازارهاي كوثر اختصاص داده مي‌شود، در اين بازارها توزيع مي‌شود؛ ممكن است در طول هفته يك يا دو روز سهميه گوشت دولتي به اصفهان اختصاص پيدا كند، به هر حال تقاضا زياد و عرضه كم است و بايد به مشكلات رسيدگي كرد تا مردم براي تامين گوشت با مشكل مواجه نباشند.

هر مقدار گوشت به بازارهاي شهرداري اختصاص يابد، به صورت كامل در بين خريداران توزيع مي شود، البته مردم بايد ثبت‌نام كرده و شماره دريافت كنند تا طبق نوبت، خريد خود را انجام دهند.

متأسفانه نمي‌توان اعلام كرد كه گوشت دولتي چه روزي در بازارهاي كوثر توزيع مي‌شود، هرچند بهره‌برداران اين بازارها مي‌توانند زمان توزيع گوشت را با ارسال پيامك به مشتريان خود اطلاع رساني كنند؛ بايد سهميه گوشت استان و شهر اصفهان با توجه به جمعيت آن افزايش پيدا كند كه ستاد تنظيم بازار در اين باره تمهيداتي در نظر گرفته است.

نحوه نظارت بر كيفيت و قيمت گوشت و مواد پروتئيني بازارهاي كوثر چگونه است؟

يكي از افتخارات فروشگاه‌هاي كوثر وجود ناظران بهداشتي و دامپزشكي است كه به صورت دائم در اين بازارها مستقر هستند؛ اين ناظران كه با لباس فرم مشخص در بازارهاي كوثر حضور دارند، ضمن نظارت بر كيفيت محصولات پروتئيني به سؤالات شهروندان نيز پاسخ مي‌دهند.

علاوه بر اين ناظران، بازرسان سازمان ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده‌هاي كشاورزي شهرداري اصفهان به صورت محسوس و نامحسوس قيمت اجناس را كنترل مي‌كنند، بدين صورت كه بازرسان همه روزه ساعت 4:30 بامداد به ميدان مركزي ميوه و تره بار مراجعه و قيمت ميوه‌ها را احصا و براي بازارها فاكس مي‌كنند؛ فروشندگان موظف به درج قيمت‌ها بر روي كالاهاي خود هستند.

توزيع ميوه در بازار كوثر روزانه است؟

از 24 اسفندماه ميوه شب عيد كه از سوي ستاد تنظيم بازار خريداري شده در 14 بازار كوثر عرضه مي‌شود؛ در ميدان مركزي ميوه و تره بار اصفهان نيز آمادگي لازم از سوي سازمان وجود دارد و سرويس‌دهي به ميوه فروشي‌هاي خرد از طريق اين ميدان انجام مي‌شود؛ در اين ميدان بيش از 220 واحد غرفه فروش ميوه و 250 واحد فروش سبزي به صورت شبانه روز فعال هستند.

خوشبختانه در روزهاي پاياني سال با كمبود هيچ گونه ميوه‌اي در ميدان روبه رو نيستيم و اقلام با قيمت مناسب به دست مردم خواهد رسيد.

گويا مرغ دولتي ديگر در بازارهاي كوثر توزيع نمي‌شود؟

ميزان توزيع مرغ كم و كفاف جمعيت شهر اصفهان را نمي‌دهد؛ معتقديم آنچه هست بايد توزيع شود تا تعادل در بازار ايجاد و نوسانات قيمت كاهش پيدا كند؛ بايد سهميه شهر و استان افزايش پيدا كند تا مردم براي تامين مايحتاج پروتئيني خود نگراني نداشته باشند.

ساعت فعاليت بازار كوثر در نوروز چگونه خواهد بود؟

بازارهاي روز كوثر در طول ايام نوروز 98 به غير از روز اول و سيزدهم نوروز آماده سرويس‌دهي به شهروندان است.

بسياري از شهروندان براي گل آرايي سفره‌هاي هفت سين به بازار گل و گياه مراجعه مي‌كنند، از حال و هواي اين بازار براي مردم بگوييد.

مردم اصفهان علاقه عجيبي به گل و گياه دارند، مراجعه زياد و حجم بالاي خريد آنها از بازار گل وگياه همدانيان مُهر تاييدي بر اين صحبت است.

بازار گل و گياه شامل بخش گل‌هاي شاخ بريده، گل‌هاي آپارتماني، گل‌هاي باغچه‌اي، غرفه گل‌آرايي، ماهيان زينتي و بخش لوازم آلات مربوط به گل و گياه است؛ به طور معمول در هفته گروه‌هاي دانش‌آموزي از مدارس مختلف شهر براي بازديد از بازار گل و گياه همدانيان به اين محل مراجعه مي‌كنند تا با فرهنگ استفاده از گل بيشتر آشنا شوند.

از مدتي قبل مناسب‌سازي بازار گل و گياه همدانيان در دستور كار قرار گرفت و تغييرات خوبي براي ارائه خدمات بهتر به شهروندان در آن صورت گرفته است كه روز چهارشنبه هفته جاري ساعت 19 با بازديد شهردار اصفهان از اين مجموعه، شاهد بازگشايي مجدد بازار خواهيم بود.

منتظر حضور مردم در آيين بازگشايي بازار گل وگياه همدانيان هستيم تا با كيفي‌سازي خدمات در بازار گل وگياه آشنا شوند و در مقايسه با شرايط قبل، تفاوت‌ها را احساس كنند.

با توجه به اينكه غرفه‌هايي در اين بازار به مشاغل خانگي اختصاص يافته، فعاليت اين غرفه‌ها چگونه است؟

يكي از مواردي كه در جهت آيين‌نامه ماده 16 قانون بهبود فضاي كسب و كار جزء وظايف شهرداري‌ها به شمار مي‌رود حمايت از مشاغل خانگي است.

در بازار گل و گياه همدانيان غرفه‌هايي در نظر گرفته شده تا افرادي كه در منزل فعاليت‌هاي هنري انجام مي‌دهند، آنها را بدون واسطه به مردم ارائه كنند؛ حتي شهروندان مي‌توانند مايحتاج سفره هفت‌سين خود را از بازار گل وگياه همدانيان خريداري كنند، زيرا خريد توليدات كساني كه محصول هنر دست خود را بدون واسطه عرضه مي‌كند، بسيار مقرون به صرفه خواهد بود؛ پس از انتقال بازار گل و گياه به باغ تندرستي، محل فعلي به صورت كامل به بازار مشاغل خانگي اختصاص مي‌يابد.

افرادي كه داراي پروانه مشاغل خانگي بوده و متقاضي غرفه در اين بازار هستند مي‌توانند به سازمان ساماندهي مشاغل و فرآورده هاي كشاورزي شهرداري اصفهان به نشاني حدفاصل خيابان‌هاي هشت بهشت و ركن الدوله، كنار گذر اتوبان شهيد صيادشيرازي، نبش كوچه احسان مراجعه كنند.

البته در راستاي مناسب‌سازي جمعه بازار نيز با كمك شهرداري منطقه 14 و سازمان خدمات موتوري خدمات خوبي انجام شده كه تا پايان سال شهروندان نتيجه اين اقدامات را مشاهده خواهند كرد.

عملكرد سازمان در سال 97 چگونه بوده است؟

همانگونه كه از عنوان سازمان «ساماندهي مشاغل شهري و فرآورده هاي كشاورزي» مشخص است، ساماندهي مشاغل يكي از مهمترين اهداف مهم اين سازمان به شمار مي‌رود؛ در شهر اصفهان 80 هزار واحد صنفي فعاليت دارند كه بسياري از اين مشاغل مزاحم يا آلاينده هستند و بايد به خارج شهر منتقل شوند.

در شهر اصفهان مطالعات جامعي داريم كه نتيجه آن تا پايان سال مشخص و صنوف به دسته‌هاي مختلف تقسيم‌بندي شده تا بر اساس اولويت به خارج شهر منتقل يا در محل ساماندهي شود.

يكي از پروژه‌هاي در حال انجام، پروژه بازار خشكبار در ميدان مركزي ميوه و تره بار اصفهان است، در واقع قصد داريم 111 واحدي كه در حال ساخت است را براي انتقال واحدهاي خشكبار خيابان‌هاي ولي عصر، جهاد، صارميه اختصاص دهيم.

اين اتفاق چه زماني محقق مي‌شود؟

روز گذشته در شوراي شهر لايحه‌اي تصويب شد كه بر اساس آن 27 واحدي كه در پروژه بازار خشكبار آماده شده تا اوايل سال آينده در اختيار صنف خوار و بار و خشكبار اصفهان قرار گيرد و مابقي نيز به ترتيب واگذار شود؛ به اذعان واحدهاي صنفي كه از تهران و تبريز به اصفهان سفركرده و مجموعه خوارو بار و خشكبار در حال احداث ميدان مركزي ميوه و تره بار شهرمان را بازديد كردند، قطب بزرگ خوارو بار و خشكبار استان اصفهان در حال شكل‌گيري است كه در ايجاد اشتغال و ساماندهي صنوف بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

تاریخ:
1397/12/21
تعداد بازدید:
69
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.