اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ شنبه ۲ شهريور
يك دكتراي معماري:
نماهاي تقليدي در شهر اصفهان در حال گسترش است

يك دكتراي معماري با بيان اينكه معماري سنتي الزاما استفاده از سبك‌هاي گذشته نيست، گفت: نگاه مدرن به مصالح سنتي در نماي ساختمان‌ها گام مثبتي در راستاي معماري شهر تاريخي اصفهان است.

مهرناز استوار اظهار كرد: استفاده مدرن از آجر در نماي ساختمان‌هاي شهر اصفهان به دليل سبقه تاريخي اين مصالح بجا و مناسب است، البته شناسايي بستر قرارگيري يك بنا براي طراحي هماهنگ و مناسب از اهميت بالايي برخوردار است.

اين دكتراي معماري در خصوص استفاده از سبك‌ معماري تقليدي و تكراري گفت: تقليد در سبك معماري بناها و يا استفاده از سبك‌هاي نامتناسب همانند سبك رومي در شهر تاريخي اصفهان چندان مطلوب نيست، با اينكه شهرداري اجازه ساخت ساختمان‌ها با اين سبك از معماري را نمي‌دهد، اما در گوشه و كنار شهر استفاده از اين نوع معماري در طراحي نماي بناها ديده مي‌شود. در اين سبك معماري از سنگ در نماي ساختمان‌ها استفاده مي شود كه از نظر اقتصادي به صرفه نيست و ديد بصري مناسبي نيز ندارد.

اين دكتراي معماري اظهار كرد: شناخت بستر بناها براي طراحي و هماهنگي آنها با بافت‌ها و ساختمان‌هاي اطراف حائز اهميت است، البته سليقه و رويكردها در طراحي ساختمان‌ها در ميان پيمانكاران و كارفرمايان متفاوت است، اما بايد به برخي از ضوابط و اصول معماري پايبند بود، زيرا بسياري از نماها در شهر تاريخي اصفهان به صورت تقليدي و تكراري در حال گسترش است.

وي راهكار اين مشكل را جلوگيري از طراحي ساختمان‌ها توسط افراد غير حرفه‌اي دانست و گفت: لازم است طراحي يك ساختمان به وسيله يك طراح و معمار متخصص انجام شود، زيرا يك متخصص از طراحي مقلدانه پرهيز مي‌كند و آن را به سمت طراحي نوآورانه مي‌برد، در اين صورت بناها به صورت تكراري يا نامتناسب با سبك و سياق بافت قالب محله ساخته نمي‌شود.

استوار خاطرنشان كرد: توجه به ضوابط معماري و پايبندي به آن بسيار مهم است كه در اين بين بايد همكاري نظام مهندسي و شهرداري بيشتر شود. 

وي تصريح كرد: جداي از قوانين مصوب چنان‌چه در ميان بافت فرسوده كه اكثرا نماهايي ساده دارد، يك بنا با نماي مدرن ساخته شود، ديد بصري اين محله  مطلوب نخواهد بود و اين تضاد در نوع معماري به طور ملموس خودنمايي مي‌كند.

اين دكتراي معماري تاكيد كرد: نوآوري در طراحي يك ساختمان مفيد است، اما اين نوع از معماري بايد با ساختمان‌هاي اطراف هماهنگ باشد و از يك سبك و سياق پيروي كند كه متاسفانه در بسياري از محله‌هاي شهر اين مهم رعايت نمي‌شود.

 استوار تاكيد كرد: معماري سنتي الزاما استفاده از سبك‌هاي گذشته بدون به روز كردن اين اصول نيست به طور مثال استفاده از آجر در طراحي ساختمان‌ها با توجه به سابقه تاريخي شهر اصفهان مناسب است، اما طراحي مشبك يا سايه روشن همراه با اين نماي آجري تفاوت و تنوع را براي معماري شهر اصفهان به ارمغان مي‌آورد.

 وي توضيح داد: مشبك‌كاري با آجر در بسياري از بناهاي تاريخي شهر اصفهان مانند مسجد حكيم ديده مي‌شود، چنان‌چه اين ساخت مشبك در نماي ساختمان‌هاي شهر نيز استفاده شود، مي‌تواند رجوعي به معماري سنتي اصفهان باشد كه البته با طراحي صحيح مي‌تواند به شكل مدرن‌تري در طراحي ساختمان‌ها مورد استفاده قرار بگيرد.

اين دكتراي معماري خاطرنشان كرد: چنان‌چه اين شيوه‌هاي معماري در سبك‌ و سياق‌هاي متفاوت و با توجه به اصول معماري مورد استفاده قرار بگيرد  موجب تنوع و در عين حال هماهنگي در نوع و شيوه معماري شهر اصفهان مي‌شود.

تاریخ:
1397/06/22
تعداد بازدید:
22
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.