خلاصه:
/Dorsapax/Data/Sub_104/File/1579415C.jpg
تاریخ: 1398/04/11
برنامه راهبردي اصفهان براي شهر دوستدار كودك مشخص شد
برنامه راهبردي اصفهان براي شهر دوستدار كودك مشخص شد
شهر دوستدار كودك

رييس اداره سازمان ها و مجامع بين المللي مركز اطلاع رساني و امور بين المللي وزارت كشور گفت: فرآيند شهر دوستدار كودك يك فرآيند دگرگون سازي است كه در طولاني مدت اتفاق مي‌افتد و اداره‌اي تحت عنوان اداره شهر دوستدار كودك در شهرداري نقش هماهنگ كنندگي را دارد.

به گزارش خبرنگار ايمنا، فاطمه جواني ظهر امروز (چهارشنبه) در جلسه تهيه پيش نويس برنامه اجرايي شهر دوستدار كودك اظهار كرد: كودكاني كه در فضايي سالم و مناسب همراه با آموزش رشد مي‌كنند قطعا سالم و بالنده خواهند بود پس سرمايه گذاري براي كودكان از جنبه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و ... پرسود است چراكه نتايج آن كل جامعه را تحت تاثير قرار خواهد داد.

وي افزود: اين جلسه نخستين جلسه فني و اجرايي براي شهر دوستدار كودك در اصفهان است و همه حاضران در اين جلسه جز شركايي هستند كه شهر اصفهان مي‌تواند فرآيند شهر دوستدار كودك را با آنان طي كند.

رييس اداره سازمان ها و مجامع بين المللي مركز اطلاع رساني و امور بين المللي وزارت كشور عنوان كرد: شوراي اجرايي و كميته راهبري متشكل از اعضايي از تمامي معاونت‌هاي شهرداري، دستگاه‌هاي مرتبط با موضوع كودكان از جمله بهزيستي، آموزش و پروش، هلال احمر و بخش‌هاي خصوصي،  نهادهاي مردمي و سازمان‌هاي مردم نهاد و دانشگاه است كه همه اين اعضا در فرآيند تهيه پلن اكشن شهر دوستدار كودك نقش بسيار مهمي دارند.

وي تصريح كرد: اداره شهر دوستدار كودك با كمك و راهنمايي وزارت كشور، سازمان شهرداري‌ها و يونيسف عملي مي‌شود و با استفاده از راهبردها، برنامه‌هاي آن تهيه خواهد شد.

جواني خطاب به اعضاي حاضر  كميته راهبري، گفت: مطالعاتي در زمينه راهبردها در قالب جلساتي برگزار مي‌شود تا همه اعضا نظرات خود را اعلام كنند و هركدام از شما مي‌توانيد با توجه به برنامه‌ها،  اهداف و چشم اندازي كه داريد و براساس فعاليت‌ها و طرح‌هاي خود براي كودكان همكاري لازم را داشته باشيد.

وي ادامه داد: زماني كه اين راهبردها با نظر همگان تدوين و تصويب شد، مورد نظر شهردار اصفهان نيز قرار مي‌گيرد.

رييس اداره سازمان ها و مجامع بين المللي مركز اطلاع رساني و امور بين المللي وزارت كشور افزود: نقشه راه تصويب شده براي وزارت كشور نيز ارسال مي‌شود و كميته راهبري ملي نتيجه پلن شهر دوستدار كودك را بررسي و چنانچه نياز به تغييري داشته باشد به اعضاي كميته راهبري اعلام مي‌كند، پس از آن، شهر آغاز به اجراي اكشن پلن يا پلن راهبري خواهد كرد.

وي ادامه داد: در اين زمان تفاهمنامه‌اي ميان وزارت كشور و شهرداري امضا مي‌شود كه بر اساس اين تفاهم نامه شهرداري موظف شده تا اين اكشن پلن را اجرا كند، پس از تاييد و امضاي اكشن پلن اعضاي كميته راهبري كانديداتوري شهر دوستدار كودك را كسب مي‌كنند و لوگوي اصفهان به عنوان كانديد شهر دوستدار كودك اخذ مي‌شود.

جواني تاكيد كرد: در اين مرحله اعضاي اجرايي كميته راهبري وارد فرآيند اجرايي شهر دوستدار كودك مي‌شوند كه بازه زماني آن يك سال و نيم به طول انجاميده و تا سال 1400 خواهد بود، سپس برنامه پيگيري و با كمك شهرداري برنامه‌اي تا سال 1405 براي شهر دوستدار كودك در نظر گرفته مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: پس از اخذ كانديداتوري شهر دوستدار كودك، مرحله پايش و ارزيابي فعاليت‌ها توسط كميته راهبري ملي انجام مي‌شود و چنانچه اين فرآيند به درستي انجام و شاخص‌هاي مدنظر اصلاح شود اصفهان به شهر دوستدار كودك خواهد پيوست.

رييس اداره سازمان ها و مجامع بين المللي مركز اطلاع رساني و امور بين المللي وزارت كشور تصريح كرد: تشكيل اتاق فكر در كنار شوراي راهبري پيشنهاد مناسبي است تا كساني كه در حوزه هاي اجتماعي،  فرهنگي و روانشناختي مربوط به كودكان تخصص دارند به اين شورا كمك كنند البته با توجه به گستردگي شوراي راهبردي تصميم گيري در ارتباط با موضوع سخت است بنابراين نهايتا بايد 15 تا 20 دستگاه در اين شورا وجود داشته باشد.

وي با بيان اينكه دفتر امور بانوان در استان و در سطح كشور عضو كنوانسيون حقوق كودك هستند، افزود: يكي از شركاي اصلي اجرايي در دفتر زنان و خانواده وزارت كشور هستند و در اين راستا مشاور وزير در امور خانواده نيز در اين جلسات شركت كرده و پيگير موضوع شهر دوستدار كودك هستند.

جواني عنوان كرد: در تلاشيم تا از پتانسيل‌هاي موجود در كارگروه‌هاي خانواده و كارگروه‌هاي اجتماعي استفاده كنيم تا روند اجرايي فعاليت‌ها تسهيل شود و چنانچه نياز به الزامات قانوني بيشتري براي ملزم كردن دستگاه ها به اجراي طرح داشته باشيم، بتوانيم از اين ظرفيت استفاده كنيم.

وي گفت: مشاركت كودكان در همه اين مراحل حائز اهميت است چون تمامي برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات براي كودكان انجام مي‌شود و آنان بايد در اين ارتباط نظر بدهند.

رييس اداره سازمان ها و مجامع بين المللي مركز اطلاع رساني و امور بين المللي وزارت كشور با اشاره به لزوم مشاركت كودكان در همه مراحل، خاطر =نشان كرد: شوراي شهر كودك با تصويب شوراي اسلامي شهر اصفهان شكل گرفته تا كودكان نظرات خود را به هر نحوي بيان كنند تا از نظرات آنان استفاده شود.

شهرداري اصفهان در تمام حوزه‌هاي مرتبط با مسائل شهري پيشرو است

در ادامه اين نشست سيداحمد حسيني‌نيا، معاون معماري و شهرسازي شهرداري اصفهان با بيان اينكه نوع نگاه به كلانشهرها بايد تغيير كند، اظهار كرد: بايد بپذيريم كلانشهرها به بلوغ فكري، علمي و اجرايي رسيده‌اند و ما مي‌توانيم مباحث بسياري را از پايتخت به كلانشهرها به ويژه اصفهان ارجاع دهيم؛  در حوزه‌هاي مرتبط با مسائل شهري كه در جلسات كلانشهرها مطرح مي‌شود اصفهان به عنوان پايلوت كار يك گام از ساير شهرها جلوتر است و اقدامات خود را آغاز كرده كه اين افتخاري براي اصفهان به شمار مي‌رود.

وي با بيان اينكه بودجه اختصاصي برنامه شهر دوستدار كودك سه ميليارد تومان است، افزود: همفكري، همراهي و حمايت اعضاي شوراي شهر در حوزه شهر دوستدار كودك بسيار خوب است،  اگر حمايت‌هاي اعضاي شوراي شهر نبود بودجه‌اي از شهرداري براي اختصاص به موضوع شهر دوستدار كودك تعلق نمي‌گرفت.

حسيني‌نيا با تاكيد بر اينكه نگاه مديريتي بالا به پايين بايد اصلاح شود، ادامه داد: اگر مديران رده بالا به ما اعتماد نكنند، كاري پيش نمي‌رود.