لوگو
تاریخ: 1399/10/21    
مرگ ناگهاني، وداع غريبانه، داغ ماندني مرگ ناگهاني، وداع غريبانه، داغ ماندني
.

هر اصفهاني براي يك بار هم كه شده گذرش به اين مسير افتاده است؛ مسير آشنايِ غريبي كه انتهاي آن به منزلگاه ابدي مي رسد.

باغ رضوان اگرچه باغي به وسعت يك شهر است، اما صفاي هيچ كدام از باغ هاي اصفهان را ندارد.

از سال 63 تاكنون نزديك به 150 هزار نفر در دل خاك آن آرام گرفته اند؛ اگرچه از زمستان سال گذشته تا زمستان امسال، خزان طولاني تري در باغ رضوان اتفاق افتاده و كرونا همچون سونامي خانمان سوزي در دل شهر يكه تازي كرده و افراد زيادي را راهي اين ديدار كرده است.

سوز سرما و مه غليظ صبحگاهي اولين روزهاي فصل زمستان است.

به دنبال ورود يك ماشين حمل متوفي، چند خودروي ديگر وارد باغ رضوان مي شوند. اين روزها تعداد همراهان اموات هم نسبت به قبل خيلي كمتر شده و تنها بستگان نزديك مي توانند در مراسم خاكسپاري حضور پيدا كنند، اگرچه هنوز برخي شهروندان به اين موضوع پايبند نيستند و اصرار بر حضور و بدرقه و مشايعت عزيزانشان تا منزل ابدي را دارند.

مرگ رويدادي است كه هر فرد در زندگي خود تجربه مي كند، حتي اگر مرگ پس از عمر طبيعي يك انسان اتفاق بيفتد باز هم غم و غصه دارد، ولي مرگ ناگهاني بسيار سخت تر است. موضوعي كه متاسفانه در دوران همه گيري كرونا خانواده هاي زيادي آن را تجربه كردند؛ از يك طرف غم از دست دادن عزيز و از يك طرف وداع غريبانه و سوگ ابراز نشده، رد درد را تا هميشه در زندگي بازماندگان به جاي مي گذارد.

ساختمان امور متوفيان آرامستان باغ رضوان در بدو ورود، راهنماي مراجعان غم زده و بي طاقت است. تمام مراحلي كه خانواده متوفي بايد از پذيرش تا خاكسپاري طي كنند در يك جا تجميع شده است. در سمت راست، تمام مراحل اداري از تعيين حفره و خريد و پيش خريد قبر تا دريافت اسناد و ابطال شناسنامه توسط نماينده ثبت احوال و در سمت چپ، خدمات مورد نياز از قاري قرآن و مداح تا خدمات مجالس و پذيرايي و تشريفات ارائه مي شود.

مركز شبانه روزي اعزام خودرو حمل متوفي اما همچنان روزهاي شلوغي را سپري مي كند، كاركنان اين بخش گوش به زنگ و خيره به صفحه مانيتور در حال دريافت درخواست هاي اعزام خودرو و رصد وضعيت خودروهاي اعزامي هستند.

كمي آن طرف تر از اين ساختمان، مقصد بعدي مشخص است؛ سالن تطهير كه با ديدن جمعيت سوگوار و پريشان مي توان به راحتي آن را پيدا كرد.

در ورودي سالن تطهير زن و مرد و پير و جوان سياه پوش و حتي كودكان ايستاده اند.

غم روي چهره هاي يخ بسته آن ها نشسته و غريبانه و غمگين منتظر اند. جمعيت همراهان متوفي اين روزها خيلي كمتر از شرايط عادي است و خبري از همراهي دوست و آشنا و همكار در مراسم متوفي و خانواده اش نيست، حالا فقط جمع كوچك خانواده بايد تسكين دهنده همديگر باشند. و فقط خدا مي داند پيامد اين داغ ابراز نشده در آينده چه خواهد بود...

در ورودي سالن تطهير كاركنان با پوشش حفاظتي آبي رنگ و ماسك و دستكش ايستاده اند و از سالن تطهير لحظه به لحظه صداي شيون و فريادي به گوش مي رسد.

از يكي دو نفرشان از سختي كار اين روزهايشان مي پرسم و مي گويند همه چيز خوب است! در واقع خادمان گمنام آرامستان ها به قدري درگير كارشان هستند كه فرصتي براي صحبت كردند ندارند، حتي اگر فرصتي داشته باشند هم عادت به گلايه و تمايلي به صحبت كردن ندارند.

يكي از غسال هاي باغ رضوان چند دقيقه به بيرون از غسال خانه مي آيد، فرصت را غنيمت مي شمارم تا با او هم كلام شوم. مي گويد: كرونا كه آمده به غير از خطر بيماري، تعداد جنازه ها هم زيادتر شده است. كار ما هم سختي و استرس خودش را دارد اما جنبه معنوي و بركت هم دارد.

تكراري ترين سوالي كه مي توان از اين نيروهاي زحمت كش پرسيد درباره رفتار مردم با آنهاست كه البته بي دليل هم نيست چون گلايه ها در اين باره زياد است. مي گويد: بيشتر مردم درك مي كنند، اما به خاطر كرونا نگاه برخي مردم به شغل ما بدتر شده است.

همكارش كه مشغول پاشيدن مواد ضدعفوني در ماشين حمل متوفي است به ميان حرفش مي آيد و مي گويد: همه از ما فراري اند، به خصوص از وقتي كرونا آمده، بارها شده وقتي به مغازه محل رفته ام و فروشنده ماسكش را روي صورت كشيده و عقب عقب رفته است!

هنوز حرفش تمام نشده كه پدري با صداي بلند به پسربچه بازيگوشي كه نزديك ما شده مي گويد بيا كنار وگرنه تو را هم مي برند!

روي مانيتور داخل سالن اسامي متوفيان و مراحلي كه در آن قرار دارند نقش مي بندد، برخي نشسته روي صندلي و برخي ايستاده چشم به صفحه مانيتور دوخته اند. در اين لحظه 10 متوفي درحال اعزام با خودرو، 3 متوفي درحال شست و شو و يك متوفي در مرحله اقامه نماز است.

به خاطر خطر كرونا خانواده ها هيچ تماسي با متوفي ندارند و اجازه ورود به غسال خانه را هم نمي دهند، اتاق وداع فرصت آخرين ديدار با متوفي است و پس از آن براي اقامه نماز ميت راهي سالن علامت گذاري شده مي شود ولي اگر جمعيت همراه زياد باشد نماز را در فضاي باز مجاور سالن مي خوانند.

اينجا كوچكترين تفاوتي در مراحل تغسيل، تكفين و خاكسپاري متوفيان كرونايي و غيركرونايي وجود ندارد، جز اينكه سنگ تغسيل جداگانه اي براي متوفيان درنظر گرفته شده است.

پروتكل هاي بهداشتي دقيقي براي تمام مراحل از تغسيل تا تكفين و خاكسپاري متوفي اجرا مي شود. افرادي كه به باغ رضوان مي آيند همه داغدارند و در اين شرايط حتي يك فرآيند نبايد اشتباه باشد.

 همه مراحل به سرعت طي مي شود و در كوتاه ترين زمان ممكن به مراسم خاكسپاري مي رسيم، جايي كه تعداد انگشت شمار خانواده داغدار بايد عزيز خود را به خاك بسپارند. مراسم خاك‌سپاري به سرعت انجام مي‌شود و نه از مراسم روزهاي عادي خبري است و نه جمعيت همراهان و تسلي گوياني كه مواجه با بهت و غم مرگ را براي بازماندگان كمي آسان‌تر مي‌كرد.

اگر مرگ در اثر بيماري كوويد اتفاق افتاده باشد متوفي در پايين ترين عمق يعني عمق 2 متري و طبقه زيرين قبور دفن مي شود. به خاطر شرايط فعلي اجازه دفن در طبقه دوم داده نمي شود و در اولين فرصت روي قبر پوشانده مي شود.

جسم خاكي دوباره به خاك مي پيوندد و روح به آسمان پر مي كشد، اما حكايت بازماندگان سخت تر از آن است كه بتوان توصيف كرد.

از چهره هاي در هم فرورفته و بغض هاي فروخورده مي توان فهميد هيچ يك فرصتي براي باور اين خاك‌سپاري غريبانه نداشته و گرماي دستي را براي تسلي بر شانه‌هاي پرغم خود حس نكرده اند.

نزديك ظهر مي شود، تلالو آفتاب بر تن درختان زرد و نارنجي باغ رضوان، جان تازه اي به اين باغ مي دهد، با اينكه از هر گوشه صداي شيون و گريه به گوش مي رسد، اما نواي قرآن و زيارت عاشورا بلندتر و رساتر از هر صداي ديگري، اينجا را باغ رضوان مي كند.

 

روابط عمومي و امور فرهنگي سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان

 

 

 
اصفهان ، کیلومتر 5جاده اصفهان - نایین ، سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان
:آدرس


 031-35723030  :تلفـن

 

.تمامی حقوق متعلق به این سایت برای روابط عمومی شهرداری اصفهان محفوظ است