اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد
يك كارشناس: تردد معلولان در زمان صدور پروانه ساختماني ديده شود
.

يك كارشناس شهرسازي و معماري گفت: در هنگام صدور پروانه ساختماني ابتدا بايد جزييات مناسب سازي ساختمان براي عبور و مرور اقشار كم توان جامعه در نظر گرفته شود.

محمود درويش اظهار كرد: مهمترين ضعف موجود در زمينه مناسب‌سازي شهر مربوط به كنترل كيفي طرح‌ها و نحوه اجراي آن‌ها است زيرا در بسياري از مواقع اقدامات صورت گرفته داراي نقص است.

وي با اشاره به برخي از فضاهاي عمومي كه هنوز براي معلولان مناسب سازي نشده است، خاطرنشان كرد: متاسفانه هنوز شاهد هستيم معلولان براي ورود به بانك‌ها و يا استفاده از خودپردازها داراي مشكل هستند كه اين نكته ضرورت كنترل در زمان صدور پروانه ساختمان و نظارت در هنگام ساخت و ساز را مي‌طلبد.

اين كارشناس شهرسازي و معماري افزود: با وجود ايجاد رمپ به منظور دسترسي آسان‌تر معلولان در خيابان‌ها، اما متاسفانه دقت كافي در زمينه كاربري رمپ‌ها صورت نگرفته به طوري كه شيب هشت درجه كه استاندارد رمپ است تبديل به شيب 45 درجه شده و به نوعي رمپ را شبيه "سرسره" كرده است.

درويش با اشاره به وضعيت كاربري برخي از پياده‌روها براي معلولان تصريح كرد: در برخي از پياده روها پله وجود دارد كه اين موضوع ايمني افراد كم‌توان را به خطر مي‌اندازد همچنين برخي از تقاطع‌ها نيز داراي شيب مناسب براي كم‌توانان نيست؛ كم‌توانان شامل مادران همراه با كودك و يا نوزاد، نابينايان، ويلچرنشينان، سالمندان و ساير اقشار داراي آسيب است و مناسب‌سازي شهري از حقوق اين گروه به حساب مي‌آيد.

اين كارشناس شهرسازي و معماري ادامه داد: در زمان احداث تير چراغ برق و يا كيوسك تلفن بايد جايگاه سنجي صورت گيرد و به هيچ وجه نبايد در مسير عبور كم توانان باشد، زيرا اگر فردي نابينا باشد در هنگام برخورد با آنها دچار آسيب مي‌شود.

تاریخ:
1397/09/11
تعداد بازدید:
112
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.