اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ جمعه ۱۲ آذر
‎ايجاد باغ كتاب براي كودكان شهر
يك كارشناس پيشنهاد داد:

يك كارشناس برنامه‌ريزي شهري گفت: باغ كتاب به عنوان يك فضاي شهري مي‌تواند تعامل مناسبي بر كودكان داشته باشد، انديشيدن به موضوع باغ كتاب به عنوان كانون حضور باعث اعتلاي روح و روان انسان مي شود.

 صادق صيدبيگي اظهار كرد: با توجه به اهميت و نقش كليدي مطالعه و كتابخواني در توسعه جوامع، هر گونه كم توجهي به اين موضوع، توسعه و تعالي جامعه را با موانع جدي مواجه مي كند. پديده فقر مطالعه و كتابخواني از جمله معضلات و مشكلاتي است كه در اكثر شهرها وجود دارد و البته اين امر مي تواند در دراز مدت تاثيرات زيانباري به همراه داشته باشد.

وي با تاكيد بر اينكه ميزان مطالعه كتاب در ايران بسيار پايين و براي جمعيت هفت سال به بالاي كشور 7/6 دقيقه در شبانه روز است، خاطرنشان كرد: با توجه به اين شواهد، نياز به طراحي فضايي مناسب وجود دارد كه در شرايط مطلوب و منطبق با روحيات و خواسته هاي كودكان، نيازهايشان را به بهترين نحو مطلوب فراهم آورد و در رشد و پرورش روح و جسم آنان نقش بسزايي داشته باشد.

اين كارشناس برنامه ريزي شهري افزود: ضرورت طراحي كالبدي نوين براي فرايند كتابخواني با نزديك كردن كودكان به طبيعت و ايجاد محيطي جذاب و دلخواه آنان كه در آن احساس امنيت كنند، همراه با يك شيوه صحيح كه باعث رشد و تفكر خلاق در آنها شود داراي اهميت است.

وي تصريح كرد: تعريف باغ كتاب شامل فضاهايي دائمي و تخصيص يافته به امر نمايش و عرضه و فضاي مناسب در زمينه كتاب و مطالعه است كه رويكرد جامعه به پديده كتاب را در كشور تحت تاثير مسائل كمي و كيفي قرار مي‌دهد و باعث افزايش امكان حضور كتاب در عرصه زندگي مردم روز به روز مي شود.

صيدبيگي با اشاره به تعريف كودك در جامعه تصريح كرد: نظريات جديد روانشناسي، كودك را نه يك موجوديت ذهني خالي، بلكه توده انباشته از نيازها، انگيزه ها، تجسس ها، ترغيب ها، تخيل ها و نيروهاي رواني هوشيار مي شناسد؛ تعيين محدوده سني كودك در كشورهاي مختلف متفاوت است؛ در ماده اول كنوانسيون حقوق كودك منظور از كودك، افراد زير 18 سال است. 

وي اضافه كرد: كودكان را مي توان در پنج محدوده بر اساس سن، ويژگي ها و نيازها تقسيم بندي كرد، اين تقسيم بندي شامل گروه اول كودكان تا سه سالگي، دومين گروه كودكان سه تا شش ساله، گروه سوم كودكان شش تا 9 ساله، چهارمين گروه كودكان 9 تا 12 ساله و در نهايت گروه پنجم كودكان 12 تا 18 سال مي شود.

اين كارشناس برنامه ريزي شهري افزود: فضاهاي فرهنگي همچون باغ كتاب  يكي از سرمايه هاي پنهان براي برقراري ارتباط بيشتر بين كودك و طبيعت و در نتيجه كشف خلاقيت در كودكان است.

وي با بيان اينكه اكثر مكان‌هاي آموزشي و فرهنگي در ايران در فضاهايي فاقد فضاي سبز است و يا داراي كاربري غير آموزشي بوده كه تبديل به محيط آموزشي شده است، عنوان كرد: طبيعت در ايجاد حس تعلق و طراحي بهينه فضاهاي طبيعي به عنوان باغ كتاب كودك در افزايش سطح يادگيري و بالابردن عزت نفس و به تبع آن تقويت حس تعلق كودكان تاثير گذار است.

صيد بيگي ادامه داد: باتوجه به بررسي هاي صورت گرفته، در كشور ايران، تعداد محدودي از كتابفروشي ها و كتابخانه هاي عمومي مخصوص كودكان وجود دارد البته مسئله اصلي نبود جذابيت و همه شمول بودن اين مراكز براي كودكان با نيازها و استعدادهاي متفاوت در جامعه است.

وي اظهار كرد: توجه به مسئله كتابخواني در كودكان، در محيط خاص خود كودكان كه به آنها حس تعلق به مكان را بدهد موضوعي است كه كمتر مورد توجه قرار گرفته، پژوهش ها پيرامون اين امر نيز اندك و ناكافي بوده است، تنها نمونه عملي در ايران كه به موضوع باغ كتاب پرداخته مي توان به باغ كتاب تهران اشاره كرد.

اين كارشناس برنامه ريزي شهري خاطرنشان كرد: كودكان در حساس‌ترين و مهم‌ترين سال هاي زندگي خود يعني زماني كه پايه هاي رشد شخصيتي، ذهني، جسمي و اجتماعي آنها شكل مي گيرد تا زماني كه وارد شهر مي شوند نيازمند اين هستند تا زندگي اجتماعي را در مقياس خود تجربه كنند و اين امر مستلزم فراهم بودن فضايي كودكانه و صميمانه است؛ فضايي به دور از هياهوي دنياي بزرگتر، دنياي پر از شادي با رنگ هاي زيبا كه در آن كودك فرصت بيان افكار تازه و پرورش و رشد استعدادهايش را داشته باشد و فضايي براي خلاقيت كودكان فراهم كند.

تاریخ:
1398/03/12
تعداد بازدید:
47
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.