صفحه اصلی

لاهور يكي از شهرهاي جمهوري اسلامي پاكستان و مركز ايالت پنجاب اين كشور است. اين شهر پس از كراچي دومين شهر بزرگ پاكستان محسوب مي‌شود.

شهر لاهور در ليست بزرگ‌ترين شهرهاي پاكستان قرار دارد و در افكار مردم به عنوان قلب پاكستان مطرح مي‌گردد. حق با مردم است و ريشه تاريخ خلقت در پاكستان به همين شهر باز مي‌گردد و نيز محيطي فرهنگي دارد. كارشناسان ثروت و آموزش و پرورش در ميان شهرهاي پاكستان بيشتر اين شهر را انتخاب مي نمايند و در اين شهر مسكن مي‌گزينند؛ چرا كه هم براي در آوردن پول محيطي بازرگاني و هم براي آموزش محيطي فرهنگي دارد. شهر لاهور بيشتر اوقات باغ شهر خوانده مي‌شود و نيز ميراث امپراتوري مغولي هند در اين شهر بر جاي مانده است. اين شهر مكاني در نزديكي رودخانه‌هاي راوي و وگاه است و به همين دليل باغات سرسبز و زيباي فراواني دارد. شهر لاهور به دليل قرار گرفتن در مرز جمهوري اسلامي پاكستان با هند از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

اين شهر از سمت شمال و غرب به ناحيه شيخ اوپورا، از سمت جنوب به ناحيه كاسور و از سمت شرق به رودخانه وگاه محدود شده است. رودخانه راوي كه در شمال لاهور جريان دارد، سنگ‌هاي رسوبي فراواني را به وجود آورده است و در اين منطقه منظره‌اي بسيار زيبا حاكم شده است. گرداگرد شهر لاهور 404 كيلومتر مربع مي‌باشد.

تمامي حقوق اين وب سايت متعلق به مركز فناوري هاي نوين شهرداري اصفهان مي باشد.