logo
  • میدان استقلال
  • آكواريوم ناژوان
  • سایت اصفهان 1400
  • تله سیژ ناژوان
  • شهر خلاق
  • عكس اول
  • شهر رويا ها
  • عكس دوم
تاریخ: 1397/03/23    
زمينه عقدخواهرخواندگي اصفهان و كراكوف فراهم مي شود زمينه عقدخواهرخواندگي اصفهان و كراكوف فراهم مي شود
/ از اصفهان تا كراكوف/

شهردار اصفهان و شهردار كراكوف لهستان در حاشيه اجلاس شبكه شهرهاي خلاق جهان با هم ديدار و بر عقد خواهرخواندگي اين دو شهر تاكيد كردند.

دوازدهمين اجلاس شبكه شهرهاي خلاق يونسكو صبح امروز (سه شنبه) با حضور شهرداران مختلف كلانشهرهاي حاضر در شبكه شهرهاي خلاق جهان در كراكوف لهستان با سخنراني شهرداران كراكوف و كاتوئيس افتتاح شد.

هيئت ايراني هم به صورت فعال در برنامه هاي اين نشست حضور دارد و در حاشيه برنامه ها به تبادل مباحث مختلف مديريت شهري با همتايان خود در جهان مي پردازد. در همين راستا پس از آيين افتتاحيه ديداري ميان شهرداران اصفهان و كراكوف صورت گرفت.

ويژگي هاي مشترك ميان اصفهان و كراكوف

شهردار اصفهان در اين ديدار گفت: وجوه مشترك شهر اصفهان و كراكوف لهستان، مديريت شهري را براي تنظيم يك برنامه اجرايي مشترك ترغيب كرد.

قدرت الله نوروزي با برشمردن ويژگي هاي مشترك ميان اصفهان و كراكوف افزود: مردم اصفهان در خلال جنگ جهاني دوم با آغوش باز از مهاجران لهستاني ميزباني كردند و خاطرات مشتركي ميان اين دو ملت رقم خورده است.

وي ادامه داد: اين دو شهر در يك دوره همزمان پايتخت كشور خود بودند، از اين رو ظرفيت مناسبات جهاني را در خود جاي داده و پس از آن كه تهران و ورشو پايتخت ايران و لهستان شدند، از هر دو شهر به عنوان پايتخت فرهنگي كشورشان ياد مي‌شود كه اين امر نشان از عمق مناسبات فرهنگي و هنري و وجود طبقه خلاق در آنها دارد.

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: وجود نويسندگان و ادبا در هر دو شهر اصفهان و كراكوف و وجود مكاتب ادبي و هنري را بايد يك فرصت قلمداد كرد.

نوروزي گفت: حلقه اي از اصحاب فرهنگ و ادب اصفهان در كافه پولونيا واقع در چهارباغ عباسي گرد هم مي آمدند كه نشان دهنده عمق روابط حسنه ميان جريان هاي فكري اصفهان با لهستاني ها است.

شهردار اصفهان وجود آثار تاريخي و ميراث ناملموس در اين دو شهر را براي توسعه جهانگردي و گردشگري ارزشمند دانست و ادامه داد: وجود اين دو شهر در شبكه شهرهاي خلاق يونسكو نيز مويد اين ادعاست.

زمينه عقد خواهرخواندگي اصفهان و كراكوف فراهم شود

نوروزي با بيان اينكه پيش از تنظيم توافق نامه خواهرخواندگي ميان دو شهر بايد اقدامات مشتركي براي نشان دادن حسن نيت طرفين انجام شود، به بيان چند پيشنهاد عملياتي و مشخص پرداخت و افزود: تبادل نمايشگاه هاي تجاري و اقتصادي بر پايه توسعه و حمايت از صنايع خلاق مي تواند گام نخست اين همكاري ها قرار گيرد.

وي در ادامه به اهميت برخي رويدادهاي جهاني نظير جشنواره بين المللي فيلم هاي كودكان و نوجوانان اصفهان كه توسط يونسكو در زمره بهترين سطوح جشنواره هاي سينمايي قرار دارد، پرداخت و گفت: برپايي هفته هاي فرهنگي متقابل ميان دو شهر با هدف تقويت و توسعه جايگاه اقتصاد فرهنگ و هنر پيشنهاد مي شود چراكه اصفهان در اين زمينه ظرفيت هاي خوبي دارد كه نمونه مرتبط و اخير آن برپايي نمايشگاه عكس يادبود هفتاد و پنجمين سال ورود لهستاني ها به ايران در موزه هنرهاي معاصر اصفهان بود.

شهردار اصفهان همچنين پيشنهاد خلق و نصب نماد يادبود اين دو شهر را مطرح كرد و افزود: انجام چنين اقدامات و برنامه ريزي براي اجراي مطلوب آنها زمينه لازم را براي عقد توافق خواهرخواندگي ميان اصفهان و كراكوف فراهم مي سازد.

شهردار اصفهان در پايان به طور رسمي از پرفسور ماچروفسكي، شهردار كراكوف براي شركت در مراسم روز نكوداشت اصفهان در آذرماه دعوت كرد.

روابط اصفهان و كراكوف بايد جدي تر از گذشته دنبال شود

شهردار كراكوف نيز در اين ديدار با استقبال از هيئت مديريت شهري اصفهان، فرصت پيش آمده براي گفت و گو و تبادل نظر را موجب خرسندي دانست و تاكيد كرد: روابط اصفهان - كراكوف بايد جدي تر از گذشته دنبال شود.

ماچروفسكي بر پايدار شدن روابط دو شهر تاكيد كرد و گفت: تاكنون نتوانسته ايم به صورت پايدار روابط مختلف شهري با اصفهان را ادامه دهيم، از اين رو خواستار ايجاد زمينه هايي براي گسترش روابط و پايداري آن هستيم.

شهردار كراكوف پيشنهادات هيئت ايراني را منطبق با برنامه هاي شهرداري كراكوف دانست و براي ادامه همكاري ها در آينده نزديك ابراز تاكيد كرد و گفت: پس از به نتيجه رسيدن مذاكرات فعلي، اصفهان و كراكوف مي توانند به عنوان دو شهر خواهر خوانده به تبادلات خود بپردازند.

 
!!!f1!!!
!!!f2!!!
!!!f3!!!
!!!f4!!!
 
 
                           telegram.me/isfahanmetropolis
                           instagram.com/isfahan_official
                           aparat.com/isfahan.ir