اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
معاون عمراني وزير راه و شهرسازي خبر داد:
تخصيص 300 ميليارد تومان اعتبار براي بازآفريني بافت ناكارآمد اصفهان

معاون عمراني وزير راه و شهرسازي گفت: روز گذشته در ستاد بازآفريني شهري براي استان اصفهان 300 ميليارد تومان اعتبار تصويب شد.

هوشنگ عشايري در حاشيه بازديد از بافت فرسوده و گلوگاه‌هاي چند نقطه از شهر اصفهان اظهار كرد: طبق آيين نامه مصوب شده اگر براي بهسازي بافت ناكارآمد شهري، شهرداري 30 درصد ورود پيدا كند، وزارت راه و شهرسازي براي بهسازي 70 درصد معابر ورود پيدا كرده و كمك هاي نقدي، ملكي و اراضي خود را ارايه خواهد كرد، بنابراين مي توان گفت با اين روش شرايط خوبي براي نوسازي بافت هاي ناكارآمد ايجاد شده است.

وي با بيان اينكه در وزارت راه و شهرسازي براي بازآفريني بافت هاي ناكارآمد در چهار موضوع حمايت‌ها ارايه مي‌شود، تصريح كرد: يكي از اصلي ترين موضوعات، نوسازي و مقاوم سازي مسكن است كه در اين راستا از مشاركت بخش خصوصي نيز استقبال مي‌كنيم.

معاون عمراني وزير راه و شهرسازي تأكيد كرد: عمده ورود ما به اين مباحث، ارايه تسهيلات ارزان قيمت براي مالكان بافت هاي فرسوده جهت ساخت و ساز است در اين راستا وام 50 ميليون توماني با سود 9 درصد در شهر اصفهان و وام 60 ميليون توماني با 18 درصد سود براي ساخت و ساز در نظر گرفته شده كه جمعاً 110 ميليون تومان وام به سازندگان مسكن در بافت هاي فرسوده از طريق بانك مسكن ارائه مي‌شود.

وي ادامه داد: چنان‌چه اراضي دولتي و اراضي شهرداري نيز وجود داشته باشد آن را در اختيار توسعه‌گران قرار مي دهيم تا ساخت و ساز صورت گيرد.

عشايري با بيان اينكه بخش بعدي حمايت‌هاي اين وزارتخانه كمك به دستگاه‌هاي خدمات رسان در شهرها است، گفت: دستگاه هاي خدمت رسان زيربنايي اگر در محلات تصويب شده ورود پيدا كنند از كمك هاي مالي برخوردار مي شوند، همچنين دستگاه هاي ارايه دهنده خدمات روبنايي همچون مدارس، كتابخانه ها، ورزشگاه ها، درمانگاه ها و فرهنگسراها چنانچه ورود كنند و به عنوان مثال اگر آموزش و پرورش يك مدرسه در محله واقع در بافت فرسوده بسازد در ساخت آن كمك مي‌كنيم تا براي انجام اقدامات روبنايي تشويق شوند و پيش‌بيني مي‌كنيم با اين تدابير انديشيده شده 30 درصد خدمات را به سمت اين بافت‌ها سوق دهند؛ براي تمام اين موضوعات 300 ميليارد تومان در ستاد بازآفريني شهري براي استان اصفهان تصويب شده است.

معاون عمراني وزير راه و شهرسازي خاطر نشان كرد: قرار شده پروژه هاي تعريف شده تا روز دوشنبه هفته آينده به امضاء استاندار اصفهان برسد و براي من ارسال شود تا موافقت‌نامه آن را امضاء و پس از آن 20 درصد اين مبلغ را به عنوان تخصيص نخست به اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان واريز كنيم.

وي افزود: از اين 300 ميليارد تومان 246 ميليارد تومان تسهيلات بانكي و 54 ميليارد تومان براي كمك به خدمات روبنايي و زيربنايي به شهرداري‌ها اختصاص مي‌يابد.

عشايري تأكيد كرد: اين 300 ميليارد تومان در استان اصفهان بايد به 1250 ميليارد تومان تبديل شود و اگر تمام دستگاه ها، شهرداري ها و بخش خصوصي اين رقم را تحت عنوان «برنامه اقدام مشترك» عملياتي كنند، 300 ميليارد تومان ذكر شده تحقق خواهد يافت، در غير اين صورت اعتبارات به شهرهاي ديگر انتقال داده مي شود، در واقع شرط وزارت راه و شهرسازي براي تأمين اين منابع آن است كه عدد 300 ميليارد تومان به 1250 ميليارد تومان برسد.

تاریخ:
1397/10/22
تعداد بازدید:
61
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.