اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۴۰۰ پنج شنبه ۳ تير
براي ايجاد تغييرات در نقشه ساختمان چه بايد كرد؟
.

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان گفت: بسياري از مردم پروانه مي‌گيرند، اما در حين ساخت و ساز به اين نتيجه مي‌رسند كه متراژ بالكن منزل را افزايش داده يا يك طبقه اضافه و تغييراتي در شكل ساختمان ايجاد كنند.

غلامعلي فيض‌اللهي اظهار كرد: گاهي مالكان درخواست ايجاد تغيير در نقشه ساختمان را با معمار يا مهندس ناظر ساختمان مطرح مي‌كنند و به مالك گفته مي‌شود كه ساخت و ساز را انجام دهيد و بعد جريمه آن را به شهرداري پرداخت كنيد؛ در صورتي كه با توجه به اينكه در قسمتي از پروانه ساختمان برگه اصلاحيه وجود دارد و در صورت مراجعه مالك يا ذي‌نفع به شهرداري و اصلاح پروانه ساختماني، هزينه‌هاي كمتري متحمل مي‌شود.

وي افزود: ممكن است مالك ساختماني را بر خلاف آنچه در پروانه ساختماني قيد شده، بسازد كه در آن صورت پرونده در كميسيون ماده صد مطرح و كميسيون رأي بر تخريب صادر مي‌كند، بنابراين اگر قرار است تغييراتي در ساختمان ايجاد شود، بهترين راهكار اصلاح پروانه ساختمان است تا هزينه كمتري پرداخت شود.

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان با بيان اينكه برخي از افراد سودجو وعده گرفتن مجوز براي ساخت طبقه يا ديگر امكانات ساختمان را به مالك مي‌دهند، تصريح كرد: در بسياري از مناطق شهرداري، افراد سودجو به عنوان واسطه خود را معرفي ميكنند، پول ميگيرند و وعده ميدهند كه براي ساختمان مجوز ساخت يك طبقه اضافه را دريافت مي‌كنند، اما مالكان يا ذينفعان به هيچ عنوان نبايد به افراد غيرمسئول اعتماد كنند.

وي گفت: مالكان چنانچه مشكلي دارند، بايد خودشان به شهرداري يا كميسيون ماده صد مراجعه كنند.

فيض‌اللهي در پاسخ به اين سؤال كه رسيدگي به تخلفات ساختمان‌هاي خارج از حريم شهر در صلاحيت كدام مرجع است؟، افزود: رسيدگي به تخلفات ساختمان‌هاي خارج از حريم شهر در صلاحيت كميسيون ماده 99 است كه البته معمولاً رأي بر تخريب صادر ميشود.

وي با بيان اينكه مديريت كميسيون هاي ماده صد شهرداري مرجع شبه قضايي رسمي رسيدگي به تخلفات ساختماني است، تصريح كرد: اين مديريت نقشي پيشگيرانه در گسترش ناموزون و غيراصولي ساختمان‌ها و احداث بناهاي مازاد و مغاير با پروانه ساخت دارد.

مديركميسيون‌هاي ماده صد شهرداري اصفهان با بيان اينكه ماده صد شهرداري در جهت نظم بخشيدن به شهرسازي و ساخت و سازهاي شهري است، گفت: كميسيون ماده صد قانون شهرداري در رسيدگي به انواع تخلفات ساختماني صلاحيت ذاتي دارد به اين معني كه هيچ مرجعي حق رسيدگي به اين تخلفات را ندارد و حتي دادگستري نيز به استناد صلاحيت عام خود از چنين صلاحيتي بهره‌مند نيست.

 
تاریخ:
1398/04/10
تعداد بازدید:
57
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.