اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ جمعه ۲۴ ارديبهشت
اجراي پروژه‌هاي محرك توسعه براي برون رفت از شرايط سخت اقتصادي
شرفا خبرداد:

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان گفت: يكي از موثرترين راهكارها براي برون رفت از شرايط سخت اقتصادي استفاده از توانمندي بخش خصوصي و اجراي پروژه‌هاي محرك توسعه در اين منطقه است.

 محمد شرفا صبح امروز_سه شنبه_17 ارديبهشت ماه 98 در ادامه سلسله نشست‌هاي «سه شنبه‌ها با رسانه، پاسخگويي در مسير اميد» اظهار كرد: در سال جاري بودجه منطقه 13 شهرداري اصفهان 100 ميليارد تومان درنظر گرفته شد كه 63درصد آن به بخش عمراني و 37درصد به بخش جاري اختصاص يافته است.

وي با بيان اينكه بودجه عمراني منطقه 13 در سال جاري 45درصد رشد داشته است، تصريح كرد: امسال اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام در دستور كار قرار گرفته است.

مدير منطقه 13 شهرداري اصفهان با اشاره به موقعيت جغرافيايي اين منطقه تصريح كرد: منطقه 13 در جنوب غربي اصفهان واقع شده كه سه هزارو 600 هكتار حريم و يك هزار و 100 هكتار محدوده قانوني دارد و جمعيت آن براساس سرشماري سال 95، 130 هزار نفر است كه برآورد مي‌شود در سال 1400 به 150 هزار نفر افزايش يابد.

وي با اشاره به سرانه فضاي سبز شهروندان در منطقه 13 خاطرنشان كرد: سرانه فضاي سبز اين منطقه 20.8 مترمربع بوده كه با فضاي سبز شهر اصفهان كه 26مترمربع است، حدود شش مترمربع فاصله داريم.

شرفا ادامه داد: 85درصد نياز آبي فضاي سبز اين منطقه با استفاده از چهار حلقه چاه تأمين مي‌شود و مابقي آب مورد نياز را درصدد استفاده از پساب تصفيه شده هستيم.

وي خاطرنشان كرد: در آينده نزديك براي استفاده از پساب تصفيه شده تفاهم نامه‌اي را با شركت آب و فاضلاب استان اصفهان امضا خواهيم كرد.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان با بيان اينكه در سال جاري 80 پروژه فضاي سبز كوچك و بزرگ در منطقه 15 تعريف و 7.5 ميليارد تومان اعتبار براي آن پيش بيني شده است، گفت: اين پروژه‌ها شامل آبياري قطره‌اي، تحت فشار، توسعه فضاي سبز و اصلاح گونه‌ها است.

وي تصريح كرد: سال گذشته استفاده از گونه‌هاي كم آبي، حذف گونه‌هاي با نياز آبي بالا و استفاده از پساب تصفيه شده براي حفظ فضاي سبز منطقه انجام شد.

استفاده بهينه از فضاهاي موجود در مراكز فرهنگي

شرفا با اشاره به سرانه فرهنگي منطقه 13 اظهار كرد: نگاه شهرداري در اين منطقه باتوجه به دو بخش بافت فرسوده و توسعه يافته بسيار ويژه است.

وي با بيان اينكه تعداد مراكز فرهنگي 10 مركز است كه هفت مورد آن به بخش خصوصي واگذار شده، گفت: در اين منطقه دو فرهنگسرا و چهار سالن مطالعه از جمله سالن‌هاي اميريه، امامت، قائميه و شفق در اختيار شهروندان قرار دارد.

مدير منطقه 13 شهرداري اصفهان با بيان اينكه در حوزه فرهنگي نگاه ما استفاده بهينه از فضاهاي موجود در مراكز فرهنگي است، خاطرنشان كرد: در اين منطقه سه سالن ورزشي در اختيار سازمان فرهنگي اجتماعي ورزشي شهرداري اصفهان است كه با بهترين امكانات به شهروندان سرويس دهي مي‌كند.

وي افزود: سال گذشته 202 برنامه فرهنگي از جمله 115 برنامه در بخش اجتماعي و سلامت و 87 برنامه در حوزه فرهنگي تفريحي ورزشي در سطح منطقه 13 برگزار شد و در اجراي اين برنامه‌ها از پتانسيل‌هاي موجود در منطقه استفاده شد، البته پس از اجراي هر برنامه ميزان بازخورد آن در بين شهروندان مورد ارزيابي قرار گرفت.

شرفا با بيان اينكه سال گذشته در ايام دهه فجر ويژه برنامه "چهل ستون اميد" در منطقه 17 برگزار شد، گفت: در جشن‌هاي انقلاب حضور گسترده مردم را شاهد بوديم از اين رو برنامه ريزي براي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و نشاط آور در دستور كار قرار گرفته است.

احداث يكي از پايانه‌هاي بزرگ شهر در بخش غرب اصفهان

وي با اشاره به پروژه‌هاي شاخص منطقه 13 در سال جاري گفت: تملك و اجراي فاز نخست پايانه غرب يكي از پروژه‌هاي شاخص امسال در منطقه 13 به شمار مي رود چرا كه قرار است يكي از پايانه‌هاي بزرگ شهر در بخش غرب اصفهان و در مجاورت پل انديشه احداث شود.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان ادامه داد: تاكنون بيش از 95 درصد زمين پايانه تملك و بخشي از آن آسفالت و جدول گذاري شده و در فاز نخست ايستگاه بي آر تي زندان را در آنجا مستقر خواهيم كرد و پس از تملك كامل زمين، اجراي پايانه غرب را آغاز خواهيم كرد.

وي با اشاره به احداث پايانه غرب در آينده گفت: پايانه غرب 60 هزارمترمربع زمين دارد كه آزادسازي بخش زيادي از آن انجام و تنها سه هزار مترمربع آن باقي مانده است و طرح اجراي آن هنوز انجام نشده زيرا تملك آن به اتمام نرسيده تا وارد مرحله طراحي و اجرا شويم.

شرفا تصريح كرد: تملك و اجراي ادامه خيابان دستگرد نيز در دستور كار قرار گرفته كه البته 50 درصد آن سال گذشته افتتاح و همچنين 60درصد آزادسازي اين خيابان انجام شده است.

پارك كوهستاني قائميه پروژه شاخص منطقه

شرفا پارك كوهستاني قائميه را به عنوان پروژه‌هاي شاخص منطقه 13 دانست و گفت: اين پارك 37هكتار مساحت دارد كه در آن چشم اندازي زيبا و جاده سلامت پيش بيني شده و در بودجه امسال اعتبار مورد نياز جهت احداث فاز نخست آن در نظر گرفته شده است.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان تأكيد كرد: پروژه پارك كوهستاني قائميه يكي از پروژه هاي مشاركتي و توسعه اي در منطقه 13 خواهد بود كه مي تواند قائميه را به لحاظ اقتصادي و اجتماعي متحول كند.

وي با بيان اينكه شهرداري در استفاده از ظرفيت هاي بخش خصوصي، انجام مشاركت در اجراي پروژه‌ها اهتمام ويژه دارد، گفت: تجربه نشان داده كه براي رفع مشكلات و اجراي پروژه‌ها استفاده از توانمندي بخش خصوصي كارساز و راه گشا است به همين دليل تلاش كرديم در زمينه‌هايي كه قابليت سرمايه گذاري دارد از ظرفيت بخش خصوصي استفاده كنيم.

اختصاص سه ميليارد ريال به احداث مركز كنترل ترافيك

شرفا با بيان اينكه براي احداث مركز كنترل ترافيك در منطقه 13 حدود سه ميليارد تومان بودجه درنظر گرفته شده است، اظهار كرد: منطقه 13 باتوجه به اينكه در ورودي شهر قرار دارد جذابيت زيادي براي سرمايه گذاران و مهاجران دارد.

وي با اشاره به ايجاد دفتر تسهيل گري در محدوده قائميه تصريح كرد: در اين منطقه 88 هكتار بافت فرسوده وجود دارد كه درصدد احياء آن هستيم، از اين رو دفتر تسهيل گري در محله قائميه ايجاد و مناقصه براي به كار گيري مشاور انجام شده تا به اين موضوع مهم ورود پيدا كنيم.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان تأكيد كرد: شهرداري با كمك سرمايه گذاران پروژه هايي را تعريف مي‌كند تا توسعه و رشد منطقه را به همراه داشته باشد.

ساماندهي مشاغل مزاحم در دست اقدام

وي با اشاره به فعاليت مشاغل مزاحم در بخش ورودي اين منطقه از سمت اتوبان ذوب آهن، گفت: مشاغل مزاحم آفتي در شهرهاي مختلف هستند كه البته ساماندهي بخشي از آن ها در اين منطقه انجام شده است همچنين براي ساماندهي مشاغل مزاحم روبه روي مجتمع مسكوني سپهر اقداماتي در دست انجام است.

شرفا خاطر نشان كرد: در سال جاري درصدد هستيم انتهاي خيابان قائميه را به خيابان آتشگاه متصل و قائميه را از بن بست خارج كنيم از اين رو براي طراحي اين پروژه مشاور به كار گرفته شده است و به زودي اقدام خواهد شد.

وي افزود: خوشبختانه سال گذشته كميسيون عمران شوراي شهر پذيرفت كه پروژه اتصال انتهاي خيابان قائميه به خيابان آتشگاه در دست مطالعه و طراحي قرار گيرد.

دو ميليارد تومان اعتبار براي آسفالت معابر

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان با بيان اينكه در سال گذشته دو ميليارد تومان اعتبار براي آسفالت معابر منطقه 13 هزينه شد، گفت: يكي از موضوعات نفس گير شهرداري ها، تملك و آزادسازي براي اجراي پروژه ها است كه مي طلبد شهروندان در اين باره همكاري بيشتري با شهرداري داشته باشند.

وي با اشاره به بازآفريني بافت فرسوده محله قائميه گفت: براي رفع اين مشكل شهرداري زميني را به مساحت دوهزارمتر مربع درنظر گرفته همچنين دولت نيز وعده داده كه زمين كارخانه لوله را دراختيار قرار دهد تا مشكلات بافت فرسوده به تدريج برطرف شود.

بافت مذهبي، ايراني و اسلامي شهر اصفهان حفظ مي‌شود

شرفا درپاسخ به سوال يكي از خبرنگاران كه از حجم زياد بلند مرتبه سازي‌ها در منطقه 13 گلايه داشت، تصريح كرد: در اين ارتباط دو نگاه مدرن شدن شهر و حفظ هويت شهر وجود دارد، البته در اين منطقه كنترل ساخت و سازها در ارتفاعات مورد توجه قرار گرفته و تلاش شهرداري بر اين است كه بافت مذهبي، ايراني و اسلامي شهر اصفهان حفظ شود.

ساماندهي ترافيك ورودي غرب شهر

وي در خصوص ساماندهي ترافيك ورودي غرب اصفهان گفت: طرح تعريض پل زندان در دستور كار قرار گرفته، اما شهرداري به تنهايي نمي‌تواند ورود پيدا كند بلكه بايد با همكاري و تفاهم شهرداري ابريشم و اداره راه براي اجراي طرح تعريض پل زندان اقدام كرد.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان تصريح كرد: يكي از خواسته‌هاي به حق مردم اين منطقه احداث پاركينگ اطراف بيمارستان ميلاد است از اين رو زميني براي احداث پاركينگ موقت در نظر گرفته ايم.

وي با اشاره به پروژه‌هاي محرك توسعه منطقه 13 اظهار كرد: اعتقاد داريم براي اصلاح وضعيت محل‌هاي قائميه و دستگرد، پروژه‌هاي محرك توسعه بايد در اين منطقه تعريف شود، اما نگاه شوراي شهر متفاوت است از اين رو مقرر شده معاونت شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان ديدگاه مناطق براي تعريف پروژه‌هاي محرك توسعه را بررسي كند و سپس تشخيص داده شود كه كدام يك از آن‌ها قابليت اجرايي دارد.

شرفا تأكيد كرد: يكي از موثرترين راهكارها براي برون رفت از شرايط سخت اقتصادي استفاده از توانمندي بخش خصوصي و اجراي پروژه‌هاي محرك توسعه در اين منطقه است.

وي يادآور شد: در سال جاري به شرط تحقق كامل 100 ميليارد تومان بودجه منطقه 62ميليارد تومان براي اجراي پروژه هاي عمراني منطقه هزينه خواهد شد چرا كه درصدد هستيم با اجراي پروژه هاي عمراني تحول عظيمي در اين منطقه ايجاد كنيم.

مديرمنطقه 13 شهرداري اصفهان ادامه داد: درصدد راه اندازي بازار شب در منطقه 13 هستيم چراكه اقتصاد منطقه را متحول و باعث اشتغال زايي براي افراد مي شود.

تاریخ:
1398/02/17
تعداد بازدید:
101
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.