اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
برهاني پور:
گردشگري، محور توسعه شهر اصفهان است

معاون سرمايه گذاري و مشاركت‌هاي مردمي شهرداري اصفهان گفت: اگر يكي از مباحث توسعه شهر را موضوع گردشگري بدانيم، يكي از محورهايي كه شهرداري اصفهان به صورت جدي بر آن تمركز داشته اجراي پروژه‌هاي گردشگري به عنوان بسته‌اي براي جذب گردشگران بوده است.

 عليرضا برهاني‌پور در نشست تخصصي پروژه‌هاي محرك توسعه اظهار كرد: در شهرها بسياري از مواقع مفهوم توسعه را به درستي درك نمي‌كنيم درحالي كه يكي از مفاهيم مهم توسعه عبور از فرايند گذر از يك تمدن به تمدني ديگر است. 

وي با بيان اينكه نخستين مرحله توسعه گذر از كوچ نشيني مردم و تشكيل عناصر اجتماعي در شهرها بوده است، تصريح كرد: هرچه به سمت تمدن‌هاي متنوع پيش رفتيم، بر پيچيدگي‌هاي زندگي شهرنشيني افزوده شده از اين رو بايد در چهارچوب تحولات كشور و حتي جهاني جايگاه شهرمان را تعريف كرده و براساس آن برنامه‌هاي توسعه تدوين و در دل آن پروژه‌هاي محرك توسعه را پيش بيني كنيم. 

عضو اتاق فكر سرمايه گذاري استان اصفهان خاطرنشان كرد: از سال 85 تاكنون كه سازمان سرمايه گذاري شهرداري اصفهان فعال شده، پروژه‌هاي متعددي به صورت مشاركتي در شهر اجرا و باعث توسعه يافتگي اصفهان شده است.

وي ادامه داد: اگر يكي از مباحث توسعه شهر را موضوع گردشگري بدانيم، يكي از محورهايي كه شهرداري اصفهان به صورت جدي بر آن تمركز داشته اجراي پروژه‌هاي گردشگري به عنوان بسته‌اي براي جذب گردشگران بوده است. 

برهاني‌پور تأكيد كرد: شهرداري اصفهان در سال‌هاي گذشته با مشاركت بخش خصوصي پروژه‌هاي خوبي همچون شهر روياها و آكواريوم ناژوان را به بهره برداري رسانده چرا كه گردشگري محور توسعه شهر اصفهان است.

وي با بيان اينكه برنامه ريزي براي برخورد با تغيير ويژگي شهرهاي توسعه يافته است، گفت: در شهرهاي توسعه يافته مديران شهري با آينده پژوهي شهر را براي رويارويي با تغيير آماده مي كنند.

معاون سرمايه گذاري و مشاركت‌هاي مردمي شهرداري اصفهان با اشاره به مال سازي در شهر (احداث مجتمع هاي تجاري بزرگ) اظهار كرد: مال سازي‌ها سرويس‌دهي كاملي به خانواده‌هاي شهرنشيني مي‌كند از اين رو بايد به سمت توسعه اين مراكز حركت كرد؛ مجموعه‌هايي همچون سيتي سنتر اصفهان توسعه شهر اصفهان را به سمت جنوب سوق داده است و جانمايي آن بسيار خوب پيش‌بيني شده چراكه ترافيك را در شهر افزايش نداده است.

وي ادامه داد: با راه‌اندازي مجتمع‌هاي بزرگ تجاري همچون سيتي سنتر ارزش افزوده‌اي در شهرمان ايجاد شده به طوري كه مردم ما به جاي سفر به شهرهاي جاذبي همچون دبي كه سرمايه‌هاي خود را براي خريد و تفريح از كشور خارج مي كنند، در شهر خودمان هزينه مي‌كنند، بنابراين بايد برنامه ريزي درستي براي مواجه با تغييرات داشته باشيم درحالي كه دولت و شهرداري‌ها اين آمادگي را ندارند. 

برهاني پور با اشاره به پروژه سالن اجلاس سران تصريح كرد: قرار بود اين پروژه براي برگزاري اجلاس سران كشورهاي غير متعهد احداث شود، اما باتوجه به اينكه دولت سهم 50درصدي اعتبارات لازم براي ساخت پروژه را پرداخت نكرد اين پروژه در زمان مقرر بهره‌برداري نشد و همه ساله بودجه‌هاي زيادي صرف آن مي‌شود. 

وي تأكيد كرد: تا زماني كه درآمد شهرداري وابسته به فروش تراكم باشد و بندناف درآمد اين نهاد از فروش تراكم پاره نشود شرايط اقتصادي شهرداري‌ها به همين ميزان باقي خواهند ماند در حالي كه در تمام شهرهاي توسعه يافته جهان اين شهروندان هستند كه هزينه اداره شهر را پرداخت مي‌كنند.

معاون سرمايه گذاري و مشاركت‌هاي مردمي شهرداري اصفهان با بيان اينكه موفق‌ترين قراردادهاي شهرداري با بخش خصوصي قراردادهاي غيرساختماني همچون جايگاه هاي كوچك سوخت رسان بوده است، گفت: نگاه‌ها در بخش سرمايه گذاري بايد براساس مشاركت با بخش خصوصي باشد و البته قراردادهاي bot بيشتر مورد اقبال سرمايه گذاران است
تاریخ:
1398/02/24
تعداد بازدید:
58
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.