لوگو
تاریخ: 1399/10/02    
به متوفيان كرونا برچسب نزديم به متوفيان كرونا برچسب نزديم
.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: از ابتداي همه گيري كرونا به متوفيان برچسب نزديم، قطعات متوفيان را جدا نكرديم و از بيرون مجموعه كمك نگرفتيم.

احمدرضا مرادي، با اشاره به اينكه يكي از فراگيرترين بحران ها كه در دهه اخير رخ داد بحران كرونا بود، اظهار كرد: بحران كرونا در مقايسه با بحران هايي مثل سيل و زلزله بسيار متفاوت بود، به طوري كه هر روز در دل اين بحران با يك بحران جديد مواجه شديم.

وي با اشاره به اينكه در بحران كرونا پدافند غيرعامل از اهميت مضاعفي برخوردار شد، افزود: كرونا پديده عجيب، پيچيده و چند وجهي بود كه خسارت جاني و مالي بسياري به دنبال داشت و اميدواريم با عرضه واكسن به پايان اين بحران برسيم.

 

افزايش 54 درصدي متوفيان در 8 ماهه امسال

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گفت: يكي از سازمان هايي كه در بحران كرونا وظيفه خطيري به عهده داشت سازمان آرامستان‌ها بود، به طوري كه در 8 ماهه امسال شاهد افزايش 54 درصدي آمار متوفيان نسبت به 8 ماهه سال 98 بوديم، درحالي كه افزايش آمار متوفيان در 8 ماهه سال 98 به نسبت سال 97 تنها 7 درصد بود.

وي اضافه كرد: تنها در دو ماه مهر و آبان سال 99 شاهد افزايش 102 درصدي متوفيان نسبت به سال 98 بوديم.

مرادي با اشاره به اينكه از همان روزهاي ابتدايي اعلام شيوع كرونا در اصفهان تلاش كرديم با تكيه بر تجربيات قبلي به سمت مديريت نوين حركت كرده و تاب آوري در سازمان آرامستان‌ها تقويت شود، توضيح داد: در گام اول جلسات اضطراري متعددي برگزار و برنامه عملياتي تدوين كرديم كه در قالب اين برنامه از آموزش هاي تخصصي تا خريد تجهيزات و امكانات مربوط به تغسيل و تكفين و حفاظت پرسنل و نيز استفاده از روش هاي نوين در دستور كار قرار گرفت.

 

تعطيلي 11 غسالخانه محلي

وي با بيان اينكه با همكاري معاون دادستان اصفهان و مسئولان استان، 11 غسالخانه محلي فعال در اصفهان تعطيل شد، گفت: همزمان با انجام اين اقدامات، تقويت نيروي انساني را در دستور كار قرار داديم و به خاطر افزايش حجم فعاليت ها، با اعمال سياست هاي تشويقي و اضافه كاري، حضور نيروها در شيفت هاي مختلف را مديريت كرديم.

 

دو اقدام ويژه آرامستان اصفهان در بحران كرونا

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان به دو اقدام ويژه اين سازمان اشاره و اظهار كرد: برخلاف ساير كلانشهرها، در اصفهان، قطعه جداگانه اي براي دفن متوفيان مشكوك و مبتلا به كرونا ايجاد نشد، همچنين سعي كرديم تمام اقدامات با استفاده از ظرفيت دروني سازمان انجام شود و حتي به شهرستان هاي اطراف نيز خدمات رساني كرديم.

وي با اشاره به سردرگمي كه در اوايل همه گيري كرونا وجود داشت، گفت: به مرور پروتكل هاي بهداشتي مشخص و ابلاغ شد و در گام بعدي، خريد تجهيزات و امكانات را در دستور كار قرار داديم، در عين حال كه پروژه هاي عمراني ازجمله ساخت قبور را با تمام ظرفيت و حتي با رويكرد جديد انجام داديم، به طوري كه تا پيش از اين ساخت قبور با بلوك سيماني بود ولي هم اكنون قطعات پيش ساخته بتني آماده مي شود.

 

نياز به 9 هزار مزار جديد در سال 99

مرادي با بيان اينكه با همه گيري كرونا و بالا رفتن آمار متوفيان نياز به مزار بيشتر شد، تصريح كرد: در شرايط عادي هر سال به حدود 6 هزار مزار نياز داشتيم، ولي در شرايط اضطراري اين نياز افزايش يافت و به 9 هزار مزار رسيد، با اين وجود روند ساخت قبور سرعت گرفت و اجازه نداديم كمبودي در اين زمينه به وجود آيد.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با تاكيد براينكه فرقي ندارد متوفي كرونايي يا غير كرونايي باشد و همه به يك صورت و بدون دريافت هزينه اضافي تغسيل، تكفين و تدفين مي شوند، گفت: اين متوفيان تنها براي تغسيل جدا مي شوند و در پايين ترين عمق دفن مي شوند.

 

هيچ موردي از فوت كاركنان باغ رضوان نداشته ايم

وي با اشاره به اينكه خوشبختانه تاكنون هيچ مورد فوت كاركنان آرامستان را بر اثر ابتلا به بيماري كوويد نداشته ايم، گفت: خطري كه هم اكنون وجود دارد مراجعه خانواده هاي ناقل است كه البته به خاطر حساسيت موضوع كاركنان و مراجعان پايبندي بيشتري به رعايت پروتكل ها دارند و به لطف خدا با وجود خطر بالا، تعداد موارد ابتلا نيز كمتر از برخي مشاغل بوده است.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان از كاركنان آرامستان ها به عنوان خادمان بي نام و نشان جبهه مقابله با كرونا ياد كرد و گفت: كار نيروهاي آرامستان تخصصي و فني است، به همين خاطر از بيرون مجموعه درخواست نيرو نداشتيم چون نيروهاي ما تخصص و تجربه لازم را دارند، اگرچه متاسفانه در اين دوران كمتر ديده شدند.

وي با بيان اينكه تمام تعرفه هاي سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان مصوبه شوراي اسلامي شهر را دارد، گفت: ابتداي هر سال افزايش حدود 20 درصدي تعرفه ها را داريم كه امسال نيز با مصوبه شوراي شهر اعمال مي شود. ضمن اينكه هزينه هاي دفن به دليل تفاوت قيمت در فازهاي مختلف و قطعات مختلف متفاوت است.

 مرادي با اشاره به اينكه پيش فروش قبور به معناي پيش خريد زمين نيست و تنها مجوز دفن است، توضيح داد: در شرايط فعلي كه تعداد متوفيان افزايش يافته پيش فروش قبور متوقف شده تا تغييراتي ايجاد كنيم و بعد از ايجاد ظرفيت هاي جديد، دوباره پيش فروش را عملياتي كنيم.

 

باغ رضوان حداقل تا 30 سال ديگر ظرفيت دارد

وي با بيان اينكه هم اكنون فاز 3 آرامستان باغ رضوان درحال بهره برداري است، گفت: فاز 1 در حال تكميل است و حدود 50 درصد فاز 2 تكميل شده است. فاز 4، 5 و 6 هم پيش بيني شده است، تاجايي كه مي توان گفت تا حداقل 30 سال آينده با اراضي موجود امكان دفن اموات در آرامستان باغ رضوان وجود دارد. از سوي ديگر مطالعه اي براي ساماندهي، بهينه سازي و توسعه آرامستان تعريف كرده ايم كه در مرحله مناقصه است و براساس اين مطالعه، بايد توسعه 10 ساله پيش بيني و جهت اجرا انجام شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان در ادامه به توسعه خدمات الكترونيك اشاره و خاطرنشان كرد: اپليكيشن خدماتي سازمان آرامستان شهرداري اصفهان خدمت جديدي است كه از طريق سايت اين سازمان و كافه بازار در دسترس است. در اين اپليكيشن كاربردي خدمات مختلفي پيش بيني شده كه از جمله مي توان به جستجوي مزار متوفيان، مسيريابي، پيگيري وضعيت متوفيان جديد به صورت روزانه و خدمات اشاره كرد. به زودي امكان پيش خريد حفره و درخواست اعزام خودرو حمل متوفي نيز فراهم مي شود.

 

باز بودن آرامستان منوط به همكاري شهروندان

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه راهكارهاي مختلفي براي باز بودن آرامستان و رعايت پروتكل هاي بهداشتي وجود دارد ولي همه منوط به همكاري مردم است، توضيح داد: نگاه ما اين بود كه مردم بتوانند به زيارت اهل قبور بيايند ولي پايبند به اصول بهداشتي باشند و برگزاري مراسم و يا تجمع بيش از حد نداشته باشيم، حتي زمان حضور در آرامستان در طول هفته و نه فقط روزهاي پاياني هفته باشد كه ناچار به اعمال محدوديت ها نباشيم.

وي در خاتمه با تاكيد براينكه در آرامستان باغ رضوان به متوفيان كرونا برچسب نزديم و قطعات متوفيان را جدا نكرديم تا از تبعات اجتماعي ناگوار جلوگيري كنيم، گفت: در اين دوران جزو بي حاشيه ترين آرامستان ها در كشور بوديم كه بالغ بر 7 هزار متوفي اعم از كرونايي و غيركرونايي را بدون كمترين چالش و با رعايت حداكثري شأن اموات مسلمين و تكريم آنها دفن كرديم، تاجايي كه بسياري از كلانشهرها از تجربيات ما استفاده كردند.

  
روابط عمومي و امور فرهنگي سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان
 
 
اصفهان ، کیلومتر 5جاده اصفهان - نایین ، سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان
:آدرس


 031-35723030  :تلفـن

 

.تمامی حقوق متعلق به این سایت برای روابط عمومی شهرداری اصفهان محفوظ است