اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير
هفته "همدلي براي ايران" با رويكرد همدردي با مردم سيل‌زده/تقويت ديپلماسي شهري اصفهان
رشيدي

پس از سال‌ها خشكسالي و انتظار مردم براي نزول رحمت الهي، بهار 98 در حالي آغاز شد كه بارش‌هاي شديد بي‌سابقه‌اي سراسر كشور را فراگرفت و بعضي از نقاط سرزمين پارسي را درگير با سيل كرد، اين بلاي طبيعي بسياري از خانه‌ها را ويران و جان تعدادي از هموطنان را گرفت.

 گستردگي سيل آنچنان بود كه مديريت بحران بايد با واكنش سريع نيروهاي كمك رسان و امدادي همراه مي‌شد، همه دست به كار شدند تا از بروز اتفاقات و فجايع سيل بكاهند. اصفهان كه همواره به ويژگي‌ها و ارزش‌هاي بزرگ اخلاقي مردمانش شهرت داشته، به‌واسطه برخورداري از موقعيت خاص در فلات مركزي ايران، خود را نسبت به كل ايران و ايرانيان مسئول مي‌داند پس به حكم وظيفه اخلاقي و ديني با تمام توان و قوا به كمك مردم اين مناطق مي‌رود.

علاوه بر كمك‌هاي مردمي نصف جهان بسياري از ارگان‌ها همچون شهرداري با احساس مسئوليت و تمام قوا وارد ميدان عمل مي‌شوند و با ارسال تيم‌هاي تخصصي سعي بر آرام كردن اين جو دردناك مي‌كنند، البته موضوع تنها در حد كمك باقي نمي‌ماند و در اقدامي بسيار شجاعانه و خداپسندانه از طرف شهرداري اصفهان، براي همدردي بيشتر تمام برنامه‌هايي كه براي هفته اصفهان در نظر گرفته شد لغو مي‌شود تا كمكي براي مردم مناطق سيل زده باشد.

به گفته معاون اجتماعي و مشاركت‌هاي مردمي سازمان فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان«با وجود اينكه 175 برنامه و دو هزار اجرا از مدت‌ها قبل توسط شهرداري اصفهان براي برگزاري هفته فرهنگي پيش‌بيني شده بود، به منظور همدردي با مناطق سيل‌زده كشور، تمام اين برنامه‌ها به دستور شهردار اصفهان لغو و براي آن‌ها برنامه‌هايي جايگزين شد و رويكرد هفته فرهنگي اصفهان با شعار "هفته فرهنگي اصفهان همدلي براي ايران" بر همياري با سيل‌زدگان قرار گرفت«.

براي اطلاع از زواياي برنامه‌هاي هفته فرهنگي اصفهان گفت و گويي را با «مرتضي رشيدي» معاون اجتماعي و مشاركت‌هاي مردمي سازمان فرهنگي و اجتماعي شهرداري اصفهان انجام داده‌ايم كه مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد:

با توجه به اينكه امسال «هفته فرهنگي اصفهان» تبديل به «هفته همدلي براي ايران» شده، برنامه‌هاي شهرداري چه تفاوتي با برنامه‌هاي سال گذشته پيدا كرده است؟

هفته فرهنگي اصفهان هر ساله از سوم تا نهم ارديبهشت‌ماه در جهان‌شهر اصفهان برگزار مي‌شود، در سال جاري نيز 175 عنوان برنامه و بيش از دو هزار اجراي رويدادهاي فرهنگي بزرگ و كوچك در بخش‌هاي مختلف شهر و مناطق 15 گانه برنامه‌ريزي شده بود.

با توجه به حوادث اخير كشور در خصوص سيل كه هموطنان زيادي را دچار خسارت كرد، شهرداري اصفهان در صدد برآمد تا بنا به همدلي و همراهي با ساير هموطنان، اجراي برنامه‌هاي هفته فرهنگي اصفهان را به تعويق انداخته و در ايامي ديگر همچون تابستان برگزار كند و هفته فرهنگي را به هفته «همدلي براي ايران» اختصاص دهد.

در واقع اجراي برنامه‌هايي كه رويكرد شاد و مفرح داشت، به جشن‌ها و اعياد ملي و مذهبي طول سال و تابستان موكول شد چرا كه منصفانه نبود با توجه به اينكه بخشي از هموطنان ما در استان‌هاي ديگر دچار آسيب، ناراحتي و غم هستند، در اصفهان برنامه‌هاي شاد برگزار شود.

مديران فرهنگي شهرداري اصفهان معتقد هستند كه هيچ رويداد فرهنگي بالاتر از همدلي، وحدت و مودّت بين آحاد مختلف مردم سرزمين نيست.

چه برنامه‌هاي فرهنگي براي اين مدت در نظر گرفته شده است؟

جهت جمع‌بندي آنچه براي هفته همدلي براي ايران در نظر گرفته شده، جلسات متعددي به صورت فشرده برگزار شد و به اين نتيجه رسيديم كه حدود 250 مركز فرهنگي، اجتماعي، ورزشي شهرداري اصفهان براي كمك به هموطنان اختصاص پيدا كند؛ بدان معنا كه درهاي تمام مراكز فرهنگي به روي كنشگران اجتماعي، نهادهاي مدني، سازمان‌هاي مردم نهاد، كانون‌هاي فرهنگي باز است و نهادهاي مردمي مي‌توانند از تمام امكانات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري مراكز فرهنگي استفاده كنند؛ البته شهرداري نيز در كنار آنها قرار خواهد گرفت تا بتوانيم با همدلي كمكي به هموطنان خود در استان‌هاي ديگر كنيم.

به نظر شما بالاترين شاخصه‌هاي فرهنگي شهر اصفهان چيست؟

شاخصه‌هاي اصلي فرهنگي شهر اصفهان شامل بخشي از خرده فرهنگ‌هايي است كه از گذشته‌هاي دور وجود داشته است.

اصلي‌ترين شاخصه‌هاي فرهنگي شهر اصفهان را مي‌توان تعاملات و ارتباطات دو سويه مردم اين شهر با مردم ساير شهرها و مجامع عنوان كرد؛ به عنوان مثال مي‌توان به دوران صفويه كه ارتباطيبين پيشه‌وران ارمني در شهر اصفهان وجود داشته يا در دوره‌اي از زمان كه گرجي‌ها و ارامنه با مردم اصفهان يكي شدند و همه اين فرهنگ‌ها، يك فرهنگ مشترك با عنوان «فرهنگ غني شهر اصفهان» را شكل داد، اشاره كرد.

ايثار و از خودگذشتگي مردم شهر اصفهان در طول تاريخ همواره زبانزد خاص و عام بوده است، همانطور كه در چند دهه گذشته شهيد خرازي‌ها و ميثميها داشتيم كه از جان خود به خاطر ميهن گذشتند و امروز هم ‌بينيم كه همان مردم براي همراهي با مردم ساير نقاط كشور از خواسته‌هاي خود ميگذرند و به كمك و ياري مردم آسيب‌ديده از بحران طبيعي سيل مي‌شتابند كه اين خود بزرگ‌ترين ويژگي فرهنگي مردم اصفهان است.

در هفته فرهنگي اصفهان برنامه‌هاي «همدلي براي ايران» در چه نقاطي از شهر برگزار مي‌شود؟

اجراي 170 عنوان برنامه و رويدادهايي كه قرار بود برگزار شود به زمان ديگري موكول و برنامه‌هاي متناسب با شرايط فعلي كشور برنامه‌ريزي شد؛ به عنوان مثال برنامه‌اي از روز چهارشنبه 28 فرودين ماه سال جاري به مدت يك هفته در ايوان جهان نما واقع در ميدان امام حسين(ع) به صورت مشترك با جمعيت هلال احمر اجرا خواهد شد كه در آن غرفه‌هاي مختلفي براي خلق رويدادهاي فرهنگي داير مي‌شود.

در واقع هدف از اجراي اين برنامه آن است كه مشاركت بخش‌هاي مختلف مردم را در كمك و ياري‌رساندن به هموطنان سيل‌زده برانگيزد. از سوي ديگر فرهنگسراها و مجموعه‌هاي فرهنگي در اختيار شهرداري همسو با نهادهاي مردمي و مدني به خلق رويدادهاي مشتركي خواهد پرداخت كه سمت و سوي آنها كمك به هموطنان سيل‌زده در استان‌هاي گلستان، لرستان و خوزستان خواهد بود.

شهروندان چگونه از زمان و مكان برنامه‌ها مطلع شوند؟

ساده‌ترين و در دسترس‌ترين راه‌هاي كسب اطلاع از برنامههاي حوزه فرهنگي شهرداري اصفهان، مراجعه به سايت www.esfahsnfarhang.ir  است كه در آن عنوان برنامه‌ها، زمان و مكان به صورت كامل اطلاع‌رساني شده همچنين براي اطلاع‌رساني بيشتر از شبكه‌هاي اجتماعي نيز استفاده شده است.

چه برنامه هايي براي ارتقاء فرهنگ اجتماعي شهروندان برنامه‌ريزي شده است؟

در دو اداره توسعه فرهنگ سلامت و اداره توسعه فرهنگ شهروندي برنامه‌هاي خوبي براي سال 98 تدوين شده كه با رويكردهاي آموزشي، تفريحي و الگوسازي برگزار خواهد شد.

بر اين باور هستيم نهادينه‌كردن يك فرهنگ نياز به تكرار دارد، از اين رو برنامههاي متنوع به عناوين مختلف در طول ايام سال اجرا خواهد شد تا بتوانيم هر چه بيشتر مشاركت‌پذيري را در مردم تقويت كنيم. معتقديم هيچ اتفاق فرهنگي نخواهد افتاد مگر به همت و ياري مردم با نهادها، دستگاه‌هاي دولتي و حاكميتي.

چگونه شهروندان مي‌توانند طرح‌ها يا پيشنهادات خود را مطرح كنند؟

سامانه پيامكي 30004845، درگاه الكترونيكي سازمان فرهنگي اجتماعي شهرداري اصفهان به نشاني www.esfahsnfarhang.ir و ديگر راه‌هاي ارتباطي از جمله نزديك به 250 مركز فرهنگي شهرداري در سطح شهر وجود دارد كه شهروندان مي‌توانند به آنها مراجعه و در كنار شهرداري قرار گيرند تا خلق اتفاقات بزرگ فرهنگي را در شهر شاهد باشيم.

با توجه به اينكه اصفهان شهر دوستدار كودك است، كودكان اين شهر هم مي‌توانند در برنامه‌هاي فرهنگي مشاركت داشته باشند؟

تمركز ما در حوزه آموزش شهروندي كودكان هستند، از اين رو برنامه‌هايي به همت معاونت اجتماعي در سال گذشته با عنوان «كلاس شهر» برگزار كرديم كه در آن همكاران ما يك روز كامل در مدارس ابتدايي شهر با توجه به آموزش‌پذيري اين مقطع سني حضور يافته و خارج از چارچوب آموزشي متداول، مدل‌هاي آموزشي جديد با بهره‌گيري از بازي، مشاركت دانش آموزان در خلق يك اتفاق مفاهيم شهروندي را آموزش دادند.

از سوي ديگر با توجه به اينكه اصفهان شهر دوستدار سالمند است، به پيشنهاد معاون فرهنگي شهردار، ايده‌اي با عنوان زيست‌پذيري شهري مطرح شد بدان معنا كه شهر براي زيست تمام اقشار جامعه مهيا باشد. ايده زيست‌پذيري شهري معاون فرهنگي شهردار اصفهان در دفتر سازمان ملل نيز مطرح و مورد استقبال قرار گرفت و مقرر شد اصفهان به عنوان شهر پايلوت در زيستپذيري شهري مطرح شود و برنامه‌هاي مرتبط را اجرايي كند.

تعامل مردم در ديپلماسي شهري تا چه اندازه اهميت دارد و از آن استفاده مي‌شود؟

يكي از ويژگي‌هاي شاخص مردم اصفهان تعامل فرهنگي است به همين دليل اين شهر نزديك به 16 خواهر خوانده دارد كه با آنها مراودات فرهنگي انجام مي‌دهد.

اصفهان در عرصه بين‌الملل با شهرهاي برخي كشورها عقد قرارداد خواهرخواندگي و مراودات فرهنگي دارد تا از اين رهگذر فرهنگ خود را در آن شهرها به نمايش گذاشته و در مقابل از حوزه‌هاي فرهنگي شهرهاي خواهرخوانده دعوت مي‌كند تا در اصفهان به معرفي فرهنگ خود بپردازند.

اما در ديپلماسي شهري به دنبال تعامل و گفت و گو بين اصفهان و ديگر استان‌ها هستيم، همانطور كه طي سال گذشته در ديپلماسي شهري، نمايندگان فرهنگي استان‌هاي همجوار از جمله چهارمحال و بختياري و يزد به اصفهان مراجعه كردند تا بتوانيم نقاط مشترك فرهنگي را شناسايي و برنامهريزي‌هاي خوبي بر روي آنها انجام دهيم.

سال گذشته برنامه «از بُنِ رود تا بُن رود» در اصفهان برگزار شد كه محور اصلي آن «آب» بود، به همين دليل از شهرداران شهرهايي كه زاينده رود از آنها عبور ميكرد براي برگزاري نشستهاي مختلف استفاده كرديم تا با وحدت و همدلي بين اين شهرها، ديپلماسي فرهنگي تقويت شود.

همچنين مدلي را با عنوان «مدلِ مركز پيرامون» در شهر اصفهان تعريف كرديم، بدان معنا كه اصفهان به عنوان مركز و شهرهاي همجوار استان اصفهان به عنوان پيرامون اين مركز با تمركز  بر روي نقاط مشترك به اهداف بالايي دست يابند، با اين مدل نمي‌توان اصفهانِ بدون شاهين‌شهر، شهرضا و ... را متصور شد.

با تقويت اين مدل هم به اقتصاد، فرهنگ و گردشگري شهرها كمك كرده‌ايم و هم به تقويت زيرساخت‌هاي فرهنگي شهر اصفهان پرداخته مي‌شود به همين دليل امسال اين مهم بيش از پيش تقويت شده و در آينده شاهد خواهيم بود كه رونق فرهنگي نه تنها در شهر بلكه در استان اصفهان ساري و جاري شود.

تاریخ:
1398/01/27
تعداد بازدید:
41
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.