اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر
جايزه معماري و شهرسازي زمينه‌ساز معرفي هنر و معماري اصفهان
.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: رويداد جايزه معماري و شهرسازي اصفهان زمينه‌ساز معرفي هرچه بيشتر گنجينه هنر و معماري شهر در سطح ملي و بين المللي و توسعه اقتصاد شهري با اثر مثبت بر رونق گردشگري، بستري جهت شناسايي و معرفي نوآوري‌ها و استعداهاي موجود است.

به گزارش خبرنگار ايمنا، سيداحمد حسيني‌نيا ظهر امروز (شنبه) در نشست هم‌انديشي جازه معماري و شهرسازي اصفهان اظهار كرد: ايران كشوري است كه از ديرباز از فرهنگ و تمدني كهن و ريشه‌دار برخوردار بوده و شهر اصفهان همواره بر تارَك اين افتخارات رخ نموده و جلوه‌گري كرده است، تا جايي كه نقطه اوج آن را مي توان در ظهور«مكتب اصفهان» در فلسفه، حكمت، هنر و معماري و شهرسازي در اين خاستگاه دانست.

وي افزود: اين ميراث ماندگار تا آنجا پيش رفته است كه در عصر معاصر كه دوران حركت به سمت شكل‌گيري تمدن نوين ايراني- اسلامي در كشور هدف گذاري شده، اصفهان به عنوان «پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي» برگزيده شده است.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان ادامه داد: با توجه به اين پيشينه گهربار و تأكيد مؤكد در برنامه هاي توسعه شهري «اصفهان 1400 »و نيز «برنامه سنجش پذير» شهردار اصفهان، در خصوص لزوم پاسداشت اين معماري و شهرسازي اصيل و لحاظ آن گذشته پر افتخار در هرگونه تحولات و مداخلات كالبدي در كلانشهر اصفهان، يكي از برنامه هاي محوري پيشنهادي معاونت شهرسازي و معماري در اين راستا، پايه‌گذاري و برگزاري «جشنواره بزرگ ملي و سالانه معماري و شهرسازي اصفهان» است.

وي افزود: اين جشنواره ضمن زمينه‌سازي معرفي هر چه بيشتر گنجينه هنر و معماري اصفهان در سطح ملي و بين المللي و توسعه اقتصاد شهري با اثر مثبت بر رونق گردشگري، بستري جهت شناسايي و معرفي نوآوري‌ها و استعداهاي موجود و بعضا مغفول در حوزه هنر، معماري و شهرسازي و فراهم شدن زمينه بهره‌گيري از آنها، در جهت تسهيل پياده‌سازي حكمت‌ها و ارزش‌هاي اين معماري و شهرسازي اصيل بيش از پيش، در فضاي اصفهان امروز فراهم مي‌كند.

حسيني‌نيا با اشاره به محورهاي پيشنهادي برگزاري رويداد جايزه معماري و شهرسازي اصفهان، گفت: هويت‌بخشي به طراحي و معماري در كاربري‌هاي مطرح شهري، تجلي حكمت‌ها و شاخص‌هاي تمدني اصيل و بومي (ايراني- اسلامي و مكتب اصفهان) در ساخت و سازهاي شهري، كاربرد فناوري‌هاي نوين و مصالح بوم آورد و تكنولوژيك، همنوا با ارزش هاي تمدني، ترويج نمادهاي دين، اخالق و فرهنگ نظم و قانون در معماري و شهرسازي، معماري پايدار، مردم واري، زيبايي، امنيت، ايمني، سلامت، عدالت و تأمين آرامش روحي و رفاه جامعه در طرح‌ها، اقدمات و پروژه‌هاي شهري، كاربرد هنر اصيل و صنايع دستي ارزشمند در سيما و منظر شهري از جمله محورهاي پيشنهادي برگزاري اين رويداد است.

وي با اشاره به حوزه هاي برگزاري اين رويداد، اظهار كرد: انديشه، طراحي و اجرا از حوزه هاي برگزاري رويداد جايزه معماري و شهرسازي اصفهان است كه در بخش انديشه آثار توليد و منتشر شده علمي در قالب «كتاب، طرح پژوهشي، پاياننامه، ايده، نظريه و مدل و الگوي برنامه ريزي اجرايي» و يا توليدات فرهنگي و آموزشي بر پايه فن‌آوري اطلاعات، نظير فيلم، كليپ، انيميشن، نرم‌افزار و كتاب الكترونيكي قابل ارائه و بررسي خواهد بود.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان گفت: حوزه طراحي در دو بخش كلي «طراحي و معماري» و «طراحي شهري»، تمامي آثاري كه در قالب‌هاي مختلف اعم از طراحي المان، هنرهاي تجسمي، طراحي و معماري اماكن، بناها و فضاهاي شهري مطرح در كاربري هاي مختلف و طرح‌هاي توسعه شهري كه به صورت يك طرح عيني و كاربردي آماده اجرا، تدوين شده باشد را در بر مي گيرد.

حسيني‌نيا خاطرنشان كرد: در حوزه اجرا تمام اقدامات اجرايي در سه بخش كامال مجزاي «احداث سازه»، «پياده سازي طرح‌هاي شهري» و «توليد مصالح بوم آورد و تكنولوژيك»، در اين حوزه قابل بررسي خواهد بود.

وي با اشاره به بخش هاي متنوع جشنواره و جايزه ملي معماري و شهرسازي اصفهان، اظهار كرد: نشست و كارگاه‌هاي تخصصي به ويژه در خصوص ارائه و نقد و نظر آثار ارائه شده برتر، معرفي آثار منتخب در كتاب جشنواره براي ماندگاري و معرفي آثار ارزشمند ارايه شده به رويداد و نيز معرفي خالقان آثار، تجليل از آثار برتر از جمله بخش هاي جشنواره به شمار مي‌رود.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان تصريح كرد: تقدير و تجليل مادي و معنوي از پديدآورندگان آثاري كه توسط هيئت داوران در سه بخش «انديشه»، «طراحي» و «اجرا» به عنوان آثار برتر انتخاب شده‌اند، انجام مي پذيرد و اين پديد آورندگان بسته به مورد مي‌توانند اشخاص حقيقي، حقوقي و يا سازمان‌هاي مديريت شهري باشند.

وي با اشاره به نمايشگاه آثار برگزيده جايزه معماري و شهرسازي اصفهان، افزود: هدف از برگزاري نمايشگاه با توجه به تلاش صورت گرفته در جمع‌آوري آثار، فراهم‌شدن زمينه‌اي جهت نمايش آثار و بيان اقدامات موفق صورت گرفته و بالتبَع آن تبادل اطلاعات و خدمات مابين عرضه‌كنندگان و بازديدكنندگان مشتاق و علاقه‌مند در زمينه موضوعات جشنواره، چه در بخش مردمي و خصوصي و چه دولتي و نهادهاي عمومي حركت سازي و فرهنگ‌سازي در جهت ترويج و تحقق اهداف جشنواره در سطح جامعه است.

حسيني‌نيا گفت: اين نمايشگاه طي يك هفته و در سه بخش مجزا در قالب حوزه هاي پيش بيني شده رويداد جايزه اصفهان يعني انديشه، طراحي و اجرا برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به سطح برگزاري جشنواره، اظهار كرد: اين جشنواره در سال اول به صورت ملي و براي سنوات آتي به شكل بين المللي برنامه ريزي و برگزار خواهد شد، همچنين ممكن است در هر دوره برگزاري منتخبي از يك، چند و يا همه محورهاي پيشنهادي به عنوان محور برگزاري و فراخوان و داوري آثار مد نظر قرار گيرد.

معاون شهرسازي و معماري شهردار اصفهان با اشاره به زمان پيشنهادي برگزاري اين رويداد، تصريح كرد: نشست اصلي جشنواره مقارن با سوم ارديبهشت ماه، سالروز "والدت" عالِم و دانشمند فرهيخته، عالمه شيخ‌بهايي كه نماد مهندسي در حوزه معماري و شهرسازي، به ويژه در قالب مكتب اصفهان است، مقارن با هفته فرهنگي اصفهان(و يا ايام هفته شهرساز در آبان ماه و يا روز نكوداشت اصفهان در اول آذر ماه، پيشنهاد مي‌شود.

وي با بيان اينكه جهت برگزاري ساير برنامه‌ها از فراخوان تا اجرا، بازه زماني متناسب تا ايام منتهي به موارد فوق الذكر در نظر گرفته خواهد شد، گفت: مخاطبان حقيقي و حقوقي رويداد جايزه اصفهان «نهادهاي علمي و پژوهشي» شامل اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي، پژوهشگاه، پژوهشكده، انديشكده و مؤسسات پژوهشي و شركت‌هاي دانش‌بنيان در رشته هاي اصلي و مرتبط با موضوعات مطرح رويداد، «متخصصان و فعالان در حِرَف و صنايع مرتبط با معماري، شهرسازي و عمران شامل: معماران، شهرسازان، مهندسين عمران، هنرمندان، توليدكنندگان مصالح و ابزار آلات، سازندگان و سرمايه‌گذران بخش خصوصي، «نهادهاي دولتي، عمومي و خصوصي و سمن ها» شامل: كليه دستگاه‌هاي لشكري و كشوري، شهرداري ها و شركت‌هاي خصوصي در كنار سازمان هاي مردم نهاد فعال در زمينه موضوعات جشنواره، همچنين عموم شهروندان علاقه‌مند به معماري و شهرسازي هويت مدار و اقليمي، به عنوان مخاطبين عام جشنواره در نظر گرفته مي شوند.

حسيني‌نيا با اشاره به موضوعات و محورهاي هم انديشي و تبادل نظر با اساتيد و حاضرين در جلسه، اظهار كرد: پيشنهاد عنوان و نام مناسب براي «رويداد ملي جايزه شهرسازي و معماري اصفهان»، ارائه پيشنهاد و نقطه نظرات درخصوص كُليت و كيفيت برگزاري «رويداد ملي جايزه شهرسازي و معماري اصفهان» و تمايل دانشگاه ها و دستگاه ها به حمايت معنوي از رويداد از  موضوعات و محورهاي هم انديشي و تبادل نظر است.

وي با بيان اينكه دبير علمي جايزه در فرايند برون سپاري انتخاب مي شود، افزود: با برگزاري اين رويداد نقش انگيزي متخصصان را افزايش مي‌دهيم.

 
تاریخ:
1398/07/13
تعداد بازدید:
556
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.