اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ فروردين
شهردار تهران:
دليلي بر كاهش سهم شهرداري ها در "لايحه درآمدهاي پايدار شهري" نمي بينم

شهردار تهران در واكنش به مصوبه منع به‌كارگيري بازنشستگان، گفت: نبايد راجع به چيزي كه هنوز قانون نشده، اظهار نظر كنيم.

سيدمحمدعلي افشاني در نشست خبري شهرداران كلان‌شهرهاي كشور كه ظهر امروز (پنج شنبه) در هتل هماي مشهد برگزار شد، در خصوص مصوبه منع به‌كارگيري بازنشستگان، اظهار كرد: قانون زماني است كه شوراي نگهبان بعد از تصويب مجلس تاييد كند و رييس جمهور براي اجرا ابلاغ كند. در حال حاضر بايد بگذاريم شوراي نگهبان نظر خود را اعلام كند.

وي ادامه داد: اين قانون فعلا در مرحله بررسي است و بعد از آن اظهار نظر مي‌كنيم كه شامل حال چه كساني خواهد بود چراكه اين احتمال وجود دارد شوراي نگهبان اظهار نظري كند و آن را به مجلس بازگرداند و نظر اصلاحي داشته باشد يا آن را تأييد كند، بنابراين نبايد راجع به چيزي كه هنوز قانون نشده اظهار نظر كنيم.

شهردار تهران در خصوص سهم شهرداري‌ها از عوارض ماليات بر ارزش افزوده در لايحه درآمد پايدار شهرداري‌ها تصريح كرد: سهم شهرداري‌ها در لايحه دولت مشخص شده است، اما بايد به مجلس برود. در لايحه دولت مقرر شد كه 50 درصد درآمد ماليات بر ارزش افزوده متعلق به شهرداري‌ها باشد و 50 درصد هم سهم دولت. اين مهم‌ترين كمكي بود كه در اين مرحله دولت به شهرداري‌ها كرده است.

افشاني خاطرنشان كرد: عوارضي كه قبلاً توسط شهرداري‌ها براي اداره شهر گرفته مي‌شود، تجميع شد و بعد از آن تجميع عوارض به ماليات بر ارزش افزوده تبديل شد.

وي در پاسخ به پرسشي درباره نگراني‌هاي شوراهاي شهر در خصوص لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري‌ها اظهاركرد: در ابتدا لازم است از دولت بابت لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري‌ها تشكر كنم چراكه اين قانون بسيار متفاوت تر است از آنچه امروز وجود دارد حتي متفاوت از لايحه ماليات بر ارزش افزوده‌اي است كه در مجلس در حال بررسي است.

شهردار تهران با بيان اينكه دولت با نگاه مثبت سهم شهرداري‌ها را در لايحه درآمدهاي پايدار شهرداري‌ها افزايش داد، گفت: ما هيچ دليلي نمي‌بينيم كه مجلس آن را كاهش دهد چراكه مصوبات مجلس نمي‌تواند بار مالي براي دولت داشته باشد يعني اگر دولت اين مصوبه را نداشت مجلس نمي‌توانست سهم شهرداري‌ها از ماليات بر ارزش افزوده را افزايش دهد، اما هم‌اكنون كه دولت پيشقدم شده و آن را مصوب كرده است مجلس هم مطمئنم به دليل اين كه علاقه‌مند به حوزه شهري است حتماً از آن حمايت مي‌كند و جاي نگراني وجود ندارد.

افشاني افزود: متأسفانه به علت نبود آشنايي دقيق همه به تراكم بدبينانه نگاه مي‌كنند. ما در شهر قانوني به نام طرح جامع و تفصيلي داريم. در طرح‌هاي جامع و تفصيلي تعداد طبقات و ميزان تراكم در هر نقطه شهر مشخص است، اما ناديده گرفتن طرح جامع و طرح تفصيلي اكنون مايه نگراني است.

وي با بيان اين كه تراكم، كلمه بدي نيست، خاطرنشان كرد: آن چيزي كه بد است، اين است كه طرح‌هاي جامع و تفصيلي آسيب ببيند و حقوق مردم سلب شود، اما تراكم ممكن است در يك محل پنج طبقه و در يك محل هفت طبقه باشد.

افشاني در پاسخ به پرسش ديگري در خصوص بدهي دولت به شهرداري اظهاركرد: امسال در قانون بودجه 100 هزار ميليارد تومان براي ديوني كه دولت به دستگاه‌هاي مختلف دارد پيش‌بيني شده است. اگر دستگاهي از دولت طلبكار باشد و آن دستگاه به سيستم بانكي بدهكار باشد مانند شهرداري، بانك مركزي مي‌پذيرد كه بدهي دولت را به شهرداري و شهرداري را به بانك تهاتر كند.

وي ادامه داد: با اين وجود مشكلي كه در اين خصوص وجود دارد، اين است كه بخشي از آن چيزي كه شهرداري‌ها به عنوان طلب خود عنوان مي‌كنند دولت معتقد است كه اين طلب با مستندات قانوني تطبيق ندارد و آن را تأييد نمي‌كند. اين موضوع در دولت بحث شد و دو نفر از شهرداري‌ها و دو نفر از سازمان برنامه و بودجه و خزانه كل كشور بررسي مي‌كنند و تنها آن‌جايي كه ما به لحاظ قانوني طلبكاريم تأييد مي‌كنيم و دولت نيز با نگاه مثبت عمل مي‌كند، اما بايد طلبكاري شهرداري‌ها از دولت به لحاظ قانوني اثبات شود.

شهردار تهران با بيان اينكه نگاه مثبتي در نهادهاي تصميم‌گيري درباره كلان‌شهرها وجود دارد، گفت: دليل آن اين است كه بخش قابل ملاحظه‌اي از جمعيت كشور در كلان‌شهرها هستند و مشكلات خاص خودشان را دارند.

تاریخ:
1397/05/18
تعداد بازدید:
3
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.