اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ آذر
تفكيك از مبدأ مختص پسماند خشك نيست/ارتقاء مشاركت شهروندان اصفهاني در طرح‌هاي مديريت پسماند
.

اگرچه مديريت پسماند بخش‌ها و اجزاي مختلفي دارد كه از زمان توليد تا پردازش و بازيافت ادامه مي‌يابد، اما به دليل اهميت و نقش ويژه‌اي كه تفكيك از مبدأ در موفقيت و كيفيت بخش‌هاي بعدي مديريت پسماندها دارد، اجراي صحيح آن از منظر زيست محيطي، مديريت شهري و مسئوليت اجتماعي حائز اهميت است.

 به گزارش خبرنگار ايمنا، بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسي «در جمهوري اسلامي حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسل‌هاي آينده بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند، وظيفه عمومي تلقي مي‌شود؛ از اين رو، هر گونه فعاليت‌هاي اقتصادي كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غيرقابل جبران آن ملازمه پيدا كند، ممنوع است.»

قطعا وقتي محيط زيست به معناي واقعي محيط زيستي است كه انسان در آن زندگي كند، از مواهب الهي بهره مند شود و به آسايش دست يابد و البته براي همين بهره‌مندي هم كه شده در محافظت از آن بكوشد كه تنها راه حفظ محيط زيست از گزند آلاينده‌ها، مديريت صحيح پسماند از طريق تفكيك و بازيافت است.

مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان با تاكيد بر ارتقاء مشاركت شهروندان اصفهاني در طرح‌هاي مديريت پسماند، مي‌گويد: خوشبختانه مردم اصفهان در پذيرش و همراهي با طرح‌­هاي جديد حوزه پسماند پيشگام هستند و به نظر مي­رسد اين مسير مشاركت به تدريج بهبود يابد.

در مورد وضعيت و ضرورت مسئله تفكيك از مبدأ با «علي دهنوي- مديرعامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان» به گفت و گو نشسته‌­ايم كه مشروح آن را در ادامه مي­‌خوانيد:

هدف از سال‌ها فرهنگ سازي سازمان مديريت پسماند براي تفكيك پسماند در مبدا چيست؟

پسماندها بخش اجتناب‌ناپذير زندگي هر انساني است و به جهت اينكه آسيب اين مواد زائد به محيط زيست و سلامت انسان كاهش يابد، لازم است اصولي را رعايت كنيم.

بر اين اساس الگوي مورد تأييد در سطح جهان، پيروي از هرم استراتژيك مديريت پسماند است كه بر اساس آن بهترين روش‌­ها كاهش توليد(Reduction)، استفاده مجدد(Reuse) و در ادامه تفكيك و بازيافت(Recycle) است كه اصطلاحاً به آن­ها 3 R گفته مي­‌شود.

اگرچه به طور مستمر براي آموزش و فرهنگسازي در زمينه كاهش پسماندها تلاش مي­‌كنيم، اما از آنجايي كه حذف كامل پسماندها و يا حتي كاهش چشمگير آن­ها به سرعت محقق نمي­‌شود، بايد براي مديريت پسماند توليدي برنامه داشته باشيم و با ترويج امر تفكيك از مبدأ و فراهم‌سازي زيرساخت­‌ها، زمينه مديريت صحيح و جمع‌آوري اين پسماندها براي بازيافت و مديريت صحيح را فراهم كنيم تا از پراكندگي آن­ها در محيط زيست و آسيب‌­هاي متعددشان جلوگيري شود.

تفكيك از مبدأ و بازيافت در اصفهان چه فرآيندي دارد؟

شهروندان اصفهاني پس از تفكيك پسماندهاي خشك خود، آن­ها را يا به ايستگاه‌­هاي ثابت بازيافت در نواحي مختلف شهر تحويل داده و يا در اختيار خودروهاي مجاز جمع آوري قرار مي‌­دهند.

البته در برخي موارد نيز به دليل آگاهي نداشتن يا كم كاري شهروندان اين پسماندها در اختيار عوامل غيرمجاز و دوره‌گردها مي­‌شوند و يا در كيسه پسماند تر قرار مي‌­گيرند، اما آن دسته از شهروندان كه پسماندهاي خشك خود را به ايستگاه‌­ها و يا خودروهاي مجاز تحويل مي­‌دهند، در ازاي مقدار پسماند، از اقلام تشويقي و هداياي سازمان برخوردار خواهند شد كه اين هدايا شامل مواد شوينده، شارژ اصفهان كارت، كيسه زباله و ... خواهد بود.

اين اقلام پس از جمع آوري در مركز پردازش پسماند خشك انباشت و مورد پردازش قرار مي‌­گيرد تا هر كدام به فرآيند تبديل مربوط به خود منتقل و بازيافت شود.

پسماندهاي تر نيز پس از تحويل به كارخانه توليد كودآلي ارسال شده و در آنجا به فرآيند تبديل به كمپوست مي‌پيوندد كه لازمه اين امر نيز تفكيك صحيح و جداسازي پسماندها با دقت بالا است، البته بايد بدانيم تفكيك تنها در پسماندهاي تر وخشك خلاصه نمي‌­شود و منظور جداسازي همه گروه­‌ها از جمله جزء ويژه و خطرناك است.

آيا هنوز هم در تشخيص پسماندهاي تر و خشك و ديگر گروه‌ها براي شهروندان ترديدهايي وجود دارد؟

پسماند خانگي، بخشي از پسماندهاي عادي است، اما همين پسماند خانگي، خود داراي بخش­‌هاي مختلفي مانند پسماند تر، خشك، ويژه و خطرناك است كه هر كدام بايد به درستي شناخته و جمع آوري شود.

پسماندهاي تر عبارتند از هر گونه مواد آلي موجود در پسماندها كه قابليت تجزيه داشته باشد، مانند باقي مانده غذاها، ميوه­‌ها، سبزيجات، تفاله چايي و ... كه بايد به طور مجزا در كيسه مخصوص جمع آوري و در روز و ساعت مقرر بيرون از منزل قرار گيرد، اما پسماندهاي خشك نيز گروه مشخصي است كه از آن جمله مي‌­توان به كاغذ و كارتن، بطري‌­هاي شيشه‌­اي و پلاستيكي، قوطي­‌هاي فلزي و انواع بسته بندي­‌ها اشاره كرد كه همه تحت عنوان پسماند خشك تحويل ايستگاه­‌ها و يا خودروهاي مجاز مي‌شود.

موكت و فرش كهنه، منسوجات، مبلمان و... ديگر دسته پسماندهاي خانگي است كه تحت عنوان پسماند حجيم شناخته مي­‌شود و شهروندان براي تحويل آن­ها بايد با سامانه 137 ارتباط برقرار كند.

گروه ديگر پسماندهاي خانگي نيز پسماندهاي ويژه است كه انواع تيغ، ژيلت، سرسرنگ، لانست قندخون، باتري و موارد مشابه بوده كه لازم است پس از جمع‌آوري در جعبه‌هاي ايمن، تحويل ايستگاه‌­هاي بازيافت شوند.

در حال حاضر سطح مشاركت شهروندان در فرآيند تفكيك از مبدأ چگونه است؟

به طور كلي و نسبت به وضعيت كلي كشور، مردم اصفهان همكاري خوبي در مبحث جداسازي پسماندها دارند؛ اگر چه هنوز با سطح جهاني فاصله زيادي داريم، اما در سطح ملي وضعيت خوبي را تجربه مي‌كنيم و اين تنها محدود به پسماندهاي تر و خشك نمي­‌شود بلكه طرح جداسازي پسماندهاي ويژه نيز علي‌رغم نوپا بودن در سطح كشور، بازخوردهاي خوبي از مشاركت به همراه داشت.

خوشبختانه مردم اصفهان در پذيرش و همراهي با طرح‌­هاي جديد حوزه پسماند پيشگام هستند و به نظر مي‌­رسد در اين مسير مشاركت به تدريج بهبود مي­‌يابد.

در راستاي همين مشاركت هم طرح جداسازي پسماند ويژه و خطرناك با جعبه‌­هاي ايمن براي نخستين بار در كشور در شهر اصفهان در حال انجام است كه طي آن شهروندان پسماندهاي ويژه خود را در جعبه­‌هاي ايمن جداسازي كرده و پس از تحويل جعبه پُرشده به ايستگاه بازيافت، جعبه جديد دريافت مي­‌كنند.

تاریخ:
1398/06/20
تعداد بازدید:
84
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.