header
معاون وزير راه و شهرسازي: رويكرد دولت، توليد مسكن در بافت‌هاي ناكارآمد است
معاون وزير راه و شهرسازي: رويكرد دولت، توليد مسكن در بافت‌هاي ناكارآمد است
معاون وزير راه و شهرسازي گفت: بافت‌هاي فرسوده به دليل شكل‌گيري‌هاي غيررسمي در شرايطي هستند كه بيشترين مشكلات و آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي را در دل خود جاي داده است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، سيد محمد پژمان در نشست معاونان هماهنگي امور عمراني استانداري‌هاي سراسر كشور با اشاره به اهميت بازآفريني شهري اظهار كرد: آنچه كه اراده جدي‌تر برنامه‌ها و قوانين را مي‌ طلبد اين است كه به محدوده‌هايي كه در جوار شهرها، كاستي‌هاي بيشتري از ميانگين شهرها دارد، توجه كنيم.

وي افزود: اگر مي‌گوييم بافت تاريخي، فرسوده و يا حاشيه‌نشيني به دليل نارسايي‌هايي است كه در ميانگين خدمات و امكانات موجود در شهرها اتفاق مي‌افتد.

مديرعامل سازمان شركت بازآفريني شهري كشور با بيان اينكه بالغ بر 2800 محله قديمي با مساحت 141 هزار هكتار از اراضي شهرها را به خود اختصاص مي‌دهد، ادامه داد: تعداد واحدهاي مسكوني در اين محله ها 5 ميليون و 700 هزار واحد مسكوني است كه جمعيت‌پذيري آنها حدود 21 ميليون نفر برآورده شده و در واقع 25 درصد جمعيت كشور درگير اين مباحث هستند.

پژمان با بيان اينكه بافت فرسوده به دليل قدمت و كيفيت پايين، آسيب پذيري بالايي دارد و در حوادث بيشترين آسيب را خواهد داشت، گفت: اين بافت‌ها به دليل شكل‌گيري‌هاي غيررسمي در شرايطي هستند كه بيشترين مشكلات و آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي را در دل خود جاي داده است؛ در اين محله‌ها بيشتر اقشار متوسط و پايين كه به شدت علاقه‌مند و مدافع نظام جمهوري اسلامي هستند، ساكن شده‌اند در حالي كه شايسته اين مردم نيست كه با حداقل امكانات و پايين‌ترين سطح رفاه زندگي كنند.

وي خطاب به معاونان عمراني استانداري‌هاي سراسر كشور گفت: در عين حال كه براي رفع نابه ساماني ها تلاش مي‌كنيد، نبايد از اين نكته كه بافت‌هاي قديمي بسيار حائز اهميت هستند غفلت شود؛ اگر امروز اقدام مفيدي انجام ندهيم، آيندگان به نوعي وارث اين محدوده‌هاي فرسوده گسترده مي‌شود.

معاون وزير راه و شهرسازي افزود: در حال حاضر مي‌بينيم كه به دليل مسائل اقتصادي، جابه جايي مديريت نشده‌ي جمعيت شهرها به شدت ادامه پيدا مي‌كند و البته خشكسالي‌ها و كمبود امكانات نيز باعث افزايش مهاجرت‌ها شده است كه عمده اين اتفاقات پيرامون مراكز كلان شهرها اتفاق مي‌افتد چرا كه كانون فعاليت‌هاي پررونق اقتصادي هستند و افراد مي‌خواهند امرار معاش كنند.

پژمان با بيان اينكه در حال حاضر بسياري از روستاها در حريم شهرها قرار گرفته و جمعيت پذيري آن‌ها از برخي شهرها بيشتر شده است، افزود: دليل اين اتفاق آن است كه روستاها با فضاي كالبدي شهر فاصله دارند و قابليت اتصال ندارند، اما نمي‌توان نسبت به آن‌ها بي‌تفاوت بود چرا كه جمعيت 40 هزار نفري بعضي از روستاها با مكانيسم يك دهياري نمي‌تواند اداره شود.

وي تصريح كرد: روستاهاي بالاي 20خانوار بسياري از خدمات زيربنايي و روبنايي را دارا هستند، اما چون در كار و اشتغال مشكلاتي وجود دارد و معيشت روستاييان به خطر مي‌افتد به مهاجرت روي مي‌آورند كه بايد براي كنترل و نظارت در اين راستا اقداماتي انجام داد.

معاون وزير راه و شهرسازي با تأكيد بر احياء بافت‌هاي فرسوده در شهرها گفت: از روزي كه الفباي احياء بافت‌هاي فرسوده مطرح شده، در جلسات آن حضور داشته‌ام و اين مقوله از مهم‌ترين موضوعات، پيچيده‌ترين و سخت‌ترين موضوعاتي است كه لازمه آن همكاري تمام دستگاه‌ها است تا بر مشكلات فائق آييم.

پژمان افزود: اگر در برنامه توسعه چهارم و پنجم جهت گيري لازم براي كاهش هر سال 17 درصد از بافت فرسوده انجام شود، با دو برنامه پنج ساله مي‌توان مشكل را رفع كرد، اما اكنون كه كارنامه اعمال مسئولان مربوطه را بررسي مي‌كنيم، مي‌بينيم كه توفيق ما زير 10 درصد است، بنابراين يك آسيب شناسي ساده نشان مي‌دهد كه آرمان‌ ها و جهت‌گيري‌ها وجود دارد، اما ساز و كار لازم را فراهم نكرده‌ايم.

وي تأكيد كرد: بايد تمام بخش‌هاي دولتي احساس مسئوليت كنند و نهاد شهرداري‌ها با جديت وارد ميدان شده و مردم نيز براي مشاركت عزم خود را راسخ كنند؛ قرار بر اين است كه دولت ابزارهاي قانوني را به كمك مديريت شهرها ببرد، زيرا قشر ساكن در اين محدوده‌ها از قشر ضعيف جامعه هستند و اين پروژه‌ها در داخل محدوده‌ها غالباً اقتصادي و به مفهوم سرمايه‌گذاري نيست.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه تمام آيتم‌ هاي تأثيرگذار براي بازآفريني بافت‌هاي ناكارآمد با كاهش هزينه مورد توجه قرار گيرد، تصريح كرد: با توجه به تحريم‌هاي ظالمانه كه همه شاهد آن هستيم نبايد فقط چشم به حمايت‌هاي دولت دوخت بلكه شهرداري‌ها و مردم نيز بايد به معناي واقعي مشاركت كنند؛ قرار نيست به واسطه منابع دولتي و چند رديف منابع ابلاغ شده واسطه‌اي براي معرفي پروژه‌ها باشيم بلكه معاونان عمراني استانداري‌ها بايد در فعاليت روزمره خود به اين موضوع توجه كرده و رويكردها را تغيير دهند.

پژمان با بيان اينكه رويكرد حاضر، توليد مسكن در بافت‌هاي ناكارآمد است، افزود: توليد مسكن نبايد به صورت پراكنده و تك پلاك باشد چرا كه براي احياء يك بافت با ساخت تك پلاك اقدام خاصي صورت نمي‌گيرد، بنابراين بايد توليد مسكن به گونه اي انجام شود كه نوسازي يك بافت را به همراه داشته باشد؛ اگر با تراكم تشويقي، تراكم جمعيت بافت‌هاي ناكارآمد را افزايش دهيم و احياء بافت به صورت تك پلاك انجام شود در واقع يك سيكل معيوب را معيوب‌تر كرده‌ايم.

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر آمادگي پرداخت 100 هزار فقره وام داراي تهسيلات به ساكنان بافت‌هاي ناكارآمد را داريم و مي‌توانيم حدود 60 هزار وديعه مسكن از محل منابع موجود ارائه كنيم، البته 1500 ميليارد تومان منابع مالي ديگر نيز در اختيار داريم كه با تركيب منابع شهرداري‌ها و شركت‌هاي خدماتي مي‌توان به نوسازي بافت‌هاي ناكارآمد، اصلاح زيرساخت ها و روبناها پرداخت.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه به ميدان آمدن شهرداري‌ها در راستاي بازآفريني بافت‌هاي ناكارآمد ضروري به نظر مي‌رسد، تأكيد كرد: سند دار كردن مناطق محروم از اهميت زيادي برخوردار است، بنابراين براي كاهش هزينه ها توقع داريم شهرداري‌ها در اين بافت‌ها به فكر دريافت هزينه صدور پروانه ساختماني نباشند.

منبع خبر
تاریخ انتشار 1397/12/04
ساعت 08:02
آدرس:
اصفهان خيابان ابن سينا مقابل بانك ملي كوچه كدخدايي
 
 سامانه ارتباط مردمي: 137 دورنگار: 34484895 تلفن: 34484892-5
سامانه پيامكي:
30001657
وب سايت: www.isfnsbs.ir

پست الكترونيكي: Emailinfo@isfnsbs.ir