لوگو
تاریخ: 1397/12/02    
نشست خبري مدير عامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان نشست خبري مدير عامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان
سه شنبه ها با رسانه اينبار در آرامستان
مشكلات ترافيكي باغ رضوان رفع مي‌شود/ ممنوعيت خريد و فروش حفره در آرامستان‌ها

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه در آينده نزديك احداث غسالخانه غرب اصفهان را اجرا خواهيم كرد گفت: به غير از آرامستان باغ رضوان در 18 آرامستان محلي غير از بقاع متبركه دفن اموات انجام مي شود.

 سيدرضا جعفريان‌فر صبح امروز - سه شنبه 30 بهمن ماه 97 - در ادامه سلسله نشست هاي "سه شنبه ها با رسانه، پاسخگويي در مسير اميد" اظهار كرد: آرامستان باغ رضوان داراي 1305 هكتار عرصه است كه 170 هكتار آن فضاي سبز است و در آينده نزديك 10 هكتار به فضاي سبز آن اضافه مي شود.

وي با بيان اينكه اين آرامستان داراي شش فاز است كه تاكنون دو فاز آن مورد بهره برداري قرار گرفته است، افزود: طراحي فاز سوم انجام شده و در آينده نزديك اقدامات احداث آن انجام خواهد شد؛ هم اكنون دفن در دو بلوك و بيشتر در فاز يك و دو باغ رضوان انجام مي‌شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان ادامه داد: در آرامستان باغ رضوان قطعه هنرمندان و مفاخر، قطعه‌اي براي ايثارگران و خانواده معزز شهدا، يك قطعه براي صديقين همچنين قطعه‌اي براي قهرمانان و ورزشكاران داريم.

احداث غسالخانه غرب اصفهان در آينده‌اي نزديك

جعفريان‌فر با بيان اينكه آرامستان باغ رضوان متكفل 43 آرامستان در شهر است، افزود: از اين تعداد به غير از آرامستان باغ رضوان در 18 آرامستان محلي غير از بقاع متبركه دفن اموات انجام مي شود؛ 10 آرامستان شهر داراي غسالخانه است و در آينده نزديك غسالخانه غرب اصفهان را اجرايي خواهيم كرد.

وي با بيان اينكه خدمات متعدد به مراجعه كنندگان در اين سازمان به واسطه نظرسنجي انجام شده از شهروندان بوده است، گفت: يكي از اين اقدامات اصلاح هندسي ميدان رحيل از مبدأ ورودي آرامستان باغ رضوان و افزايش دوربين هاي نظارت تصويري در محوطه آرامستان بوده است؛ همچنين براي ورودي آرامستان از سمت خيابان جي، طرح ترافيكي ويژه اي آماده شده كه مشكلات ترافيكي اين بخش را به شدت كاهش خواهد داد.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه طرح ورودي آرمستان از سمت خيابان جي كه با مشكلات ترافيكي زيادي روبرو بود، آماده شده و با عنوان «طرح ثامن» در حال اجرا است، تصريح كرد: براي تلتيف روحيه همراهان، متوفيان بخشي از فضاي سبز مجاور سالن تطهير به عنوان «بوستان بهشت» در نظر گرفته شده و سال آينده افتتاح مي شود.

وي ادامه داد: به منظور رفاه هرچه بيشتر شهروندان مجموعه خدماتي، سالن هاي ترحيم و غذاخوري در دست طراحي است تا از طريق سازمان مشاركت‌هاي شهرداري اصفهان پس از انتخاب سرمايه‌گذار عملياتي و اجرايي شود.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان اضافه كرد: برون سپاري خدمات سنگ مزار و قاب عكس به بخش خصوصي واگذار شده تا مردم خودشان نوع سنگ مزار متوفي را انتخاب كنند، بنابراين الزامي وجود ندارد حتماً از غرفه‌هاي سازمان خريداري شود، البته توصيه مي‌كنيم تا حد امكان از سنگ‌هاي توليد داخل استفاده كنند.

جعفريان‌فر افزود: مراجعه كنندگان مي توانندسنگ مزار را از سنگ فروشان خارج از سازمان نيز تهيه كنند و ما مكلف به نصب سنگ هستيم.

وي با بيان اينكه طرح توسعه سالن انتظار در سالن تطهير در دست طراحي است، گفت: طرح بهينه سازي و ساماندهي سالن انتظار در سال آينده عملياتي مي‌شود، همچنين براي رفاه حال مراجعه‌كنندگان 10 باب مغازه براي ايجاد نمايشگاه، فروشگاه و كارگاه حكاكي سنگ مزار در دست اجرا داريم.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان از راه اندازي سامانه دريافت كمك هاي مردمي به صورت الكترونيك خبر داد و اظهار كرد: اين سامانه راه اندازي شده تا چنانچه بستگان متوفي قصد خيرات دارند به صورت مكانيزه از دستگاه‌هاي نصب شده در آرامستان استفاده كنند.

جعفريان‌فر تصريح كرد: براي خيرات گزينه هاي متفاوتي تعريف شده كه باني نوع آن را انتخاب مي‌كند و سپس هر وجهي كه تمايل به پرداخت داشته باشند را انتخاب كرده و از طريق دستگاه "پز" آن را پرداخت مي‌كنند و اين خيرات در نظر گرفته شده در سيستم واحد مددكاري سازمان ثبت و دسته بندي مي‌شود تا نيات بانيان محقق شود، البته چنانچه خيرات به صورت عام باشد واحد مددكاري از آن براي كمك به هزينه‌هاي دفن افراد كم توان استفاده مي‌كنند.

وي با بيان اينكه براي رفاه حال مردم مجموعه خدماتي و سالن‌هاي ترحيم و غذاخوري در دست طراحي قرار دارد، گفت: براي احداث اين مجموعه ها پس از طراحي، از طريق سازمان مشاركت ها با انتخاب سرمايه گذار بخش عملياتي و اجرايي پروژه را انجام خواهيم داد.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان افزود: براي ايجاد امنيت بيشتر در سطح آرامستان باغ رضوان راه اندازي و نصب سامانه هاي دوربين ثبت اتوماتيك تردد خودروها را در دست اجرا داريم كه در آمارگيري ها مي توانيم به صورت دقيق از اين امكان استفاده كرده و البته اين دوربين ها در ايجاد امنيت لوازم نصب شده در آرامستان بسيار تأثيرگذار است.

توسعه اپليكيشن سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان

وي با تأكيد بر اينكه توسعه اپليكيشن سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان در دستور كار قرار گرفته است، ادامه داد: در سال جاري اين سازمان اپليكيشن آرامستان ها را طراحي كرد تا تمام خدمات سازمان بر روي آن بارگذاري و اطلاع رساني شود و شهروندان بدون حضور در سازمان از طريق گوشي تلفن همراه خدمات مورد نياز را دريافت كنند.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان خاطرنشان كرد: اپليكيشن آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان گام بزرگي در جهت كاهش ترافيك و تسريع در پاسخگويي و شفافيت است كه شهروندان در صورت تمايل مي‌توانند از طريق كافه بازار و سايت سازمان آرامستان ها اين اپليكيشن را دريافت و برروي گوشي هاي اندرويد خود نصب كنند.

جعفريان‌فر ادامه داد: اخير اً نقشه راه خدمات امور متوفيان تدوين و در سالن تطهير، ساختمان اداري و بخش اعزام خودروي حمل متوفي نصب كرديم تا بستگان متوفيان بدانند كه براي انجام امور اداري بايد به كجا مراجعه و چه مراحلي را پشت سر بگذارند.

ساخت المان‌هاي معرفي نام آوران

وي اضافه كرد: طراحي و ساخت المان‌هاي معرفي نام آوران در ابتداي ورودي قطعه نام آوران طي شش ماه دوم سال جاري انجام شده است.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان از برگزاري نخستين كارگاه آموزشي تطهيركنندگان در سطح استان خبرداد و افزود: كارگاه آموزشي تطهيركنندگان براي 240 نفر از داوطلبان برگزار شد تا در مواقع بحران يا وقوع حوادث غيرمترقبه از وجود آن ها استفاده شود.

جعفريان‌فر با بيان اينكه آيين بزرگداشت نام آوران و مفاخر مدفون در باغ رضوان برگزار شده است، گفت: درسال آينده نيز براي بزرگداشت علما و مفاخر مدفون در آرامستان باغ رضوان برنامه ريزي لازم انجام شده است.

وي تصريح كرد: براي كمك به مشايع كنندگان، در مجاورت سالن تطهير ايستگاه صلواتي داير شده تا در اعياد با شربت و شيريني و در روزهاي عادي با چاي و آب جوش از مراجعه كنندگان پذيرايي شود.

وي با اشاره به بازديد طلاب و روحانيون از آرامستان باغ رضوان اظهار كرد: يكي ديگر از امور انجام شده در اين آرامستان، اقامه نماز ميت توسط افراد روحاني است از اين رو سه نفر از روحانيون در سالن تطهير مستقر شده اند.

روزانه 23 نفر در باغ رضوان دفن مي‌شوند

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه به طور ميانگين روزانه 23نفر متوفي در آرامستان باغ رضوان دفن مي شوند، گفت: به غير از اين تعداد، به طور ميانگين دو تا سه متوفي براي تغسيل به آرامستان آورده شده و سپس خارج از اين آرامستان تدفين مي شوند.

جعفريان فر ادامه داد: صدور گواهي فوت برعهده دادپزشك است و صدور جواز دفن با شهرداري و سازمان آرامستان ها است.

وي خاطرنشان كرد: در سال جاري براي مناطقي كه داراي آرامستان محلي هستند، دفاتري داير و نيروهايي مستقر شده اند تا بر تمام امور آرامستان‌هاي محلي نظارت و مديريت كنند، همچنين با هيئت امناهاي آرامستان‌هاي محلي جلساتي برگزار و دوره‌هاي آموزشي براي آن‌ها در نظر گرفته شد كه در اين دوره‌ها موارد قانوني را از جمله الزام داشتن گواهي فوت و اسناد هويتي متوفي همچون شناسنامه و كارت ملي متذكر شديم تا در همان دفاتر، شناسنامه متوفيان باطل و در پايان هر روز مدارك براي ثبت احوال ارسال شود.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان از تدوين آيين نامه ساماندهي، مديريت و نظارت آرامستان‌هاي شهر خبر داد و گفت: پس از تدوين آيين نامه و اجرا به فرمانداري قرار شد آيين‌نامه شهرستاني براي آرامستان‌هاي شهر اصفهان تدوين شود كه اين آيين‌نامه طي روزهاي اخير به دستگاه‌هاي ذيربط ابلاغ شده و قطعاً گام موثري براي سامان بخشي آرامستان‌هاي محلي خواهد بود.

جعفريان‌فر تأكيد كرد: با اجراي غسال‌خانه غرب اصفهان كه تلاش داريم تا شش ماه نخست سال آينده آن را مورد بهره برداري قرار دهيم، تمام تغسيل هاي اموات در غرب شهر، در اين غسال‌خانه انجام خواهد شد. 

وي از تصويب لايحه اي خبر داد كه بر اساس آن تمام اموات در نقاط مختلف شهر بايد به آرامستان مركزي يا همان باغ رضوان انتقال داده شده و سپس اگر قرار است به ارامستان هاي محلي يا بقاء دفن شوند انتقال آن‌ها صورت گيرد.

اختصاص دو قطعه باغ رضوان به دفن متوفيان اتباع بيگانه

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان ادامه داد: براساس تصويب لايحه ديگري، حق دفن هيچ متوفي اتباع بيگانه در آرامستاني به غير از باغ رضوان وجود ندارد از اين رو دو قطعه باغ رضوان به دفن متوفيان اتباع بيگانه اختصاص داده شده است، اگرچه افراد قصد دارند متوفي اتباع بيگانه خود را در كشور خودشان دفن كنند، بايد متوفي به آرامستان باغ رضوان انتقال داده شود تا با حضور نماينده پزشكي قانوني تابوت مربوطه پلمب و سپس به كشور مورد نظر ارسال شود.

جعفريان‌فر با بيان اينكه تفاهم نامه اي بين اداره اوقاف و سازمان آرامستان‌ها به زودي امضاء خواهد شد، تصريح كرد: پيش‌بيني‌هاي لازم براي ساماندهي آرامستان هاي شهر اصفهان انجام شده است، روز گذشته نيز جلسه اي با مديركل اوقاف و امورخيريه استان برگزار شد تا آيين نامه ابلاغي فرمانداري براي بقاء متبركه اجرا و همكاري لازم صورت گيرد.

وي افزود: در اين آيين نامه نحوه مديريت، ساماندهي و حدود وظايف مشخص و مقرر شد اگر قرار است آرامستان جديدي احداث شود براساس قوانين مندرج در آيين نامه اقدام شود.

آرامستان ظرفيت دفن اموات تا 75 سال آينده را دارد

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه تا پايان سال گذشته 130 هزار و 50 متوفي در آرامستان باغ رضوان مدفون شدند، گفت: پيش بيني كارشناسان اين است كه اين آرامستان تا 75 سال آينده در شش فاز خود گنجايش دفن اموات را دارد.

جعفريان فر ادامه داد: براي شفاف سازي قيمت‌ها هر مبلغي از بستگان متوفي دريافت مي‌شود بر اساس مصوبات شوراي شهر خواهد بود.

وي تصريح كرد: اخيراً با توجه به اينكه هزينه‌هاي اقلامي همچون پارچه، سدر، كافور و پنبه افزايش شديدي پيدا كرده است، سعي كرديم هزينه‌هاي جانبي را كاهش و خدمات را افزايش دهيم.

حمل متوفي به آرامستان باغ رضوان رايگان است

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان  با تأكيد بر اينكه حمل متوفي از سطح مناطق 15گانه به اين آرامستان رايگان است، گفت: هزينه هر خودرو براي حمل متوفي 95 هزار تومان است كه اين هزينه توسط آرامستان باغ رضوان به 36 دستگاه خودرويي كه با آن‌ها قرارداد منعقد شده پرداخت مي‌شود.

جعفريان‌فر خاطرنشان كرد: چنانچه متوفياني تنها براي تغسيل به آرامستان باغ رضوان انتقال داده شده باشند نيز هزينه‌اي براي انتقال دريافت نمي‌شود، همچنين الزام شده كاور حمل متوفي به صورت رايگان ارائه شود از اين رو با ورود هر متوفي به سردخانه، يك كاور رايگان در اختيار رانندگان قرار داده مي‌شود تا متوفي بعدي را با اين كاور حمل كند، البته دركاور استفاده شده لباس‌هاي متوفي قرار داده شده و در كوره لباس‌سوزي امحاء مي‌شود.

وي تأكيد كرد: در حال حاضر هزينه تغسيل و تكفين با احتساب ماليات بر ارزش افزوده 511 هزار تومان در آرامستان باغ رضوان و در آرامستان‌هاي محلي 200 هزار تومان است.

وي با اشاره به هزينه قبور آرامستان باغ رضوان گفت: در اين آرامستان قيمت قبور از رايگان تا 400 هزارتومان وجود دارد البته در فاز يك كه فضاي كمي باقي مانده است هزينه قبور چهار ميليون و 500 هزار تومان است.

آمار فوت آقايان در طول سال بيشتر از بانوان است

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان اعلام كرد: آمار فوت آقايان در طول سال بيشتر از بانوان است به طوري كه 58 درصد متوفيان آقا و 42درصد زن هستند.

جعفريان‌فر با اشاره به برنامه‌هاي پايان سال آرامستان باغ رضوان تصريح كرد: براي روز اول سال نو پيش‌بيني‌هاي زيادي با توجه به افزايش تعداد مراجعه كنندگان انجام شده است و سعي داريم با توجه به اينكه فضاي آرامستان باغ رضوان به عرصه اي كارگاهي تبديل شده، براي سال جديد تمام خدمات آماده ارائه به مردم باشد.

وي با بيان اينكه در روزهاي 23 و 24 اسفندماه سال جاري برنامه‌اي با عنوان، غبارروبي و عطرافشاني قبور با مشاركت مردم اجرا خواهد شد، گفت: فضاسازي محيط آرامستان را در دستور كار قرار داده‌ايم كه با توجه به اينكه آرامستان محلي براي عبرت است، فضا به گونه‌اي طراحي شده تا مراجعه كنندگان در بدو ورود احساس كنند كه وارد محيطي مقدس شده اند.

مديرعامل سازمان آرامستان‌هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه در آستانه نوروز هفت سين در ورودي آرامستان باغ رضوان نصب خواهد شد، تأكيد كرد: نقشه راه براي راهنمايي مراجعه كنندگان آماده شده همچنين در ايام نوروز نمايشگاه ميداني «چيستي مرگ» را برگزار خواهيم كرد.

جعفريان‌فر با بيان اينكه تا پايان سال جاري اصلاح هندسي مسيرهاي دسترسي براي تردد آسان خودروهاي مراجعه كنندگان انجام مي شود، گفت: درصدد هستيم تا براي تعريض معابر كم عرض اقدام كنيم ، همچنين قرار است جهت استقرار پليس راهور در اتاق مانيتورينگ سازمان آرامستان ها اقدامات لازم را براي كاهش گره هاي ترافيكي انجام دهيم.

وي افزود: راديو «صداي رحمت» كه هرسال در روزهاي خاص فعال مي شود در نوروز 98 نيز برنامه‌هاي خوبي را اجرا مي‌كنند.

خانه تكاني قطعات آرامستان باغ رضوان

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان با بيان اينكه از 15 بهمن 97 خانه تكاني قطعات آرامستان باغ رضوان آغاز شده است، گفت: هر روز سه قطعه از اين آرامستان پاكسازي و نظافت مي‌شود همچنين هرس درختان و گل كاري از ديگر اقدامات درحال انجام است.

جعفريان‌فر با بيان اينكه امكان پيش خريد قبور براي مردم فراهم شده است، اظهار كرد: در سال 97 هر ماه امكان پيش خريد براي مردم فراهم شد و متقاضيان مي توانند با مراجعه حضوري به واحد امور متوفيان و يا از طريق اپليكيشن اقدام كنند.

خريد و فروش حفره در آرامستان باغ رضوان ممنوع است

وي تأكيد كرد: خريد و فروش حفره در آرامستان باغ رضوان و آرامستان هاي محلي تحت پوشش اين سازمان ممنوع است و اين امكان تحت هيچ شرايطي وجود ندارد، تنها افرادي كه قبور پيش خريد كرده باشند مي‌توانند حفره را به بستگان درجه يك خود واگذار كنند.

جعفريان فر با بيان اينكه در آرامستان باغ رضوان 61 هزار حفره پيش فروش شده داريم كه همگي داراي سند است و البته به تدريج با دفن اموات از اين رقم كاسته خواهد شد، افزود: بيشتر حفره ها دو يا سه طبقه هستند، البته مالكان برخي حفره هاي قديمي درخواست تبديل آن‌ها به دو يا سه طبقه دارند تا بتوانند بستگان خود را دفن كنند.

وي با بيان اينكه بودجه سال 98 سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان 26 ميليارد و 500 ميليون تومان تصويب شده است، گفت: بخشي از اين بودجه توسط سازمان و 40 درصد آن با كمك شهرداري محقق مي‌شود ، چرا كه بودجه سازمان آرامستان كفاف هزينه‌ها را نمي‌كند.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان ادامه اداد: بودجه سال جاري سازمان آرامستان 19ميليارد تومان بود كه در اصلاح بودجه به 23 ميليارد تومان افزايش پيدا كرد.

جعفريان‌فر در پاسخ به سوالي درخصوص آمار دفن رايگان اموات در آرامستان باغ رضوان گفت: در اين باره آماري در دست نداريم، اما روزانه چند متوفي به صورت رايگان دفن مي شوند كه متوفيان بيشتر تحت پوشش بهزيستي يا افراد بي بضاعتي هستند كه مشايع كنندگان آن ها شرايط فرد متوفي را اعلام مي‌كنند.

وي با اشاره به سرويس دهي اتوبوسراني در روزهاي پاياني هفته به مراجعه كنندگان باغ رضوان گفت: مديرعامل شركت واحد اتوبوسراني اصفهان قول داده مشكلات هرچند محدود فعلي را رفع و تعداد سرويس ها و ايستگاه ها را در مسير آرامستان باغ رضوان افزايش دهد.

مديرعامل سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان گفت: با توجه به نبود ساختمان پزشكي قانوني و فاصله زياد آرامستان باغ رضوان تا آن ساختمان در مركز شهر براي گرفتن براي گواهي فوت با هماهنگي پزشكي قانوني سازماني در آرامستان باغ رضوان پيش بيني شده كه تا چند روز آينده مناقصه انتخاب پيمانكار برگزار و براي ساخت آن اقدام خواهيم كرد تا دادپزشكان در آن مستقر شوند.

جعفريان فر ادامه داد: تا ساخت ساختمان، براي كمك به مردم عوامل پزشكي قانوني همه روزه از ساعت 7.5 صبح تا ساعت 19 در آرامستان باغ رضوان و ساختمان موقت پيش بيني شده مستقر شده اند.

 
اصفهان ، کیلومتر 5جاده اصفهان - نایین ، سازمان آرامستان های شهرداری اصفهان
:آدرس


 031-35723030  :تلفـن

 

.تمامی حقوق متعلق به این سایت برای روابط عمومی شهرداری اصفهان محفوظ است