اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر
پروانه ساختماني تنها در 18 روز صادر مي شود/ افزايش 110 درصدي متراژ پروانه‌ها
حسيني‌نيا:

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: با تعريف فرايندهاي جديد چنانچه استثناهايي همچون قرارگيري پلاك‌ها مسكوني در محدوده بافت تاريخي و ميراث فرهنگي وجود نداشته باشد، صدور پروانه ظرف مدت 18 روز كاري انجام مي‌شود.

 سيد احمد حسيني‌نيا اظهار كرد: در گذشته فرايند صدور پروانه ساختماني 45 روز زمان نياز داشت، اما در حال حاضر با فرايندهاي تعريف شده در راستاي تسهيل امور، تنها در 18 روز كاري پروانه ساختماني براي متقاضيان ساخت و ساز صادر مي‌شود.

وي با بيان اينكه در دو ماه نخست سال جاري تعداد 979 پروانه ساختماني در شهرداري اصفهان صادر شده است، گفت: در مدت مشابه سال گذشته تنها 541 پروانه ساختماني صادر شده بود كه بر اساس اين آمار شاهد رشد 81 درصدي آمار صدور پروانه ساختماني در دو ماهه نخست سال جاري نسبت به مدت مشابه سال 97 هستيم.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان ادامه داد: از نظر متراژ پروانه هاي صادر شده، در دو ماهه نخست سال جاري متراژ پروانه‌هاي صادر شده 736 هزار و 143 مترمربع بوده كه نسبت به متراژ پروانه‌هاي صادر شده در دو ماهه نخست سال گذشته با عدد 350 هزار و 381 مترمربع، رشد 110 درصدي را در خصوص متراژ پروانه هاي صادره شاهد هستيم.

وي با بيان اينكه به منظور تسهيل در فرايند صدور پروانه ساختماني با همكاري سازمان آتش نشاني و واحد ايستايي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري به اين توافق رسيديم كه براساس مباني قانوني، ضوابط و مقررات شهرسازي، همچنين مقررات ملي ساختمان، دسته‌بندي‌هاي انجام شده را شفاف‌تر كنيم، تاكيد كرد: از اين پس ساختمان‌هايي كه تا چهارطبقه روي همكف و با يك زيرزمين است براساس تأييد ناظران انتخابي مالكان، نياز به دريافت استعلام از آتش‌نشاني نيست و چنانچه تعداد سقف از اين تعداد بيشتر شود، موضوع آتش‌نشاني را دنبال خواهيم كرد.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با اشاره به تسهيل در فرايند ايستايي ساختمان، تصريح كرد: بر اين اساس ساختمان‌هايي كه در گروه‌هاي «الف» و «ب» قرار مي گيرند، از اين پس ديگر نيازي به مراجعه به سازمان نظام مهندسي ساختمان و واحد ايستايي معاونت شهرسازي ندارد و صرفاً براساس تأييد نقشه‌ها توسط مهندسان، اين موضوع دنبال مي‌شود كه در تسريع انجام امور كمك مي‌كند.

وي اظهار كرد: در خصوص ساختمان‌هاي مربوط به گروه‌هاي «ج» و «د» همچنان موضوع كنترل ايستايي در واحد ايستايي معاونت شهرسازي و معماري بررسي مي‌شود، البته فرايند مراجعات مكرر مالكان به نظام مهندسي ساختمان از دستور كار خارج شده است.

حسيني‌نيا با بيان اينكه به منظور تسهيل در فرايندها، با مراجعه مالكان شناسه فني به آنها ارايه مي‌شود تا بتوانند براساس شناسه پروانه ساختماني را دريافت كنند، تاكيد كرد: مالكان مكلف هستند تا قبل از آغاز گودبرداري يا بتن‌ريزي در فونداسيون، نقشه‌ها را به واحد ايستايي معاونت شهرسازي تحويل دهند تا كنترل لازم انجام شود؛ در اين مرحله نيز يك بازه زماني مشخص تكليف شده كه حداكثر ظرف سه روز كاري نتيجه به ارباب رجوع اعلام و چنانچه نقشه‌ها از نظر محاسبات و طراحي مشكلي نداشت، به مالك ارايه مي شود.

وي ادامه داد: موضوع بعدي مربوط به واحد امور مهندسان در معاونت شهرسازي بود، اين فرايند در سنوات قبل به اين صورت بود كه الزاماً تعداد مهندسان ناظر و طراح الزاما براساس طبقه‌بندي گروه‌هاي ساختماني مشخص مي‌شد و اگر پكيج كامل بود در امور مهندسان ثبت مي‌شد، اما در فرايند جديد كنترل بحث امور مهندسان به واحد صدور پروانه مناطق شهرداري واگذار شده تا ميزان مراجعات شهروندان كاهش پيدا كند، همچنين ديگر الزام نيست پكيج كامل شود و در صورتي كه تعداد مهندسان مربوطه در سيستم پروانه ملك مورد نظر ثبت شود، به مرحله بعد در منطقه ارسال مي‌شود، در حالي كه قبلاً اين روند در امور مهندسان شكل مي‌گرفت كه همچون يك قفل بزرگ باعث سردرگمي شهروندان شده بود.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با اشاره به تسهيل فرايندها در حوزه طرح تفصيلي و نقشه‌برداري، تصريح كرد: در گذشته اكثر گذرها را به واحد نقشه‌برداري مستقر در مناطق ارجاع مي دادند كه باعث طولاني شدن زمان انجام امور مي‌شد، اما در فرايند جديد كارشناسان بازديد ملزم مي شوند وضعيت پلاك‌هاي مجاورِ پلاك مورد نظر را از نظر ميزان عقب‌نشيني يا وضع موجود را در كارت گذربندي اعلام كنند تا طرح تفصيلي بر اساس اين داده‌ها ميزان عقب نشيني را براي هر پلاك مشخص كند.

وي افزود: در گذشته براي گذرهاي تا 12 متر اين اتفاق مي‌افتاد، اما در حال حاضر گذرهاي تا زير 18 متر را در حوزه اختيارات طرح تفصيلي قرار داديم و اگر گذر از 18 متر به بالا بود به دليل حساسيت‌هاي ترافيكي، در حوزه نقشه‌برداري تعريف شده است.

تاریخ:
1398/03/20
تعداد بازدید:
109
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.