لوگو
تاریخ: 1397/04/03    
آرامستان غرب اصفهان جانمايي مي شود آرامستان غرب اصفهان جانمايي مي شود
مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: قرار است به منظور خدمات رساني بيشتر به شهروندان غرب و شمال غرب اصفهان، احداث آرامستان غرب در خارج از محدوده مسكوني در شمال غربي اصفهان جانمايي شود.


آرامستان غرب اصفهان جانمايي مي‌شود

سيد رضا جعفريان فر در جمع خبرنگاران:

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: قرار است به منظور خدمات رساني بيشتر به شهروندان غرب و شمال غرب اصفهان، احداث آرامستان غرب در خارج از محدوده مسكوني در شمال غربي اصفهان جانمايي شود.

 سيدرضا جعفريان فر ظهر امروز (شنبه) در محل مجتمع مطبوعاتي اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: آرامستان‌ باغ رضوان از سال 63 در فضايي به مساحت 1305 هكتار در پنج كيلومتري شهر اصفهان احداث شد.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه شش فاز براي اين آرامستان طراحي شده كه تاكنون سه فاز از آن احداث شده است، افزود: فاز نخست شامل قطعات يك تا 45 به مساحت 160 هكتار، فاز دوم از قطعات 50 تا 66 در فضايي به مساحت 35 هكتار و فاز سوم با 50 هكتار مساحت شامل قطعات 70 تا 90 است.

وي عنوان كرد: باغ رضوان شهر اصفهان تا 75 سال آينده جا براي دفن مردگان دارد.

جعفريان در رابطه با فعاليت‌هاي اين سازمان در بهار 97 ادامه داد: تكميل ساختمان انتظامات براي راهنمايي بهتر مراجعه كنندگان، افزايش سنگ‌هاي تغسيل در سالن‌هاي تطهير، افزايش تعداد نيروهاي تطهير كننده، خريد دو دستگاه خودرو حمل متوفي، ساخت تابوت‌هاي جديد چوبي، راه‌اندازي ايستگاه صلواتي در نزديكي سالن تطهير و راه‌اندازي موزه قطعه هنرمندان از جمله اقداماتي است كه اين سازمان در باغ رضوان تاكنون انجام داده است.

وي اضافه كرد: در راستاي افزايش تعداد نيروهاي تطهير، اكنون براي هر كدام از سالن‌هاي زنانه و مردانه، پنج نيرو اختصاص يافته است كه ممكن است تا 12 نفر هم افزايش يابند. افزون بر آن، تعداد گروه‌هاي دفن نيز افزايش يافته است.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: هزينه نگهداري و اجاره سردخانه‌هاي كشويي بالا بود، از اين رو مكان سردخانه كشويي تغيير يافت و به نزديكي سالن تطهير و سالن‌هاي جمعي منتقل شد.

جعفريان با بيان اينكه براي نخستين بار در كشور نرم‌افزاري براي معرفي خدمات ارائه شده سازمان آرامستان به شهروندان راه‌اندازي شده است، اظهار كرد: اپليكيشن خدماتي سازمان آرامستان ها ويژه تلفن‌هاي همراه است كه خدماتي از جمله جستجوي نام متوفي همراه با عكس و زندگينامه، مسيريابي قبور در نقشه، ثبت سفارش خدمات مجالس، درخواست مداح و قاري و تاريخچه سازمان آرامستان ها در آن پيش بيني شده است. اين نرم افزار در سه سطح آماده خواهد شد كه تاكنون سطح اول آن راه اندازي شد، سطح دوم آن ظرف چند روز آينده و سطح سوم آن تا شهريورماه آماده مي‌شود.

وي با بيان اينكه خدمات مربوط به خريد قبر، نياز به خودرو حمل متوفي، جستجوي قبر و خدمات پس از دفن شامل مجالس ترحيم از كاركردهاي اين نرم‌افزار است، از شهروندان درخواست كرد: كاستي‌هاي نرم‌افزار طراحي شده را مطرح كنند تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه فروش سنگ قبر به بخش خصوصي واگذار شده است، گفت: دو غرفه فروش قبر، يكي در ورودي جي و ديگري در ورودي باغ رضوان وجود دارد كه به ايجاد رقابت و انتخاب نوع سنگ كمك مي‌كند. البته بر روي هر سنگي كه فروخته مي‌شود و رسيدي كه خريدار دريافت مي‌كند باركدي درج مي‌شود كه با جستجوي آن در نرم‌افزار طراحي شده، اطلاعات مربوط به متوفي ارايه مي‌شود.

جعفريان با بيان اينكه براي رعايت مسائل شرعي دفن و كفن، شوراي فرهنگي مشورتي ايجاد شد، اظهار كرد: علاوه بر دو نفر عضو شوراي فرهنگي كه در پايه اجتهاد هستند، ديگر اعضا هم بر امور مربوط به سالن تطهير نظارت دارند. افزون بر آن از اين پس همه برنامه ريزي‌ها و سياست‌گذاري‌هاي سازمان در اين شورا انجام مي‌شود.

وي در رابطه با ديگر فعاليت‌هاي اين سازمان گفت: ايجاد پژوهشكده در خصوص مسائل مرگ و معاد، مسائل مربوط به آرامستان‌ها، ايجاد كتابخانه و بازديد از آرامستان‌هاي محلي و آرامستان‌هاي ديگر كلان‌شهرها براي كسب تجربه از ديگر فعاليت‌هايي است كه اين سازمان بر عهده دارد.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه براي تسهيل دسترسي و كاهش ترافيك خيابان‌ها، دفاتر خدماتي اين سازمان در شهرداري‌هاي مناطق ايجاد شد، گفت: همچنين به منظور خدمات رساني بيشتر به بازماندگان دفتر خدمات مجالس، ساختمان پزشكي قانوني و اداري در نزديكي سالن‌هاي تطهير احداث خواهد شد تا دسترسي به آن راحت‌تر باشد.

 جعفريان ادامه داد: تاكنون 170 هكتار فضاي سبز در اين آرامستان ايجاد شده كه قرار است 10 هكتار ديگر نيز به آن افزوده شود.

وي با بيان اينكه پس از فضاي سبز شرق شهر اصفهان، فضاي سبز موجود در باغ رضوان بزرگ‌ترين فضاي سبز در سطح شهر اصفهان محسوب مي‌شود، اضافه كرد: بزرگ‌ترين مشكل در زمينه فضاي سبز، كمبود آب براي آبياري است كه در راستاي برطرف كردن بخشي از اين مشكل توافق‌نامه‌اي با يكي از شركت‌هاي خصوصي امضا شده كه بر اساس آن قرار است از پساب سپاهان‌شهر  به باغ رضوان لوله‌كشي شود تا آب مورد نياز براي آبياري فضاهاي سبز اين مجموعه تهيه شود كه تاكنون 95 درصد از لوله‌گذاري‌ها انجام شده است.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان ادامه داد: تاكنون آبياري فضاي سبز آرامستان باغ رضوان از خاتون آباد و اشكاوند تهيه مي‌شده كه اين كار هزينه زيادي را بر اين سازمان تحميل مي‌كرد تا جايي كه 240 ميليون تومان صرف هزينه آب‌بها و انتقال و اجاره آب مي‌شده است.

وي در رابطه با استفاده از پساب آرامستان باغ رضوان گفت: به دنبال اجراي طرح مطالعاتي با يك شركت مشاور به شرط دريافت مجوز از وزارت بهداشت تعامل برقرار شد تا پساب مورد نياز براي آبياري فضاي سبز و درختان غيرمثمر را تامين كند. 

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: بازسازي آب‌نماي مقابل سالن تطهير، نصب المان‌هايي براي معرفي مشاهير و شهداي مدفون در اين مجموعه و احياء پارك رضوان و بركه از ديگر فعاليت‌هاي اين سازمان است.

جعفريان با بيان اينكه تاكنون در خصوص ناوگان حمل متوفي جلسات بسياري با مديران شهري داشته‌ايم، افزود: اين جلسات با سازمان پزشكي قانوني، وزارت بهداشت، دادستان، فرمانداري، استانداري و معاونت درمان تشكيل شده است، چراكه تاكنون توقف خودورهاي حمل متوفي در مقابل مراكز درماني مشكلاتي را به وجود مي‌آورد.

وي به فعاليت آرامستان‌هاي محلي اشاره و اظهار كرد: برخي آرامستان‌ها كه در محدوده بافت مسكوني ايجاد شده‌اند، شاكيان خصوصي داشته‌اند، در اين راستا قرار بود آرامستاني در غرب شهر ايجاد شود كه به دليل مسافت بسيار تا مركز شهر و نزديكي به پالايشگاه و به دنبال آن هدايت آلودگي‌ها به سمت شهر اجراي طرح منتفي شد.

وي اعلام كرد: قرار است تا احداث آرامستان غرب در مكان ديگر در خارج از محدوده مسكوني در شمال غربي اصفهان جانمايي شود و در راستاي آن آرامستان‌هاي محلي نيز ساماندهي شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه حمل متوفي از مناطق 15 گانه به آرامستان‌ها رايگان است، افزود: شهروندان در صورت مشاهده تخلف يا درخواست وجه رانندگان خودرو حمل متوفي از طريق پيامك و تلفن رسيدگي به شكايات موضوع را پيگيري كنند تا با متخلف برخورد شود.

جعفريان در خصوص بهاي خدمات آرامستان باغ رضوان گفت: بر اساس بودجه سال 97، در راستاي افزايش درآمد پايدار شهرداري‌ها تنها دو درصد افزايش نرخ بهاي خدمات در شوراي شهر به تصويب رسيد. هدف سازمان آرامستان ها از دريافت اين خدمات درآمد زايي نيست و اين پول تنها صرف هزينه كفن و دفن مي‌شود، همچنين هزينه كه براي نگهداري حفره‌ها دريافت مي‌شود به دليل تأمين هزينه‌هاي آسفالت معابر و نگهداري فضاهاي سبز و... است.

وي ادامه داد: افراد تحت پوشش سازمان بهزيستي، كميته امداد و كساني كه ثابت شود از بضاعت كمي برخوردارند خدمات به آنها صورت رايگان ارايه مي‌شود. هزينه حفره‌ها نيز از رايگان تا 250 هزار تومان در فاز نخست است.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان در رابطه با افزايش نرخ حفره‌ها گفت: تنها در قطعه نام‌آوران، 30 درصد افزايش نرخ داشته‌ايم كه دليل آن ايجاد كف‌پوش و سقف است و ميزان آن در حدود يك ميليون تومان است، اما ميزان افزايش آن بيش از 18 درصد نيست. به هرحال از حفره‌هاي خريداري شده همان ميزان هزينه گرفته مي‌شود كه در زمان خريد معامله كرده‌اند.

جعفريان تاكيد كرد: هزينه‌هاي دريافتي از سوي مردم تنها صرف خدمات ارائه مي‌شود و نه براي افزايش درآمد، در حالي كه اين هزينه دريافتي تنها يك چهارم همه هزينه‌ها را پوشش مي‌دهد.

وي در رابطه با ايجاد مقبره‌هاي خانوادگي گفت: در نتيجه بازديدهاي گوناگون از آرامستان‌هاي ديگر شهرها قرار بر اين شد تا از تجربه‌هاي برتر آنها استفاده شود، كه در اين راستا احداث مقبره هاي خانوادگي در دستور كار قرار گرفت،  اين در طرح در سه سطح 8 حفره‌اي، 12 حفره‌اي و 18 حفره‌اي كه هركدام قابليت چندطبقه بودن را دارند، اجرا مي‌شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان در خصوص هزينه‌هاي كلاني كه از بستگان گرفته مي‌شود، افزود: با توجه به درخواست خانواده‌ها براي تبديل قبر به دو يا سه طبقه، هزينه‌اي بالغ بر 390 هزار تومان دريافت مي‌شود كه به ازاي هر طبقه اين ميزان افزايش مي يابد.

جعفريان با بيان اينكه يكي از نيازهاي ضروري براي مكان‌هايي كه قابليت توسعه دارند، داشتن طرح جامع و تفصيلي است، خاطرنشان كرد: تاكنون طرح جامعي براي اين آرامستان وجود نداشته است كه در راستاي تهيه آن، جلساتي با متخصصان فني، معماري، شهرسازي، برنامه‌ريزي شهري، حمل و نقل، فرهنگي، هنري و علماي ديني تشكيل شده است، بر اساس اين جلسات طرح جامعي تا افق 1400 قرار است تهيه شود تا مورد استفاده مديران و برنامه ريزان شهري قرار گيرد.

وي در پاسخ به سؤال خبرنگار ايمنا مبني بر اينكه در صورت نبود طرح جامع، تاكنون بر چه اساس برنامه‌ريزي مي‌شده و چرا افق طرح جامعي كه در نظر گرفته‌ايد سال 1400 است در حالي كه چشم‌انداز هر طرح بايد حداقل 5 تا 10 سال ظرفيت داشته باشد، گفت: جانمايي قطعات و امكانات موقت همچون سرويس‌هاي بهداشتي بر اساس نياز انجام مي‌شود، اما تاكنون اين جانمايي‌ها به خصوص جانمايي قطعات، سليقه‌اي انجام مي‌شده است. افزون بر آن هر گاه طرحي اجرا شود حتي اگر پس از سال 1400 اجرا شود، طرح بر اساس افق 1400 انجام خواهد شد.

 
اصفهان ، کیلومتر 5جاده اصفهان - نایین ، سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان
:آدرس


 031-35723030  :تلفـن

 

.تمامی حقوق متعلق به این سایت برای روابط عمومی شهرداری اصفهان محفوظ است