logo
  • میدان استقلال
  • آكواريوم ناژوان
  • سایت اصفهان 1400
  • تله سیژ ناژوان
  • شهر خلاق
  • عكس اول
  • شهر رويا ها
  • عكس دوم
تاریخ: 1397/03/23    
پيام دوستي مسئولان شهري اصفهان از شهركرد تا يزد  پيام دوستي مسئولان شهري اصفهان از شهركرد تا يزد
.

مديران شهرداري اصفهان پس از ديدار و مذاكره با مسئولان شهرداري شهركرد، اين بار راهي يزد شدند، پيغام صلح و دوستي سوغات بردند و با هدف تقويت تعاملات شهر و شهروندي و افزايش دوستي دو شهر، با مديران شهري يزد ديدار كردند.

طرح برخي مسائل ناخوشايند بين شهروندان دو شهر اصفهان و يزد به ويژه در فضاي مجازي، مديركل ارتباطات و امور بين الملل شهرداري اصفهان و معاون فرهنگي شهردار اصفهان را بر آن داشت تا در راستاي افزايش تعاملات فرهنگي دو شهر اصفهان و يزد، ديداري را با مسئولان شهرداري يزد ترتيب دهند؛ ديداري كه در آن از رابطه ديرين و سنخيت كهن اين دو شهر، تفاهم فرهنگي، ايجاد خط همكاري و تعامل فرهنگي بين دو شهر اصفهان و يزد سخن به ميان آمد و بر دوستي هر چه بيشتر ميان اين دو شهر تأكيد شد. 

شهردار يزد در اين نشست صميمي با بيان ويژگي هايي از شهر يزد و مقايسه آن با شهر اصفهان، اظهاركرد: شهر يزد مانند اصفهان، شهري تاريخي و فرهنگي است و مردم و مسئولان آن اهتمام و دغدغه زيادي در خصوص صيانت از بافت تاريخي و ميراث كهن اين شهر دارند. 

مهدي جمالي نژاد با اشاره به ثبت جهاني شهر يزد افزود: اين شهر بافت تاريخي و سنتي خود را به نحو مطلوبي حفظ كرده است. اين بافت سنتي در روابط خانوادگي و بافت فرهنگي مردم يزد نيز حفظ شده و ارتباط مردم در اين شهر از جنس روابط صميمي خانوادگي در گذشته است. 

وي با بيان اينكه مديريت شهري نقش مهمي در حفظ و پاسداري از اين فضا دارد، گفت: هر چه ميزان حس تعلق مردم را نسبت به محلات بيشتر كنيم، به همان نسبت حس تعلق شهروندان نسبت به شهر نيز افزايش مي يابد و اين امر سبب بالا رفتن وفاق، همبستگي و انسجام ملي شده و آسيب هاي كشور را كاهش مي دهد.  

شهردار يزد ايجاد بازارچه هاي مشترك صنايع دستي، استفاده از ظرفيت‌ هنرمندان دو شهر، اقدامات مشترك در حوزه معماري و موسيقي را از جمله اقدامات قابل انجام ميان شهرداري هاي دو شهر اصفهان و يزد عنوان كرد. 

 

مردم اصفهان و يزد، شناخت و درك خوبي از يكديگر دارند

رييس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شوراي شهر يزد در اين ديدار با بيان اينكه شاخصه و تفاوت شهر اصفهان خيابان چهارباغ و ديگر آثار تاريخي آن نيست، بلكه تفكري است كه اين آثار باشكوه را به وجود آورده، گفت: ديد هنرشناسانه، تفكر بلند و عميق در طراحي معماري بناهاي تاريخي شهر اصفهان شاخصي است كه اين شهر را از شهرهاي ديگر متفاوت ساخته است. ميدان هاي بسياري در جهان وجود دارد، اما ميدان نقش جهان اصفهان بسيار متفاوت است و از وسعت ديد مردم اين شهر حكايت دارد. 

ونوس عامري تأكيد كرد: مردم شهر يزد و اصفهان شباهت هاي فرهنگي و درك بسيار خوبي از يكديگر دارند همين موضوع سبب مي شود پروژه ها و اقدامات فرهنگي مشتركي را ميان دو شهر مورد بررسي قرار دهيم.  

وي تأكيد كرد: يزدي ها اعتقاد دارند اصفهاني ها از نظر ذوق هنري، يك گام جلوتر هستند. 

انسان محوري و معنا گرايي مؤلفه هاي ايجاد شهر فرهنگي

معاون شهردار اصفهان نيز در ادامه اين نشست با بيان اينكه نخستين قانون بلديه ها در ايران در سال 1324 مصوب شده است، اظهار كرد: در آن زمان بيش از 10 وظيفه به عهده شهرداري گذاشته شد كه هم اكنون به بيش از 400 وظيفه افزايش يافته و عمده اين وظايف در حوزه فرهنگي و اجتماعي است. 

محمد عيدي افزود: شهرداري ها تا دهه 80 رويكرد خدماتي و از اين دهه به بعد در كنار رويكرد خدماتي، رويكرد فرهنگي نيز داشتند. از نيمه دهه 80 به بعد سرعت تحولات به گونه اي است كه رويكرد خدماتي در كنار اقدامات فرهنگي با تأكيد بر فرهنگ شهرنشيني شكل مي گيرد، زيرا شهرداري ها متوجه شدند اقدامات عمراني نياز به آموزش و فرهنگ سازي دارد از همين رو كميته اي با نام كميته شهروندي در شهرداري ها تشكيل شد و تكاليف شهروندي را به مردم گوشزد كرد.  

 

تعامل، كليد حل مشكل آب

وي با اشاره به رويكرد شهر فرهنگي تصريح كرد: رويكرد شهرهاي دنيا هم اكنون حركت به سمت تحقق شهر فرهنگي است. در شهر فرهنگي، توازن بين انسان و بنا حفظ مي شود و اين تفكر وجود دارد كه با شهر بايد مانند يك موجود زنده رفتار كرد چراكه در غير اين صورت هيچ تضميني براي احترام شهروند به شهر وجود ندارد. در اين رويكرد، انسان، بنا و بنا، انسان را مي سازد. 

رييس سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري اصفهان زمينه تحقق شهر خلاق را ايجاد شهر فرهنگي دانست و گفت: براي رسيدن اصفهان به شهر فرهنگي گام هاي بسياري مانند تك هدف بودن به جاي هدف هاي پراكنده، تحقق خلاقيت هاي فرهنگي، احترام به حقوق فرهنگي شهروندان، توزيع عادلانه خدمات فرهنگي در شهر، مشاركت پذيري و مشاركت جويي شهروندان در دستور كار قرار دارد.

وي اضافه كرد: شهرداري ها براي تحقق شهر فرهنگي نمي توانند به صورت نقطه اي عمل كنند، بنابراين اصفهان نمي تواند شهر فرهنگي را بدون نگاه به شهرهايي مانند يزد و شهركرد كه با اصفهان در يك محور تمدني قرار دارند، ايجاد كند. شهر فرهنگي توليد ثروت خود را بر مبناي شهر فروشي يا همان فروش تراكم قرار نمي دهد، بلكه بر مبناي سرمايه هاي نمادين فرهنگي خود عمل مي كند.

عيدي اظهار كرد: لازم است از تمام سرمايه هاي خود در بخش هاي مختلف فرهنگي، موسيقي، هنرهاي تجسمي، ورزشي، گردشگري و ... كه همان اقتصاد فرهنگ است به درستي استفاده كرده و سبب توسعه پايدار شهرها شويم.

رييس سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري اصفهان با بيان اينكه تعاملات اصفهان و يزد در حوزه گردشگري مي تواند سبب رونق گردشگري شود، افزود: بايد شبكه اي از شهرهاي همگن براي بازتوليد انسجام فرهنگي ايجاد كرد تا بتوانيم از بركات اقتصاد خلاق بهره مند شويم. 

وي گفت: مسئله اي مانند آب يك مسئله طبيعي در قالب زيست بوم است كه جز با تعاملات منطقه اي حل نمي شود و در صورتي كه هر كدام از شهرها در اين موضوع به تنهايي براي خود عمل كنند، مشكلات همچنان باقي مي ماند.

زمينه توسعه و آباداني شهرها فراهم شود

مديركل ارتباطات و امور بين الملل شهرداري اصفهان نيز در اين نشست ضمن تبريك روز جهاني صنايع دستي، اظهار كرد: مردان و زنان هنرمند و شريفي در شهرهاي يزد، شهركرد و اصفهان وجود دارند و شرافت مردم اين شهرها مي تواند راهگشاي بسياري از مسائل باشد. 

ايمان حجتي افزود: بايد زمينه درك متقابل ميان مردم شهرها را ايجاد كرد تا از تبديل مشكلات به بحران، جلوگيري شده و فرصت براي توسعه و آباداني شهرها فراهم شود. 

 تشكيل اتاق فكر ميان دو شهر يزد و اصفهان

رئيس سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري يزد نيز در اين ديدار، تشكيل اتاق فكر براي حل مسائل دو شهر به ويژه مسائل فرهنگي را پيشنهاد داد و گفت: در اين اتاق فكر مي توان با استفاده از اساتيد مردم شناسي، جامعه شناسي و اقليم شناسي، افراد تاثير گذار و نخبه در حوزه هاي هنري و اهالي رسانه از هر سه استان يزد، شهركرد و اصفهان و سمن هاي علاقمند و داراي طرح و ايده، برنامه هاي عملياتي را در مورد مسائل مختلف پيگيري كرد.

عباس ملازينلي تصريح كرد: برگزاري تورهاي گردشگري مشترك، اجراي برنامه هاي ورزشي و فرهنگي اعم از موسيقي و تئاتر با محوريت مسائل مدنظر از ديگر برنامه هايي است كه مي توان با همكاري شهرهاي اصفهان، شهركرد و يزد و در راستاي تقويت رابطه شهروندان اين سه شهر انجام داد.

ايجاد تعامل براي انسجام فرهنگي ميان شهرهاي يزد، اصفهان و شهركرد، برگزاري رويدادهاي فرهنگي و هنري مشترك ميان اصفهان و يزد، انجام اقدامات مشترك در حوزه شهروندي و گردشگري، ارائه راه حل هاي پايدار در حوزه آب و استفاده از نخبگان دو شهر از ديگر موضوعات مطرح شده در اين نشست صميمي بود كه از سوي مسئولان فرهنگي شهرداري يزد و شهرداري اصفهان مطرح شد.

 
!!!f1!!!
!!!f2!!!
!!!f3!!!
!!!f4!!!
 
 
                           telegram.me/isfahanmetropolis
                           instagram.com/isfahan_official
                           aparat.com/isfahan.ir