icon
a
توصيه هاي ايمني جهت نصب وسايل گرمايشي
توصيه هاي ايمني جهت نصب وسايل گرمايشي 1399/07/29
و دودكش ها

توصيه هاي ايمني جهت نصب وسايل گرمايشي و خطرات گاز co  

 
 
 
 
 
 

گرماي بخاري هميشه لذت بخش نيست و به خصوص بخاري هاي گازي حوادث تلخي را در صورت رعايت نكردن ايمني در پي دارند.در چند سال اخير حوادث تلخي از مرگ هموطنان عزيزمان بر اثر استنشاق گاز و عدم رعايت نكات ايمني در نصب بخاري گازي شاهد بوده ايم

 
 

توصيه هاي نصب بخاري
درباره راههاي مقابله با گازگرفتگي مجموعه اي از سووالات در اذهان وجوددارد.

 
 
 

 دريچه كولر در زمستان بسته باشد يا باز؟

در فصل سرما توصيه مي شود دريچه كولر بسته شود، زيراكانال كولر به علت داشتن ارتفاع و قطر بيشتر نسبت به دودكش ساختمان، عمل دودكشي قوي تري انجام مي دهد و مي تواند به عنوان دودكش عمل كند و جريان خروج دود از دودكش به صورت معكوس انجام شود.

اين عمل به ويژه هنگامي كه منافذ ورود هوا به داخل فضاي بنا مسدود باشد بهتر و راحت تر صورت مي گيرد و مي تواند در حالت جريان معكوس يعني عمل ورود هوا از دودكش و خروج حرارت و محصولات احتراق از كانال كولر صورت گيرد

 علائم مسموميت با گاز co چيست؟

علائم مسموميت با منواكسيد كربن مي تواند طيف وسيعي از علائم را شامل شود كه در بيماري هاي مختلف ديده مي شود. متاسفانه بسياري از اين علائم شبيه به علائم سرماخوردگي است و اكثر افراد فكر مي كنند به دليل سردي هوا دچار سرماخوردگي شده اند و تمايل به استراحت و خوابيدن پيدا مي كنند. ابتلاي تمام افراد خانواده به علايمي شبيه به آنفلوآنزا، بروز مسموميت در افراد را نشان مي دهد.

سردرد ، ضعف جسماني ، سرگيجه و بي قراري ، تهوع و استفراغ ، خميازه كشيدن بيش از حد ، كاهش ديد از علايم عمومي مسموميت ها است.

حالت خواب آلودگي شديد، بي حالي ، خستگي و كاهش قدرت عضلاني از جمله علايم اوليه مسموميت در افراد به شمار مي رود. چنانچه افراد در اين مرحله متوجه چنين علايمي شدند، با خارج شدن از فضاي آلوده مي توانند از پيشرفت مسموميت پيشگيري كنند.
 


 

آيا استفاده از شومينه به عنوان يك وسيله گرمايشي مناسب است؟

به علت آنكه عمل احتراق در شومينه در محيط باز صورت مي گيرد (دردرون محفظه نيست) انتشار محصولات احتراق شامل co و co2 در مقايسه با ساير وسايل گاز سوز با محفظه، بسيار بيشتر است.

به علت داشتن دمپر دريچه مسدود كننده (دودكش )و تنظيم دستي آن، احتمال وقوع خطا و اشتباه زياد و خطر آفرين است.

به علت اتلاف انرژي حرارتي بسيار زياد در مقايسه با ديگر وسايل حرارتي گاز سوز توصيه نمي شود.

به علت آنكه عمل احتراق در شومينه در محيط باز صورت مي گيرد احتمال بازيگوشي كودكان و بروز آتش سوزي بسيار زياد است.

توصيه مي شود از شومينه صرفاً به عنوان تنها وسيله گرمايشي در محيط استفاده نشود زيرا جنبه تزئيني و لوكس آن بر جنبه گرمايشي آن غالب است.

نكته:استفاده از شومينه به مدت كوتاه مدت آنهم در زمان هوشياري و بيداري اشكال ندارد.

توصيه مي شود در مكان هايي كه از وسايل گازسوز استفاده مي شود ،جهت بالابردن ضريب ايمني محل، از سنسور حساس به گاز CO استفاده شود

چه مقدار از گاز منواكسيدكربن در محيط مي تواند براي انسان خطرناك باشد؟

ميزان مونواكسيدكربن بر حسب PPM اثرمونواكسيدكربن بر انسان بر حسب زمان PPM 9 بيشترين ميزان مجاز در محيط زندگي PPM 50 در حدود 8 ساعت بيشترين تهديد را براي انسان خواهد داشت.

PPM 400   بين 1 تا 2 ساعت باعث سردرد از ناحيه پيشاني مي شود وقرار گرفتن در آن محيط بيشتر از 3 ساعت جان انسان را تهديد خواهد كرد.

PPM 800   اين ميزان باعث تهوع و تشنج مي شود و در حدود 2 ساعت مي تواند منجر به مرگ شود.

PPM 1600   در مدت 20 دقيقه انسان را دچار حالت تهوعمي كند و در مدت 1 ساعت جان انسان را خواهد گرفت.

PPM 12800   بين 1 تا 3 دقيقه به مرگ منجر مي شود

سيستم ODS در بخاري هاي بدون دودكش چكونه كار مي كند؟

پيلوت « ODS» در هواي معمولي با درصد اكسيژن %20/9 عملكرد مناسب و معمولي دارد. در موارد غير از اين هنگامي كه سطح اكسيژن محيط شروع به كاهش مي كند و تقريباً به 5/18% 18% مي رسد شعله پيلوت « ODS» از ترموكوپل جدا مي شود و شروع به پريدن مي كند كه باعث سرد شدن ترموكوپل و بسته شدن راه گاز در شير شده و به عبارت ديگر وسيله با عملكرد ايمن خاموش مي شود.

از آزمون هاي مهم و سختگيرانه طبق بند 248 استاندارد ملي آزمون خارج كردن اكسي پيلوت از مدار است.انجام اين آزمون به اين علت است كه اگر بنا به علتي اكسي پيلوت دستكاري شود و عمل نكند بخاري براي مصرف كننده خطرناك نباشد. شرايط اين تست به اين صورت است كه بايد با روشي « ODS »   از مدار خارج شود ودر اين صورت اگر اكسيژن محيط به 5/15% حجمي كاهش يافت مقدار مونواكسيد كربن توليد شده نبايد از 250PPM تجاوز كند

آيا استفاده از لوله هاي آكاردئوني براي دودكش مجاز است؟

خير

زيرا بدنه(ديواره) اين نوع دودكش ها استحكام كافي را ندارند و با گذشت زمان بر اثر حرارت و رطوبت احتمال سوراخ شدن وجود دارد.

به علت نبود قطعاتي كه در هم قرار گيرد ،در اين نوع دودكش ها، احتمال آب بندي شدن در محل اتصال را بطور كامل ندارد و احتمال بازگشت محصولات احتراق به محيط زياد است.

بدليل نوع ساختار، اين نوع دودكش با گذشت زمان شكل اوليه خود را از دست مي دهد و به حالت آويزان درمي آيد .همچنين احتمال ايجاد پيچ و خم هاي نامناسب در طول دودكش وجود دارد ( U شكل) ضمناً وزن خود لوله آكاردئوني مي تواند در درازمدت باعث خارج شدن آن از محل اتصال به دهانه دودكش هاي ديواري و منجر به بازگشت محصولات احتراق به محيط شود.

افت فشار در اين لوله ها زياد است و تاثير منفي در مكش سيال(دود) دارد

آيا مي توان از دودكش شومينه به جاي دودكش بخاري استفاده كرد؟

اين عمل توصيه نمي شود اما درصورت ضرورت با رعايت شرايط ذيل امكان پذير است:

در صورتي كه دودكش شومينه تا پشت بام هدايت شده باشد يعني دودكش به صورت اصولي طراحي و اجرا شده باشد و محل ورود دودكش بخاري به شومينه كاملاً آب بندي شود و رعايت حداقل اتصال و زانويي و شيب رو به بالا، الزامي است.

الزاماً، شومينه جمع آوري شود و مورد استفاده قرار نگيرد.

بهتر است براي نصب سنسور اعلام كننده گازCo    در محيط اقدام شود

علت اصلي سرد شدن دودكش هاي وسايل گازسوز چيست؟ و راهكارهاي اصلاح دائم يا موقت آن كدام است؟

علل اصلي سرد شدن دودكش ها مي تواند به شرح ذيل باشد:

عمدتاً سردي دودكش ها در آن دسته از مواردي اتفاق مي افتد كه دودكش بطور اصولي و استاندارد طراحي و نصب نشده باشد و دودكش عملاً امكان تهويه محصولات احتراق را به طور مطلوب نداشته باشد. (دودكش هايي كه از ديوار هاي جانبي و پنجره ساختمان و به صورت غير اصولي خارج شده اند و ارتفاع آنها كمتر از بام ساختمان است.(

در اثر احتراق وسيله گازسوز اكسيژن محيط مصرف مي شود در صورتي كه منافذ و مجراي ورودي هوا براي سوختن و سيله گازسوز ناكافي باشد ، عملاً شاهد كمبود اكسيژن در محيط خواهيم بود و فضاي اطاق دچار يك نوع فشار منفي در مقايسه با هواي بيرون مي شود، در اين حالت جريان هوا از طريق دودكش از بيرون به داخل اطاق برقرار و دودكش سرد مي شودكه معناي آن اين است كه در اين حالت محصولات احتراق شاملco2 و  co   بطور كامل از محيط خارج نمي شوند و بخشي از آن در محيط پخش شده و احتمال خطر براي شهروندان وجود دارد.

راهكار پيشنهادي در اين موارد توصيه به شهروندان براي باز گذاشتن بخشي از درب يا پنجره كه در مسير جريان هوا است وبتواند اكسيژن كافي به محيط برساند.

در صورتي كه پس از گذشت چند دقيقه بازهم دودكش به دلايل مختلف گرم نشود، توصيه مي شود وسيله گازسوز خاموش شود و متخصصان آن را كاملاً بررسي كنند تا آن موقع مي توان براي گرم كردن محيط از بخاري برقي استفاده كرد.(راهكار موقت)

راهكار دائمي آن است كه دودكش ها بصورت اصولي و استاندارد تا پشت بام منزل اجرا و اكسيژن كافي براي سوخت وسيله گازسوز در محيط تامين شود.

اين احتمال نيز وجود دارد كه به علت سردي بيش از حد، سرما از طريق دودكش هايي فلزي كه غير اصولي اجرا شده اند به بدنه آن منتقل شود و از طريق هدايت بخش هايي از دودكش هاي داخل محيط اطاق را نيز سرد كند كه به علت سردي دودكش، گازهاي داغ به همراه محصولات احتراق در اثر برودت ديواره دودكش سرد و عملاً سنگين شده و بصورت مطلوب و اصولي از دودكش خارج نمي شود و درصدي از محصولات احتراق در محيط منزل پخش مي شود، در اين حالت نيز مي توان به شهروندان توصيه كرد با استفاده از عايق هاي مناسب دودكش هاي فلزي خود را پوشش دهند.

از ديگر عواملي كه مي تواند منجر به سرد شدن دودكش ها شود ايجاد جريان هاي هواي تند (باد) است كه بطور مستقيم و غير مستقيم بر دودكش ها وارد و عملاً بر جريان خروج حرارت و محصولات احتراق از دودكش ها غالب مي شود و آن را به داخل محيط بر مي گرداند.

راهكار پيشنهادي عبارت است از اجراي صحيح و اصولي دودكش ها تا پشت بام و نصب كلاهك H  بر روي آن و رعايت فاصله دودكش از ديوارهاي جانبي و ارتفاع دودكش حداقل 6/0 متر بالاتر از سطح پشت بام

در بالاي پشت بام آيا صرفاً، بايد كلاهك اچ نصب شود يا استفاده از كلاهك تكي نيز مجاز است؟

بطور كلي كلاهك H از كلاهك تكي برتر است ولي، براي وسايل گازسوز با نرخ حرارتي بالا مثل موتورخانه ها استفاده از كلاهك H الزامي و ضروري است

فاصله دودكش تادهانه بخاري چه مقدار باشد؟

با رعايت تهويه مناسب براي وسيله گازسوز و نبود امكان سرايت حرارت به مواد قابل اشتعال جانبي و بروز آتش سوزي، اين فاصله بايستي به حداقل ممكن خود برسد.

فاصله مجاز دستگاه گازسوز :

همه دستگاه هاي گازسوز كه در كف نصب مي شوند (بخاري، آب گرم كن، پكيچ و..) 45cm از اطراف 75 cm از بالا اجاق گاز خانگي 75 cm از بالا بخاري ديواري 100 cm از اطراف 100 cm از بالا.

اگر كسي دچار گاز گرفتگي شد چه اقداماتي بايد انجام داد؟

فرد مسموم را از محيط آلوده به هواي آزاد منتقل كنيد.

يقه پيراهن و كمربند و لباس هاي تنگ افراد مسموم را باز كنيد.

درصورت امكان عمليات اكسيژن دهي به فرد مسموم را با نهايت دقت شروع كنيد.

باز نگه داشتن راه هاي تنفسي و تماس با اورژانس در مراحل بعدي درماني بايد مورد توجه قرار گيرد.

به ياد داشته باشيد كه خارج كردن افراد آسيب ديده از محيط آلوده و قرار دادن آنها در محيط باز از مهمترين اقدامات پيشگيرانه محسوب مي شود

آيا مجاز به نصب پكيچ و آب گرم كن گازي با هر مساحت و هر جايي از منزل هستيم؟

آنچه مسلم است نصب وسايل گازسوز با ظرفيت حرارتي بالا (مثل پكيچ و آبگرم كن ديواري) از محدوديت هايي (بر اساس حجم و مساحت محل نصب آن) برخوردار است، و الزاماً بايد به تامين هواي مورد نياز آن توجه شود.

لذا تاكيد مي شود در نصب اين گونه وسايل گازسوز به استانداردهاي مربوط و دستورالعمل نصب شركت توليد كننده توجه كافي شود و بطور كلي در فضاهاي كمتر از 60 متر مربع نصب آبگرمكن و پكيچ خطرآفرين است و نصب آن بايد با رعايت ضوابط و پيش بيني تهويه مناسب صورت پذيرد

آيا مي توان از درز انقطاع براي خروج لوله هاي دودكش بخاري استفاده كرد؟

خير، زيرا امكان نصب صحيح و اصولي دودكش در چنين فضايي ميسر نيست و درنتيجه احتمال نفوذ گازهاي سمي به درون واحدهاي مسكوني (از بين آجرها و مصالح ساختماني) وجود دارد

طول استاندارد شيلنگ وسايل گازسوز چه اندازه است؟

براي اتصال اجاق گاز و دستگاه هايي كه استفاده از شيلنگ براي آنها مجاز است به سيستم لوله كشي بايد از شيلنگ هاي لاستيكي تقويت شده كه مخصوص گاز ساخته شده است داراي استاندارد استفاده شود، طول شيلنگ گاز نبايد حداكثر از 120 سانتي متر بيشتر باشد، استفاده از شيلنگ هاي بلند براي رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسيار خطرناك است و بايد از اين كار خودداري كرد.

براي محكم كردن شيلنگ هاي گاز بايد از بست هاي فلزي مناسب استفاده شود.

شيلنگهاي لاستيكي را هر چند وقت يكبار بايد بازرسي كرد وتا در صورت مشاهده عيب و نقص و فرسودگي بلافاصله تعويض شود.

آيا استفاده از دودكش مشترك براي مصرف كننده هاي گازسوز در يك طبقه يا در چند طبقه مجاز است؟

استفاده از دو يا چند دستگاه با سوخت مايع و يا گاز با رعايت الزامات تعيين شده در مبحث 17 مقررات ملي ساختمان از يك دودكش مجاز است اما ليكن اين كار را صرفاً بايد افراد متخصص در زمان ساخت و سازها طراحي و اجرا كنند و نبايد افراد عادي آن را انجام دهند. دريافت تاييديه از سازمان نظام مهندسي و يا آتش نشاني در اين مورد ضروري و اجباري است.

نكات ايمني دودكش ها را بيان كنيد؟

از نصب آبگرمكن گازي در اتاقي كه به طور معمول در آن هوا جريان ندارد خودداري شود، زيرا باعث كمبود اكسيژن مي شود و مي تواند خفگي ايجادكند.بازشوي نزديك آبگرمكن گازي را كمي باز بگذاريد تا در موقع كاركرد آن، هوا به خوبي به آن برسد به ويژه هنگام حمام كردن .

نصب هرگونه وسيله گازسوز در حمام مغاير اصولي ايمني و ممنوع است.

مسدود شدن دودكش سبب سوخت ناقص وسايل گازسوز و ايجاد گازهاي خطرناك و مسموم كننده مي شود كه اين امر باعث خفگي در اثر گازگرفتگي خواهد شد. لذا قبل از نصب بخاري يا آبگرمكن بايد مسير دودكش بررسي شود و از باز بودن آن اطمينان حاصل شود.

بايد همواره محل اتصال دودكش به وسايل گازسوز بازرسي و از محكم بودن آن اطمينان حاصل شود.

در صورتي كه بعد از فصل سرما، بخاري جمع آوري مي شود، حتماً انتهاي شير با درپوش مسدود و هنگام وصل مجدد از افراد با صلاحيت كمك خواسته شود.

هر چند يكبار كلاهك دودكش هاي وسايل گازسوز بازرسي و چنانچه كلاهك آن افتاده باشد، در محل خود نصب شود.

كلاهك علاوه بر اينكه از نفوذ باران و برف و افتادن ساير اشياء و ورود پرندگان بداخل دودكش جلوگيري مي كند، در منظم سوختن وسيله گازسوز نيز موثر است.

انتهاي دودكش هاي توي كار، بايد حداقل يك متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.

لازم است كه هواي كافي براي سوختن گاز به بخاري گاز سوز برسد.وجود روزنه هاي زير درها براي اين منظور مفيد خواهد بود.

در صورتي كه سوختن بخاري ناقص باشد و يا با شعله آبي نسوزد، بايد آن را جدي گرفت، زيرا ممكن است اين نقص ناشي از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.

توصيه مي شود، به منظور افزايش ضريب ايمني در محل نصب وسايل گازسوز از سنسورهاي هشدار دهنده گاز COاستفاده شود.

آيا خروج لوله هاي دودكش از پنجره يا ديواره هاي جانبي شيوه درستي است؟

بطور كلي استفاده از دودكش هايي كه از پنجره ها و ديواره هاي جانبي ساختمان ها خارج مي شود غير اصولي و غير استاندارد است و كارايي لازم را در تهويه محصولات احتراق ندارد و عموماً بايد در استفاده از آنها اجتناب شود ولي در صورت لزوم و بطور موقت با رعايت شرايط ذيل امكان پذير است.

ايجاد روزنه ثابت (براي تهويه مناسب هوا) مثل ايجاد گريل (دريچه) در زير درب ها

با توجه به افزايش طول افقي لوله هاي دودكش براي هر يك متر، بايد حدود سه متر لوله دودكش بصورت عمودي در نظر گرفته شود.

لوله هاي دودكش بطور مناسب عايق بندي شود. (به ويژه لوله هايي كه در بيرون و در معرض هواي سرد قرار داردو يا در درازاي بيش از 3 متر عايق بندي ضروري است.

رعايت كليه ضوابط مربوط به نصب دودكش ها.

نكتهبا رعايت چنين شرايطي در صورت روشن بودن وسيله گازسوز دودكش بايد داغ باشد تا از خروج محصولات احتراق اطمينان حاصل شود.در صورت داغ نشدن دودكش بايد بخاري جمع آوري و تا نصب دودكش استاندارد از وسايل گرمايشي ديگر (مثل بخاري برقي) استفاده شود.

نكته : نصب سنسور حساس به منواكسيدكرين در چنين محل هايي ضروري است تا ضريب ايمني محل افزايش يابد.

ضوابط و استانداردهاي نصب صحيح دودكش وسيله گازسوز :

انتهاي كليه دودكش ها بايد حداقل60 سانتي متر از سطح بام فاصله داشته و داراي كلاهك مخصوص (به شكلH باشد(.

دودكش و اتصالات در داخل و خارج ديوار بايد از جنس مقاوم و بدون هيچگونه منفذ يا نشتي در سرتاسر آن باشد.(به كارگيري لوله هاي آكاردئوني آلومينيومي مجاز نيست.

شيب لوله هاي افقي در داخل واحدها بايد مثبت (رو به بالا) و ارتفاع قسمت هاي عمودي لوله حداقل سه برابر طول افقي آن باشد.

قطر لوله دودكش بايد مساوي يا بزرگتر از قطر لوله خروجي دستگاه حرارتي باشد.

اگر فضاي خود را با شوفاژ (سيستم حرارتي مركزي) گرم مي كنيد درزبندي و بستن منفافذ به منظور جلوگيري از اتلاف حرارتي مانعي ندارد.

هر وسيله درون سوز مانند بخاري، آب گرم كن و غيره داراي دودكش مناسب و لوله رابط مجزا و مستقل باشد.

قسمت عمودي دودكش بايد روي پايه هاي مناسب قرار گيرد تا وزن آن به پايه منتقل شود، در ضمن طول عمودي دودكش با بست هاي مناسب به ديوار محكم شود.

عبور دودكش از فضاي داخلي و سقف كاذب حمام مجاز نيست.

هنگام استفاده از بخاري هاي ديواري در اماكن عمومي بايد دهانه دودكش ها حداقل در ارتفاع 120 سانتيمتري تعبيه شود.

دودكش مشترك حداكثر براي 5 طبقه استفاده شود.(اين كاررا در صورت لزوم حتماً بايد افراد متخصص و مطابق ضوابط استاندارد انجام دهند و انجام آن توسط افراد غير متخصص مجاز نيست.

داكت دودكش ها بايد از بالا به هواي آزاد ارتباط داشته باشد.

محل اتصالات دودكش بايد كامل دودبند شود.

به منظور نصب دودكش ها، استفاده از قطعات لوله هاي فلزي و سيماني پيش ساخته سر صاف (لب به لب) ممنوع است بايداز نوع فنجاني استفاده شود.

در نصب دودكش از اجراي پيچ و خم هاي زياد و استفاده از زانويي زياد پرهيز شود.

آيا استفاده از بخاري هاي بدون دودكش كار درستي است؟

آنچه مسلم است استفاده از بخاري هاي بدون نياز به دودكش بر اساس رعايت محدوديت هاي محل نصب آن كه در استانداردها به آن اشاره و تعريف شده، بلامانع است و بر اساس اين استاندارد دامنه كاربرد اين دستگاه محدود به اماكن پر رفت آمد است كه اكسيژن كافي براي محيط را تامين مي كند.

نكته : استفاده از اين دستگاه بر اساس استاندارد ايران در اتاق خواب، حمام و محيط هاي بسته و كوچك ممنوع است.

آيا پوشاندن بدنه لوله بخاري با فويل (يا عايقي مشابه.. .) مجاز است؟

استفاده از عايق هاي غير قابل اشتعال اشكالي ندارد.

آيا قراردادن سر دودكش در داخل ظرف آب عمل درستي است؟

خير، در اين حالت به هيچ عنوان محصولات حاصل از احتراق نه جذب آب شده و نه در آن حل مي شود و با اين عمل محصولات احتراق شامل co  يا از طريق بخاري و يا از طريق دودكش در محيط پخش مي شود كه اين عمل بسيار خطرناك است.

توصيه مي شود از نصب بخاري هاي زميني دودكش دار در اتاق هاي با مساحت كمتر از 12 متر مربع پرهيز شود و در صورت نصب، هواي مورد نياز بخاري از زير درب اطاق تامين و تهويه شود.

استفاده از بخاري هاي ديواري دودكش دار و شومينه در اتاق غير مجاز است.

توصيه مي شود در همه مكان هايي كه وسايل گازسوز استفاده مي شود، براي افزايش ضريب ايمني محل، از سنسورهاي حساس به گاز co استفاده شود.

آيا مسير عبوري دودكش تا دهانه بخاري مي تواند افقي باشد؟

حتي المقدور بايستي از نصب دودكش بصورت افقي اجتناب شود و در صورت ضرورت به ازاء هر متر لوله افقي سه متر عمودي در نظر گرفته شود.

قابل ذكر است شيب لوله هاي افقي دودكش بايستي به سمت بالا و مثبت باشد و از نصب لوله دودكش با شيب منفي اكيداً خودداري شود.

لوله رابط دودكش بايد تا حدامكان كوتاه و مستقيم باشد و از ايجاد زانوهاي كوتاه و خم هاي تند كه ممكن است موجب اختلال در جريان دود شود بايد پرهيز گردد.

 
آدرس ستاد مرکزی:اصفهان،خیابان بزرگمهر،ابتدای خیابان سلمان فارسی، تلفن اداری: 26- 32647620