اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور
حقوق‌دانان به ميدان بيايند
نوروزي:

شهردار اصفهان گفت: حقوق‌دانان بايد شهر و شهرداري را متعلق به خود بدانند و به دور از مباحث حاشيه‎اي كمك كنند تا شهر اصفهان در نظام‏‌مندي، انتظام‎بخشي، قانون‏مداري، اصل حاكميت قانون و مباحثي كه مي‌‏تواند حقوق مردم را تضمين كند، حرف و طرح داشته باشد.

  قدرت الله نوروزي در «چهل و سومين نشست همانديشي اصفهان فردا» كه با حضور جمعي از حقوق‌دانان برگزار شد، اظهار كرد: تاكنون هيچ شهرداري كه در رشته حقوق تحصيل كرده باشد سكان مديريت شهر را بر عهده نگرفته بود چرا كه تاكنون گمان مي‌شد شهرداري يعني ساخت و ساز و انجام اقدامات سختافزاري، سيمان و بتن البته تمام اين موارد وجود دارد، اما تنها 10 درصد از مجموعه فعاليتهاي شهرداري را شامل مي‌شود.

وي با بيان اينكه حوزه وظايف شهرداري بسيار متنوع و گسترده است به طوري كه بيش از 400 وظيفه را بر عهده دارد، افزود: امروزه امور به گونه‌اي پيش رفته كه شهرداري نقش ارشاد اسلامي، دستگاههاي دولتي مربوط به گردشگري و حوزههاي فرهنگي، اجتماعي حتي حوزههاي بهداشتي و ورزشي  را ايفا مي‌كند.

شهردار اصفهان تصريح كرد: در حال حاضر تعداد كتابخانه‌هاي در اختيار شهرداري 20 برابر كتابخانه‌هاي مربوط به متوليان امر بوده به طوري كه تمام خانه‌هاي فرهنگ شهر در اختيار شهرداري است و ديگر اداره‌ها همچون ارشاد امكاناتي در اختيار ندارند.

وي با اشاره به تاثيرات برگزاري نشست‌هاي هم انديشي اصفهان فردا، گفت: با گفت و گو و شنيدن نظرات صاحبان انديشه در بخشهاي مختلف مي‌توان شهر را به خوبي اداره كرد؛ البته در اين دوره ناگزير هستيم به گونهاي عمل كنيم تا ساختارها اصلاح، چارچوب‌ها درست و رفتارها نظام‌مند شده و اصل حاكميت قانون بر تمام شئونات حاكم شود كه تحقق اين مهم اراده قوي و پشتوانه علمي نياز دارد.

نوروزي ادامه داد: شب گذشته در جلسه گفت و گوي دولت با بخش خصوصي كه در شهر تهران برگزار شد و تعدادي از وزرا، معاونان قوه قضاييه، روساي كميسيون‌هاي مجلس و بنده به عنوان نماينده شهرداران كشور در آن جلسه حضور داشتم، بيشترين مباحث در حوزه اقتصاد بود و مباحث حقوقي بسيار جزيي مطرح شد.

وي خطاب به حقوق‌دانان، افزود: اگر اين روزها امور مجلس را تعقيب كنيد، هر روز با موضوعي در ارتباط با مباحث حقوقي، مرتبط با شهرداري‌ها مواجه مي‌شويد.

با اجراي قانون مديريت واحد شهري  شهرداري متولي تمام امور شهري مي‌شود

شهردار اصفهان با بيان اينكه امروز در مجلس شوراي اسلامي بحث قانون مديريت واحد شهري مطرح بود، تصريح كرد: بر اساس اين قانون شهرداري‌ها متولي تمام امور شهري از جمله آب، برق، گاز، پليس، آموزش و پرورش و ... خواهند شد، بي‌شك اگر اين قانون صحيح بررسي نشود ممكن است در آينده نتوان شهرها را درست اداره كرد.

وي اظهار كرد: در جلسه امروز كلانشهرها كه در شهر تهران برگزار شد موضوع قانون ارزش افزده ساعت‌ها مورد بررسي قرار گرفت، گفت: حقوق‌دانان مي‌توانند گاهي با نقطه نظرات خود گره‌هايي را در اين موضوع باز كنند چرا كه قانون ارزش افزوده بحث روز مجلس است.

نوروزي با بيان اينكه دولت در صدد تبديل كردن عوارض به ماليات است، تاكيد كرد: اگر ماليات جايگزين عوارض شود، ديوان محاسبات، خزانه دولت و بودجه شهرداري‌ها فشل مي‌شود و در اين شرايط ديگر شوراها به عنوان نهاد دموكراسي نمي‌توانند عوارض وضع كنند و شهرداريها نيز نخواهند توانست شهرها را اداره كنند.

وي ادامه داد: امسال در شهر اصفهان بايد چهار هزار و 100 ميليارد تومان درآمد داشته باشيم تا بتوانيم يك هزار و 100 ميليارد تومان هزينهجاري شهرداري را تامين كنيم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه «اوراق مشاركت» امروزه يك بحث بسيار پر رونق در شهرداريها است، افزود: اينكه شهرداري چقدر اوراق دريافت كند و چه ميزان از آن را دولت تامين كند از مباحث بسيار جدي است، بنابراين با راه اندازي خانه حقوق كه سطح آموزش شهروندان را در عرصه حقوق شهروندي ارتقاء مي‌دهد و آنها را با حقوق خود و كاركنان را با وظايف خود آشنا مي‌كند، بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي تصريح كرد: در دو سال اخير شرايط شهرداري اصفهان در بين ديگر شهرداري‌هاي كشور در عرصه‌هاي مختلف بهتر بوده است در واقع وقتي دوره جديد مديريت شهري آغاز شد شهرداري بيش از سه هزار ميليارد تومان بدهي داشت و با مشكلات زيادي مواجه بود، حتي حقوق كاركنان برخي از سازمان‌ها تا شش ماه پرداخت نشده بود، اما اكنون پرداخت حقوق كاركنان شهرداري به روز و بخش عظيمي از بدهي‌ها پرداخت شده همچنين ميزان بودجه نسبت به سال گذشته 37 درصد افزايش پيدا كرده است.

نوروزي با ابراز خرسندي از عملكرد نمونه شهرداري اصفهان در بسياري از بخش‌ها بر اساس معيارهاي سنجيده شده، افزود: وزارت كشور، اصفهان را در بخش ديپلماسي شهري، روابط خارجي و خواهرخواندگي‌ها شهري موفق ارزيابي كرده است.

وي تاكيد كرد: حقوق‌دانان بايد شهر و شهرداري را متعلق به خود بدانند و به دور از مباحث حاشيهاي كمك كنند تا شهر اصفهان در نظام‌مندي، انتظام بخشي، قانون‌مداري، اصل حاكميت قانون و مباحثي كه مي‌تواند حقوق مردم را تضمين كند، حرف و طرح داشته باشد چرا كه شهرداري اين امكان را دارد كه برخي طرح‌ها را در مجلس تبديل به قانون كرده يا در دولت تصويب كند.

خانه حقوق در اصفهان فراگير شود

شهردار اصفهان ادامه داد: دو سال پيش زماني كه مديريت شهر را به دست گرفتيم اكثر پروژه‌ها به خواب رفته و مترو 17 سال معطل مانده بود، اما در اين دوره با تلاش بسيار  و فعاليت سه شيفته ظرف چهار ماه خط يك را مورد بهره برداري قرار داديم و در حال حاضر عمليات احداث خط دو مترو را آغاز كرده و پنج ايستگاه آن نيز با تكنولوژي جديد در حال ساخت است.

وي با بيان اينكه سال گذشته شهرداري اصفهان رتبه نخست كشور را در تحقق بودجه به دست آورد، گفت: در گذشته، تنها 30 درصد بودجه محقق شده بود، از اين رو با تاكيد شوراي شهر مبني بر تحقق 60درصدي ميزان بودجه، در شرايط سخت امروز 80 درصد بودجه را محقق كرده‌ايم.

نوروزي با بيان اينكه سال گذشته عليرغم شرايط سخت اقتصادي نزديك 90 درصد بودجه شهرداري اصفهان محقق شد، گفت: پروژه‌هاي جديد بزرگ و كوچك در شهر آغاز شده از جمله حلقه حفاظتي شهر كه در اين راستا دو پل بزرگ آن در حال احداث است.

وي با بيان اينكه سال گذشته 20 درصد در هزينههاي جاري شهر صرفه جويي شد، تاكيد كرد: با كمك حقوق‌دانان و نظرات تاثيرگذار آنها مي‌توان در تمام بخشها موفقيت‌هايي به دست آورد.

شهردار اصفهان خاطرنشان كرد: همه بايد به عنوان يك تيم براي رفع مسايل كمك كنيم تا شاهد پيشرفت شهر باشيم.

وي گفت: خانه حقوق بايد در اصفهان فراگير شود تا همه بتوانند آموزش حقوق ببينند و با وظايف خود آشنا شوند تا نه كسي به آنها زور بگويد و نه آنها به حقوق ديگران تعرض كنند؛ بايد به مسايل روز توجه كنيم و بدانيم كه با كمك يكديگر مي‌توانيم همگان را به سمت حقوقدان بودن سوق دهيم.

تاریخ:
1398/03/01
تعداد بازدید:
40
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.