اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
اجراي 175 ميليارد تومان پروژه شاخص / براي استمرار موفقيت‌ها به مشاركت مردم نياز داريم
نوروزي:

شهردار اصفهان گفت: در قالب رويداد قصه آدم و هوا كه از 26 آذرماه آغاز شده و تا 29 دي ماه ادامه خواهد داشت 100 برنامه در شهر اصفهان اجرا مي شود.

قدرت الله نوروزي عصر امروز- دوشنبه 17 دي‌ماه 97- در برنامه تلويزيوني «گفت و گوي هفته» كه به صورت زنده از شبكه پنج سيماي مركز اصفهان پخش شد، اظهاركرد: از 26 آذرماه تا 29 دي ماه طي 33 روز رويداد «قصه آدم و هوا»  با اجراي 100 برنامه در شهر اصفهان آغاز شده و امروز كه 22 روز از اين رويداد مي گذرد، موفق به اجراي 60 برنامه در شهر اصفهان شديم.

وي افزود: منظور ما از قصه آدم و هوا اين است كه همه ما براي داشتن هواي پاك و رفع آلايندگي ها تلاش كنيم تا شهري زيست پذير داشته باشيم.

شهردار اصفهان با تاكيد بر اينكه هم افزايي تمام بخش ها، دستگاه ها و مردم نياز است تا شهر از آلودگي‌ها نجات پيدا كند، تصريح كرد: قصه آدم و هوا براي فرهنگسازي آمده و اينكه دعوت كند تا همه به پاك شدن هواي شهرمان كمك كنند.

وي با بيان اينكه امسال شهرداري اصفهان معاينه فني خودروها را از خود آغاز كرده است، افزود: شهرداري اصفهان براي نخستين بار بخشنامه اي به زيرمجموعه ها براي معاينه فني خودروها و اتوبوس ها اعلام كرد، همچنين به تمام دستگاه ها نامه نگاري كرد تا به صحنه آمده و خودروهايشان را معاينه فني كنند؛ از سوي ديگر سه دستگاه خودرو سواري را با هماهنگي پليس راهور براي سنجش آلايندگي هوا مجهز كرديم و البته در اين مسير همكاري مردم را مي‌طلبيم.

نوروزي با اشاره به راه اندازي اپليكيشن بار و راه ارتباطي 137 براي دريافت نظرات شهروندان گفت: در طرح ديده بان آلودگي هوا خودروهايي كه آلودگي ايجاد مي كنند، شناسايي و براي بهينه سازي به تعميرگاه ها هدايت مي شوند؛ هميشه ثابت شده اگر مردم در اجراي برنامه ها و طرح ها همكاري كنند، موفق خواهيم شد.

با همكاري مردم از بحران خشكسالي عبور كرديم

شهردار اصفهان با بيان اينكه تابستان امسال با تشديد بحران كم آبي درختان چنار 150 ساله در معرض آسيب بودند، افزود: در اين بين با همكاري مردم از بحران عبور كرديم، ما از مردم خواستيم هر كجا آب هدر مي رود، هر كجا فواره‌اي روشن است آن راخاموش كنند از اين رو با همكاري مردم موفق بوديم.

وي ادامه داد: خريد 30 هزار تانكر آب به كاهش آسيب هاي بحران خشكسالي كمك بسزايي كرد كه اميدواريم اين مسايل را سال آينده نداشته باشيم.

نوروزي اظهار اميدواري كرد: روزي برسد كه هنگام سنجش آلودگي هوا توسط سيستم هاي مربوطه خيالي راحت داشته باشيم كه مردم در فضايي سالم تنفس مي كنند.

دستاوردهاي شهرداري براي كاهش آلودگي هوا

وي با اشاره به دستاوردهاي موفقيت‌آميز مديريت شهري اصفهان در دوره جديد، گفت: در طرح «ديده بان آلودگي هوا» مردم آلودگي‌ها را به سامانه 137 يا اپليكيشن «ترافيك‌يار» اطلاع ميدهند، اقدام بسيار مهمي كه با مشاركت مردم در جهت كاهش آلودگي هواي شهر در دست اجرا است.

شهردار اصفهان با ابراز خرسندي از آغاز بكار 15 دوچرخه‌سرا در مناطق مختلف شهر اصفهان، خاطرنشان كرد: به زودي تعداد دوچرخه‌سراهاي شهر اصفهان به عدد 50 خواهد رسيد؛ تفاوت دوچرخه‌سراهاي جديد با ايستگاه‌هاي قبل اين است كه مديريت اين ايستگاه ها در اختيار بخش خصوصي بوده و امكانات در نظر گرفته شده از تنوع مختلفي برخوردار است از جمله اينكه به جز دوچرخه‌هاي ركابي،  دوچرخه‌هاي برقي، موتور برقي، دوچرخههاي دو نفره، اسكوتر برقي و ...  وجود دارد كه شهروندان ميتوانند با پرداخت مبلغ كمي از اين امكانات بهره‌مند شوند.

نوروزي با بيان اينكه تلاش مي كنيم تا هر دوچرخه جايگزين يك خودرو تك سرنشين و خودروهاي آلاينده شهر شود، گفت: البته تحقق اين هدف به زيرساخت‌هايي لازم نياز دارد در اين راستا طي اين مدت كوتاه سه كيلومتر مسير دوچرخه ايجاد كرديم كه بخشي در بوستان شهيد روح الامين و برخي در نقاط ديگر شهر بوده و در تلاش هستيم تا مسيرهاي دوچرخه شهر را به 100 كيلومتر افزايش دهيم.

وي تاكيد كرد: اگر زيرساخت‌هاي دوچرخهسواري در شهر فراهم شود، مثل زمان قديم كه هنگام پايان كار روزانه كارخانه‌ها، كاركنان آن با دوچرخه به منزل ميرفتند، باز هم شهروندان از دوچرخه استفاده خواهند كرد.

شهردار اصفهان ابراز اميدواري كرد: با ايجاد مسيرهاي امن دوچرخه‌سواري در شهر از دوچرخه علاوه در پارك‌ها براي تفريح مي توان در خيابان‌ها براي جايگزيني وسايل نقليه از آن استفاده كرد.

تحقق يك طرح 20 ساله

نوروزي با اشاره به رونمايي از اتوماسيون بار در پايانه مسافربري كاوه، اظهاركرد: اتوماسيون بار پايانه كاوه پس از 20 سال افتتاح شد، با استفاده از آن شهروندان  مي تواند كالا يا اجناس خود را به شهر ديگري ارسال كنند، در پايانه كاوه شركت تعاوني ايجاد شده كه اين كار را از طريق اتوماسيون انجام مي‌دهد.

وي ادامه داد: همچنين نرم‌افزار حمل ونقل بار براي نخستين بار در شهر اصفهان ايجاد شده تا همانگونه كه شهروندان از آژانس تاكسي براي انجام سفرهاي درون شهري درخواست خودرو مي‌كنند و اطمينان دارند كه راننده با كُد مشخص مراجعه مي‌كند، براي بخش بار نيز همين اقدام انجام شده، بدان معنا كه براي ارسال بار با استفاده از اين نرم‌افزار از طريق اينترنت درخواست اعلام و جابه جايي انجام مي‌شود.

شهردار اصفهان افزود: اين اقدامات در راستاي برنامه «قصه آدم و هوا» اتفاق افتاده است، البته مجموعه‌اي از اقدامات بايد دست به دست هم دهد تا شهري زيست‌پذير داشته باشيم و آلايندگي‌ها و ترافيك كاهش پيدا كند و در نتيجه امنيت رفت و آمد حاصل شود.

جزييات طرح حلقه حفاظتي شهر؛ پروژه اي به قدمت 40 سال

نوروزي با اشاره به آغاز احداث حلقه حفاظتي شهر يا رينگ چهارم، تصريح كرد: شهر اصفهان در حال حاضر سه رينگ دارد كه رينگ اول شامل خيابان‌هاي مركزي شهر، رينگ دوم زيرگذرهاي درون شهري مثل عسكريه، رينگ سوم بزرگراههاي شهري است؛ حلقه حفاظتي نيز در اطراف شهر اصفهان قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اينكه حلقه حفاظتي 78 كيلومتر طول مسير دارد كه 46 كيلومتر آن در محدوده شهر اصفهان و بقيه در محدوده شهرهاي دولت آباد، خورزوق، خميني شهر، درچه و شهر ابريشم است، گفت: با احداث حلقه حفاظتي خودروهايي كه قصد دارند از شهر اصفهان عبور كرده و به مقصد ديگري برسند، نياز ندارند وارد شهر اصفهان شوند كه اين مهم در كاهش حوادث اثرگذار است.

شهردار اصفهان ادامه داد: مسير حلقه حفاظتي در محدوده شهر اصفهان از كنارگذرِ جنب سيتي‌سنتر شروع و تا پل اشكاوند، به سمت كارخانه قند به طول 11 كيلومتر ادامه پيدا مي‌كند، در اين نقطه بايد دو پل وجود داشته باشد كه يكي از آنها به عنوان پل اشكاوند اجرا شده است و پل ديگر بايد روي رودخانه احداث شود.

نوروزي گفت: در اين بخشي از رينگ كه قرار است پل احداث شود حلقه حفاظتي بايد 75 متر عرض و در مابقي مسير بايد بيش از 50 متر عرض داشته باشد، البته بايد زيرساخت هاي آن فراهم و جاده اصلي تعريض و آزادسازي شود.

وي با بيان اينكه در محدوده كارخانه قند يكي از بزرگترين تقاطع هاي شهر احداث مي‌شود كه كلنگ آن تا چند روز آينده به زمين زده خواهد شد، افزود: شهرداري بايد توافقي با بنياد مستضعفان و كارخانه قند داشته باشد كه اين اقدام در حال انجام است تا با صرف هزينه‌اي بالغ بر 100 ميليارد تومان به جز هزينههاي تملك زمين، تقاطع غيرهمسطح كارخانه قند اجرايي شود؛ از سمت كارخانه قند، مسير حلقه حفاظتي به بزرگراه شهيد اردستاني پيش مي‌رود، آنجا نيز بايد تقاطع غيرهمسطح احداث شود كه عمليات اجرايي آن پس از اتمام آزادسازي‌ها آغاز شده و در اين فرصت از مردم مناطق 10 و 14 بابت همكاري‌هاي خوب در آزادسازي مسير تشكر مي‌كنم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه طبق اعلام مهندسان تقاطع غيرهمسطح در بزرگراه شهيد اردستاني ظرف مدت يكسال به بهره‌برداري مي‌رسد، گفت: من اعلام كردم اين پروژه طي 10 ماه افتتاح مي‌شود، البته از كساني كه در پروژه فعاليت مي‌كنند خواهش كردم كه ظرف مدت 9 ماهه پروژه را تحويل دهند و به همين دليل بازديدهاي مستمر از اين پروژه بزرگ دارم.

نوروزي با اعلام اينكه از تقاطع غير همسطح در بزرگراه شهيد اردستاني، مسير حلقه حفاظتي به سمت جاده دولت پيش مي‌رود، گفت: در اين محدوده طولاني‌ترين جاده را ايجاد كرديم كه به صورت مورب به ابتداي شهر دولت آباد منتهي مي‌شود؛ در اين نقطه با ايجاد يك ميدان، مسير به سمت ورزشگاه نقش جهان مي‌رود، ادامه جاده فرزانگان به طول شش كيلومتر است كه هنوز براي آن نامي انتخاب نشده، اما همزمان با تكميل پروژه نام جديد براي آن انتخاب مي شود.

وي با بيان اينكه بخش زيادي از ادامه جاده فرزانگان آماده‌سازي شده است، افزود: بخش حلقه حفاظتي در محدوده شهر اصفهان جاده فرزانگان به اتمام مي‌رسد و اگر اين اتفاق افتد يكي از بزرگ‌ترين اقدامات عمراني در طول 40 سال گذشته رخ خواهد داد، ابرپروژه اي كه مي‌تواند نقش كليدي در حمل و نقل شهري داشته باشد و در آن صورت هر كسي بخواهد از  شهر اصفهان عبور كند تا به شيراز يا شهرهاي ديگر برود، دليل ندارد از داخل شهر اصفهان عبور كند.

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: حلقه حفاظتي براي دسترسي آسان، افزايش امنيت، كاهش آلودگي بسيار تاثيرگذار بوده و ديگر خودروهاي برون شهري وارد معابر داخل شهر نمي‌شوند؛ اجراي اين پروژه عظيم بر مناطق محروم نيز تاثيرگذار است و آباداني را به مناطق محروم مي‌برد و اين مناطق را از فشار سنگين كاميون‌ها كه سلامت مردم را تهديد مي‌كند، نجات خواهد داد؛ در اين سال‌ها چه انسان هاي بي گناهي به دليل نبود چنين راه‌هايي كشته شده‌اند و امروز اگر براي تحقق اين ابر پروژه كمك كنيم تا يك نفر كمتر كُشته شود، بزرگترين موفقيت براي شهر و تمام شهروندان رقم خورده  و در واقع مي توان گفت اقدام بزرگي انجام شده است.

نوروزي با بيان اينكه با تحقق پروژه حلقه حفاظتي، مناطق 10 و 14 از فشار سنگين كاميون‌ها رهايي پيدا مي‌كند، گفت: با احداث اين پروژه عظيم، مسيري عريض و امن كه 23 تقاطع غيرهمسطح دارد در اختيار مردم قرار مي‌گيرد.

وي تاكيد كرد: تعهد كرديم كه تلاش كنيم تا آنچه از حلقه حفاظتي سهم شهر اصفهان است را حداث كنيم و از شهرداران شهرهاي در مسير باقي‌مانده رينگ چهارم نيز تقاضا مي‌كنم زمينه احداث ادامه مسير را فراهم كنند تا با 78 كيلومتر حلقه دور تا دور اصفهان، شهري امن و داراي حساب و كتاب داشته باشيم.

شهردار اصفهان گفت: البته در كنار پل كارخانه قند، دروازه و المان ورودي شرق احداث مي‌شود، چيزي عظيم‌تر از ورودي شمال شهر از سمت تقاطع‌هاي غيرهمسطح ميدان استقلال، زيرا حق اصفهان و شهروندان اين جهان‌شهر است كه از بالاترين امكانات بهره‌مند شوند.

براي استمرار موفقيت‌ها به مشاركت بيشتر مردم نياز داريم

نوروزي با بيان اينكه شهر دو ميليون نفري اصفهان از اقدامات زيرساختي براي ترافيك بهره‌مند نيست، اظهاركرد:  در بودجه سال آينده كه چهار هزار ميليارد تومان در نظر گرفته شده تا تقديم شوراي اسلامي شهر شود و اميدواريم به تصويب برسد، 70 درصد بودجه را به بخش عمراني اختصاص خواهيم داد كه مبلغ آن بيش از دو هزار ميليارد تومان است.

وي تاكيد كرد: درصدد هستيم تا بتوانيم بودجه‌ها را تامين كنيم، البته امسال عليرغم تمام مشكلات اقتصادي، شهرداري اصفهان در جذب بودجه، برنامه‌ريزي، انضباط مالي، راههاي درآمدزايي و تحقق بودجه عملكرد مطلوبي داشته ايم، اما براي استمرار موفقيت‌ها نياز به مشاركت بيشتر مردم داريم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه پروژه‌ها در شهر بدون هماهنگي شهروندان اجرايي نمي‌شود، ادامه داد: تحقق بسياري از پروژه‌ها نياز به مشاركت مردم دارد، اينكه شهروندان در فرايند آزادسازي با شهرداري همكاري لازم را داشته باشند.

نوروزي اظهار اميدواري كرد: شهر اصفهان در تمام زمينه‌ها سرآمد شود، اينكه شهرداري اصفهان در كشور رتبه اول فرهنگ ترافيك را به دست آورده و شهري نمونه در بخش حمل و نقل شناخته شده، اتفاق بسيار خوشايندي است كه البته از همكاري و مشاركت مردم نيز تشكر مي‌كنم.

وي با اعلام اينكه پروژه‌هاي متعددي در شهر از قبل نيمه‌كاره باقي مانده كه بايد تكميل شود، گفت: يكي از اين پروژه‌ها ميدان شهداي هسته‌اي است كه به حلقه حفاظتي شهر و خيابان مشتاق سوم را به ميدان پينارت متصل مي‌كند.

شهردار اصفهان تصريح كرد: برخي از شهروندان سؤال مي‌كنند ميدان پينارت چه مي‌شود، در پاسخ به آنها مي‌گويم با توجه به اينكه بايد ابتدا توافق و آزادسازي انجام و سپس اجرايي مي‌شد؛ اما اكنون خوشبختانه توافقات در حال نهايي شدن است و از اين تريبون از مدير منطقه چهار شهرداري اصفهان مي‌خواهم براي آزادسازي اين بخش تمركز كنند.

نوروزي تاكيد كرد: ميدان پينارت ميدان بزرگي خواهد شد كه به روشن دشت ختم مي شود، البته بخشي از آزادسازي‌هاي تجاري باقي مانده است؛ همچنين در صدد هستيم تا اتوباني كه از پل غدير به بزرگراه شهيدكشوري متصل مي‌شود را به كنارگذر وصل كنيم.

وي با بيان اينكه در ميدان شهيد قوچاني ابتداي شهيد كشوري پل هفتم زاينده رود كه به ميدان شهداي هسته اي وصل مي شود، احداث خواهد شد، اظهاركرد:  اگر اين اتفاق خوشايند محقق شود، عريض‌ترين و زيباترين پل بر روي رودخانه احداث شده است، البته از سرمايه گذار بخش خصوصي براي مشاركت در ساخت اين پروژه  دعوت به همكاري مي‌كنيم.

خط 2 مترو به سرنوشت خط يك دچار نمي‌شود

شهردار اصفهان با اشاره به خط دو متروي اصفهان، گفت: در ارتباط با خط دو مترو تعداد دو دستگاه كاترهِد خريداري شده كه يكي از كاترهدهاي 60 تني از گمرك ترخيص و وارد شهر اصفهان شده است.

نوروزي با بيان اينكه ايستگاه‌هاي دارك در خيابان آيت الله غفاري، ايستگاه زينبيه، عمان ساماني و لاله در خط دو متروي اصفهان در حال ساخت است، اظهاركرد: عمليات حفاري خط دو به زودي با حضور يكي از مقامات كشوري آغاز مي‌شود؛ سياستي كه مديريت جديد شهري در پيش گرفته اين است كه اجراي خط دو مثل خط يك مترو 17 سال به طول نينجامد، البته براي تحقق اين مهم تلاش خواهيم كرد.

وي تصريح كرد: بخش غربي خط دو مترو كه از كهندژ و مدرس نجفي شروع و به سمت ميدان امام حسين(ع) امتداد دارد را كليد مي زنيم تا خط دو كمتر از زمان پيش بيني شده در اختيار شهروندان قرار گيرد.

شهردار اصفهان ادامه داد: گاهي سوار مترو مي‌شوم و در گفت و گويي با شهروندان مي‌بينم كه آنها از امكانات ايجاد شده راضي هستند؛ طبق آمار اعلام شده، در روزهاي تعطيلي مدارس و دانشگاه‌ها بين 50 تا 60 هزار مسافر از مترو استفاده مي‌كنند و در روزهايي كه مدارس و دانشگاه‌ها باز است، بين 60 تا 70 هزار نفر از اين وسيله حمل ونقل عمومي پاك و ارزان استفاده مي‌كنند، البته اين آمار ممكن است بيشتر هم باشد.

نوروزي با بيان اينكه اعلام كرديم تا پايان سال تعداد مسافران مترو به 100 هزار نفر مي‌رسد مي‌رسد، از شهروندان خواست براي انجام سفرهاي درون شهري خود بيشتر از اين وسيله ايمن، پاك و ارزان جهت كاهش ترافيك و آلودگي هوا استفاده كنند و شهري كه در زير زمين به زيبايي ساخته شده، بسيار امن بوده و آلودگي ندارد را ببينند.

54 پروژه شاخص شهر اصفهان در حال اجرا است

شهردار اصفهان با اشاره به برخي پروژه‌هاي عمراني شهر اصفهان تصريح كرد: 54 پروژه شاخص در مناطق 15 گانه شهر اصفهان فعال است كه 175 ميليارد تومان اعتبار در اين پروژه‌ها هزينه شده است.

نوروزي گفت: تنها براي پروژه بزرگ سالن همايشهاي بين المللي كه 23 قرارداد پيمانكاري دارد، 220 ميليارد تومان هزينه شده و نزديك به 300 ميليارد تومان ديگر تا تكميل آن اعتبار نياز است، البته اگر در اجراي طرح به موقع عمل شده بود اين همه هزينه پرداخت نمي‌شد؛ در حال جاضر  بخش زيادي از بدهي‌هاي پروژه سالن اجلاس پرداخت شده تا كار رونق پيدا كند و هر چه زودتر به سر منزل مقصود برسد؛ با افتتاح آن شهرك شهيد كشوري نيز دچار تحول خواهد شد.

وي با بيان اينكه در يكسال گذشته فقط در اين برنامه‌ها 442 ميليارد تومان به جز پروژه مترو هزينه شده است، اظهاركرد: امسال 500 ميليارد تومان اوراق مشاركت براي خط دو به فروش رفت و در صدد تامين 500 ميليارد تومان اوراق مشاركت ديگر براي اين خط هستيم.

300 ميليارد تومان براي تقويت اتوبوسراني

شهردار اصفهان ادامه داد: خوشحالم اعلام كنم با تلاش‌ها و ارتباطاتي كه با تهران برقرار كرديم، توانستيم 300 ميليارد تومان نيز براي تقويت اتوبوسراني به ويژه BRT در نظر بگيريم و براي اين خطوط و بازسازي اتوبوس‌ها در تمام مناطق شهر برنامه داريم كه مجموع اين اقدامات مي‌تواند شهر را دچار تغيير محسوس كند و نتيجه آن آرامش و آسايش براي شهروندان است.

نوروزي اضافه كرد: هر چند روز يكبار نشست هم انديشي با صاحبان انديشه و خرد در اصناف و گروه‌هاي مختلف برگزار و سخنان آنها را مي‌شنويم، در واقع تمام 40 گروهي كه تاكنون با آنها نشست اصفهان فردا داشته‌ام، بدانند كه اگر كاري انجام مي دهيم بخش زيادي از آنها تحت تاثير راهنمايي‌هاي آنها است.

وي اظهاركرد: امشب مسابقه فوتبال جام ملت‌هاي آسيا بين دو تيم ايران و يمن برگزار مي‌شود كه اميدوارم تيم ايران پيروز ميدان باشد و ملت ايران را خوشحال كند.

وي در پاسخ به اين سؤال كه شهرداري از تيم‌هاي اصفهاني حمايت داشته است؟ گفت: تا حدي كه در توان داشته باشيم حمايت ميكنيم، حتي گاهي مسابقات را از نزديك تماشا مي‌كنيم و آرزو دارم تيم‌هاي اصفهاني و در رأس آن تيم ملي ايران در تمام مسابقات پيروز ميدان باشد.

تاریخ:
1397/10/18
تعداد بازدید:
68
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.