logo
  • میدان استقلال
  • آكواريوم ناژوان
  • سایت اصفهان 1400
  • تله سیژ ناژوان
  • شهر خلاق
  • عكس اول
  • شهر رويا ها
  • عكس دوم
تاریخ: 1397/04/19    
آيا افتتاح خط يك مترو رويدادي تكراري است؟  آيا افتتاح خط يك مترو رويدادي تكراري است؟
پاسخ به يك پرسش/

امروز - سه شنبه 19 تيرماه - فاز سوم خط يك مترو از ميدان آزادي تا صفه به صورت رسمي با حضور معاون اول رييس جمهور به بهره برداري مي‌رسد و شهروندان اصفهاني مي‌توانند پس از انتظاري كه بيش از يك دهه به طول انجاميد شمال تا جنوب شهر (از خيابان امام خميني تا صفه) را در كمترين زمان ممكن طي كنند.

مطمئنا شما شهروند اصفهاني در چند سال اخير شاهد بنرها و تبليغاتي در سطح شهر  بوده ايد كه خبر از افتتاح بخشي از مترو با حضور مقامات كشوري داده و شايد اين سوال را از خود بپرسيد كه براي يك پروژه چند افتتاحيه برگزار مي شود؟!

مترو يك پروژه ساده، با اعداد و ارقام كوچك نبوده و نيست؛ مترو يك "مگا پروژه" است كه براي آن ميلياردها تومان زير زمين هزينه مي شود و ما در زمان احداثش تنها حصارهاي آهني را مي بينيم كه هر از مدتي بخشي از شهر را در محاصره خود درآورده است، اما پشت اين حصارهاي آهني شهري ديگر در حال ساخته شدن است. شهري كه امروز تنها 20.2 كيلومتر آن آماده شهرنشيني شده است.

داستان ساخت اين شهر در زير زمين كوتاه نيست؛ رماني است كه بخش هايي از آن غم انگيز مي شود، بخش هايي كه به ميراث تاريخي مي رسد يا زماني كه بودجه و اعتبارش تحقق نيافته و شهر ما و آدم هايش از دود و دم ماشين هايي كه خيابان ها را تصرف كرده اند، نمي توانند نفس بكشند، نوشتن اين رمان سال 1380 كليد خورد فراز و نشيب هاي زيادي را طي كرد تا به مرحله چاپ رسيده و امروز به طور كامل در اختيار مردم قرار گرفته است. بخش نهايي اين رمان دل انگيز است و شاد وقتي مي بيني روزانه 50 هزار نفر در زير زمين و بر روي اين ريل آهني داستان را از ابتدا تا انتهايش در مدت كوتاهي مي خوانند و هر روز بر تعداد آدم هايي كه اين داستان را مرور مي كنند اضافه مي شود.

متروي اصفهان در سه فاز تعريف شد، فاز اول از ايستگاه قدس در خيابان امام خميني(ره) تا ايستگاه باهنر، فاز دوم از ايستگاه باهنر تا ايستگاه تختي و فاز سوم از ايستگاه تختي تا صفه را شامل مي شود. فاز اول خط يك مترو با فراز و فرودها و كش و قوس‌هاي فراوان پس از 14 سال تكميل شد و 23 مهرماه سال 94 با حضور "رحماني فضلي، وزير كشور" به بهره برداري رسيد.  

پس از آن فاز دوم اين ابر پروژه از ايستگاه باهنر تا ايستگاه تختي 12 آبان 1395با حضور معاون اول رئيس جمهور، معصومه ابتكار، وزير اقتصاد و رئيس سازمان برنامه و بودجه، مديران استاني و شهري افتتاح شد.

و اما فاز سوم اين خط از ايستگاه تختي تا صفه در دو بخش اجرايي شد؛ بخش اول آن از تختي تا ميدان آزادي تابستان 96 پس از آزمايشات مختلف بر روي مدار سرويس دهي قرار گرفت، اما بخش دوم آن روزهاي پاياني اسفندماه 96 به صورت آزمايشي در بازه زماني 6 و 30 دقيقه صبح تا ساعت 15 بر روي ريل قرار گرفت. شهروندان تا تابستان 97 براي رسيدن به ايستگاه صفه بايد قطار خود را در ايستگاه آزادي عوض مي كردند و قطار جديدي سوار مي شدند، اما امروز با تكميل تونل شرقي ديگر نيازي به تعويض قطار نيست و قطار يكسره شهروندان را به مسير آخر يعني صفه مي رساند.

تكميل تونل شرقي و رفع نواقص 6 ايستگاه باقي مانده فاز سوم به صورت رسمي با حضور معاون اول رييس جمهور به بهره برداري مي رسد و مدت زمان بهره برداري از فاز سوم خط يك مترو از ايستگاه آزادي تا ايستگاه صفه از ساعت 6 و 30 دقيقه صبح تا 21 افزايش و سرفاصله زماني حركت قطار شهري در اين محدوده به 15 دقيقه كاهش مي يابد. 6 ايستگاه باقي مانده مترو نيز كه 27 اسفندماه به صورت موقت در اختيار شهروندان قرار گرفته بود تكميل و نواقص آن برطرف شده است.

يك سرچ ساده در گوگل با عنوان "افتتاح مترو در تهران" به شما نشان مي دهد كه به دليل اهميت اين ابرپروژه در اين شهر براي هر ايستگاه مترو يك مراسم افتتاحيه برگزار مي شود زيرا رشد جمعيت شهرنشيني در كلانشهرها به گونه اي است كه لزوم افزايش زيرساخت ها به خصوص زيرساخت هاي حمل و نقلي را دوچندان مي كند.

مترو كارآمدترين و اصلي ترين شبكه حمل و نقل در جوامع مدرن محسوب مي شود؛ در عين حال به دليل كمترين قيمت و هزينه رتبه اول در ميان سيستم هاي حمل و نقل عمومي در جهان را دارا است، بنابراين توسعه آن استفاده را براي تمام اقشار جامعه فراهم مي كند. اما احداث اين ابرپروژه در زير زمين كاري بس دشوار است آن هم در شهرهاي تاريخي همچون اصفهان كه حفاظت از آثار تاريخي بسيار اهميت دارد. شما هم كه با سرگذشت اين شهر در زير زمين آشنا هستيد به جمع آنهايي كه اين رمان را هر روز  مي خوانند، بپيونديد.

 
!!!f1!!!
!!!f2!!!
!!!f3!!!
!!!f4!!!
 
 
                           telegram.me/isfahanmetropolis
                           instagram.com/isfahan_official
                           aparat.com/isfahan.ir