header
مروري بر تجارب يك دهه اخير نوسازي تهران
مروري بر تجارب يك دهه اخير نوسازي تهران
سي و پنجمين نشست از سلسله نشست‌هاي راهبردهاي شهرسازي معماري با موضوع "مروري بر تجارب يك دهه اخير نوسازي تهران" چهارشنبه سوم مهرماه با دعوت از كاوه حاج علي اكبري، مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران در سالن اجتماعات كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان برگزار شد.

 سي و پنجمين نشست از سلسله نشست‌هاي راهبردهاي شهرسازي  معماري با موضوع "مروري بر تجارب يك دهه اخير نوسازي تهران"  سوم مهرماه ب با دعوت از كاوه حاج علي اكبري، مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران در سالن اجتماعات كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست معاون شهرسازي و معماري شهرداري اصفهان در خصوص اقداماتي كه در حوزه معاونت شهرسازي شهرداري اصفهان از قبل تا كنون انجام گرفته است، گفت: چنانچه مروري بر سير تحول برنامه‌هاي نوسازي و بهسازي بافت‌ها داشته باشيم، برنامه‌هايي كه از سال‌هاي  1950  شروع مي‌شود صرفا مبتني بر برنامه‎هاي جامع، تحت عنوان بازسازي شهري بوده است.

تجارب تهران در زمينه نوسازي

همچنين در اين جلسه مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران به بيان انواع رويكردهاي در خصوص بافت فرسوده و تجربيات كلان شهر تهران در خصوص نوسازي و بهسازي اين بافت‌ها پرداخت.

كاوه حاج علي اكبري خاطر نشان كرد: بيان يك تجربه بدين معني نيست كه اين تجربه مي‌تواند در زمينه‌ها و و بسترهاي ديگر نيز تكرار شود و امروزه يكي از مشكلات و تهديدات حوزه شهري اين است كه برنامه‌ريزان، سياستگذاران و مجريان شهر در تلاش هستند اقدامات ساير بسترها را به بسترهاي ديگر القا كنند.

وي با اشاره به اينكه موضوعات شهري با ابعاد و وجوه مختلفي سر و كار دارند، افزود: كلان شهر تهران و اصفهان شباهت‌هاي بسياري  در زمينه‌هاي مختلف از جمله در زمينه شيوه توسعه شهري دارند اما تفاوت‌هاي بنيادي بين اين دو كلان شهر وجود دارد.

مدير عامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران تصريح كرد: شهر اصفهان سابقه 2500 ساله شهرنشيني را دارد اما تهران در دوره‌هاي گذشته مصداق شهرنشيني گسترده را نداشته است.

وي با اشاره به كلانشهر تهران، گفت: آسيب‌پذيري ساخت‌هاي شهر در مقابل مخاطرات طبيعي از جمله زلزله در تهران و سيل در استان‌هاي گلستان، لرستان و خوزستان نشان از آن دارد كه سكونتگاه‌ها تاب آوري پاييني در مقابل مخاطرات طبيعي دارند.

حاج علي اكبري عنوان كرد: بيشترين محدوده‌هاي آسيب پذير شهر تهران در نواحي جنوبي و مركزي واقع شده اين در حالي است كه هر 10 سال زمين لرزه‌اي با شدت متوسط يا بزرگ تلفات جدي براي شهرها دارد، زمين لرزه‌اي كه سال 82 تلفات گسترده‌اي براي شهرستان بم داشت مبدا شكل‌گيري سياست نوسازي شهري شد.

وي با بيان اينكه 37 درصد از جمعيت كلانشهر تهران  در اين بافت‌ها زندگي مي‎كنند، افزود: بنا بر مطالعاتي كه اوايل دهه 80 انجام شد، 25 درصد بافت تهران در مقابل زلزله آسيب پذير است و تراكم جمعيتي نيز در اين گونه بافت‌ها بالا است، در محدوده مركزي و جنوبي شهر تهران در حدود 300 هزار واحد مسكوني قرار دارد كه از استاندارد و كيفيت مناسب برخوردار نيستند.

مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران تاكيد كرد: در اين بافت‌هاي آسيب پذير حق حيات كه جزء حقوق مسلم شهروندان و برمبناي قانون اساسي يكي از وظايف حاكميت است رعايت نمي‌شود و وضعيتي دو قطبي براي شهروندان ايجاد شده است.

حاج علي اكبري اظهار كرد: حق حيات شهروندان و آسيب پذيري بافت‌هاي فرسوده از جمله مشكلات كلان شهر تهران و ساير شهراي ايران است، اين بافت‌ها درگير مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي نيز هستند به علاوه سرانه برخورداري از امكانات و خدمات شهري در بافت‌هاي فرسوده نسبت به ساير بافت‌ها يك به چهار است.

وي افزود: اين بافت‌ها جذابيت خاصي براي جذب سرمايه ندارند، اين در حالي است كه برخي از اين بافت‌ها از نظر تاريخي، هويتي، اجتماعي و طبيعي واجد ارزش هستند، ساكنان اين بافت‌ها خود توانايي نوسازي بافت فرسوده خود را ندارند به عبارت ديگر امكان برون رفت از شرايط باف فرسوده به صورت خودكار وجود ندارد و به ناچار بايد مداخله ساختارمند بيروني از طرف بخش عمومي و حاكميت اعمال شود.

 مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي تهران تاكيد كرد: راهكارها و سياست‌هاي نوسازي بافت فرسوده بايد بر معلول‌هاي ايجاد اين بافت‌ها متمركز شود، تمركز بر علت‌ها موجب شده مسائل و مشكلات بافت فرسوده به نحو ديگري بروز پيدا كند زيرا مسائل شهري جزء مسائل بد قلق هستند.

حاج علي اكبري با بيان اينكه حس تعلق ساكنان و كيفيت زندگي در اين بافت‌ها پايين است، افزود: نظام سنتي شهرنشيني با گذشت دهه‌ها‎ و سده‌ها و پس از تدوين قانون توسعه و تاسيس معابر در سال 1300 كاركرد خود را از دست داده است، موج فرسودگي دوم پس از سال 1330و همزمان با سرمايه گذاري خارجي، درهاي باز و انقلاب سفيد ايجاد شد.

منبع خبر
تاریخ انتشار 1398/07/04
ساعت 12:47
آدرس:
اصفهان خيابان ابن سينا مقابل بانك ملي كوچه كدخدايي
 
 سامانه ارتباط مردمي: 137 دورنگار: 34484895 تلفن: 34484892-5
سامانه پيامكي:
30001657
وب سايت: www.isfnsbs.ir

پست الكترونيكي: Emailinfo@isfnsbs.ir