لوگو
تاریخ: 1397/10/20    
ساخت مقبره‌هاي خانوادگي در باغ رضوان ساخت مقبره‌هاي خانوادگي در باغ رضوان
ساخت مقبره‌هاي خانوادگي در باغ رضوان اجراي اين پروژه از سال آينده آغاز مي شود

از فروردين ماه سال 1363 كه شهرداري اصفهان اجازه دفن در آرامستان تخت فولاد را نداد باغ رضوان آرمستان اصلي اصفهان و محل دفن اموات معرفي شد و همچنان با گذشت بيش از 30 سال فضا براي متوفيان دارد. براي اين آرامستان شش فاز در نظر گرفته شده است و به گفته مدير اين مجموعه با وجود تعداد بالاي متوفيان در طول روز با دو طبقه شدن قبور تا 70 سال آينده  اين آرامستان همچنان گنجايش دفن دارد. با اين حال به دليل بالا رفتن تقاضاي شهروندان، ساخت مقبره‌هاي خانوادگي نيز در دستور كار سازمان آرامستان‌هاي شهرداري قرار گرفته كه اكنون در مرحله طراحي است و سال آينده وارد فاز اجرايي مي‌شود.

 

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان در گفت و گو با اصفهان زيبا با بيان اينكه آرامستان باغ رضوان با وسعت هزار و 305 هكتار در ابتداي سال 63 توسط شهرداري بنا شد و هم اكنون روزانه 23 نفر در اين مكان دفن مي شوند، گفت: يكي از نگراني‌هاي شهروندان، تكميل ظرفيت اين آرامستان است در حالي كه اين آرامستان نزديك به 70 سال آينده گنجايش دارد.به گفته سيد رضا جعفريان پروژه‌هاي زيادي در اين بخش به نتيجه رسيده كه باعث مي شود آسايش افرادي كه براي زيارت قبور به اين مكان وارد مي شوند حفظ شود . وي با اشاره به درخواست شهروندان براي احداث مقبره‌هاي خانوادگي كه اكنون در اين مكان وجود ندارد افزود: با افزايش تعداد متقاضيان، سعي بر اين شد كه اين طرح نيز در دستور كار قرار بگيرد و الان در مرحله طراحي قرار دارد. به گفته جعفريان اين طرح سال آينده وارد فاز اجرايي شده و به شكل مقبره و گنبد (مجموعه‌هايي با هشت حفره و به صورت دو طبقه پيش بيني شده است) ساخته مي‌شود. وي ادامه داد: باغ رضوان در شش فاز پيش بيني شده و تاكنون دو فاز به وسعت 160و 35 هكتار به بهره برداري رسيده است. فاز سوم با مساحت 50 هكتار قابل استفاده بوده و در مرحله احداث هندسي قرار دارد. سه فاز باقي مانده نيز در دست طراحي است و به مرور احداث مي شوند.

 

     قطعه اي به نام  احياگران 

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان از در نظر گرفتن قطعه اي براي افرادي كه اعضاي بدنشان اهدا شده با نام قطعه احيا گران خبر داد و گفت: اين برنامه در سال‌هاي گذشته اجرا شده و تا كنون تعدادي نيز در اين قسمت رايگان به خاك سپرده شده اند. جعفريان با تاكيد بر اينكه اين مكان يكي از بهترين محل‌هاي باغ رضوان واقع در فلكه علوي است خاطر نشان كرد: قطعه احيا گران از همان ابتدا با ظرفيت دفن بالا در نظر گرفته شد و تعداد زيادي از افراد در اينجا آرميده اند.

 

     ارزان ترين  و گران ترين قبر

اين مدير شهري در رابطه با هزينه خريد قبر كه هر سال توسط شوراي اسلامي شهراصفهان تعيين مي شود توضيح داد: بخشي از قبور رايگان و قيمت‌ها در فازهاي بعدي 400،250،150 تا 800 هزار تومان متغيراست و بيشترين قيمت( چهار ميليون تومان) براي  فاز يك با مساحت160 هكتار  و 45 قطعه است كه قديمي ترين محل دفن بوده و  به دليل نبود جاي خالي، متقاضي بسيار كمي دارد. جعفريان تاكيد كرد از خانواده‌ها به جز مبلغ تعيين شده براي قبور تنها هزينه خدمات دفن دريافت مي شود.

 

     بيشترين وسعت فضاي سبز در فاز اول 

جعفريان بيشترين سهم فضاي سبز باغ رضوان را مربوط به فاز اول دانست كه درختان زيادي دارد و اضافه كرد: در اين بخش  170 هكتار فضاي سبز وجود دارد كه به خاطر كمبود آب تلاش‌هاي بسياري براي حفظ آن صورت گرفته و با روش‌هاي مختلفي از جمله خريد آب ، استفاده از چاه‌هاي قديمي و يا بهره مندي از روش‌هاي نوين آبياري براي حفظ آن تلاش شده است.

 

      خدمات الكترونيكي در باغ رضوان

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان در بخش ديگري از گفته‌هاي خود به موفقيت و پيشرو بودن باغ رضوان در ايجاد زيرساخت‌هاي الكترونيكي اشاره كرد و گفت: اصفهان نسبت به ديگر كلانشهرها در اين زمينه حرفي براي گفتن دارد. از جمله جست وجوي متوفيان با ورود به درگاه الكترونيكي اين سازمان، امكان زيارت مجازي، نصب دوربين و پخش آنلاين مراسم خاكسپاري در صورت نياز، ثبت زندگينامه متوفياني كه خانواده آنها درخواست داشتند زندگينامه اين افراد در سايت ثبت شود و در نهايت نقشه كامل باغ و نقشه دسترسي به محل دفن همه متوفيان از ديگر امكانات اين بخش است.

 

       تمركز انجام امور متوفيان در يك مكان

جعفريان با تاكيد بر اينكه خدمات حمل و نقل فوت‌شدگان از همه مناطق شهر به باغ رضوان به صورت رايگان انجام مي شود، گفت: تعدادي از خانواده‌ها تنها براي تغسيل، متوفي را به باغ رضوان مي آورند و براي دفن محل ديگري را در نظر گرفته اند. سال‌هاي گذشته از اين خانواده‌ها هزينه دريافت مي شد كه ديگر به اين شكل نيست. به گفته وي در تعداد زيادي  از آرامستان‌هاي محلي كه در اصفهان وجود دارد، امور مربوط به متوفي انجام مي شود اما بهترين راهكار متمركز شدن انجام آنها در باغ رضوان است تا هم از نظر بهداشتي و هم از نظر درست انجام شدن امور، اطمينان حاصل شود. وي تصريح كرد: بازديد‌هاي بسياري از آرامستان‌هاي ديگر كلانشهرها به عمل آمده و سعي بر اين است تا كمبودهاي احتمالي به وسيله ايده گرفتن از آرامستان‌هاي ديگر حل شود و با كيفيت مناسب و در فضايي كامل، خدمات به شهروندان ارائه شود. 

 
اصفهان ، کیلومتر 5جاده اصفهان - نایین ، سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان
:آدرس


 031-35723030  :تلفـن

 

.تمامی حقوق متعلق به این سایت برای روابط عمومی شهرداری اصفهان محفوظ است