صفحه اصلی
سیاره شهر فیروزه ای
مرکز فناوریهای نوین شهرداری اصفهان سیاره شهر فیروزه ای
 
 
 
 اصفهان پیشگام در فناوریهای نوین شهری

 

«سیاره شهر فیروزه ای»

مباحث مربوط به آموزش، فرهنگ، اوقات فراغت و تفریح برای شهروندان بسیار مهم و قابل توجه می باشد. یکی از مهمترین خدماتی که شهرها بایستی به شهروندان ارائه نمایند همین موارد ذکر شده می باشد. در روشهای متداول، این موارد تنها در یک مکان خاص و با سازه­ای ایستا و مشخص عرضه گردند اما با توجه به فناوریهای نوین در دسترس، می توان روش ها و راهکارهای متفاوتی برای ارائه این خدمات در نظر گرفت.

یکی از مهمترین این روش ها، استفاده از تجهیزات متحرک برای رفع نیاز شهروندان می باشد. سینما، کتابخانه، نمایشگاه، فروشگاه، مرکز تفریحی و در مواقع بحرانی بیمارستان و مرکز درمانی سیار... از مهمترین کاربری هایی هستند که می توان به صورت سیار در نقاط مختلف شهر در دسترس شهروندان قرار گیرند.

«مرکز فناوریهای نوین شهرداری اصفهان» در راستای فعالیت های مبتکرانه و نوین و ترویج علم و دانش و همچنین بمنظور خدمت رسانی به شهروندان اصفهانی، پروژه ای را در همین زمینه به افتخار اصفهان، شهر گنبدهای فیروزه ای، تحت عنوان «سیاره شهر فیروزه ای» آغاز نموده است.

 
 
 مرکز فناوریهای نوین شهرداری اصفهان سیاره شهر فیروزه ای

 

مهمترین اهداف این پروژه عبارتند از

ایجاد رضایت شهروندان با توازن و پراکنش یکنواخت خدمات مورد نیاز شهروندی در کلیه نقاط شهر حتی در نقاط غیر متداول

بهره گیری از فرصت محیط های علمی و اجتماعی بصورت سیار در سطح شهر

 کاهش هزینه و صرفه جویی اقتصادی و قابلیت قرارگیری در مکانها و سایتهای مختلف

افزایش گستره نفوذ خدمات شهرداری در کلیه مناطق و ناحیه های شهری با توجه به نظرسنجی نیازها و کمبودها

استفاده از ابزارها و فناوری های نوین

استفاده از توان بخش خصوصی

فراهم سازی امکان دسترسی و استفاده شهروندان از امکانات  شهری و عدالت اجتماعی در ارائه خدمات

ضرورت فعالیتهای علمی اجتماعی خدماتی در مجموعه هایی نظیر مدارس، مهدکودک ها، پارک ها

رفع نیاز و توزیع مناسب مجموعه های علمی - فرهنگی در سطح شهر

لزوم تنوع و بکارگیری روش های نوین در ارائه خدمات

ارائه خدمات به شهروندان به تناسب برنامه های مکانی و زمانی در ایام ویژه سال نظیر اعیاد و ...

جلوگیری از هدررفت سرمایه ملی از طریق بکارگیری مجدد سالانه حدود 150 دستگاه اتوبوس فرسوده شهری

در فاز اول این پروژه، و مرکز فناوریهای نوین شهرداری اصفهان با استفاده از فناوریهای نوین اقدام به احیا و بازسازی 2 دستگاه اتوبوس فرسوده و غیرقابل استفاده در خدمات شهری و با هدف استفاده کودکان و نوجوانان و بزرگسالان (با کاربری سینما و کتابخانه سیار)  نموده که گام نخست در اجرای پروژه سیاره شهر فیروزه ای برداشته شده است.

ویژگیهای کاربری ها:

کاربری اول، سینما: در سینمای سیار تعداد 32 صندلی با صدای دالبی و امکان ایجاد فناوری قابلیت پخش فیلمهای2بعدی و 3 بعدی بعدی و سیستم تهویه، گرمایش و سرمایش مناسب فراهم شده است. در فاز اول، این سینما بنام سینمای انقلاب نامگذاری گردیده و توسط خانه انقلاب اسلامی و ولایت شهرداری اصفهان که با مرکز فناویهای نوین شهرداری اصفهان همکاری تنگاتنگی خانه ولایت و انقلاب اسلامی دارد. براساس تفاهم نامه منقعد شده تا پس از دهه فجر انقلاب اسلامی این دو دستگاه اتوبوس در اختیار خانه ولایت و انقلاب اسلامی می باشد و در تمامی نقاط شهر قابل استفاده خواهد بود.

کاربری دوم، کاربری کتابخانه: اتوبوس دوم تحت عنوان کتاب نوردی با استفاده از فناوریهای نوین مجهز به امکانات سایت رایانه ای با گنجایش 8 نفر و کتابخانه سیار تا رده سنی 5 الی 12 سال بوده و در انتهای آن مکانی جهت آموزش کودکان با ظرفیت 18 نفر جانمایی گردیده است که در مجموع این اتوبوس نزدیک به 40 نفر ظرفیت دارد. این اتوبوس دارای دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است که شش دستگاه رایانه برای استفاده از نرم افزارها و سایت‌ها خواهد بود. این اتوبوس خدماتی نظیر اینترنت بی سیم  و نظایر آن را ارائه خواهد داد و در عین حال با توسعه فناوریهای نوین امکان به روز رسانی اتوبوس نیز پیش بینی گردیده است.

لازم به ذکر است اتوبوس کتابنوردی مجهز به فناوریهای نوین برای سنین 4 تا 10 سال جهت استفاده 40 کودک با 6 سیستم رایانه ای به همراه جدیدترین نرم افزارهای رایانه ای مورد نیاز بوده و امکان پخش فیلم و برنامه های متنوع آموزشی و نرم افزارها پیش بینی لازم جهت استفاده کودکان توانخواه، معلول و کم توان جسمی می باشد.

جهت بهره برداری هرچه مناسب تر، در مراحل تکمیل اتوبوسها رعایت کلیه نکات ایمنی و استانداردهای آتش نشانی با نظر کارشناسان سازمان آتش نشانی اعمال گردیده و تیم طراحی با برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان مربوطه سعی در ایجاد محیطی کاملاً ایمن برای کودکان و نوجوانان داشته اند. طراحی بدنه ها و داخل اتوبوس براساس فضای شهر اصفهان می باشد.

شایان ذکر است با نصب نرم افزار کاربردی بر روی موبایل امکان بهره مندی از قابلیتهای زیر برای کاربران فراهم می ­­باشد:

نمایش محل استقرار اتوبوس در هر لحظه

مشاهده برنامه های روزانه اتوبوس

مشاهده لیست کتابها و نرم افزارهای کتابخانه اتوبوس

 مشاهده لیست کتابها و نرم افزارهای موجود کتابخانه اتوبوس

امکان جستجوی عناوین کتابها از لیست کتابهای کتابخانه اتوبوس

امکان رزرو کتاب و نرم افزارهای موجود

امکان رزرو اتوبوس برای ایام خاص و یا سازمانها و نهادها برای اماکن ویژه

ضمناً بر روی بدنه اتوبوس ها بارکد(QR code) نصب شده و امکان ارتباط آسان تر کاربران با اتوبوسهای سیار فراهم می باشد. 
   نمای سینما
 
مرکز فناوریهای نوین شهرداری اصفهان سیاره شهر فیروزه ای
 
 دانلود نرم افزار سیاره شهر فیروزه ای
 
 
تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مركز فناوري هاي نوين شهرداري اصفهان مي باشد.