اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ جمعه ۲۴ ارديبهشت
سرمايه‌گذاران به تكميل سالن اجلاس كمك كنند
.

تزريق 350 ميليارد تومان اعتبار براي تكميل پروژه مركز همايش‌هاي بين‌المللي اصفهان به عنوان يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي نيمه‌كاره از خبرهايي است كه اخيرا از سوي مسئولان شهر اعلام شده است و ابراز اميدواري مي‌شود در صورت تامين اعتبار اين سالن تا دو سال آينده افتتاح شود.

 مركز همايش‌هاي بين‌المللي امام خامنه‌اي يكي از پروژه‌هاي شاخص و مهم شهر اصفهان است كه در سال 1390 كلنگ‌ احداث آن به زمين زده شد؛ محلي باعث افتخار براي شهر و كشور كه قرار است تمام امكانات اين پروژه مطابق با استانداردهاي روز دنيا بنا شود.

پروژه‌اي مطابق با استانداردهاي دنيا

اين مركز در شرقي‌ترين نقطه اصفهان و در انتهاي خيابان شهيد روح‌الامين و مجاور بزرگراه كمربندي شرق اصفهان قرارگرفته است؛ 30 هكتار از اين سايت براي ساخت سالن‌ها و 20 هكتار آن براي ساخت مراكز اقامتي و توريستي و تجاري اختصاص يافته است؛ سالن اصلي مركز همايش‌هاي بين‌المللي در طبقه همكف به‌صورت پارلماني و دو طبقه براي جايگاه تماشاگران و خبرنگاران با ظرفيت 1200 نفر پيش‌بيني‌شده است، 1154 عدد صندلي براي تماشاگران در اين مجموعه در نظر گرفته‌شده كه 616 صندلي در طبقه اول و 616 صندلي در طبقه دوم قرار دارد.

يك سالن چندمنظوره نيز با ظرفيت 1600 نفر ويژه نشست‌هاي استاني و براي پذيرايي در حال ساخت است، همچنين سالن سينما و تئاتر در اين پروژه با ظرفيت 550 نفر در حال احداث است كه براي برگزاري نشست‌هاي استاني، كنفرانس‌هاي مطبوعاتي و كلاس‌هاي دانشجويي در حد 600 نفر مناسب است.

چنين پروژه بزرگي در شرايطي در حال ساخت است كه مسئولاني چون شيرين طغياني رييس كميسيون عمران و شهرسازي شوراي شهر اصفهان بر اين باور است پروژه اجلاس سران با وجود آنكه از نظر مقياس با استانداردهاي بين‌المللي برابري مي‌كند، اما از ديد شهرسازي و طراحي با استانداردهاي ايران چندان هم‌خواني ندارد.

وي دراين‌باره توضيح مي‌دهد: براي هر پروژه‌اي در شهر دو ديدگاه وجود دارد يا بايد مانند كاربري فضاي خدماتي را به مردم برساند و يا براي شهر و شهرداري درآمدزايي كند؛ با اين اوصاف به نظر مي‌رسد پروژه‌هايي هم چون سالن اجلاس سران به دليل مقياس عملكرد تنها مصرف‌كننده بودجه مردم اصفهان است و منفعتي براي مردم ندارد.

لزوم مشاركت بخش خصوصي

در اين ميان آنچه قابل‌تأمل است آنكه چنين پروژه بزرگي كه در سال 90 با اميد كمك‌هاي دولت آغاز شد و قرار بود در كوتاه‌ترين زمان ممكن به بهره‌برداري برسد اما با گذشت هفت سال هنوز ناتمام است؛ اين تأخير در اجراي پروژه در صورتي اتفاق افتاده است كه مسئولان و نمايندگان استاني تأكيد مي‌كنند به دليل ملي بودن پروژه، دولت بايد به تعهدات خود در قبال آن عمل كند. از طرفي ديگر از سوي كارشناسان اقتصادي و متوليان بخش خصوصي تأكيد مي‌شود كه براي تكميل چنين پروژه‌هاي ورود بخش خصوصي لازم است به‌طوري‌كه بر اساس تبصره 19 قانون بودجه سال 97 طرح‌هاي نيمه‌تمام دولتي بايد به بخش خصوصي واگذار شود؛ بر اساس اين ماده‌ قانوني به دولت اجازه داده‌ شده به‌منظور جلب مشاركت هرچه بيشتر بخش خصوصي و تعاوني در اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي منتخب جديد و نيمه‌كاره(با اولويت طرح‌هاي نيمه‌تمام) و بهره‌برداري طرح‌ها و پروژه‌هاي تكميل‌شده يا در حال بهره‌برداري، در قالب شيوه مشاركت عمومي‌ـ خصوصي، نسبت به امضاء انواع قرارداد واگذاري، مشاركت، ساخت و بهره‌برداري يا برون‌سپاري اقدام كند.

واقعيت آن است كه به دليل تغيير شرايط مالي كشور، ضرورت دارد دولت بخشي از وظايف خود در امور زيرساختي را به بخش خصوصي واگذار كند. البته با وجود تعداد پروژه‌هاي نيمه‌تمام شايد بعد از گذشت سال‌ها، بخش دولتي پذيرفته است در اين زمينه از قدرت دست بكشد و به‌عنوان ناظر عاليه عمل كند. باور دولت براين قرارگرفته است كه با ميدان دادن به بخش خصوصي واقعي، اقتصاد ايران قابل شكوفايي است و ظاهراً عزم دولت بر آن است تا از توان‌بخش خصوصي در تكميل طرح‌هاي نيمه‌تمام استفاده كند به‌اين‌ترتيب است كه براي تكميل پروژه سالن اجلاس نيز به‌كرات از ضرورت مشاركت بخش خصوصي سخن گفته مي‌شود.

350 ميليارد تومان اعتبار ديگر براي اتمام پروژه سالن اجلاس لازم است

در اين راستا ايرج مظفر، معاون عمران شهري شهردار اصفهان با اعلام خبر پيشرفت 75 درصدي احداث سالن اصلي مركز همايش‌هاي بين‌المللي به خبرنگار ايمنا مي‌گويد: سالن اجلاس از جمله پروژه‌هاي نيمه‌تمامي است كه در آغاز با هدف مركزي براي سران كشورهاي غير متعهد تصميم به ساخت آن گرفته شد و پس‌ از آن به دليل برگزار نشدن اين اجلاس به مركز همايش‌هاي بين‌المللي اصفهان تغيير نام داد.

اين مسئول با بيان اينكه پروژه بزرگ سالن اجلاس مي‌تواند برندي براي شهر اصفهان باشد، ادامه مي‌دهد: در بودجه سال 98 شهرداري پرداختن به اين پروژه در اولويت قرار دارد و البته در اين مدت به دليل برخورد با افزايش قيمت‌ها و تغييرات در نرخ دلار مقداري سرعت كار را كم كرده بود كه با تصميمي كه گرفته شد و اختياري كه شوراي شهر به مديران شهر داد اين پروژه فعاليت خود را به طور مجدد سرعت مي‌بخشد، در برنامه‌ريزي كه صورت گرفته است به دنبال اين هستيم كه با رفع مشكل پروژه مشاركتي كه در مجاورت سالن اجلاس قرار دارد، طي يك يا دو سال آينده اين سالن را افتتاح كنيم.

مظفر تصريح مي‌كند: براي بهره‌برداري از سالن اجلاس همكاري بخش خصوصي مورد نظر است تا سرعت بهره‌برداري را بالا ببريم در اين راستا شهرداري اصفهان از سرمايه‌گذاران براي ساخت هتل و مراكز تجاري مركز همايش‌ها كه به‌نوعي تكميل‌كننده اين پروژه است، دعوت به همكاري و مشاركت مي‌كند.

وي يادآور مي‌شود: در حال حاضر حدود 350 ميليارد تومان براي اتمام پروژه تخمين زده مي‌شود و البته تا به‌حال 300 ميليارد تومان در پروژه مركز همايش‌هاي بين‌المللي اصفهان هزينه شده كه 350 ميليارد تومان ديگر براي تكميلش لازم است و اميدواريم با تأمين اين اعتبار تا اواخر سال 99 اين مركز به بهره‌برداري برسد.

تاریخ:
1397/12/19
تعداد بازدید:
49
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.