اصفهان، پایگاه فرهنگ و تمدن اسلامی
۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد
افزايش خدمات غيرحضوري شهرداري اصفهان/تمديد مهلت پرداخت كليه عوارض شهرداري
در روزهايي كه شهروندان با خطر ابتلا به ويروس كرونا از طريق ترددهاي غيرضروري در سطح شهر روبرو هستند، شهرداري اصفهان دامنه خدمات غيرحضوري خود را گسترش داده است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان، بسياري از امور اداري شهروندان با روزهاي پاياني سال همزمان شده است اما اين روزها استان و شهر اصفهان در شرايط ويژه اي قرار دارد و ضروري است بسياري از سفرهاي شهري و امور اداري شهروندان كه به صورت غيرحضوري قابل انجام است، از طريق اينترنت و آنلاين انجام شود.     

بر اساس آمار، دو درصد از مراجعه كنندگان شهرداري براي دريافت پروانه ساختماني به شهرداري رفت و آمد دارند اما براي همين ميزان مراجعه هم، ترتيبي اتخاذ شده تا شهروندان، امور مالي مربوط به پروانه را تا پايان سال انجام و مابقي مراحل را تا تيرماه 99 انجام دهند.   

تمديد مهلت پرداخت كليه عوارض شهرداري

همچنين پرداخت عوارض نوسازي و عمران شهري، ثبت سهميه خدمات مهندسي نظارت و طراحي، استعلام دفترخانه، عوارض كسب و پيشه، عوارض خودرو، پايان كار و سفت كاري، تا پايان ارديبهشت ماه 99 تمديد شده و نرخ ها نيز طبق تعرفه هاي سال 98 محاسبه مي شود.   

پاسخگويي 24 ساعته 137 براي به حداقل رساندن مراجعات

برخي از مراجعات به شهرداري به صورت تلفني قابل انجام است. برخي افراد براي اطلاع از مواردي چون نرخ هاي سال هاي آينده و آگاهي از مصوبات شوراي شهر و ... به شهرداري ها مراجعه مي كنند كه اينگونه افراد در اين شرايط نيازي به مراجعه حضوري نداشته و مي توانند از طريق تماس با سامانه 137 شهرداري، اين خدمات را دريافت كنند.

در همين راستا، از يكم تا 20 اسفند ماه بيش از دو هزار نفر با 137 تماس داشتند و پاسخ هاي خود را دريافت كردند. بيشترين تماس ها در خصوص درخواست ضدعفوني معابر، بوستان ها، ايستگاه هاي اتوبوس و ... بوده است. در حال حاضر روزانه و به طور متوسط بيش از هزار تماس با 137 برقرار مي شود و اين مركز به صورت 24 ساعته و در سه شيفت، پاسخگوي شهروندان است.  

نوبت دهي مكانيزه مراكز معاينه فني

برخي خدمات هم به صورت اينترنتي به شهروندان در حال ارائه است كه از آن جمله مي توان به دريافت نوبت معاينه فني خودرو، ثبت نام و درخواست صدور پروانه هاي فعاليت و اشتغال در سامانه حمل بار درون شهري شهرداري اصفهان و پرداخت آنلاين، درخواست تمديد پروانه هاي صادره و پرداخت آنلاين آن، نامه نگاري از طريق اتوماسيون موجود در سامانه حمل بار با شركت هاي حمل و نقلي جهت ارايه خدمات غيرحضوري و حذف حضور ارباب رجوع در سازمان حمل بار درون شهري اشاره كرد.  

همچنين شهروندان مي توانند درخواست جا به جايي بار توسط اپليكيشن باريار 724 را بدون مراجعه حضوري و با پرداخت آنلاين هزينه و گرفتن درخواست جا به جايي بار توسط راننده بدون مراجعه به سطح شهر انجام دهند.

در مجموع، شهرداري اصفهان روزانه 400 نوع خدمات به شهروندان ارائه مي دهد كه اگرچه برخي خدمات مانند آبياري فضاي سبز، نظافت شهر و يا حمل و نقل عمومي به ناچار به صورت حضوري انجام مي شود، اما در اين روزها شهرداري تلاش كرده با افزايش دامنه خدمات غيرحضوري خود، خطر كمتري سلامت كاركنان و مراجعه كنندگان را تهديد كند. 

تاریخ:
1398/12/24
تعداد بازدید:
266
اصفهان، ميدان امام حسين عليه السلام، شهرداري اصفهان
031-32229021-9
اصفهان، ميدان بزرگمهر، ابتداي خيابان بزرگمهر،شوراي اسلامي شهر
031-32672128
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شهرداری اصفهان میباشد.