اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
تغييرنام ستاد نوروزي اصفهان به"ستاد ويژه مقابله با كرونا"
شهردار اصفهان اعلام كرد: مسافران خط يك متروي اصفهان 78 درصد كاهش يافته و اين كاهش تعداد نشان مي‌دهد شهروندان همكاري خوبي براي مقابله با ويروس كرونا داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار ايمنا، قدرت الله نوروزي شامگاه چهارشنبه در برنامه تلويزيوني «اينجا اصفهان»، اظهار كرد: اين روزها شرايط خاصي به دليل شيوع ويروس كرونا در شهرها ايجاد شده كه اميدوارم همه با هماهنگي، انسجام و همراهي بر اين مشكل نيز غلبه كنيم و شرايط شهر به حال عادي بازگردد.

وي با بيان اينكه در مجموعه مديريت شهري اصفهان اقدامات زيادي براي مقابله با ويروس كرونا انجام شده است، تصريح كرد: شهرداري اصفهان به عنوان نخستين دستگاه، دستور هفت ماده‌اي را براي مديران صادر و اقدامات مورد نياز براي مقابله با اين ويروس را اعلام كرد و تمام واحدهاي شهرداري اقدامات عملياتي را آغاز كردند.

شهردار اصفهان ضدعفوني كردن اماكن و سيستم حمل و نقل عمومي را نخستين اقدام شهرداري براي مقابله با شيوع كرونا دانست و گفت: ضدعفوني كردن معابر، روزانه توسط 25 تانكر سه هزار ليتري انجام و سرويس‌هاي بهداشتي روزانه دو مرتبه ضدعفوني مي‌شود.

وي با بيان اينكه آموزش شهروندان با تهيه بروشورهاي تبليغاتي و توزيع آن در محلات مختلف در دستور كار است، افزود: همچنين در ورودي‌هاي مراكز شهرداري غربالگري انجام مي‌شود و چنانچه مورد مشكوكي شناسايي شود به مراكز درماني ارجاع داده مي‌شود.

نوروزي به تشكيل ستاد ويژه كرونا در شهر اصفهان با حضور نمايندگاني از دانشگاه علوم پزشكي، نيروهاي نظامي و انتظامي اشاره كرد و گفت: همچنين ستادي مركزي در استان با دبيري استاندار هر يك شب در ميان تشكيل و نتيجه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مختلف را بررسي مي‌كند.

وي ادامه داد: در ستاد ويژه مقابله با كرونا كميته‌هايي وجود دارد كه هر روز فعال است، البته در سطح استان نيز ستاد مركزي فعال است و با رياست استاندار اصفهان يك شب در ميان تشكيل جلسه مي‌دهد، سياست‌گذاري‌هاي لازم را انجام مي‌دهد، مكاتبات شوراي امنيت را بررسي و بر اساس اين سياست‌ها ستاد ويژه شهرداري عمليات‌هاي لازم را انجام مي‌دهد.

نوروزي با بيان اينكه نيروهاي بسيج و شهرداري در اقدامي مشترك خودروها و تاكسي‌هاي شهر را ضدعفوني مي‌كنند، گفت: تاكنون شهرداري اصفهان توانسته با استفاده از تمام امكانات و ظرفيت‌ها، مسيري را طي كند كه با كمك و همراهي مردم بر مشكل ايجاد شده غلبه كند.

وي با اشاره به نقش تك تك شهروندان براي مقابله با ويروس كرونا، تصريح كرد: شهرداري اصفهان برخي از جمعه بازارها، مكان‌هاي تفريحي ناژوان، شهر روياها و باغ گل‌ها را تعطيل كرده، حتي فرهنگسراها براي جلوگيري از تجمعات مردمي و شيوع ويروس خدمات مجازي به شهروندان ارائه مي‌كنند، اما نقش مردم از اهميت زيادي برخوردار است.

تغيير جهت ريل برنامه‌هاي شهرداري براي نوروز

شهردار اصفهان ادامه داد: به هر حال بهار و نوروز آمدني است، اما با توجه به شرايط به وجود آمده ريل تمام اقداماتي كه هر سال تحت عنوان ستاد سفر نوروزي براي اين ايام داشتيم را تغيير داده و همه را در خدمت مردم براي مقابله با ويروس قرار داديم.

وي با بيان اينكه همه امسال نوروزي متفاوت را پشت سر خواهند گذاشت، گفت: بسياري از برنامه‌هاي شهرداري اجرا مي‌شود، طبيعت را با گل‌كاري زيبا كرده و نورپردازي در ميادين شهر انجام مي‌شود.

نوروزي اظهار كرد: از شهروندان انتظار مي‌رود مقابله با كرونا را جدي بگيرند، البته مراقبت نبايد به معناي استرس داشتن باشد، زيرا استرس تا جايي خوب است كه به اهميت موضوع پي ببريم و مازاد آن نقشي همچون ويروس خواهد داشت.

وي با بيان اينكه مردم بايد بهداشت عمومي و فردي را در همه جا رعايت كرده و بدون دليل از منازل خود خارج نشوند، تصريح كرد: شهرداري اصفهان با توجه به شرايط ايجاد شده نوع ارائه خدمات خود را تغيير داده تا مردم مجبور نباشند از منازل خود خارج شوند.

شهردار اصفهان تاكيد كرد: تصميم‌گيري براي تعطيلي مدارس و دانشگاه‌ها براي جلوگيري از تجمعات بوده تا انتقال ويروس صورت نگيرد.

كاهش 65 درصدي تردد خودروها در شهر

وي با بيان اينكه ميزان تردد خودروها در سطح شهر اصفهان بين 55 تا 65 درصد كاهش يافته است، گفت: مسافران خط يك متروي اصفهان 78 درصد كاهش يافته و تعداد مسافران آن از 120 هزار نفر به 19 هزار نفر رسيده و 100 هزار مسافر كم شده است.

نوروزي با بيان اينكه تعداد مسافران اتوبوس و تاكسي نيز در شهر كاهش يافته است، افزود: كاهش تعداد مسافران نشان مي‌دهد شهروندان همكاري خوبي براي مقابله با ويروس كرونا داشته‌اند.

وي تاكيد كرد: شهرداري اصفهان درصدد كاهش حضور بي‌جهت مردم در ادارات شهرداري، مكان‌هاي عمومي و معابر شهري است، زيرا در حال حاضر امن‌ترين و مطمئن‌ترين جا براي شهروندان، ماندن در منزل است.

شهردار اصفهان تصريح كرد: در شرايط فعلي شهرداري اصفهان تمام جلسات، همايش‌ها و محل‌هايي كه سخنراني در آن برگزار مي‌شد را تعطيل و تلاش كرده جلسات و تعداد حاضران در آن كاهش يابد.

وي با بيان اينكه روز گذشته جلسه شهرداران كلانشهرهاي كشور به صورت ويدئو كنفرانس برگزار شد، گفت: گاهي ضرورت ايجاب مي‌كند برنامه‌ها و سياست‌ها تغيير كند، البته مردم نيز بايد همكاري كرده و از خودشان مراقبت كنند تا بتوانيم ويروس كرونا را به عنوان يك دشمن مشترك جهاني با استفاده از تجارب جهاني از بين ببريم.

تسهيلات ويژه براي كاهش مراجعه شهروندان به مناطق 15 گانه

نوروزي تاكيد كرد: مردم بايد براي مهار ويروس كرونا همكاري كنند، زيرا اگر يك نفر مبتلا شود و نتوانيم او را درمان كنيم براي همه ما مسئوليت اجتماعي دارد.

وي با اشاره به تسهيلات در نظر گرفته شده شهرداري براي كاهش مراجعه شهروندان، افزود: شهرداري اصفهان براي كاهش مراجعه شهروندان و مصون ماندن آنها از تهديد ابتلاء به ويروس كرونا، تسهيلات ويژه‌اي در نظر گرفته است.

شهردار اصفهان با بيان اينكه در 17 روز گذشته 28 هزار نفر معادل 77 درصد مراجعان شهرداري براي پرداخت عوارض نوسازي مراجعه كرده‌اند، تصريح كرد: در اين مدت تعداد چهار هزار و 400 نفر معادل 12 درصد مراجعان براي پرداخت عوارض خودرو و 780 نفر معادل دو درصد مراجعه‌كنندگان براي دريافت پروانه ساختماني به مناطق شهرداري اصفهان مراجعه كرده‌اند، از اين رو تا پايان ارديبهشت ماه سال 99 به شهروندان مهلت داده شد نسبت به پرداخت عوارض خودرو، نوسازي و كسب و پيشه با نرخ امسال و بدون افزايش تعرفه اقدام كنند؛ البته امكان پرداخت از طريق سايت وجود دارد.

وي ادامه داد: متقاضيان دريافت پروانه ساختماني نيز بايد با مراجعه به شهرداري نسبت به تعيين تكليف محاسبات پروانه اقدام كرده و براي انجام ساير اقدامات تا پايان تيرماه فرصت خواهند داشت كه با اين روش مشمول مقررات جديد در سال آينده نخواهند شد.

نوروزي اظهار كرد: به شهرداران مناطق 15 گانه ابلاغ شده ساعات فعاليت خود را به گونه‌اي تمديد كنند كه متقاضيان دريافت پروانه ساختماني بتوانند در دو شيفت به شهرداري مراجعه داشته باشند.

وي افزود: البته شهروندان بايد اطمينان داشته باشند كه نياز نيست براي دريافت همه خدمات مورد نياز به شهرداري مراجعه حضوري داشته باشند، زيرا امكان انجام اكثر اقدامات از طريق اينترنت و مراجعه به سايت برقرار شده است.

تغيير نام ستاد نوروزي به" ستاد ويژه مقابله با كرونا"

شهردار اصفهان با بيان اينكه در آستانه فصل بهار اقدامات خوبي توسط مجموعه شهرداري اصفهان در سطح شهر انجام شده است، گفت: شهرداري اصفهان براي نوروز امسال برنامه‌هاي متنوع فرهنگي با رويكردهاي جديد در نظر گرفته بود، اما ويروس كرونا برنامه‌ها را بر هم زد و ستاد نوروزي به عنوان ستاد ويژه مقابله با كرونا تغيير هدف داد.

وي با بيان اينكه مردم بايد به طور جدي مراقبت و با رعايت بهداشت فردي با ويروس كرونا مقابله كنند، اظهار كرد: نوروز امسال بسياري از برنامه‌ها از جمله گل كاري، زيباسازي معابر شهر انجام مي‌شود و براي جمعيت دو ميليون و 200 هزار نفري شهر اصفهان اقدامات لازم را انجام خواهيم داد؛ البته ميهمانان بيروني نخواهيم داشت و دوست داريم شهروندان ما نيز به شهرهاي ديگر مسافرت نكنند، هر چند رفت و آمد حق بشري است و كسي نمي‌تواند اين حق را از مردم بگيرد، اما گاهي موضوع مهمي مثل انتشار يك ويروس اجازه داده محدوديت‌هايي براي حفظ سلامت شهروندان ايجاد شود.

نوروزي با بيان اينكه بررسي‌ها نشان داده فقط 20 درصد مردم يقين پيدا كردند كه نبايد سفر كنند و براي 40 درصد مردم نيز سفر نكردن مهم است، اما 40 درصد ديگر براي اين موضوع اهميتي قائل نيستند، تاكيد كرد: از همه شهروندان انتظار مي‌رود نوروز امسال را در خانه خود بگذرانند و از فضاهاي شهر اصفهان استفاده كنند و از ديگر هموطنان نيز انتظار مي‌رود امسال اصفهان را براي سفر انتخاب نكنند و در شهرهاي خود بمانند، زيرا اين اقدام تضميني براي حفظ سلامتي و جلوگيري از شيوع ويروس كرونا است.

وي همچنين از شهروندان خواست نوروز امسال به آرامستان باغ رضوان و ساير مزارها مراجعه نكنند، زيرا اين اقدام مي‌تواند باعث شيوع ويروس باشد.

اراده جدي براي اجراي پروژه هاي عمراني در شهر

شهردار اصفهان با اشاره به پيشرفت پروژه‌هاي عمراني شهر، اظهار كرد: شرايط ايجاد شده بر روي مسائل اقتصادي تأثير بسياري داشته، اما در شهرداري اصفهان اراده كرديم تا خللي به اجراي پروژه‌هاي عمراني شهر وارد نشود.

وي ادامه داد: به شهروندان قول داديم پروژه بلوار فرزانگان حدفاصل ميدان تاكسيراني تا جاده فرودگاه را تا 25 اسفندماه سال جاري طي مراسمي با حضور يكي از مقامات كشوري مورد بهره‌برداري قرار دهيم كه با توجه به شرايط به وجود آمده در موعد مقرر پروژه در اختيار شهروندان قرار مي‌گيرد و بهره‌برداري موقت انجام خواهد شد، اما آئين مربوطه در زمان ديگري برگزار خواهد شد.

نوروزي با بيان اينكه پروژه پل آفتاب كه قرار بود ظرف مدت 10 ماه احداث شود كه خوشبختانه سه روز زودتر از اين موعد آماده بهره برداري شد، گفت: پروژه پل شهيد سليماني در مجاورت كارخانه قند نيز طبق برنامه زمان‌بندي بايد در مدت 18 ماه ساخته شود كه تاكنون 51 درصد پيشرفت داشته و در حال حاضر شهروندان هنگام عبور از آن محدوده تغييرات و پيشرفت پروژه را به خوبي احساس خواهند كرد.

وي از پيشرفت 75 درصدي پروژه سالن اجتماعات گلستان شهدا خبر داد و ابراز اميدواري كرد اين پروژه تا پايان خردادماه سال آينده افتتاح و در اختيار شهروندان قرار گيرد.

شهردار اصفهان با بيان اينكه پروژه چهارباغ تا پايان سال به اتمام مي‌رسد، خاطرنشان كرد: در مناطق مختلف پروژه‌هاي زيادي آماده افتتاح است، اما به دليل شرايط موجود و جلوگيري از ايجاد تجمع، آئين افتتاح براي آنها برگزار نخواهد شد.

سلامت كارگران اولويت نخست

وي با بيان اينكه پروژه سالن نيز تاكنون 80 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است، اظهار كرد: عمليات احداث خط دو مترو با پيشرفت مطلوب در حال انجام است، البته به كاركنان فعال در پروژه‌هاي عمراني اطمينان مي‌دهيم چنانچه حتي يك درصد احتمال داده شود كسي در محل پروژه بيمار است كه مي‌تواند باعث درگير شدن ديگر كارگران شود، آن كارگاه عمراني را تعطيل خواهيم كرد، زيرا سلامت كارگران اولويت نخست است.

نوروزي ادامه داد: با توجه به شرايط ايجاد شده، دستورالعمل‌هايي براي مديران مناطق 15 گانه شهرداري اصفهان ابلاغ شده تا كاركناني كه امكان دوركاري دارند، امور محوله را از خانه انجام دهند و براي بخش‌هايي كه ضروري نيست مكانيزم‌هاي ديگري تعريف شود كه تمام اين تدابير براي حفظ سلامتي كاركنان است.

وي گفت: براي تكميل ميدان امام حسين (ع) به مهندسان ناظر و پيمانكاران از روز دوم اسفندماه سال جاري 28 روز مهلت داده شده تا اين ميدان براي نوروز آماده شود، البته روزانه سه مرتبه از روند پيشرفت آن بازديد مي‌كنم.

شهردار اصفهان با بيان اينكه شيوع ويروس كرونا در حوزه مالي ضربه زيادي به كل كشور و حتي اقتصاد جهان وارد كرده و تعطيلي مراكز مختلف آثار سويي به همراه خواهد داشت، تصريح كرد: البته در شهرداري اصفهان هر جا امكان فعاليت وجود داشته باشد، فعال است؛ به عنوان مثال بازارهاي كوثر ضدعفوني و مراقبت‌هاي ويژه براي مراجعه‌كنندگان هنگام ورود به بازار انجام مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: كالاهاي مورد نياز مردم به صورت فراوان در بازارهاي كوثر وجود دارد و جاي هيچ گونه نگراني نيست.

سمپاشي شهر با استفاده از هلي كوپتر شايعه است

نوروزي در خصوص شايعه سم‌پاشي و ضدعفوني شهر اصفهان با استفاده از هلي‌كوپتر در آينده، گفت: اين موضوع در حد شايعه بوده و مردم بايد به اطلاعيه‌ها از مراجع رسمي توجه كنند و تحت تأثير بازار داغ شايعات قرار نگيرند.

وي اظهار كرد: در حال حاضر امكانات شهرداري براي ضدعفوني كردن معابر مطلوب است، اما در صورت نياز تلمبه‌هاي سمپاشي و تراكتورهاي سمپاشي را با همكاري كشاورزان به ميدان عمل خواهيم آورد تا مقابله با اين ويروس به خوبي انجام شود.

شهردار اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حمل و نقل، تصريح كرد: شهرداري اصفهان تنها شهرداري كشور بود كه امسال 200 ميليارد تومان اوراق مشاركت دريافت كرد و به فروش رساند و 100 دستگاه اتوبوس اسكانيا خريداري كرد.

وي با بيان اينكه عده‌اي تلاش كردند موضوع خريد 100 دستگاه اتوبوس را تحت تأثير فضاهاي غير واقعي قرار دهند و ارزش مهم اين اقدام را ناديده بگيرند، تاكيد كرد: شهروندان بايد اطلاع داشته باشند كه از 100 دستگاه اتوبوس خريداري شده، 40 دستگاه اتوبوس وارد ناوگان حمل و نقل اصفهان شده، 35 دستگاه ديگر تا دو روز آينده خواهد آمد و مابقي نيز به زودي وارد شهر خواهد شد؛ البته براي تأمين اعتبار مورد نياز تدابير لازم انجام شده است.

غرض‌ورزي‌ها درباره يك قرارداد

نوروزي گفت: عده‌اي قرارداد خريد اتوبوس كه مربوط به سال 95 بود را مطرح كردند، قراردادي كه تأمين اعتبار نشده بود و شركت اسكانيا درصدد لغو آن بود، اما در بدو آغاز فعاليت در شهرداري با رايزني انجام شده موفق به دريافت 50 دستگاه اتوبوس با قيمت اعلام شده در قرارداد شديم.

وي افزود: شهروندان نبايد به شايعات و حرف‌هاي بي‌ربط توجه كنند.

شهردار اصفهان در خصوص راه‌هاي ارتباطي مردم با شهرداري اصفهان، اظهار كرد: مراجعه به پرتال شهرداري اصفهان و تماس با 137 به عنوان "پاسخگوي هميشه بيدار شهر"، از جمله راه‌هاي ارتباطي شهروندان با شهرداري است.

وي ادامه داد: از يكم تا بيستم اسفند ماه سال جاري در مجموع بيش از 20 هزار تماس از سوي شهروندان با اداره ارتباطات مردمي 137 برقرار شده كه از اين تعداد دو هزار تماس پيرامون موضوع كرونا بوده است.

نوروزي گفت: عده‌اي از شهروندان در تماس‌هاي خود با 137 نقدها، مشكلات و ايرادها را مطرح و تعداد ديگري نيز براي تقدير از خدمات و فعاليت‌هاي شهرداري اصفهان با اداره ارتباطات مردمي شهرداري اصفهان تماس برقرار كردند.

وي با بيان اينكه در حال حاضر نياز به خرد جمعي و شنيدن صداي مردم احساس مي‌شود، افزود: شهرداري اصفهان با تمام امكانات پاي كار ايستاده و لجستيك امور فرهنگي، آموزشي و ضدعفوني كردن را انجام خواهد داد، البته در عرصه پزشكي تابع متخصصان هستيم.

شهردار اصفهان تصريح كرد: براي تأمين اعتبار لازم جهت انجام اقدامات براي مقابله با كرونا با تصويب شوراي شهر 10 ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

وي خاطرنشان كرد: به پاس زحمات شبانه روزي پزشكان و پرستاران كه مظهر و جلوه واقعي ايثار و ايثارگري هستند، تنديس كادر درماني، پزشكان و پرستاران را در شهر مي‌سازيم و ميدان يا خياباني را به نام پرستار يا پزشكان نامگذاري خواهيم كرد.

نوروزي با بيان اينكه همراهي و همكاري شهروندان مي‌تواند مديران شهري را در انجام امور موفق كند و تاب‌آوري شهر را افزايش دهد، گفت: افزايش تاب‎آوري يعني غلبه كردن بر مشكلات و بازگشتن شهر به حالت سابق كه با همكاري شهروندان محقق خواهد شد.

تاریخ:
1398/12/24
تعداد بازدید:
140
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.